Untitled Document

Καλωσήλθατε στα CorollaClub Forums.

Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! . H εγγραφή σας στην online κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να κατεβάσετε αρχεία, φωτογραφίες και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας.. H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη, Γίνε και εσύ μέλος του CorollaClub Forums σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλώ επικοινωνείστε μαζί μας.
Καλώς ορίσατε στο φόρουμ μας !!!
Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA EDITIONS > COROLLA EDITIONS > TOYOTA COROLLA T-SPORT

TOYOTA COROLLA T-SPORT 2002>

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Re: Στήσιμο - Ανάρτηση
  #11  
Παλιά 01-02-05, 17:36
Το avatar του χρήστη leon74
leon74 Offline:
Κυριλέ Μέλος
 
Εγγραφή: 22-03-2004
Μηνύματα: 274
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 272
leon74 είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Re: Στήσιμο - Ανάρτηση

Όχι, η PSS9 ήταν πάντα 200€ φτηνότερη από τις KW. Βασικά αυτό το site είναι πολύ KWίστικο, γιατί μας έπεισε όλους ο Αστακός! Εντάξει οι KW πάντως είναι καλή περίπτωση.... Εγώ τις έγω για κανά 2 χιλιάδες χιλιόμετρα τώρα και δεν έχω προβλήματα.

Βέβαια για μεταβολή συμπεριφοράς, άστα, μέρα με τη νύχτα! Ξέχνα πλεύσεις στις στροφές και μεταβολές φορτίου... Το σπινάρισμα μειώνεται σαφώς, κτλ. Βέβαια αν σκληρύνεις την απόσβεση, τότε αυτή που κάθονται πίσω τους έρεται το στομάχι στο στόμα σε κάθε λακούβα!!!!

Πάντως εγώ θα ήθελα να φορέσει κάποιος και τις PSS9 και να μας πει εντυπώσεις. Τις έχει ο Djbac αλλά όχι σε TS....
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 01-02-05, 18:08
Το avatar του χρήστη DjBac
DjBac Offline:
Administrator
 
Εγγραφή: 18-11-2003
Μοντέλο: BMW Z4
Περιοχή: Βούλα
Ηλικία: 41 male
Μηνύματα: 2.406
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 489
DjBac είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Δώσε μου το μοτέρ σου κτλ κτλ και σου λέω ευχαρίστως τις εντυπώσεις μου με μια αναλύτική έκθεση!!!
__________________
www.extra-eisodima.gr

Z4 3.0i SMG
Απάντηση με παράθεση
Re: Στήσιμο - Ανάρτηση
  #13  
Παλιά 01-02-05, 18:12
Το avatar του χρήστη leon74
leon74 Offline:
Κυριλέ Μέλος
 
Εγγραφή: 22-03-2004
Μηνύματα: 274
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 272
leon74 είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Re: Στήσιμο - Ανάρτηση

Αντώνη, μολών λαβέ (καθότι και Λεωνίδας!)!!!!!!!!!!
jedi
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 01-02-05, 19:50
Το avatar του χρήστη NyO
NyO Offline:

Moderator
 
Εγγραφή: 08-11-2003
Περιοχή: Νέα Σμύρνη
Ηλικία: 45 male
Μηνύματα: 1.068
Ευχαρίστησε: 2
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 356
NyO έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
Γιατί να την έχει σε ΤS δηλαδη για να μας πει? Υπάρχει περίπτωση σε μια κλειστη καμπή η TS να μπει με περισσοτερα απο μια 14αρα η ακόμα και απο ενα σκαραβαίο που ειναι τέζα κάτω, μονο και μονο επειδη εχει 192 άλογα? Στις στροφες αν είναι στημενο το αμάξι (και έχει και οδηγό βεβαια) Ο,ΤΙ και να ναι αυτο μπαίνει με τα ίδια!
__________________
Toyota Corolla E12 1.4 Linea Sol (2004)
Toyota Corolla ΚΕ70 1.3 (1983)
Το παρόν και το παρελθόν....

το μέλλον όμως?




Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 01-02-05, 21:13
Το avatar του χρήστη DjBac
DjBac Offline:
Administrator
 
Εγγραφή: 18-11-2003
Μοντέλο: BMW Z4
Περιοχή: Βούλα
Ηλικία: 41 male
Μηνύματα: 2.406
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 489
DjBac είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Συμφωνώ με τον Χρήστο κατά ένα μεγάλο ποσοστό!! Επειδή όμως με θίξατε ΔΕ σας λέω!!!
__________________
www.extra-eisodima.gr

Z4 3.0i SMG
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 01-02-05, 22:49
vaggelis Offline:
Μέλος
 
Εγγραφή: 07-03-2004
Μηνύματα: 195
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 265
vaggelis είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Astakos";p=&quot Εμφάνιση μηνυμάτων
Ε..τι να περιμένεις από κάποιον που δεν λέει να βάλει καμία πιστωτική κάρτα και δουλεύει μόνο με έμβασμα.

Πάντως αφού την βιάζεσαι, στην θέση σου θα του έκανα ένα τηλέφωνο...γιατί με e-mail χρόνιασες!!
τον πηρα τηλ. σημερα και ουτε αυτος εχει ετοιμοπαραδοτη yell yell
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 02-02-05, 03:44
Astakos Offline:
 
Εγγραφή: 21-03-2004
Περιοχή: Βούλα
Ηλικία: 52
Μηνύματα: 400
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 0
Astakos είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από NyO";p=&quot Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιατί να την έχει σε ΤS δηλαδη για να μας πει? Υπάρχει περίπτωση σε μια κλειστη καμπή η TS να μπει με περισσοτερα απο μια 14αρα η ακόμα και απο ενα σκαραβαίο που ειναι τέζα κάτω, μονο και μονο επειδη εχει 192 άλογα? Στις στροφες αν είναι στημενο το αμάξι (και έχει και οδηγό βεβαια) Ο,ΤΙ και να ναι αυτο μπαίνει με τα ίδια!
Χρήστο μου θα διαφωνήσω κατά ένα μεγάλο ποσοστό! Η διαφωνία μου έγκειται σε 3 πράγματα:

1. Το θέμα ανάρτηση στην TS δεν έχει να κάνει μόνο με το τι κάνει σε μία κλειστή καμπή αλλά και στην συμπεριφορά του αυτοκινήτου όταν αλλάζεις απότομα πορεία και ιδίως όταν η αλλαγή αυτή σε βρει πάνω στο lift! Εκεί παίζει αρκετά σημαντικό ρόλο η συμπεριφορά της ανάρτησης (κι όχι μόνο), ώστε να μην υπάρχουν "ψαρέματα" και απότομες εναλλαγές φορτίου. Άρα έχει σημασία το πως "κάθεται" η ανάρτηση στο συνολικό αμάξωμα παραπάνω ιπποδύναμης.

2. Μιλάς πιο πάνω για κλειστή καμπή, αλλά αναφέρεσαι μόνο για την συμπεριφορά του αυτοκινήτου (ανεξαρτήτου ιπποδύναμης) κατά την διάρκεια της καμπής! Πως βρέθηκε όμως το αμάξι μέσα στην καμπή; Άρα έννοιες όπως ταχύτητα εισόδου & εξόδου κάπου τις ξεχνάς! Και σε αυτές τις έννοιες παίζει πολύ μεγάλο ρόλο η ιπποδύναμη, τα φρένα και το βάρος του αυτοκινήτου! Σε ποιά απ' όλα αυτά το 1400άρι έχει τα ίδια δεδομένα με το TS; Σε κανένα! Άρα παίζει ρόλο και σε τι μοτέρ φοράς την συγκεκριμένη ανάρτηση.
Δεν μπορώ να δεχτώ ότι αν πάμε, ας πούμε στα λιμανάκια (στην φουρκέτα πριν το πέταλο) και μπεις με το αμάξι σου που ας υποθέσουμε φοράει KW θα κάνεις τον ίδιο χρόνο με το δικό μου (και να τα οδηγείς εσύ και τα 2). Καταλαβαίνεις τι εννοώ φαντάζομαι!! 8)

3. Και για να μην κουράζω άλλο τι γίνεται αν στο apex της στροφής σε βρει πα΄νω στο lift; Επειδή ίσως να μην έχεις οδηγήσει TS δεν μπορείς να καταλάβεις το πέταγμα και την "σφαλιάρα" που τρως μόλις περάσεις τις 6200. Άρα κι εκεί έχει νόημα η σύγκριση 2 διαφορετικών αναρτήσεων στο TS και μόνο σε αυτό!!

Αυτό το είχα πει και στον Αντώνη όταν εγώ και ο liquid είχαμε οδηγήσει το δικό του με τα PSS9 πριν φορέσουμε KW (όταν ακόμα ψαχνόμασταν) και είχαμε πάει λιμανάκια. Καλές χρυσές φαίνονταν οι PSS9 αλλά το πως θα κάθονταν στο TS είναι αλλού παπά ευαγγέλιο!

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από vaggelis";p=&quot Εμφάνιση μηνυμάτων
τον πηρα τηλ. σημερα και ουτε αυτος εχει ετοιμοπαραδοτη yell yell
Άτυχος...αλλά γενικά φίλε...μάλλον θα πρέπει να έχεις υπομονή στο θέμα "προϊόντα TRD". Δεν στοκάρουνε πολλοί και η παραγελλία γίνεται μόνο (συνήθως) κατόπιν ζήτησης. Έτσι περίμενα κι εγώ σε ότι TRD έχω βάλει, έτσι κι άλλοι φίλοι μου! Είναι φοβερά δύσκολο να βρεις ετοιμοπαράδοτα TRD (και ιδίως θολόμπαρα πίσω). Οπότε παράγγειλε την από όπου την βρίσκεις φθηνότερα και απλά έχε υπομονή! 8)
Απάντηση με παράθεση
Re: Στήσιμο - Ανάρτηση
  #18  
Παλιά 02-02-05, 09:43
Το avatar του χρήστη leon74
leon74 Offline:
Κυριλέ Μέλος
 
Εγγραφή: 22-03-2004
Μηνύματα: 274
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 272
leon74 είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Re: Στήσιμο - Ανάρτηση

Να συμπληρώσω κάτι στα του Αστακού?

Καμία σχέση το VSC πριν και μετά τις KW. Μπαίνει τώρα πολύ πιο ομαλά, χωρίς να τρομάζει όπως πριν.

.... διακρίνω ένα μικρό κόμπλεξ από τους μη TS?????

(καλά ντε, μην shoothim , μια κουβέντα είπαμε!!!!)
Απάντηση με παράθεση
Re: Στήσιμο - Ανάρτηση
  #19  
Παλιά 02-02-05, 10:23
liquidCTS Offline:
 
Εγγραφή: 17-03-2004
Ηλικία: 49
Μηνύματα: 221
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 0
liquidCTS είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Re: Στήσιμο - Ανάρτηση

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από leon74";p=&quot Εμφάνιση μηνυμάτων
Καμία σχέση το VSC πριν και μετά τις KW. Μπαίνει τώρα πολύ πιο ομαλά, χωρίς να τρομάζει όπως πριν.
Μπαίνει σπανιότατα να λες.. και μόνο αν το πιέσεις πάρα πολύ... ή βέβαια σε καμιά περίεργη φάση τύπου νερά στο πουθενά ή φρικτό οδόστρωμα σε στροφή (που δεν έχουμε τέτοια στην Ελλάδα βέβαια αλλα λέμε τώρα) ...
Απάντηση με παράθεση
Re: Στήσιμο - Ανάρτηση
  #20  
Παλιά 02-02-05, 11:48
Το avatar του χρήστη leon74
leon74 Offline:
Κυριλέ Μέλος
 
Εγγραφή: 22-03-2004
Μηνύματα: 274
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 272
leon74 είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Re: Στήσιμο - Ανάρτηση

Συμφωνώ!

Υ.Γ. Την προηγούμενη Κυριακή ήμουν στην Κολωνία, στο εργοστάσιο της Toyota F1 όπου είχαν open event για να μαζέψουν χρήματα γα τα θύματα του τσουνάμι. Στο εργοστάσιο είχαν και μια supercharged Corolla TS. Δεν ήταν κανένας να ρωτήσω πληροφορίες αλλά έχω ωραίες φωτογραφίες. Πώς μπορώ να τις κάνω Upload?
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA EDITIONS > COROLLA EDITIONS > TOYOTA COROLLA T-SPORT

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Στήσιμο... Αναρτήσεις - Μπάρες Θόλων - Αντιστρεπτικές κλπ Virus TOYOTA COROLLA E*90 39 11-06-12 03:07
Στήσιμο... Αναρτήσεις - Μπάρες Θόλων - Αντιστρεπτικές κλπ FANOULA SUPPORT 404 02-01-09 12:59
Στήσιμο Avensis (ανάρτηση , Ζαντολάστιχα). ΙΩΑΝΝΗΣ CARINA - AVENSIS - CELICA - RAV4 39 18-10-08 20:29
Στήσιμο - Ανάρτηση Tsport TOYOTA COROLLA E 12 77 15-07-06 01:06



Page generated in 0,16723490 seconds (81,40% PHP - 18,60% MySQL) with 43 queries
Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 02:03.
Συνολικές Εμφανίσεις:
Σημειώστε όλα τα forums ως διαβασμένα | Δείτε τους υπεύθυνους των forums



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.6.7
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
All modifications are copyrighted to their respective owners.
CorollaClub Copyright © 2003-2012 BlueChris
www.corollaclub.com
Powered by psiStats 2006 v
Copyright © Anthony Kanevsky (aka Psionic Vision)