Untitled Document

Καλωσήλθατε στα CorollaClub Forums.

Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! . H εγγραφή σας στην online κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να κατεβάσετε αρχεία, φωτογραφίες και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας.. H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη, Γίνε και εσύ μέλος του CorollaClub Forums σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλώ επικοινωνείστε μαζί μας.
Καλώς ορίσατε στο φόρουμ μας !!!
Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA EDITIONS > COROLLA EDITIONS > TOYOTA COROLLA T-SPORT

TOYOTA COROLLA T-SPORT 2002>

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Συνδυασμός ελατήρια αμορτισέρ σε ts 2004 1.8
  #1  
Παλιά 23-03-18, 10:50
giorgospara Offline:
Νεότατος
 
Εγγραφή: 21-11-2017
Μηνύματα: 10
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 0
giorgospara είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Συνδυασμός ελατήρια αμορτισέρ σε ts 2004 1.8

Καλημέρα παιδιά να κάνω μια ερώτηση σκέφτομαι να αλλάξω ανάρτηση γτ έχει αρχίσει να παίρνει λίγη κλήση σιγα σιγα στις στροφές και 2ον δεν ξέρω πόσο καιρό φοράει την προηγούμενη και από ότι είδα στο βιβλίο σέρβις δεν φαίνεται να την έχει αλλάξει ποτέ. Οπότε η ερώτηση είναι η εξής έχω ελατήρια Hr χαμηλωματος με τη ανάρτηση τα συνδιαζω?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 23-03-18, 18:03
Το avatar του χρήστη TmNemesis
TmNemesis Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 30-09-2006
Μοντέλο: T Sport f/l 5d
Περιοχή: Johannesburg
Ηλικία: 50
Μηνύματα: 1.879
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 406
TmNemesis θα γίνει πολύ σύντομα πασύγνωστος
Με kayaba agx ή με kayaba ultra sr.

Τώρα τι φοράς, είσαι μαμά και πόσα km έχεις?
__________________


Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 23-03-18, 18:23
Το avatar του χρήστη NikiforosGT
NikiforosGT Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 7.856
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 1023
NikiforosGT έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
καλησπέρα, μπορεις και με koni sport κιτρινα αν εχει για αυτο το μοντελο.
Σχετικα με τα kyb AGX ειναι ποιο ανετα απο τα koni sport, αλλα εχουν λιγοτερες ρυθμισεις σκληροτητας, η αντιπροσωπεια οπως μου εχει πει λεει οτι δεν κανουν για χαμηλωμα και αν θελουμε χαμηλωμα προτεινει τα ultra SR που ομως δεν ρυθμιζονται. Επισης τα koni sport ειναι επισκευασιμα επισημα ενω τα αλλα ολα δεν ειναι. Δεν ξερω στο μοντελο αυτο πως ειναι τα koni στο δικο μου Ε11 εοιναι ολα φυσιγγια και πρεπει να κοπουν τα μαμα αμορτισερ για να μπουν να παρουμε δλδ τα γονατα τους και τα πισω πρεπει να βγαινουν απο το αμαξι για να ρυθμιστουν, ενω τα AGX ρυθμιζονται ολα εξωτερικα και ειναι ολα ολοκληρα.
Απο τιμες τα AGX ειναι τα ακριβοτερα, μετα τα koni sport και τελος τα ultra SR.

Σχετικα με τις κλισεις σε στροφες προτεινω να αλλαχτουν οι βασεις των αντιστρεπτικων, γιατι την επαθα εγω με τα πισω νομιζα δλδ οτι χαλασαν τα αμορτισερ και πηρα αλλα!!! και τελικα μετα απο χρονια ανακαλυψα τυχαια οτι δεν εχουν τιποτα! εντωμεταξυ ειχα αλλαξει τα λαστιχα αυτα.
ειναι πολυ φτηνα οποτε αξιζει η αντικατασταση τους. Μιλαω τα σινεμπλοκ των αντιστρεπτικων.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 25-03-18, 11:44
CTS03 Offline:
Θεϊκό Μέλος
 
Εγγραφή: 14-07-2005
Μηνύματα: 810
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 310
CTS03 είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από giorgospara Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα παιδιά να κάνω μια ερώτηση σκέφτομαι να αλλάξω ανάρτηση γτ έχει αρχίσει να παίρνει λίγη κλήση σιγα σιγα στις στροφές και 2ον δεν ξέρω πόσο καιρό φοράει την προηγούμενη και από ότι είδα στο βιβλίο σέρβις δεν φαίνεται να την έχει αλλάξει ποτέ. Οπότε η ερώτηση είναι η εξής έχω ελατήρια Hr χαμηλωματος με τη ανάρτηση τα συνδιαζω?
Με Bilstein B8 (χαμηλώματος).
Τα έχω μερικούς μήνες με ελατήρια ΤΤΕ/Eibach και το θεωρώ ιδανικό συνδυασμό.

Να προσθέσω ότι για τις κλίσεις ήταν καλή επιλογή μια πίσω αντιστρεπτική ράβδος TRD. Σήμερα ίσως είναι ευκολότερο να βρεις από Whiteline.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη CTS03 : 25-03-18 στις 14:25.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 26-03-18, 09:49
giorgospara Offline:
Νεότατος
 
Εγγραφή: 21-11-2017
Μηνύματα: 10
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 0
giorgospara είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Παιδιά δεν θέλω κάτι σε ρυθμιζόμενα αμορτισέρ γτ δεν έχω ακούσει τα καλύτερα. Όσον αφορά την αντιστρπτικη που λέμε μπορεί να μπει σε έμας γτ βλέπω πίσω έχει ένα σίδερο από την μια ρόδα στην άλλη και δεν ξέρω κατά πόσο θα κάνει δουλειά. Και μια ακόμα ερώτηση που τα κάνουμε όλα αυτά Θεσσαλονίκη? ( κανένα καλό συνεργείο και αξιόπιστο εννοώ)

Επίσης και κανένα λινκ ρε παιδιά για την trd αν είναι ευκολο..

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη agapiou : 28-03-18 στις 18:13. Αιτία: Συγχώνευση posts.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 26-03-18, 19:24
CTS03 Offline:
Θεϊκό Μέλος
 
Εγγραφή: 14-07-2005
Μηνύματα: 810
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 310
CTS03 είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Αυτό το σίδερο από τη μια στην άλλη ρόδα είναι η αντιστρεπτική, που λένε stabilizer bar και sway bar. Πάλιωσε όμως το μοντέλο και η TRD την έχει discontinued, όπως γράφει στο http://trdparts.jp/english/parts_stabilizer.html
( Βλέπε part. no. 48812-ZE200 για COROLLA (Sedan, FIELDER, RUNX, SPACIO) ALLEX )
Την είχα αγοράσει, και κάποια άλλα, από την ΤΤΕ στη Γερμανία (κάπως αντίστοιχη της TRD στην Ευρώπη) που έκλεισε.
Θεωρητικά τα είδη TTE/TRD τα έφερνε κι η Toyota Hellas σαν "εργοστασιακές μετατροπές". Μάλλον και κάποια ελληνικά καταστήματα ....

Αντίστοιχη αντιστρεπτική από την Whiteline (Αυστραλιανή νομίζω) πουλάνε στο Αγγλικό μαγαζί Fensport. Την θεωρώ ακριβή ...
https://www.fensport.co.uk/parts/toy...ot-adjustable/

Η Whiteline έχει και εμπρος αντιστρεπτική, αλλά νομίζω πως η ΤRD πρέπει να θεώρησε χρήσιμη βελτίωση μόνο την πίσω, ώστε να γίνει πιο δύσκαμπτη η ανάρτηση πίσω για να μειωθεί η πρόσφυση και να περιοριστεί η υποστροφή.

Γνώμη μου είναι ότι, αφού πέρασαν τόσα χρόνια, απλώς να βάλεις αμορτισερ. Εκτός κι αν μπορείς να βρεις καμια φθηνή μεταχειρισμένη αντιστρεπτική.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 26-03-18, 21:57
giorgospara Offline:
Νεότατος
 
Εγγραφή: 21-11-2017
Μηνύματα: 10
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 0
giorgospara είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Φίλε επειδή έσκυψα και το είδα από κάτω χωρίς παρεξήγηση πάντα υπάρχει αυτό το σίδερο που σ λέω από τη μια στην άλλη και είναι κάπως χοντρό και μέσα του αν κατάλαβα καλά έτσι όπως το είδα φολιαζει η αντιστρπτικη που λέμε. Υπάρχει περίπτωση να έχουν φαγωθεί τα σινεμπλοκ της? Ευχαριστώ ( φιλικά πάντα η ερωτηση)
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 28-03-18, 11:12
Το avatar του χρήστη Edessaios
Edessaios Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 16-03-2006
Μοντέλο: COROLLA ZZE12? 1.8/ KE36
Περιοχή: Εξωτική Έδεσσα
Ηλικία: 52 male
Μηνύματα: 3.505
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 5 φορές σε 5 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 579
Edessaios έχει φοβερή αύρα Edessaios έχει φοβερή αύρα
Αυτό το σίδερο που λες είναι ο πίσω άξονας που είναι στερεωμένα τα άκρα των τροχών!!!! Αυτό δεν υπάρχει λόγος να το αλλάξεις παρά μόνο αν στραβώσει από κάποιο χτύπημα. Πιο ενισχυμένο δεν υπάρχει για βελτίωση.
__________________
My garage

COROLLA EE101 SW
COROLLA ZZE122 1.8
HONDA VFR 800Vtec ABS '05
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 28-03-18, 12:12
giorgospara Offline:
Νεότατος
 
Εγγραφή: 21-11-2017
Μηνύματα: 10
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 0
giorgospara είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Ναι είναι ο πίσω άξονας και υπάρχει πάνω σε αυτόν βιδωμενη η αντιστρπτικη αν δε κάνω λαθος
https://goo.gl/images/WY89Ta"]https://goo.gl/images/WY89Ta

https://www.google.gr/search?client=...O9LTcROeYBLbM:

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη agapiou : 28-03-18 στις 18:14. Αιτία: Συγχώνευση posts.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA EDITIONS > COROLLA EDITIONS > TOYOTA COROLLA T-SPORT

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ελατήρια - Αμορτισέρ σε ΕΕ111L gkalamatas TOYOTA COROLLA 111(G6) 13 15-02-23 09:22
Αμορτισέρ-Ελατήρια G6 Fanourious TOYOTA COROLLA 111(G6) 7 27-07-11 21:32
επιλογή αμορτισέρ-ελατήρια χαμηλώματος stathis1208 SUPPORT 12 29-09-09 18:58
Ελατήρια-Αμορτισέρ από TS f/l σε ταπεινό Ε12 f/l 1,4 corollapatra TOYOTA COROLLA E 12 15 14-04-09 23:38
Ελατήρια/αμορτισέρ ερωτήσεις... nikoskon TOYOTA COROLLA E*101 134 16-01-09 23:11



Page generated in 0,16633010 seconds (82,11% PHP - 17,89% MySQL) with 42 queries
Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 00:25.
Συνολικές Εμφανίσεις:
Σημειώστε όλα τα forums ως διαβασμένα | Δείτε τους υπεύθυνους των forums



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.6.7
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
All modifications are copyrighted to their respective owners.
CorollaClub Copyright © 2003-2012 BlueChris
www.corollaclub.com
Powered by psiStats 2006 v
Copyright © Anthony Kanevsky (aka Psionic Vision)