Untitled Document

Καλωσήλθατε στα CorollaClub Forums.

Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! . H εγγραφή σας στην online κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να κατεβάσετε αρχεία, φωτογραφίες και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας.. H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη, Γίνε και εσύ μέλος του CorollaClub Forums σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλώ επικοινωνείστε μαζί μας.
Καλώς ορίσατε στο φόρουμ μας !!!
Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA EDITIONS > COROLLA EDITIONS > TOYOTA COROLLA T-SPORT

TOYOTA COROLLA T-SPORT 2002>

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 11-01-18, 10:08
Το avatar του χρήστη bluechris
bluechris Offline:
Web & Forum Admin
 
Εγγραφή: 21-10-2003
Μοντέλο: Corolla ZZE112L
Ηλικία: 52 male
Μηνύματα: 497
Ευχαρίστησε: 2
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 13 φορές σε 11 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 10
bluechris έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από NikiforosGT Εμφάνιση μηνυμάτων
καλημέρα, συμφωνω ότι οι μετρήσεις δεν είναι σωστες, προσωπικα πηγα ΚΤΕΟ μετα από χρονια εννοω 2η ή 3η φορα δεν θυμαμαι και επειδή τα ειχα κανει ποιο σκληρα τα koni sport τα νουμερα εφτασαν καλυτερα από όταν τα εβαλα!!!
επισης αν παμε με ποιο φουσκωμένα λάστιχα θα εχουμε καλυτερα νουμερα!
προσωπικα δεν δινω καμια σημασια στις μετρήσεις, τα βλεπω στον δρομο.
Παω σε βουνα ετσι κι αλλιως Διονυσο, Πεντελη, Φραγμα Μαραθωνα και αμα εχω πρόβλημα το ξερω αμεσα. Εννοείτε ότι προσεχουμε αμα δουμε ότι περνουμε κλισεις!
Δεν μπορει χαρτι ΚΤΕΟ να μην εχει μετρήσεις αμορτισέρ!
ΠΑΝΤΑ τα μετρανε!
αν είναι χαμηλα τα νουμερα σε κοβουν, ετυχε σε έναν γνωστο μου για τα πισω.
Ειχε πολύ χαμηλα γιατι το φορτωνει και τον κοψανε.
Τα πισω σου είναι ποιο πεσμενα αλλα δεν θελουν αλλαγη.

Αν θες να κοπανάει λιγοτερο εκτος των αλλων (αμορτισέρ-ελατήρια, μη χαμήλωμα) μπορεις να βαλεις λάστιχα με ποιο μεγαλο προφιλ.
ΠΧ εγω εχω τωρα 195/50/15, εχει και με 45% προφιλ, εχει και με 60 και 65.
Αν παω σε 65% τοτε θα γινει ποιο ανετο, αλλα θα χαλασω το βημα και θα χασω επιδοσεις πχ επιταχυνση, καθως και θα δειχνει πολύ λαθος το κοντερ,
Κομπογιανιτικη λυση αλλα αποτελεσματικη. Οσο ποιο χαμηλο προφιλ κοπανας περισσοτερο. Ασε που ποιο χαμηλο σημαινει μικροτερο υψος αμαξώματος από τον δρομο και μεγαλύτερα κενα σε θολους.
Εγω δεν θα το εκανα, θα προτιμουσα να βαλω ποιο μαλακά αμορτισέρ.

Τωρα εχω koni sport μαμα σε υψος ελατήρια, μπροστα είναι από 4AGZE και πισω εχω και βοηθητικα της MAD και με competition βαλβιδες και κοπανάνε αστα να πανε!!! παρα πολύ καλα κρατήματα αλλα κοπανάει πολύ. Και είναι επισκευασμένα και τα 4, αλλα όταν γινουν μονο λαδιου είναι ποιο σκληρα και επηρεάζονται από το κρυο-ζεστη όπως είναι λογικο.
Νικηφόρε τα Koni που έχεις είναι φυσίγγια σωστά? σου τρίζουν καθόλου? και σε τι ρύθμιση τα έχεις? λες κοπανάνε.. κοπανάνε ακόμα και στην ποιο μαλακή ρύθμιση?
__________________
There's no substitute for experience
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 11-01-18, 10:15
Το avatar του χρήστη NikiforosGT
NikiforosGT Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 7.856
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 1023
NikiforosGT έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bluechris Εμφάνιση μηνυμάτων
Νικηφόρε τα Koni που έχεις είναι φυσίγγια σωστά? σου τρίζουν καθόλου? και σε τι ρύθμιση τα έχεις? λες κοπανάνε.. κοπανάνε ακόμα και στην ποιο μαλακή ρύθμιση?
καλημέρα, δες εδώ εχω κανει οδηγο
http://www.corollaclub.com/forums/sh...ad.php?t=22339
ναι φυσίγγια είναι, όχι δεν τριζει τιποτα, δεν χτυπάει τιποτα δεν εχει δλδ κουνηματα καπου. Εχουν ελεγχθεί και από τον www.koniservice.gr
Απλα επειδή επισκευαστηκαν, εγιναν λαδιου μονο και σκλυρηναν. Επισης στα πισω εχει βαλει βαλβιδες αγωνιστικες και είναι πολύ ποιο σκληρα.
Φαντασου ότι ειχε βαλει και χοντρα λαδια και με πονουσε το στομαχι μου!!! όταν ειχε κρυα, ειχα θεματα με ταση εμετου κτλ και πηγα και εβαλε ποιο λεπτα λαδια.
Όταν εχει κρυο τοτε το λαδι πηζει και ετσι γινονται παρα πολύ σκληρα.
Το καλοκαιρι δεν είναι ετσι.
Όπως και να εχει τα κρατήματα είναι απλα απίστευτα για μαμα υψος ελατηριων.
Σχετικα με τις ρυθμισεις όλα είναι ΤΕΡΜΑ μαλακά.
Τα μπροστινα ελατήρια επειδή είναι από 4AGZE είναι ποιο χοντρα από τα μαμα περισσοτερες λιμπρες, αλλα μαμα υψους. Είναι όμως ποιο σκληρα όπως είναι λογικο, και πισω με τα βοηθητικα της MAD εχει αψογα κρατήματα και σηκωθηκε και 2cm πανω.

Παντως καλο είναι να αποφευγουμε το χαμήλωμα, τα χαλαμε τα αμορτισέρ όπως και να εχει και σακατεύουμε τα παντα.
το σωστοτερο είναι coilovers για χαμήλωμα. Προσωπικα δεν ξανασχολουμε με χαμήλωμα. Ότι εκανα καποτε που ημουν αμυαλος το εκανα, τελος τωρα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA EDITIONS > COROLLA EDITIONS > TOYOTA COROLLA T-SPORT

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
E12 αμορτισέρ MIXANIKOS TOYOTA COROLLA E 12 41 27-12-15 14:57
Ερώτηση και βοήθεια σχετικά με αμορτισέρ - ελλατήρια! anubis ΓΕΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ 3 30-08-11 17:41
Αμορτισέρ ΑL-KO vagos333 TOYOTA COROLLA E 12 5 15-01-11 16:09
Αμορτισέρ για G6 louge20vt TOYOTA COROLLA 111(G6) 32 14-06-08 09:06
Αμορτισέρ antonios7 ΓΕΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ 5 12-10-07 00:04



Page generated in 0,11464190 seconds (75,63% PHP - 24,37% MySQL) with 27 queries
Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 06:47.
Συνολικές Εμφανίσεις:
Σημειώστε όλα τα forums ως διαβασμένα | Δείτε τους υπεύθυνους των forums



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.6.7
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
All modifications are copyrighted to their respective owners.
CorollaClub Copyright © 2003-2012 BlueChris
www.corollaclub.com
Powered by psiStats 2006 v
Copyright © Anthony Kanevsky (aka Psionic Vision)