Untitled Document

Καλωσήλθατε στα CorollaClub Forums.

Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! . H εγγραφή σας στην online κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να κατεβάσετε αρχεία, φωτογραφίες και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας.. H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη, Γίνε και εσύ μέλος του CorollaClub Forums σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλώ επικοινωνείστε μαζί μας.
Καλώς ορίσατε στο φόρουμ μας !!!
Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA EDITIONS > Μοτερ. > 4AGE 20v Levin

4AGE 20v Levin 1600 20V TWIN GAM VTi Silvertop & Blacktop

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
1.6 20v blacktop project in corolla G6
  #1  
Παλιά 31-08-17, 20:35
nikomese Offline:
Νεότατος
 
Εγγραφή: 04-09-2014
Μοντέλο: Toyota Corolla E11
Μηνύματα: 6
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 0
nikomese είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
1.6 20v blacktop project in corolla G6

Καλησπέρα στην παρέα, είμαι κάτοχος ενός 2001 G6 facelift 1.4 vvti..
μετά από μία κουβέντα που είχα με τον ξάδερφό μου, ο οποίος αναχώρησε μόνιμα στο εξωτερικό εδώ και χρόνια , δεν ήθελε να πουλήσει το Corolla του AE101 που με τόσο κόπο είχε φτιάξει,
και μου πρότεινε να πάρω τον 1.6 20v blacktop που φοράει, κομπλέ με πλεξούδα, εγκέφαλο και σασμάν. Έτσι μου μπήκε το μικρόβιο στα 30 μου να ξεκινήσω κάτι τέτοιο.. Το μοτέρ είναι πένα αλλά το είχε αδήλωτο.
Θέλω να ρωτήσω εσάς που έχετε κάνει μια τέτοια μετατροπή, ή εσάς που γνωρίζεται τι ακριβώς χρειάζεται για να κουμπώσει στο G6 μου, το κόστος μιας τέτοιας μετατροπής, κανένα καλό συνεργείο που ασχολείται με αυτά στην Θεσσαλονίκη,
και κυρίως τι πρέπει-τι χρειάζεται να κάνω για να δηλώσω το μοτέρ και να είναι νόμιμο.
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων..
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 01-09-17, 09:37
preatorian Offline:
Κυριλέ Μέλος
 
Εγγραφή: 26-10-2011
Μοντέλο: Corolla G6 1ZZ
Μηνύματα: 473
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 200
preatorian είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Αυτά είναι γούστα.
Εγω δεν θα το έκανα για πολλους λόγους.
Από εκεί και πέρα αν στα δίνει δώρο όλα αυτά προχωρά.
Να υπολογίσεις ότι θα χρειαστείς και νέα εξάτμιση γιατί τα vvti έχουν την εξαγωγή πίσω ενώ τα προηγούμενα μοτερ όπως το 4ΑGE την εχουν μπροστά.
Για να το δηλώσεις χρειάζεται τιμολόγιο αγοράς από μάντρα εκτός και αν έχει αλλάξει κανας νομός.πρεπει να ρωτήσεις.
Εχε υπόψιν σου αν το κυνηγας με βαρη πόδι ρουφάει την βενζίνη σαν νερό.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 01-09-17, 15:03
nikomese Offline:
Νεότατος
 
Εγγραφή: 04-09-2014
Μοντέλο: Toyota Corolla E11
Μηνύματα: 6
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 0
nikomese είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Σ'ευχαριστώ πολύ. θα το ξηλώσω όλο το αμάξι και θα τα πάρω όλα, εξάτμιση, καθίσματα από Celica που έχει, φρένα κ.τ.λ. θα γίνει ολική μετατροπή.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 01-09-17, 17:05
preatorian Offline:
Κυριλέ Μέλος
 
Εγγραφή: 26-10-2011
Μοντέλο: Corolla G6 1ZZ
Μηνύματα: 473
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 200
preatorian είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Τότε προχωρά το μην το σκέφτεσαι.
Αφού είσαι από Σαλόνικα πήγαινε στον κεσιδη με τα μεταχειρισμένα στον Βαρδάρη και πες του τι θες να κάνεις θα σε στείλει σε δικούς του γάτους.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 01-09-17, 17:23
Το avatar του χρήστη NikiforosGT
NikiforosGT Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 7.856
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 1023
NikiforosGT έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nikomese Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα στην παρέα, είμαι κάτοχος ενός 2001 G6 facelift 1.4 vvti..
μετά από μία κουβέντα που είχα με τον ξάδερφό μου, ο οποίος αναχώρησε μόνιμα στο εξωτερικό εδώ και χρόνια , δεν ήθελε να πουλήσει το Corolla του AE101 που με τόσο κόπο είχε φτιάξει,
και μου πρότεινε να πάρω τον 1.6 20v blacktop που φοράει, κομπλέ με πλεξούδα, εγκέφαλο και σασμάν. Έτσι μου μπήκε το μικρόβιο στα 30 μου να ξεκινήσω κάτι τέτοιο.. Το μοτέρ είναι πένα αλλά το είχε αδήλωτο.
Θέλω να ρωτήσω εσάς που έχετε κάνει μια τέτοια μετατροπή, ή εσάς που γνωρίζεται τι ακριβώς χρειάζεται για να κουμπώσει στο G6 μου, το κόστος μιας τέτοιας μετατροπής, κανένα καλό συνεργείο που ασχολείται με αυτά στην Θεσσαλονίκη,
και κυρίως τι πρέπει-τι χρειάζεται να κάνω για να δηλώσω το μοτέρ και να είναι νόμιμο.
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων..

καλησπέρα, δεν γνωριζω για αυτα τα μοτερ οποτε θα πω σχετικα με το δηλωμα.
Το ειχα κανει το 2003 αν θυμαμαι καλα επειδη σε starlet ep92 GT εβαλα μοτερ 4EFTE απο 2Ε-Ε που ειχε. Ενω ειναι 1300αρια εχουν μια μικρη διαφορα στα κυβικα 1296 αν θυμαμαι καλα και 1332 και επειδη αλλαζει ο τυπος θελει δηλωμα.
Η αδεια εδω και χρονια ΔΕΝ αναγραφει πλεον νουμερο κινητηρα, μονο τον τυπο. Οποτε στην περιπτωση που ειναι ιδιου τυπου οπως πχ στην E11 την στρογγυλοφαναρη βαλεις 4ΕFTE και εχει 4EFE ΔΕΝ θελει δηλωμα. Η αδεια δλδ λεει μονο 4Ε.
Τα ιδια ισχυουν αν εχεις 1600 με 4AFE και βαλεις αλλο 1600 απο τα γνωστα 4ΑGZE, 4AGE κτλ.
Στην δικια σου περιπτωση θες υποχρεωτικα λοιπον.
Η διαδικασια ειναι ως εξης αυτη που εκανα μαζι με εναν φιλο τοτε.
Πηγαμε στο ΚΤΕΟ Ελληνικου και μας δωσανε ενα χαρτι απο μηχανολογο για την λεγομενη εγκριση τυπου. Εκει ΔΕΝ πληρωσαμε τιποτα.
Επειδη εχουν γινει πολλες μετατροπες και τα εχουν ετοιμα δεν κοιταξαν τιποτα στο αμαξι, σε 10 λεπτα ημασταν στο αμαξι και φευγαμε.

Παμε στο υπουργειο στον Χολαργο απεξω εχει κατι σπιτακια με μηχανολογους, ΔΕΝ μπαινεις μεσα στο υπουργειο απλα θα χασεις χρονο και δεν θα βγαλεις ευκολα ακρη.
Οι μηχανολογοι απεξω αναλαμβανουν την διαδικασια.
Τσεκαρουν τον τυπο μοτερ, κοιτανε σε κατι βιβλια ποσα κυβικα ειναι. Κατι χαρτια σου φτιαχνουν και δινεις και την αδεια σου.
Πας μετα απο καμια 10αρια μερες εκει να την παρεις, αν δωσεις κατι παραπανω την παιρνεις την επομενη μερα οπως καναμε εμεις.
Δεν θυμαμαι τιμη ακριβως τωρα αλλα ηταν πανω απο 200 ευρω, νομιζω 250-260 ισως λιγο λιγοτερα αλλα πανω απο 200 τοτε.

Δεν ξερω αν τωρα εχει αλλαξει κατι μετα απο τοσα χρονια, δεν ξερω αν σε αλλα κυβικα θελει κατι παραπανω γιατι εμεις αλλαξαμε μονο τον τυπο μοτερ οχι κυβικα.
Επισης τοτε μου ειπαν οτι επιτρεπεται να δηλωθει μεχρι και 200cc παραπανω απο το μαμα μοτερ. Οποτε και ετσι να ειναι εισαι οκ απο αυτο.

Και μπορει να πρεπει να πληρωσεις την διαφορα στα τελη κυκλοφοριας για το 2017.
Μπορεις να το ψαξεις και στην σελιδα του υπουργειου εχει ολα τα θεματα και τις απαντησεις τους.

Δες και εδω http://www.dikaiologitika.gr/dikaiol...llagi-kinitira
Στην περιπτωση που πας στους διακανονιστες πως λεγονται μαλλον διεκπεραιωτες δεν κανεις ακριβως οτι λεει εκει.
Τιμολογιο μπορεις να εχεις αγορας μοτερ ή τοποθετησης απο μηχανικο. Ειναι υποχρεωτικο, αλλιως θα πουν που βρηκες το μοτερ μαλλον!!!

Αυτο με το ΚΤΕΟ που ειπα ειναι εγκριση τυπου σχετικα με τα καυσαερια οτι ειναι προβλεπομενο και καλα δλδ και τηρει της προδιαγραφες.
Αν δεν εχει κανει καποιος αλλος την μετατροπη να την εχουν ετοιμη θελει παραπανω διαδικασια και δεν ξερω τι αλλο.

Ο ξαδερφος σου το ειχε σε ΑΕ101? δλδ ηταν 1600 με 4AFE? αν ναι ΚΑΛΑ εκανε και το ειχε αδηλωτο γιατι απλα ΔΕΝ θελει δηλωμα!!!
ειναι ιδιου τυπου μοτερ 4Α και δεν χρειαζεται δηλωμα, και ιδια κυβικα φυσικα. Τα ποσα αλογα βγαζει δεν εχουν καμια απολυτως σημασια.

http://www.yme.gr/index.php?aid=0&tid=281

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη NikiforosGT : 01-09-17 στις 17:34.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 03-09-17, 17:22
nikomese Offline:
Νεότατος
 
Εγγραφή: 04-09-2014
Μοντέλο: Toyota Corolla E11
Μηνύματα: 6
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 0
nikomese είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Φίλε μου, σ' ευχαριστώ πολύ, μου έλυσες αρκετές απορίες που είχα σχετικά με την δήλωση του κινητήρα. Θα τα βάλω όλα σε μιά σειρά και θα ξεκινήσω να τα κάνω. Ο ξάδερφος το είχε τελικά σε ένα Corolla του '94 5θυρο.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 09-10-17, 22:33
nikomese Offline:
Νεότατος
 
Εγγραφή: 04-09-2014
Μοντέλο: Toyota Corolla E11
Μηνύματα: 6
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 0
nikomese είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
άλλη μία ερώτηση που έχω να κάνω είναι..με τι σασμάν να το έχω... με το μανίσιο του G6 1.4 6ταχυτο ?? ή με το 5αρι το σασμάν??
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 10-10-17, 06:01
preatorian Offline:
Κυριλέ Μέλος
 
Εγγραφή: 26-10-2011
Μοντέλο: Corolla G6 1ZZ
Μηνύματα: 473
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 200
preatorian είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Αν έχεις σκοπό να τουρμπισεις ξέχνα το σασμάν που έχεις τώρα.καλο δεν λέω αλλά αρκετά ευαίσθητο.
Αν δεν κάνω λάθος από caldina η Levin(το 6αρι) είναι το πιο αξιόπιστο για πολλά άλογα.παντος μέχρι 200 άλογα αντέχει και το δικό σου άνετα.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 12-10-17, 11:32
Το avatar του χρήστη dim
dim Offline:
Μέλος
 
Εγγραφή: 16-07-2006
Μοντέλο: AE111 G6R, charade GTti
Περιοχή: thessaloniki
Ηλικία: 37 male
Μηνύματα: 185
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 235
dim είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nikomese Εμφάνιση μηνυμάτων
άλλη μία ερώτηση που έχω να κάνω είναι..με τι σασμάν να το έχω... με το μανίσιο του G6 1.4 6ταχυτο ?? ή με το 5αρι το σασμάν??
To σασμάν της corolla σου δεν κουμπώνει στο 20βάλβιδο, μπαίνει με μετατροπή στη χελώνα μονο.
Υπάρχουν μαγαζια στη θεσσαλονικη που αναλαμβάνουν τετοιες μετατροπές.
(Ονοματα αν θες μόνο με π.μ.)
__________________
Parisis Car Service
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 15-10-17, 17:48
nikomese Offline:
Νεότατος
 
Εγγραφή: 04-09-2014
Μοντέλο: Toyota Corolla E11
Μηνύματα: 6
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 0
nikomese είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
μαμά θα το έχω το αμάξι. απλά ήθελα να μάθω αν με το 6αρι το δικό μου θα είναι εντάξει, γιατί είναι και πιο κοντό αν δεν κάνω λάθος, και δεν μου έχει βγάλει πρόβλημα ποτέ, ή με το 5αρι θα αποδίδει καλύτερα... αν αντέχει μέχρι τα 200 όπως λέτε μια χαρά.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA EDITIONS > Μοτερ. > 4AGE 20v Levin

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία
Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
2Din στο Trip (DIY Project) Corolla E11 chrisd97 Γνωσιακή Βάση Δεδομένων 5 29-05-17 15:22
3S PROJECT giannis gt OFF TOPIC 9 08-04-12 13:01
ΜΕΤΑΤΡΟΠΗ: 4age blacktop σε toyota corolla G6 1.3 4efe thunder17387 TOYOTA COROLLA 111(G6) 22 21-10-11 15:17
E12 The 3S-GTE Project ΠΑΡΟΥΤΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΕΔΩ ΘΕΣΣΑΛΙΑ 42 03-05-09 18:41
Νεο Project GEORGIOS_XYNOS TOYOTA COROLLA KE30 209 13-06-07 00:55



Page generated in 0,17865705 seconds (82,53% PHP - 17,47% MySQL) with 44 queries
Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 02:38.
Συνολικές Εμφανίσεις:
Σημειώστε όλα τα forums ως διαβασμένα | Δείτε τους υπεύθυνους των forums



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.6.7
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
All modifications are copyrighted to their respective owners.
CorollaClub Copyright © 2003-2012 BlueChris
www.corollaclub.com
Powered by psiStats 2006 v
Copyright © Anthony Kanevsky (aka Psionic Vision)