Untitled Document

Καλωσήλθατε στα CorollaClub Forums.

Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! . H εγγραφή σας στην online κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να κατεβάσετε αρχεία, φωτογραφίες και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας.. H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη, Γίνε και εσύ μέλος του CorollaClub Forums σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλώ επικοινωνείστε μαζί μας.
Καλώς ορίσατε στο φόρουμ μας !!!
Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA CLUB > ΓΕΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ

ΓΕΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ ΘΕΜΑΤΑ ΣΥΖΗΤΗΣΗΣ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Κόστος Service corolla 18.000 klm
  #1  
Παλιά 12-02-10, 20:20
kpagonaris Offline:
Κυριλέ Μέλος
 
Εγγραφή: 23-03-2009
Ηλικία: 43
Μηνύματα: 304
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 215
kpagonaris είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Κόστος Service corolla 18.000 klm

Κατ'αρχήν καλησπέρα στη παρέα. Ως κάτοχος και γω μιας corollas, ήθελα να ρωτήσω τη γνωμη σας στο εξής θέμα: Πόσο λογικό σας ακούγετε το κόστος του σερβις στα 18.000 χλμ να ανέρχεται στα 450€? Το σέρβις έγινε μέσα στην αντιπροσωπία και αλλάξαν τακάκια μπροστά, βαλβολίνες, υγρά φρένων και καθαρισμός κλιματισμού, καθως μπουζί και λάδια μηχανής. Καποια ανταλλακτικά έπρεπε να αλλαχτούν τόσο νωρίς? Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 12-02-10, 20:49
Το avatar του χρήστη Fanis
Fanis Offline:
Administrator

 
Εγγραφή: 21-10-2003
Μοντέλο: LEXUS IS 200
Περιοχή: Nikaia
Ηλικία: 52 male
Μηνύματα: 4.499
Ευχαρίστησε: 1
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 1 φορές σε 1 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 10
Fanis είναι ένας φάρος φωτός Fanis είναι ένας φάρος φωτός Fanis είναι ένας φάρος φωτός Fanis είναι ένας φάρος φωτός Fanis είναι ένας φάρος φωτός Fanis είναι ένας φάρος φωτός
κανε μου την χαρη και βαλε φωτο απο την εντολη επισκευης και τα τιμολογια οπως επισης που πηγες και πια corolla ειναι ακριβως για να το διασταυρώσουμε ...
__________________
WEBSITE ADMIN τηλ 2104256663

Η διαφορα μεταξυ ενος αντρα και ενος παιδιου ειναι......το μεγεθος των παιχνιδιων..


Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 13-02-10, 08:40
thomas620 Offline:
 
Εγγραφή: 06-06-2007
Μοντέλο: corolla g6
Ηλικία: 41 male
Μηνύματα: 178
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 223
thomas620 είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
φιλαρακι θα συμφωνησω με τον fanis.βάλε φωτο να δουμε τι εκαναν.
__________________

There's got to be just more to it than this
Or tell me why do we exist
I'd like to think that when I die
I'd get a chance another time
And to return and live again
Reincarnate, play the game
Again and again and again.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 14-02-10, 11:11
pavlosTS Offline:
Κυριλέ Μέλος
 
Εγγραφή: 18-03-2008
Μοντέλο: Corolla TS pro-f/l
Μηνύματα: 396
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 236
pavlosTS είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Τι σέρβις έκανες στα 18.000? Να υποθέσω ότι ήταν των 2 έτων και απλά δεν συμπλήρωσες τα 30.000 χιλιόμετρα?
ΠΑλιά τις βαλβολίνες τα υγρά φρένων και τα μπουζί τα άλλαζαν στα 60.000 (δηλαδή 4 χρόνια) όμως νομίζω κάποια στιγμή το άλλαξαν και το κάναν στα 30.000, οπότε ίσως για αυτό τα άλλαξαν.
Από ότι έχω δει τα σέρβις αυτά κάνουν γύρω στα 300 ευρώ στην αντιπροσωπία (μην ξεχνάς και τους 10δες "οπτικους" ελέγχους...)
Τώρα αν έκανες καθαρισμό κλιματισμού, άλλαξες φίλτρο καμπίνας (που είναι ακριβό) και άλλαξες και τα τακάκια βγαίνουν τα 450 που λες.
Αν ρωτάς αν είναι πολλά? Κατά τη γνώμη μου ναι...αλλά τόσα παίρνουν στην αντιπροσωπία, ειδικά σε μερικές αντιπροσωπίες...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 14-02-10, 12:42
Το avatar του χρήστη sotoskap
sotoskap Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 07-02-2006
Περιοχή: Βέροια
Ηλικία: 43 male
Μηνύματα: 1.595
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 383
sotoskap είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Μάλλον ήταν 4ετίας (σαν να είχε 60.000 χλμ.) που είναι και το μεγαλύτερο απο όλα τα service και επαναλαμβάνεται καθε 4 χρόνια ή καθε 60.000χλμ.
Σ' αυτό αλλαζουν όλα αυτά και σιγουρα ειχε και κατι επιπλέον.
Για τακάκια ειναι λίγο δυσκολο (αλλα καθόλου απίθανο) αν σκεφτειτε οτι τα χλμ είναι λιγα, αλλα μπορεί να ειχε μια συντηρηση A/C και πλύρωση φρέον, η οποία κοστίζει καμια 45€ +ΦΠΑ αν θυμαμαι καλα!
__________________
Σημασία δεν έχει πόσο γρήγορο αυτοκίνητο έχεις, άλλα πόσο γρήγορα μπορείς να το οδηγήσεις...!!!!...Γιατί το όριο είναι μια λεπτή γραμμή που δύσκολα πιάνεται αλλά εύκολα ξεπερνιέται....


Που & Που είναι καλό να κάνουμε μια παύση από την αναζήτηση της ευτυχίας και απλώς να είμαστε ευτυχείς....
Απάντηση με παράθεση
Service corolla 18.000khm
  #6  
Παλιά 17-02-10, 19:29
kpagonaris Offline:
Κυριλέ Μέλος
 
Εγγραφή: 23-03-2009
Ηλικία: 43
Μηνύματα: 304
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 215
kpagonaris είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Service corolla 18.000khm

Για τους φίλους μου που ρώτησαν, το αυτοκίνητο είναι 4ετίας. Παρ΄όλα αυτά έχει 16.411χλμ όταν έφτασε στην αντιπροσωπεία. Οι ίδιοι αναφεραν το γενικό σερβις των 18.000 και τελικά βλέπω στο χαρτί ότι έγινε χρέωση για σέρβις 60.000, όπου αλλάχτηκαν όλα τα παραπάνω. Εχω αποστείλει στο Φάνη όλα τα χαρτιά που πήρα από την αντιπροσωπεία. Οσο για τον κλιματισμό, ψυκτικός είμαι και γνωρίζω πως γίνεται η συντήρηση και κάθε πότε γινεται αλλαγή στο φρέον.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 17-02-10, 19:40
Το avatar του χρήστη madvinegar
madvinegar Offline:
Administrator

 
Εγγραφή: 25-05-2005
Μοντέλο: Jeep Renegade
Περιοχή: Πειραιάς
Ηλικία: 44 male
Μηνύματα: 12.662
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 2 φορές σε 2 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 10
madvinegar είναι πάρα πολύ καλός madvinegar είναι πάρα πολύ καλός madvinegar είναι πάρα πολύ καλός madvinegar είναι πάρα πολύ καλός madvinegar είναι πάρα πολύ καλός
Για να εισαι στην εγγυηση πρεπει να κανεις το σερβις καθε 15.000 χιλιομετρα ή καθε χρόνο, όποιο επέρχεται πρώτο.

Ετσι παει το πραγμα.

Και εγω εχω 66.000χιλ στο κοντερ αλλα εχτες εκανα το σερβις των 90.000χιλ αφου συμπληρωνα τον 6ο χρόνο.
__________________
COROLLA CLUB
Διοικητικό μέλος
Corolless but still a Renegade... OlllllllO
Απάντηση με παράθεση
service corolla 18.000klm
  #8  
Παλιά 17-02-10, 20:21
kpagonaris Offline:
Κυριλέ Μέλος
 
Εγγραφή: 23-03-2009
Ηλικία: 43
Μηνύματα: 304
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 215
kpagonaris είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
service corolla 18.000klm

Αγαπητέ madvinegar, η απάντησή σου με κάλυψε πλήρως!! Και γω κάπου εκεί κατέληξα. Ευχαριστώ όλα τα παιδιά για το ενδιαφέρον τους. Καλό βράδυ!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 17-02-10, 23:20
Το avatar του χρήστη Ζήσης
Ζήσης Offline:
 
Εγγραφή: 28-10-2009
Ηλικία: 36 male
Μηνύματα: 1.227
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 329
Ζήσης έχει πασίγνωστο όνομα Ζήσης έχει πασίγνωστο όνομα Ζήσης έχει πασίγνωστο όνομα Ζήσης έχει πασίγνωστο όνομα Ζήσης έχει πασίγνωστο όνομα Ζήσης έχει πασίγνωστο όνομα
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από madvinegar Εμφάνιση μηνυμάτων
Και εγω εχω 66.000χιλ στο κοντερ αλλα εχτες εκανα το σερβις των 90.000χιλ αφου συμπληρωνα τον 6ο χρόνο.

Έχω μια απορία!!! Τι γίνεται στην περίπτωση που δεν κάνεις servis βάση του χρόνου αλλά βάση των χλμ που κάνει το αυτοκίνητο κ μόνο?
__________________
http://www.auto24.gr
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 17-02-10, 23:27
Το avatar του χρήστη sotoskap
sotoskap Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 07-02-2006
Περιοχή: Βέροια
Ηλικία: 43 male
Μηνύματα: 1.595
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 383
sotoskap είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ζήσης Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχω μια απορία!!! Τι γίνεται στην περίπτωση που δεν κάνεις servis βάση του χρόνου αλλά βάση των χλμ που κάνει το αυτοκίνητο κ μόνο?
Είσαι εκτός εγγύησης για ελλειπή συντηρηση!!!


Υ.Γ : Σήμερα μίλουσα με μια φίλη που έκανε το ίδιο service (4ετίας ή 60.000χλμ) εδώ στην Βέροια και με επιπλέον αλλαγή πίσω τακάκια, πλήρωσε 320€ (και με λάδια συνθετικά 5W40)
__________________
Σημασία δεν έχει πόσο γρήγορο αυτοκίνητο έχεις, άλλα πόσο γρήγορα μπορείς να το οδηγήσεις...!!!!...Γιατί το όριο είναι μια λεπτή γραμμή που δύσκολα πιάνεται αλλά εύκολα ξεπερνιέται....


Που & Που είναι καλό να κάνουμε μια παύση από την αναζήτηση της ευτυχίας και απλώς να είμαστε ευτυχείς....
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA CLUB > ΓΕΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Κόστος Service Ayrton ΓΕΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ 53 03-01-11 19:39
Corolla Service Manual and Wiring Diagram agapiou Γνωσιακή Βάση Δεδομένων 0 02-06-09 19:50
Κόστος service G6 facelift 1.4 marioboni TOYOTA COROLLA 111(G6) 11 24-03-08 22:46
Κόστος Service alkisthess SUPPORT 87 10-10-07 20:23
Service Για Corolla 1.4 Sedan 2002 takis1232004 TOYOTA COROLLA E 12 7 12-10-06 13:45



Page generated in 0,17314506 seconds (83,46% PHP - 16,54% MySQL) with 43 queries
Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 23:25.
Συνολικές Εμφανίσεις:
Σημειώστε όλα τα forums ως διαβασμένα | Δείτε τους υπεύθυνους των forums



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.6.7
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
All modifications are copyrighted to their respective owners.
CorollaClub Copyright © 2003-2012 BlueChris
www.corollaclub.com
Powered by psiStats 2006 v
Copyright © Anthony Kanevsky (aka Psionic Vision)