Untitled Document

Καλωσήλθατε στα CorollaClub Forums.

Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! . H εγγραφή σας στην online κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να κατεβάσετε αρχεία, φωτογραφίες και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας.. H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη, Γίνε και εσύ μέλος του CorollaClub Forums σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλώ επικοινωνείστε μαζί μας.
Καλώς ορίσατε στο φόρουμ μας !!!
Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA CLUB > Γνωσιακή Βάση Δεδομένων

Γνωσιακή Βάση Δεδομένων Μία πολυ καλη προσπαθεια ωστε να μπορειτε να βρειτε ευκολα αυτο που θελετε και ετσι να ειμαστε πιο ενημερωμενοι .

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Εγκατάσταση ψυγείου αλουμινίου 3rows-half size σε Ε11 4ΕFTE
  #1  
Παλιά 08-11-18, 20:09
Το avatar του χρήστη NikiforosGT
NikiforosGT Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 7.856
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 1023
NikiforosGT έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
Εγκατάσταση ψυγείου αλουμινίου 3rows-half size σε Ε11 4ΕFTE

Καλησπέρα, σε συνέχεια των προβλημάτων που είχα εδώ http://www.corollaclub.com/forums/sh...t=25672&page=7 έβαλα ένα τέτοιο ψυγείο και μάλλον τα προβλήματα μετά τις επισκευές λύθηκαν.

Ετσι επειδη μιλησα και με αλλους μου εχουν πει οτι το ψυγειο δεν φτανει οταν εχεις Ε11 (στρογγυλοφαναρη) με 4EFTE και μεγαλο Intercooler μπροστα.
Εκτος οτι το ειπε ο μαστορας που καθαριζει ψυγεια ρωτησα και αλλα παιδια στο fb corollaclub που εχουν τετοιο αμαξι με τετοιο μοτερ.
Πηρα λοιπον ενα που κυκλοφορει παρα πολυ και ειναι κανονικα για Honda civic και αλλα μοντελα της Honda που ειναι 3σειρο αλλα ειναι μισου πλατους. Oπως ειδα το δινουν για παρα πολλα αλογα ακομα και 700+!!! και το εχω δει στο ιντερνετ σε παρα πολλα αμαξια με παρα πολλα αλογα και μεγαλες τουρμπινες!

Εκτος οτι ειναι 3σειρο η καθε κυψελη ειναι ποιο μεγαλη σε μηκος απο το μαμα.
Επισης οτι ειναι μισο βοηθαει στο οτι το βεντιλατερ ψυχει ολο το ψυγειο, οχι οπως πριν που το μισο δεν ειχε!!! και οτι δεν ειναι πισω απο την τουρμπινα, ειναι λιγο στο downpipe βεβαια αλλα εκει ειναι ποιο καλα.
Το βεντιλατερ παρεμεινε το ιδιο, αλλά δεν εχω το μαμα της Denso, εχω βαλει της Toyota παλιοτερου μοντελου νομιζω ειναι απο starlet ep71 ή E90 και εχει ποιο μεγαλο και δυνατο μοτερ.

Τωρα μετατροπες που θελει :
1. To κατω ρουξουνι το εχει αναποδα δλδ αριστερα οπως κοιταμε στο μοτερ.
Δεν μπορει να μπει γιατι βρισκει το κολαρο πανω στην βαση μηχανης και στο downpipe.
Το πηγα σε μηχανουργειο που κολανε και αλουμινια και με 30 ευρω το γυρισε απο την αλλη και ταπωσε την τρυπα.
2. Το βεντιλατερ το μαμα δεν ταιριαζει και πρεπει να κανουμε μοντες.
Εγω ειχα κατι λαμακια νομιζω για ηλεκτρομαγνητικες κλειδαριες ηταν και εκανα αποστατες με αυτα. Τελικα εφαγα ακυρο γιατι εβρισκε στην βαση μηχανης και δεν γυρνουσε!!!
ετσι επρεπε να παει ποιο ψηλα 3-4cm και τα αλλαξα παλι.
Εκοψα αρκετα πλαστικα, κοψε ραψε τελικα χωρεσε.
3. Η κατω βαση ψυγειου η αριστερη πρεπει να παει ποιο δεξια και δεν εχει εκει τρυπες τπτ. Τελικα εκανα μια τρυπα καθετη στο χειλάκι (οριζοντια μπορει να τρυπουσα την σωληνα AC) και η αλλη μιση παταει πανω στην γεφυρα.
4. Το πανω μερος επισης θελει κατι να κανουμε εχει απλα ενα στρογγυλο εξωγκομα οποτε πηρα το ενα παλιο στηριγμα ψυγειου εκοψα την ακρη του, εκανα μια τρυπα, εβαλα και λαστιχο απο κατω για κραδασμους και εβαλα αυτο.
5. Το πανω κολαρο θελει λιγο κοψιμο θα δειτε το μηκος στις φωτος οπως και ολα τα αλλα.
6. Το σωληνακι για το δοχειο διαστολης επισης θελει κοντυμα αρκετο νομιζω στο μισο.

Αφου τελειωσα λοιπον το Σαββατο καπου το απογευμα η χαρα μου δεν κρατησε για πολυ....
μολις εβαλα παραφλου μεσα αρχισε να σταζει απο την κολληση στο ρουξουνι!!!
τελικα ειχε πορο!
πηρα τηλ στον κινητο τον μαστορα του την ειπα εννοειτε και ειπε να το κολλησω με στοκο προσωρινα και να παω αυριο Δευτερα δλδ εκει μετα να το κολλησει.
Το κολλησα σημερα με σιδηροστοκο ολα καλα.
Τελικα πηγα και την Δευτερα και αδειασαμε παραφλου αφου κρυωσε και τα λεγαμε για ωρες αφου και αυτος εχει starlet ep82!! (oπως ειχα και εγω) και ετσι το κολλησε. Η ιστορια εγινε γιατι παρατησε μιση την δουλεια που επρεπε να φυγει και συνεχισε το κολλημα της δεξιας πλευρας αλλος! τωρα ολα καλα!

Επισης επειδη η ταπα ηταν 1,1 bar που δεν χρειαζεται σε μαμα σεταπ και με μαμα θερμοστατη 82 βαθμων πηρα απο Ιαπωνικη μια για Nissan Micra K11 (εχει ιδια το ειχα δοκιμασει απο του πατερα μου) στα 0.9 και ειναι ακομα καλυτερα τωρα.

Η βιδα η καθετη στην κατω βαση μου βγηκε λοξα θα δω καποια στιγμη θα την φτιαξω ποιο ισια αλλα δεν κουναει παντως.
Επισης η ταπα εκκενωσης ειναι κοντα στην γεφυρα και ενω μπορουμε να την βγαλουμε τα νερα τρεχουν πανω στην γεφυρα και χυνονται αλλου, οποτε αν θελουμε να τα παρουμε με λεκανη θα πρεπει να βγει το κατω κολαρο καλυτερα.

Το ψυγειο αυτο υπαρχει και σε εκδοση με 2 στηλες κυψελων. Προτιμαμε με τις 3 παντα.
Επισης υπαρχουν παρα πολλα στο εξωτερικο μερικα απο χωρες της Ε.Ε (ebay).
Εκτος οτι αυτα απο Ε.Ε τα ειδα μετα, εγω το ηθελα χτες που λεμε οποτε αναγκαστικά το πηρα απο εδω.
Μου ειπε αυτος οτι το φερνει απο Αγγλια (αμα θελουμε το πιστευουμε...).

Συνηθως τα συνδυαζουν με ποιο μικρους ανεμιστηρες σε παχος πχ της mishimoto ή spal αλλα ειναι ακριβοι.
Δειτε μια φωτο αυτο με το μπλε απο τοποθετηση σε starlet GT ep82.
Kαι εδω εχει κολληθει αλλιως το κατω ρουξουνι, μερικοι βαζουν χυμα τον ανεμιστηρα και τον δενουν μεσα απο τις κυψελες αντι να εχουν ολο αυτο το πλαισιο οπως πρεπει.

Σχετικα με τις τιμες συνηθως τα noname μαρκας Ελλαδα λεω εχουν 170 ευρω οσο το πηρα και εγω.
Σε NRG (ΕnergieJapan Parts) ιδια δλδ μαρκα με το ιντερκουλερ μου, σωληνωσεις και κολαρα σιλικονης, το δινουν 242 ευρω.
Και σε mishimoto καπου ειδα και ειχε πανω απο 250-260 ευρω.
Απο απεξω τωρα απο ebay E.E Ολλανδια νομιζω το βρηκα και 90 ευρω με δωρεαν μεταφορικα!!!
απο Κινα παιζει ακομα ποιο λιγα αλλα με κινδυνο τελωνειου και δεν ξερουμε και σε τι κατασταση θα ερθει!
Οπως ειπα εγω το βιαζομουν τρομερα οποτε δεν ειχα χρονο αλλα και ειδα μετα οτι υπαρχει και απο Ε.Ε!
Ο μαστορας για την αλλαγη στο ρουξουνι και ταπωμα πηρε 30 ευρω.
Και η ταπα απο Ιαπωνικη ειχε 6.80 (Japan), υπαρχουν και αλλες μαρκες με 3-4 ευρω αλλα δεν ξερω απο που ειναι και δεν ειναι και τοσο μουρικες σαν την δικια μου....:Ppp

Aν θελει καποιος απο Ελλαδα τα δειχνουν στο www.car.gr απλα θα ψαξετε για ψυγειο αλουμινιου για Honda Civic.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_20181027_102257.jpg
Εμφανίσεις:  42
Μέγεθος:  158,1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_20181027_102316.jpg
Εμφανίσεις:  42
Μέγεθος:  53,1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_20181027_102332.jpg
Εμφανίσεις:  42
Μέγεθος:  222,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_20181027_102208.jpg
Εμφανίσεις:  42
Μέγεθος:  170,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_20181031_163545.jpg
Εμφανίσεις:  41
Μέγεθος:  177,5 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_20181103_183117.jpg
Εμφανίσεις:  8
Μέγεθος:  203,5 KB  

Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_20181103_171106.jpg
Εμφανίσεις:  10
Μέγεθος:  129,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_20181103_170248.jpg
Εμφανίσεις:  14
Μέγεθος:  95,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_20181103_162958.jpg
Εμφανίσεις:  14
Μέγεθος:  97,1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_20181103_155940.jpg
Εμφανίσεις:  10
Μέγεθος:  96,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_20181103_152506.jpg
Εμφανίσεις:  8
Μέγεθος:  93,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_20181103_135220.jpg
Εμφανίσεις:  9
Μέγεθος:  100,3 KB  

Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_20181103_124624.jpg
Εμφανίσεις:  9
Μέγεθος:  169,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_20181107_163435.jpg
Εμφανίσεις:  9
Μέγεθος:  94,0 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_20181105_163308.jpg
Εμφανίσεις:  7
Μέγεθος:  74,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_20181105_163244.jpg
Εμφανίσεις:  9
Μέγεθος:  80,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_20181105_163129.jpg
Εμφανίσεις:  9
Μέγεθος:  83,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  37693712_289370551810366_4878312107784798208_n.jpg
Εμφανίσεις:  14
Μέγεθος:  186,8 KB  


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη NikiforosGT : 08-11-18 στις 20:32.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA CLUB > Γνωσιακή Βάση Δεδομένων

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία
Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Πρόβλημα με αντλία νερού σε 4ΕFTE NikiforosGT TOYOTA COROLLA 111(G6) 24 28-12-23 06:52
Εγκατάσταση dvd-gps exs TOYOTA COROLLA E 12 142 23-05-09 17:58
Τροχαλία Ιμάντα Αλουμινίου για Ε12 DareDevil TOYOTA COROLLA E 12 6 28-02-08 19:36
Toyota motorsport is 49 and a half SiCorolla94 FORMULA 1 RSS Feeds 0 28-03-07 03:05
Διακοσμητικά Αλουμινίου Για Ταμπλώ; corolla_98 TOYOTA COROLLA E 12 4 25-09-06 08:22



Page generated in 0,11981893 seconds (76,48% PHP - 23,52% MySQL) with 27 queries
Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 22:47.
Συνολικές Εμφανίσεις:
Σημειώστε όλα τα forums ως διαβασμένα | Δείτε τους υπεύθυνους των forums



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.6.7
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
All modifications are copyrighted to their respective owners.
CorollaClub Copyright © 2003-2012 BlueChris
www.corollaclub.com
Powered by psiStats 2006 v
Copyright © Anthony Kanevsky (aka Psionic Vision)