Untitled Document

Καλωσήλθατε στα CorollaClub Forums.

Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! . H εγγραφή σας στην online κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να κατεβάσετε αρχεία, φωτογραφίες και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας.. H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη, Γίνε και εσύ μέλος του CorollaClub Forums σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλώ επικοινωνείστε μαζί μας.
Καλώς ορίσατε στο φόρουμ μας !!!
Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA CLUB > ΦΟΡΟΥΜ

ΦΟΡΟΥΜ Οτιδήποτε έχει σχέση με το φόρουμ μας, όπως νέα, αναβαθμίσεις και τυχόν προβλήματα που μπορεί να έχει κάποιος.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
"Αγνωστο" προβλημα σε Corolla E11
  #1  
Παλιά 15-07-12, 01:53
Το avatar του χρήστη TRIA4EFE
TRIA4EFE Offline:
Μικρό Μέλος
 
Εγγραφή: 03-02-2012
Μηνύματα: 43
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 154
TRIA4EFE είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
"Αγνωστο" προβλημα σε Corolla E11

Καλησπερα παιδια!

Εδω και κανα μηνα, ακριβος κατω απο το πατακι του οδηγου(που ειναι τα πεταλια) ακουγεται ενας παραξενος θορυβος σαν βουητο και παραλληλα στο σημειο αυτο υπαρχει ενα τρανταγμα σαν να ακουμπανε δυο μεταλλα!αυτο φενεται πολυ μετα τα 100-120km και δεν εχω ιδεα τι ειναι.Δεν ειναι σιγουρα βαση εξατμισης η μηχανης.εχει κανεις καμια ιδεα για το τι μπορει να ειναι γιατι μου εχει κανει πολυ εντυπωση?Το αμαξι απο βδομαδα θα παει σε μηχανικο εννοειτε απλα αν εχετε καμια ιδεα καλο θα ηταν να εχω μια εικονα!

Ευχαριστω!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 15-07-12, 07:17
mpriskot Offline:
Μέλος
 
Εγγραφή: 05-07-2009
Μηνύματα: 121
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 193
mpriskot είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
στραβές δισκόπλακες φρένων.
κακή ζυγοστάθμιση / ευθυγράμμιση τροχών.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 16-07-12, 08:50
LISSAS Offline:
Θεϊκό Μέλος
 
Εγγραφή: 06-06-2007
Μοντέλο: 111 vv-T-i
Περιοχή: Λεκανοπέδιο
Ηλικία: 50 male
Μηνύματα: 818
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 293
LISSAS θα γίνει πολύ σύντομα πασύγνωστος LISSAS θα γίνει πολύ σύντομα πασύγνωστος
εξάτμιση (σωλήνας - τσίγκος - βάσεις)?
...λασκαρισμένη γέφυρα?
__________________
ΜΥΣΤΙΚΟΣ ΔΑΙΜΩΝ!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 17-07-12, 08:44
Το avatar του χρήστη NikiforosGT
NikiforosGT Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 7.856
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 1024
NikiforosGT έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
κάτι κοντά στο ψαλίδι μάλλον πρέπει να είναι, μήπως κάτι είναι λασκαρισμένο και κάνει κραδασμούς? έχεις προβλήματα στην οδήγηση? να τραβάει? να πηδάει ο τροχός ο αριστερός κτλ? η ευθυγραμμιση και ζυγοσταθμιση κανουν αλλα πραγματα δεν εχουν σχέση. Και τα φρενα ακουγονται απο αλλου αν κανει εναν θορυβο δαγκανα ή δισκοπλακα, οι στραβες δισκοπλακες οταν πατας φρενο τρεμει το τιμονι το εχω παθει 2 φορες επισης καμια σχεση. Επισης στο πενταλ του συμπλεκτη εχεις παρατηρησει τπτ? γιατι εχει τυχει στου father να κανει κατι νουμερα και ενα βουητο και πρεπει να ειναι το ρουλεμαν του συμπλέκτη!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 17-07-12, 12:53
Το avatar του χρήστη jason
jason Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 23-02-2007
Μοντέλο: suzuki swift sport
Περιοχή: αργυρούπολη
Ηλικία: 37 male
Μηνύματα: 2.649
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 474
jason είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
κοιτα το καπο σου αν κλεινει καλα ή αν εχει τζογους πανω κατω οταν ειναι κλειστο.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 19-07-12, 17:28
Το avatar του χρήστη TRIA4EFE
TRIA4EFE Offline:
Μικρό Μέλος
 
Εγγραφή: 03-02-2012
Μηνύματα: 43
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 154
TRIA4EFE είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από NikiforosGT Εμφάνιση μηνυμάτων
κάτι κοντά στο ψαλίδι μάλλον πρέπει να είναι, μήπως κάτι είναι λασκαρισμένο και κάνει κραδασμούς? έχεις προβλήματα στην οδήγηση? να τραβάει? να πηδάει ο τροχός ο αριστερός κτλ? η ευθυγραμμιση και ζυγοσταθμιση κανουν αλλα πραγματα δεν εχουν σχέση. Και τα φρενα ακουγονται απο αλλου αν κανει εναν θορυβο δαγκανα ή δισκοπλακα, οι στραβες δισκοπλακες οταν πατας φρενο τρεμει το τιμονι το εχω παθει 2 φορες επισης καμια σχεση. Επισης στο πενταλ του συμπλεκτη εχεις παρατηρησει τπτ? γιατι εχει τυχει στου father να κανει κατι νουμερα και ενα βουητο και πρεπει να ειναι το ρουλεμαν του συμπλέκτη!

Αν ειναι κατι λασκαρισμενο δεν μπορω να το καταλαβω με το ματι.Χτες αλλαξα λαστιχα και δεν παρατηρησα τιποτα ουτε στραβες δισκοπλακες ουτε κανα στραβο ακρομπαρο ουτε τιποτα???Πηγα και σε εξατμησα και δεν ειδαμε τιποτα δηλαδη καποια σπασμενη βαση εξατμισης η μηχανης, βαραγα κατω απο το αμαξι και ολα ηταν σταθερα και δεν ακουγα κατι σαν να εχει σπασει η να κρεμεται..Τωρα στον δρομο δεν μου κανει τιποτα σε θεμα οδηγησης απο κραδασμους δηλαδη κτλπ ειναι φυσιολογικο οπως ηταν πριν το βγαλει αυτο απλα τωρα ακουω ενα βουητο και νιωθω ενα τρανταγμα μετα τα 100-120km .Ουτε στον συμπλεχτη εχω παρατηρησει κατι ειναι απολυτα φυσιολογικος.Δεν μπορω να καταλαβω...

Ευχαριστω παντως!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 19-07-12, 19:26
Το avatar του χρήστη NikiforosGT
NikiforosGT Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 7.856
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 1024
NikiforosGT έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
Τι να πω δεν παει καπου το μυαλο μου! τωρα ομως που λες για βουητο, ενα φιλαρακι με ΕΕ111 sedan και 4ΕFE, πριν λιγο καιρο έτυχε να μπει μεσα ενας μηχανικος γνωστος του και του ειπε πως το σασμαν του εχει ενα προβλημα γιατι εκανε ενα βουητο!!! βεβαια το δικο του το εκανε απο την αρχη στην εκκινηση και δυναμωνε με περισσοτερα χλμ, αυτος το ειχε συνηθισει και δεν το καταλαβαινε, οταν πηγαμε βολτα το οδηγησα και εγω και οντως μου κακοφανηκε, αλλα δεν ενιωθα κατι στο δαπεδο, αν πως εσπρωχνα με το χερι μου τον μοχλο ταχυτητων την ωρα που οδηγουσα προς την ταχυτητα που ειχα δλδ τοτε κουνιοταν σα να κανει τακ τακ τακ, τελικα εγινε επισκευη σασμαν και αλλαγη δισκου-πλατου-ρουλεμαν κανα 600αρι και πηγανε. Εισαι σιγουρος πως δεν ειναι απο το σασμαν? αν με τα χλμ που λες βγαζεις την ταχυτητα και εισαι με νεκρά ακουγεται αυτο? αν μπορεις δοκιμασε το! γιατι τα αλλα δεν ειναι, δλδ ευθυγραμμιση, ζυγοσταθμιση, στραβες δισκοπλακες κτλ δεν εχουν ουδεμία σχέση! και φυσικα αν ηταν κατι απο το συστημα διευθυνσης ή αναρτησης θα το ειχες καταλάβει στην οδήγηση!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 19-07-12, 22:23
Το avatar του χρήστη GiWrGoS@XXX
GiWrGoS@XXX Offline:
Πορωμένο Μέλος
 
Εγγραφή: 08-09-2006
Μοντέλο: E11 1.4 vvti g6
Περιοχή: athina
Ηλικία: 40 male
Μηνύματα: 686
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 3 φορές σε 3 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 295
GiWrGoS@XXX έχει φοβερή αύρα GiWrGoS@XXX έχει φοβερή αύρα GiWrGoS@XXX έχει φοβερή αύρα
Πιθανες αιτιες βουητου: Ρουλεμαν αριστερου τροχου(μουαγιεν)....ρουλεμαν σαζμαν...ρουλεμαν συμπλεκτη...Το τρεμουλο μπορει να ναι απο ελαφρα στραβες δισκοπλακες...ή κακη ζυγοσταθμιση....Αν ο ηχος ειναι σταθερος και αυξανεται με τα χλμ ,ειναι καποιο φαγομενο ρουλεμαν... κουρεμενο γραναζι στο συστημα μεταδοσης , απο τα ρουλεμαν του σαζμαν μεχρι το ρουλεμαν του τροχου.....αν ακουσ και μεταλλα να τριβονται....το χαλασμενο ρουλεμαν πρεπει να αλλαχτει αμεσα γιατι μπορει απο στιγμη σε στιγμη να κολλησει και να χεις αλλα....Αυτα ..με τις λιγες γνωσεις που εχω...Κοιτα και τις φουσκες των μπιλιοφορων σου μην τυχον ειναι κομμενη καποια και εφυγαν ολα τα γρασσα...
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 20-07-12, 01:02
Το avatar του χρήστη TRIA4EFE
TRIA4EFE Offline:
Μικρό Μέλος
 
Εγγραφή: 03-02-2012
Μηνύματα: 43
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 154
TRIA4EFE είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Παιδια σας ευχαριστω για τις αποψεις σας.Το αμαξι θα το παω σε μηχανικο μηπως βρουμε τιποτα.Θα σας ενημερωσω οταν το βρουμε!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA CLUB > ΦΟΡΟΥΜ

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ΕΛΛΗΝΙΚΑ "ΜΠΟΥΝΙΑ" Η ΚΑΙ "ΚΛΑΨΙΑΡΙΚΑ" MITSOS Videos 17 18-01-12 00:17
"Panagiotisfx's Corolla E12" panagiotisfx ΔΕΙΤΕ ΤΑ ΜΕΛΗ ΜΑΣ 81 01-09-10 18:07
Έναρξη συνεργασίας με το περιοδικό "Αυτοκίνηση Ανατολικής Μακεδονίας και Θράκης" agapiou Συνεργαζομενα καταστηματα Θεσσ/νικης 4 14-06-10 21:05
Πόσο "πιάνει" το COROLLA μου; Nikos OFF TOPIC 4 09-03-10 19:38
Κατέρευσαν "Γιούβε" και "Fiat" akis308 OFF TOPIC 1 16-05-06 11:37



Page generated in 0,15939593 seconds (81,66% PHP - 18,34% MySQL) with 41 queries
Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 19:43.
Συνολικές Εμφανίσεις:
Σημειώστε όλα τα forums ως διαβασμένα | Δείτε τους υπεύθυνους των forums



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.6.7
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
All modifications are copyrighted to their respective owners.
CorollaClub Copyright © 2003-2012 BlueChris
www.corollaclub.com
Powered by psiStats 2006 v
Copyright © Anthony Kanevsky (aka Psionic Vision)