Untitled Document

Καλωσήλθατε στα CorollaClub Forums.

Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! . H εγγραφή σας στην online κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να κατεβάσετε αρχεία, φωτογραφίες και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας.. H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη, Γίνε και εσύ μέλος του CorollaClub Forums σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλώ επικοινωνείστε μαζί μας.
Καλώς ορίσατε στο φόρουμ μας !!!
Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA CLUB > SUPPORT

SUPPORT ΤΕΧΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ-ΣΧΕΔΙΑΓΡΑΜΑΤΑ-ΒΟΗΘΕΙΑ ΟΝ LINE

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
περιεργος θορυβος
  #1  
Παλιά 28-01-13, 11:28
Το avatar του χρήστη Paris!
Paris! Offline:
Μέλος
 
Εγγραφή: 14-08-2011
Μοντέλο: corolla e11 g6 f/l
Περιοχή: ΙΛΙΟΝ
Ηλικία: 29 male
Μηνύματα: 164
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 173
Paris! είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
περιεργος θορυβος

καλημερα σε ολους.. εχω ενα προβλημα με την corollia μου..( e11 facelift δίπορτο) ακουγετε ενα περιεργος θορυβος απο τον πισω αριστερο τροχο . ειναι σαν να τριβονται δυο μεταλλα .. στην αρχη φανταστικα οτι θα ειναι τα τακακια .. οτι τελειωσαν και θελουν πεταμα.. αλλα δεν θα μου εδειχνε καποια σημαδια πιο πριν .. αυτο μου το εκανε μια και εξω , απο εκει που ολα ηταν μια χαρα ξαφνικα αρχισε να ακουγετε δυνατα... αλλα μου ειπε ο αδερφος μου οτι μπορει να ειναι και ρουλεμαν .. ξερω οτι απο αυτα που σας εχω πει και αμα δεν τον ακουσετε τον θορυβο δεν θα μπορεσετε να καταλαβαιτε και εσεις τι ειναι απλα αν μπορειτε να μου πειτε τι να κοιταξω.. αν ξερει καποιος τι τιπο ρουλεμαν ειναι αυτα ας μου το πει απλα για να ψαξω να εχω μια εικονα στο κοστος της επισκευης..
ευχαριστω εκ των προτέρων
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 28-01-13, 11:58
Το avatar του χρήστη GiWrGoS@XXX
GiWrGoS@XXX Offline:
Πορωμένο Μέλος
 
Εγγραφή: 08-09-2006
Μοντέλο: E11 1.4 vvti g6
Περιοχή: athina
Ηλικία: 40 male
Μηνύματα: 686
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 3 φορές σε 3 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 296
GiWrGoS@XXX έχει φοβερή αύρα GiWrGoS@XXX έχει φοβερή αύρα GiWrGoS@XXX έχει φοβερή αύρα
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Paris! Εμφάνιση μηνυμάτων
καλημερα σε ολους.. εχω ενα προβλημα με την corollia μου..( e11 facelift δίπορτο) ακουγετε ενα περιεργος θορυβος απο τον πισω αριστερο τροχο . ειναι σαν να τριβονται δυο μεταλλα .. στην αρχη φανταστικα οτι θα ειναι τα τακακια .. οτι τελειωσαν και θελουν πεταμα.. αλλα δεν θα μου εδειχνε καποια σημαδια πιο πριν .. αυτο μου το εκανε μια και εξω , απο εκει που ολα ηταν μια χαρα ξαφνικα αρχισε να ακουγετε δυνατα... αλλα μου ειπε ο αδερφος μου οτι μπορει να ειναι και ρουλεμαν .. ξερω οτι απο αυτα που σας εχω πει και αμα δεν τον ακουσετε τον θορυβο δεν θα μπορεσετε να καταλαβαιτε και εσεις τι ειναι απλα αν μπορειτε να μου πειτε τι να κοιταξω.. αν ξερει καποιος τι τιπο ρουλεμαν ειναι αυτα ας μου το πει απλα για να ψαξω να εχω μια εικονα στο κοστος της επισκευης..
ευχαριστω εκ των προτέρων
αν στο κανει στο ξεπαρκαρισμα μονο οταν πας να ξεκινησεις μπορει να ναι σκονη στα τακακια , η καποιο στραβοφαγωμα ,Μπορει η δαγκανα να εχει μποσικα και να γλειφει το τακακι ...,(δοκιμασε εν κινησει οταν ακους τον θορυβο να τσιμπας ελαφρα-στιγμιαια το φρενο ...αν ο θπρυβος σταματαει για λιγο , ειναι θεμα δαγκανας ) Αν ο θορυβος ειναι δυνατος και συνεχομενος οσο κινειται το αμαξι ασχετα αν πατας φρενα ή οχι ...τοτε πας επειγοντως για αλλαγη ρουλεμαν κατα 95%.Απο οτι εχω δει στο φορουμ...οι περισσοτερες 11αρες μετα απο αρκετες χιλιαδες χλμ .. βγαζουν θεμα πρωτα στα ρουλεμαν των πισω τροχων , ισως κι εσυ να ανηκεις σε αυτες τις περιπτωσεις
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 28-01-13, 12:30
Το avatar του χρήστη Paris!
Paris! Offline:
Μέλος
 
Εγγραφή: 14-08-2011
Μοντέλο: corolla e11 g6 f/l
Περιοχή: ΙΛΙΟΝ
Ηλικία: 29 male
Μηνύματα: 164
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 173
Paris! είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
δεν μου το κανει την ωρα που ξεπαρκαρω.. αλλα οταν ειναι εν κινηση το αμαξι .. δοκιμασε ο αδερφος να σηλωσει λιγο το χειροφρενο και μετα απο λιγο σταματησε.. αλλα και πορεια που πηγαιναμε ακουγοταν συνεχεια μετα απο καποια στιγμη.. εχθες το μεσημερι που πηγα αλιμο ακουγοταν στα 3/4 τησ διαδρομης αλλα μετα το βραδυ πηγα μια βολτα γυρω στα 4-5 χιλιομετρα δεν το εκανε καθολου...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 28-01-13, 13:19
Το avatar του χρήστη GMASTER6
GMASTER6 Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 18-03-2008
Μηνύματα: 2.150
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 413
GMASTER6 είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
H τελειωμενα τακακια η σου εχει στραβοφαγωθει το τακακι και εχει κανει καπου μυτη...Αν ηταν ρουλεμαν θα το ακουγες συνεχομενα...δοκιμασε αυτο που σου πε και ο Γιωργος οταν στο κανει εν κινησει πατα ελαφρως φρενα αν σταματησει σιγουρα τακακια τοτε
__________________
本物の男性はダウンヒル·バトル



すべてはバランスについてです
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 28-01-13, 13:26
Το avatar του χρήστη GiWrGoS@XXX
GiWrGoS@XXX Offline:
Πορωμένο Μέλος
 
Εγγραφή: 08-09-2006
Μοντέλο: E11 1.4 vvti g6
Περιοχή: athina
Ηλικία: 40 male
Μηνύματα: 686
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 3 φορές σε 3 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 296
GiWrGoS@XXX έχει φοβερή αύρα GiWrGoS@XXX έχει φοβερή αύρα GiWrGoS@XXX έχει φοβερή αύρα
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Paris! Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν μου το κανει την ωρα που ξεπαρκαρω.. αλλα οταν ειναι εν κινηση το αμαξι .. δοκιμασε ο αδερφος να σηλωσει λιγο το χειροφρενο και μετα απο λιγο σταματησε.. αλλα και πορεια που πηγαιναμε ακουγοταν συνεχεια μετα απο καποια στιγμη.. εχθες το μεσημερι που πηγα αλιμο ακουγοταν στα 3/4 τησ διαδρομης αλλα μετα το βραδυ πηγα μια βολτα γυρω στα 4-5 χιλιομετρα δεν το εκανε καθολου...
εμενα στην πορεια μου κανει θορυβο οπως αυτο που περιγραφεις ,δεν ηξερα τι ηταν ,αλλα παρατηρησα οτι παντωντας ελαφρα το πενταλ του φρενου ο θορυβος σταματουσε για δευτερολεπτα...οποτε μαλλον η δαγκανα μου εχει μποσικα και δεν κανει επαναφορα καλη...ψιλοκολλαει ...δεν ειναι κατι σοβαρο...δοκιμασε το κολπακι με το φρενο να δεις...αν σταματαει ο θορυβος τοτε κατι παιζει με δαγκανα-τακακια.....αν ο θορυβος δεν επηρεαζεται απο τα φρεναρισματα τοτε κατα πασα πιθανοτητα ειναι ρουλεμαν...ή στην πιο ακραια περιπτωση εχει πιαστει σκουπιδι μεταξυ τακακιου και δισκου και σφυραει συνεχεια
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 28-01-13, 13:29
Το avatar του χρήστη Paris!
Paris! Offline:
Μέλος
 
Εγγραφή: 14-08-2011
Μοντέλο: corolla e11 g6 f/l
Περιοχή: ΙΛΙΟΝ
Ηλικία: 29 male
Μηνύματα: 164
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 173
Paris! είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
οκ...θα το δοκιμασω..
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 28-01-13, 14:33
Το avatar του χρήστη FanIsHere
FanIsHere Offline:
Κυριλέ Μέλος
 
Εγγραφή: 22-09-2011
Μοντέλο: Corolla AE86
Περιοχή: Αθήνα
Ηλικία: 33 male
Μηνύματα: 285
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 183
FanIsHere είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Αυτόν τον καιρό που έχει τις βροχές, πολλές φορές οι δισκόπλακες πιάνουν μία επιφανειακή σκουριά. Το ίδιο γίνεται και όταν πλαίνουμε το αμάξια μας. Όταν συμβεί αυτό, ακούγεται μετά ένας θόρυβος όταν πατάμε φρένο, αλλά μετά από λίγο που φεύγει η σκουριά, σταματάει. Μήπως είναι απ' αυτό?
__________________
Δείτε την ιστορία του AE86 μου: The story of my AE86
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 28-01-13, 14:42
Το avatar του χρήστη Paris!
Paris! Offline:
Μέλος
 
Εγγραφή: 14-08-2011
Μοντέλο: corolla e11 g6 f/l
Περιοχή: ΙΛΙΟΝ
Ηλικία: 29 male
Μηνύματα: 164
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 173
Paris! είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
αμα ειναι αυριο μεθαυριο θα κατσω να πλυνω το αμαξι με το πιεστικο και θα κατσω να βγαλω ζαντες για να ριξω με πιεση στα φρενα και στους θολους και τριγυρω μπας και εχει πιασει πολυ τακακιλα και ειναι αυτο το προβλημα...
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 29-01-13, 22:05
Το avatar του χρήστη Paris!
Paris! Offline:
Μέλος
 
Εγγραφή: 14-08-2011
Μοντέλο: corolla e11 g6 f/l
Περιοχή: ΙΛΙΟΝ
Ηλικία: 29 male
Μηνύματα: 164
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 173
Paris! είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
λοιπον απο εχθες μεχρι τωρα εχω κανει περιπου 60 χιλιομετρα και δεν εχει κανει κανενα θορυβο .. τωρα που θελω να δοκιμασω αν με το χειροφρενο η με το φρενο σταματαει, δεν μπορω .. δεν το εχει κανει καθολου ...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Paris! : 30-01-13 στις 12:24.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 30-01-13, 02:43
Το avatar του χρήστη GiWrGoS@XXX
GiWrGoS@XXX Offline:
Πορωμένο Μέλος
 
Εγγραφή: 08-09-2006
Μοντέλο: E11 1.4 vvti g6
Περιοχή: athina
Ηλικία: 40 male
Μηνύματα: 686
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 3 φορές σε 3 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 296
GiWrGoS@XXX έχει φοβερή αύρα GiWrGoS@XXX έχει φοβερή αύρα GiWrGoS@XXX έχει φοβερή αύρα
και δε χαιρεσαι?? αν σταματησε ο θορυβος....καποια σκονη -σκουπιδια ειχαν μαζευτει στα τακακια...ή/και ειχαν πιασει σκουριες οι δισκοπλακες...το σιγουρο ειναι οτι δεν ειναι θεμα ρουλεμαν γιατι θα το ακουγες αδιακοπα να τσιριζει μεχρι να πας να το αλλαξεις
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA CLUB > SUPPORT

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Περιεργος θορυβος XRTC TOYOTA COROLLA E 12 0 09-07-12 16:39
περιεργος θορυβος akisdio SUPPORT 2 16-01-12 21:12
περιεργος θορυβος akisdio SUPPORT 7 28-02-11 12:12
Περιεργος θορυβος DaveMustaine13 TOYOTA COROLLA E 12 15 25-08-09 20:03
Περιεργος θορυβος σε Ε12 1.4 trelokomio TOYOTA COROLLA E 12 10 07-10-08 23:15



Page generated in 0,16995502 seconds (82,67% PHP - 17,33% MySQL) with 42 queries
Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 14:56.
Συνολικές Εμφανίσεις:
Σημειώστε όλα τα forums ως διαβασμένα | Δείτε τους υπεύθυνους των forums



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.6.7
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
All modifications are copyrighted to their respective owners.
CorollaClub Copyright © 2003-2012 BlueChris
www.corollaclub.com
Powered by psiStats 2006 v
Copyright © Anthony Kanevsky (aka Psionic Vision)