Untitled Document

Καλωσήλθατε στα CorollaClub Forums.

Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! . H εγγραφή σας στην online κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να κατεβάσετε αρχεία, φωτογραφίες και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας.. H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη, Γίνε και εσύ μέλος του CorollaClub Forums σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλώ επικοινωνείστε μαζί μας.
Καλώς ορίσατε στο φόρουμ μας !!!
Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA EDITIONS > COROLLA EDITIONS > TOYOTA COROLLA 111(G6)

TOYOTA COROLLA 111(G6) 1996 >2002

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Ωρα για αμορτισερ
  #1  
Παλιά 06-03-16, 03:25
Το avatar του χρήστη giannisv6
giannisv6 Offline:
Μικρό Μέλος
 
Εγγραφή: 07-07-2011
Μοντέλο: CorRola 1.4 G6 f/l
Περιοχή: Αθηνα Ιλιον
Ηλικία: 33 male
Μηνύματα: 39
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 160
giannisv6 είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Smile Ωρα για αμορτισερ

Καταρχας καλημεριζω τα λιγα αξιότιμα εναπομειναντα μέλη του φορουμ !

Όπως ο τιτλος λεει αν και νωρις (85.000 χλμ) ηρθε η ωρα να αλλάξω ενα μπροστινο αμορτισερ στο κορολάκι μου μιας και χάνει λάδια.
Αλλά ψαχνω εδω και μερες στο δικτυο και δεν βγαζω άκρη.

Θα ήθελα να αλλάξω μονο τα δυο μπροστινα και οχι ολα διοτι τα οικονομικα τωρα απλως δεν..

Και ρωτώ.

1. Πια ακριβός αμορτισέρ φοράει αυτο το αμάξι ?
Στα συνεργεια μου ελεγαν τα kayaba, μήπως ειναι τα KAYABA EXCEL G ?


Το επισημο εξουσιοδοτημενο συνεργειο μου ζηταει 240 για τα μπροστινά (με εργοστασιακα βεβαια) το τοπικο συνεργειο μου που ασχολειται κυριως με Toyota (και τον ξερω χρόνια) μου ειπε 150 μονο μαζι με την τοποθετηση τα γνησια Kayaba πάντα
2. Λετε κατι περίεργο να παίζει λόγο τετοιας διαφορας τιμης απο την 1η ?

Πάντως σιγουρα οταν/αν τα βαλει θα ειμαι απο διπλα του.


3.Κύριος γνώμονας είναι το κόστος και η μακροζωία, έχω καθόλου επιλογές ή τα εργοστασιακά και τέλος ?
Και τέλος πρέπει εγω να του πω να αλλάξει τις φουσκες των αμορτισερ και τα σφουγγαράκια, ή εννοείτε και ειναι αυτονοητο πως πανε πακετο με τα καινουργια αμορτισερ ?
Οποιαδηποτε συμβουλη απο τους φίλους παλέουρες ειναι πάντα ευπρόσδεκτη.

Ευχαριστώ !

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη giannisv6 : 06-03-16 στις 03:45.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 06-03-16, 13:56
costas.x Offline:
Μέλος
 
Εγγραφή: 08-10-2010
Περιοχή: ΣΕΡΡΕΣ
Ηλικία: 64 male
Μηνύματα: 139
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 179
costas.x είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από giannisv6 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καταρχας καλημεριζω τα λιγα αξιότιμα εναπομειναντα μέλη του φορουμ !

Όπως ο τιτλος λεει αν και νωρις (85.000 χλμ) ηρθε η ωρα να αλλάξω ενα μπροστινο αμορτισερ στο κορολάκι μου μιας και χάνει λάδια.
Αλλά ψαχνω εδω και μερες στο δικτυο και δεν βγαζω άκρη.

Θα ήθελα να αλλάξω μονο τα δυο μπροστινα και οχι ολα διοτι τα οικονομικα τωρα απλως δεν..

Και ρωτώ.

1. Πια ακριβός αμορτισέρ φοράει αυτο το αμάξι ?
Στα συνεργεια μου ελεγαν τα kayaba, μήπως ειναι τα KAYABA EXCEL G ?


Το επισημο εξουσιοδοτημενο συνεργειο μου ζηταει 240 για τα μπροστινά (με εργοστασιακα βεβαια) το τοπικο συνεργειο μου που ασχολειται κυριως με Toyota (και τον ξερω χρόνια) μου ειπε 150 μονο μαζι με την τοποθετηση τα γνησια Kayaba πάντα
2. Λετε κατι περίεργο να παίζει λόγο τετοιας διαφορας τιμης απο την 1η ?

Πάντως σιγουρα οταν/αν τα βαλει θα ειμαι απο διπλα του.


3.Κύριος γνώμονας είναι το κόστος και η μακροζωία, έχω καθόλου επιλογές ή τα εργοστασιακά και τέλος ?
Και τέλος πρέπει εγω να του πω να αλλάξει τις φουσκες των αμορτισερ και τα σφουγγαράκια, ή εννοείτε και ειναι αυτονοητο πως πανε πακετο με τα καινουργια αμορτισερ ?
Οποιαδηποτε συμβουλη απο τους φίλους παλέουρες ειναι πάντα ευπρόσδεκτη.

Ευχαριστώ !
Καλημερα.
Καλο θα ηταν να αλλαξεις και τα 4 αμορτισερ. Τα 85.000 χλμ που εχουν τα αμορτισερ σου ειναι αρκετα για τους δρομους που εχουμε. Εκτος αυτου με 2 καινουρια αμορτισερ εμπρος και 2 παλια πισω το αυτοκινητο θα εχει "περιεργη" συμπεριφορα κυριως στο φρεναρισμα και στις στροφες (και μην σου τυχει πανω σε στροφη να φρεναρεις αποτομα). Περιορισε αν μπορεις καποια αλλα εξοδα κι αν παλι τα οικονομικα σου δεν φτανουν να αγορασεις 4 KAYABA EXCEL G, να παρεις καποια φθηνοτερα και να τα αλλαξεις ολα.

Οσο για την μακροζωια των αμορτισερ που αναφερεις το μονο που μπορω να πω ειναι οτι αλλαξα αμορτισερ με περιπου 20.000 χλμ οταν μια βροχερη ημερα απο λακουβα - ορυγμα "εχασα" και τα 2 αμορτισερ απο την δεξια πλευρα.
φιλικα
Κωστας
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 06-03-16, 14:27
costas.x Offline:
Μέλος
 
Εγγραφή: 08-10-2010
Περιοχή: ΣΕΡΡΕΣ
Ηλικία: 64 male
Μηνύματα: 139
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 179
costas.x είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από giannisv6 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καταρχας καλημεριζω τα λιγα αξιότιμα εναπομειναντα μέλη του φορουμ !

Όπως ο τιτλος λεει αν και νωρις (85.000 χλμ) ηρθε η ωρα να αλλάξω ενα μπροστινο αμορτισερ στο κορολάκι μου μιας και χάνει λάδια.
Αλλά ψαχνω εδω και μερες στο δικτυο και δεν βγαζω άκρη.

Θα ήθελα να αλλάξω μονο τα δυο μπροστινα και οχι ολα διοτι τα οικονομικα τωρα απλως δεν..

Και ρωτώ.

1. Πια ακριβός αμορτισέρ φοράει αυτο το αμάξι ?
Στα συνεργεια μου ελεγαν τα kayaba, μήπως ειναι τα KAYABA EXCEL G ?


Το επισημο εξουσιοδοτημενο συνεργειο μου ζηταει 240 για τα μπροστινά (με εργοστασιακα βεβαια) το τοπικο συνεργειο μου που ασχολειται κυριως με Toyota (και τον ξερω χρόνια) μου ειπε 150 μονο μαζι με την τοποθετηση τα γνησια Kayaba πάντα
2. Λετε κατι περίεργο να παίζει λόγο τετοιας διαφορας τιμης απο την 1η ?

Πάντως σιγουρα οταν/αν τα βαλει θα ειμαι απο διπλα του.


3.Κύριος γνώμονας είναι το κόστος και η μακροζωία, έχω καθόλου επιλογές ή τα εργοστασιακά και τέλος ?
Και τέλος πρέπει εγω να του πω να αλλάξει τις φουσκες των αμορτισερ και τα σφουγγαράκια, ή εννοείτε και ειναι αυτονοητο πως πανε πακετο με τα καινουργια αμορτισερ ?
Οποιαδηποτε συμβουλη απο τους φίλους παλέουρες ειναι πάντα ευπρόσδεκτη.

Ευχαριστώ !
Καλημερα.
Καλο θα ηταν να αλλαξεις και τα 4 αμορτισερ. Τα 85.000 χλμ που εχουν τα αμορτισερ σου ειναι αρκετα για τους δρομους που εχουμε. Εκτος αυτου με 2 καινουρια αμορτισερ εμπρος και 2 παλια πισω το αυτοκινητο θα εχει "περιεργη" συμπεριφορα κυριως στο φρεναρισμα και στις στροφες (και μην σου τυχει πανω σε στροφη να φρεναρεις αποτομα). Περιορισε αν μπορεις καποια αλλα εξοδα κι αν παλι τα οικονομικα σου δεν φτανουν να αγορασεις 4 KAYABA EXCEL G, να παρεις καποια φθηνοτερα και να τα αλλαξεις ολα.

Οσο για την μακροζωια των αμορτισερ που αναφερεις το μονο που μπορω να πω ειναι οτι αλλαξα αμορτισερ με περιπου 20.000 χλμ οταν μια βροχερη ημερα απο λακουβα - ορυγμα "εχασα" και τα 2 αμορτισερ απο την δεξια πλευρα.
φιλικα
Κωστας
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 06-03-16, 16:14
Το avatar του χρήστη giannisv6
giannisv6 Offline:
Μικρό Μέλος
 
Εγγραφή: 07-07-2011
Μοντέλο: CorRola 1.4 G6 f/l
Περιοχή: Αθηνα Ιλιον
Ηλικία: 33 male
Μηνύματα: 39
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 160
giannisv6 είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από costas.x Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημερα.
Καλο θα ηταν να αλλαξεις και τα 4 αμορτισερ. Τα 85.000 χλμ που εχουν τα αμορτισερ σου ειναι αρκετα για τους δρομους που εχουμε. Εκτος αυτου με 2 καινουρια αμορτισερ εμπρος και 2 παλια πισω το αυτοκινητο θα εχει "περιεργη" συμπεριφορα κυριως στο φρεναρισμα και στις στροφες (και μην σου τυχει πανω σε στροφη να φρεναρεις αποτομα). Περιορισε αν μπορεις καποια αλλα εξοδα κι αν παλι τα οικονομικα σου δεν φτανουν να αγορασεις 4 KAYABA EXCEL G, να παρεις καποια φθηνοτερα και να τα αλλαξεις ολα.

Οσο για την μακροζωια των αμορτισερ που αναφερεις το μονο που μπορω να πω ειναι οτι αλλαξα αμορτισερ με περιπου 20.000 χλμ οταν μια βροχερη ημερα απο λακουβα - ορυγμα "εχασα" και τα 2 αμορτισερ απο την δεξια πλευρα.
φιλικα
Κωστας
Ok θα προσπαθησω και για τα 4 θα μου πάρει περισσοτεροκαιρο βεβαια αλλά οκ, ήδη δεν μου αρεσει σε στροφες επιταχυνση και φρεναρισμα.

Ξέρεις αν τα εργοστασιακα του αυτοκινητου ειναι τα KAYABA EXCEL G ?
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 06-03-16, 17:49
costas.x Offline:
Μέλος
 
Εγγραφή: 08-10-2010
Περιοχή: ΣΕΡΡΕΣ
Ηλικία: 64 male
Μηνύματα: 139
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 179
costas.x είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από giannisv6 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ok θα προσπαθησω και για τα 4 θα μου πάρει περισσοτεροκαιρο βεβαια αλλά οκ, ήδη δεν μου αρεσει σε στροφες επιταχυνση και φρεναρισμα.

Ξέρεις αν τα εργοστασιακα του αυτοκινητου ειναι τα KAYABA EXCEL G ?
Αυτα πρεπει να ειναι τα εργοστασιακα και ειναι σε μαυρο χρωμα. Και στο ΕΕ101 που εχω αυτα ειναι τα μανισια. Εγω τα αγοραζω απο οπου τα βρω πιο φθηνα. Ο λογος ειναι οτι την πρωτη φορα που τα αλλαξα πηρα της αντιπροσωπειας και τα χρυσοπληρωσα. Οταν εβγαλα τα μανισια (πρωτης τοποθετησης) ειδα οτι ειχαν χτυπημενα την λεξη ΤΟΥΟΤΑ και πιο κατω ΚΥΒ και καποιους κωδικους. Σε αυτα που πηρα απο την τουοτα υπηρχε μονο το ΚΥΒ και οι κωδικοι. Το ΤΟΥΟΤΑ πηγε περιπατο απλα τα κουτια απ εξω εγραφαν ΤΟΥΟΤΑ. Τα επομενα που αλλαξα αγορασμενα απο το εμποριο σε κουτια ΚΥΒ (σχεδον μιση τιμη σε σχεση με τα γνησια ΤΟΥΟΤΑ) ηταν ακριβως τα ιδια με αυτα που αγορασα απο την ΤΟΥΟΤΑ.
Απο τοτε ειμαι λιγακι επιφυλακτικος με τα γνησια ανταλλακτικα και θελω οταν δινω χρηματα για γνησια ανταλλακτικα να μην ειναι μονο το κουτι που τα περιεχει γνησιο.
Φιλικα
Κωστας
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 06-03-16, 17:54
Το avatar του χρήστη NikiforosGT
NikiforosGT Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 7.856
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 1024
NikiforosGT έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
καλησπέρα, Γιάννη τα εργοστασιακα ειναι τα kayaba τα μαυρα δλδ τα excel-g παλια πολυ παλια ειχαν και αλλο χρωμα, τα ειχα προλαβει για λιγο σε starlet ep82 ηταν ασπρα και ειχε και κοκκινα σαν πορτοκαλι καποτε, τωρα ειναι ομως τα μαυρα excel-g.
Κανονικα πρεπει να αλλαξεις και τα 4, αν ομως ειναι σχετικα καινουρια τοτε θα αλλαξεις τα μπροστινα αλλα και τα 2 οχι το ενα φυσικα!
αν ειναι παλια τοτε πρεπει να αλλαξεις και τα 4.
Αν κρινω απο τα χλμ που ειπες πρεπει να αλλαξεις και τα 4 κανονικα.
Και εγω οταν ειχα αλλαξει το 2008 για τα 2 πισω αλλαξα και τα 4, αλλα εβαλα koni sport κιτρινα επειδη επισκευαζονται και ειναι ρυθμιζομενης σκληροτητας.
Φυσικα δεν εχουν ιδια τιμη με τα μαμα και ειναι φυσιγγια οποτε θελουν ιστορια να τα βαλεις.
Αν σε ενδιαφερουν αυτα εχω κανει how too εδω http://www.corollaclub.com/forums/sh...ad.php?t=22339
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 07-03-16, 01:18
Το avatar του χρήστη giannisv6
giannisv6 Offline:
Μικρό Μέλος
 
Εγγραφή: 07-07-2011
Μοντέλο: CorRola 1.4 G6 f/l
Περιοχή: Αθηνα Ιλιον
Ηλικία: 33 male
Μηνύματα: 39
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 160
giannisv6 είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Post

costas.x

Οντως μαυρα είναι και το σηκωσα με τον γρύλο μηπως δω τιποτα και ειδα να γράφουν kyb 48510-1A310 την λέξη TOYOTA δεν την ειδα κάπου, εκτος και αν ηταν κρυμμένη.
Δηλαδή για καταλάβω υπονοείς οτι αμα δεν γράφουν επάνω TOYOTA ειναι καποιο ειδος απομίμησης ?




Καλημέρα Νικηφόρε, οκ τα βρηκαμε τα εργοστασιακά. Απο οτι λες και εσυ μάλλον και οι 4 αν θεωρουνται αρκετά αυτα τα χλμ για Αθηνα (+ το οτι τα ειχε σκίσει η προηγούμενη ιδιοκτήτρια.... ) .

Δυστυχώς αν και λατρεύω τις πατέντες δεν είμαι σε φάση να μπορώ να κάνω αυτό που κατάφερες στον σύνδεσμο, αλλά Respect.

Πάμε για 4 λοιπόν, για τα kayaba ultra SR (τα χρυσά) σε συνδυασμό με τα στοκ ελατήρια τι ξέρουμε για αυτά ? Αξίζουν τα 140 περιπου παραπάνω απο τα μαυρα excel-g ???
Aπο οτι διαβαζω εδω και κει ειναι ιδανικα για χαμήλωμα, αλλά αν δεν θέλω χαμήλωμα αξίζουν, χάνω τίποτα ?
Σαν να τα εχω βρει στα 385 με τοποθέτηση μου φαίνεται τι λέτε ?

Με τα υπαρχοντα αμορτισερ μου φαινεται να κανει πολυ θορυβο το αμαξι στις λακουβες και θα χαιρομουν πολυ να απαλαγώ απο αυτο, τι διαφορα πανω κατω θα δω και θα ακούσω με τα καινουργια EXCEL G ?
Και τι διαφορά απο τα EXCEL G στα ultra SR, τα SR θα ειναι πιο σπορ επομένος και λιγο πιο θορυβώδη ?

Παιδιά ευχαριστώ για την βοήθεια !

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη giannisv6 : 07-03-16 στις 01:57.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 07-03-16, 06:38
Το avatar του χρήστη NikiforosGT
NikiforosGT Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 7.856
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 1024
NikiforosGT έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
καλημερα, δεν ξερω ποσο εχουν τωρα τα koni sport κιτρινα αλλα τα ειχα παρει 460 τοτε....αν εχουν ακομα καπου εκει δεν ειναι μεγαλη διαφορα απο αυτα που λες και δεδομενου οτι τα κονι ειναι επισκευασιμα τα προτιμησα. Βεβαια η τιμη αν μπορεις να τα βαλεις μονο σου αλλιως ο μαστορας θα παρει σιγουρα αρκετα ευρω που θελουν ιστορια για να μπουν.
Τα χρυσα νομιζω βασικα οτι ειναι για χαμηλωμα ειναι το παραπανω τους, ισως να ειναι και ποιο σκληρα απο τα μαυρα. Δεν ειμαι ομως σιγουρος!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 07-03-16, 09:02
costas.x Offline:
Μέλος
 
Εγγραφή: 08-10-2010
Περιοχή: ΣΕΡΡΕΣ
Ηλικία: 64 male
Μηνύματα: 139
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 179
costas.x είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
[quote=giannisv6;478818]costas.x

Οντως μαυρα είναι και το σηκωσα με τον γρύλο μηπως δω τιποτα και ειδα να γράφουν kyb 48510-1A310 την λέξη TOYOTA δεν την ειδα κάπου, εκτος και αν ηταν κρυμμένη.
Δηλαδή για καταλάβω υπονοείς οτι αμα δεν γράφουν επάνω TOYOTA ειναι καποιο ειδος απομίμησης ?

Καλημερα.
Απο οσο ξερω η ΚΥΒ προμηθευει την τουοτα με αμορτισερ. Την πρωτη αλλαγη αμορτισερ την εκανα το 2002. (απο τοτε αμορτισερ δεν ξαναπηρα απο αντιπροσωπεια).
Απλα ειχα την εντυπωση πως αγοραζοντας τα απο την αντιπροσωπεια θα εγραφαν και την λεξη ΤΟΥΟΤΑ οπως και τα μανισια (οπως γραφει σε καποια αλλα ανταλακτικα που παιρνω).
Και επειδη τα της αντιπροσωπειας ειναι πιο ακριβα και δεν διαφερουν σε τιποτε απο του εμποριου γι αυτο και αγοραζω τα φθηνοτερα.
Πεστο ιδιοτροπια η οπως αλλιως θελεις αλλα οταν αλλαζω κατι στο αυτ/το και το μανισιο γραφει επανω π.χ ΤΟΥΟΤΑ 16110-19105 ΑΙΣΙΝ θελω και αυτο που αγοραζω απο την τουοτα και το πληρωνω διπλασια να γραφει το ιδιο.

Οσο για το ποια αμορτισερ θα βαλεις η γνωμη μου ειναι να μην ξεφυγεις απο τα του κατασκευαστη.
Ο συνδιασμος αμορτισερ/ ελατηριο βγαινει με γνωμονα την συχνοτητα ταλαντωσης του ελατηριου που πρεπει να αποσβεσει το αμορτισερ.

οταν αλλαζεις μονο τον βαθμο σκληροτητας του ελατηριου η μονο του αμορτισερ η το μηκος τους περισσοτερο χανεις παρα κερδιζεις.
Φιλικα
Κωστας

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη costas.x : 07-03-16 στις 09:24.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 07-03-16, 14:54
costas.x Offline:
Μέλος
 
Εγγραφή: 08-10-2010
Περιοχή: ΣΕΡΡΕΣ
Ηλικία: 64 male
Μηνύματα: 139
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 179
costas.x είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Πάμε για 4 λοιπόν, για τα kayaba ultra SR (τα χρυσά) σε συνδυασμό με τα στοκ ελατήρια τι ξέρουμε για αυτά ? Αξίζουν τα 140 περιπου παραπάνω απο τα μαυρα excel-g ???
Aπο οτι διαβαζω εδω και κει ειναι ιδανικα για χαμήλωμα, αλλά αν δεν θέλω χαμήλωμα αξίζουν, χάνω τίποτα ?
Σαν να τα εχω βρει στα 385 με τοποθέτηση μου φαίνεται τι λέτε ?

Με τα υπαρχοντα αμορτισερ μου φαινεται να κανει πολυ θορυβο το αμαξι στις λακουβες και θα χαιρομουν πολυ να απαλαγώ απο αυτο, τι διαφορα πανω κατω θα δω και θα ακούσω με τα καινουργια EXCEL G ?
Και τι διαφορά απο τα EXCEL G στα ultra SR, τα SR θα ειναι πιο σπορ επομένος και λιγο πιο θορυβώδη ?

Παιδιά ευχαριστώ για την βοήθεια ![/quote]

Καλησπερα.
Για να μπορεσω να σε βοηθησω στην επιλογη της αναρτησης πρεπει να αποφασισεις τι θελεις απο το αυτ/το σου. Αν θελεις μια αναρτηση στις μανισιες προδιαγραφες βαλε τα ΚΥΒ EXCEL G. Αν θελεις πιο σκληρη θα πας στα ΚΥΒ ULTRA SR που ειναι αμορτισερ χαμηλωματως. θα πρεπει να βαλεις και τα αντιστοιχα ελατηρια. Η αναρτηση σου θα σκληρηνει αρκετα θα αρχισουν οι τριγμοι στο ταμπλο λογω των δρομων μας και μετα απο λιγο θα θελεις να ζαναβαλεις τα παλια.
Φιλικα
Κωστας
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA EDITIONS > COROLLA EDITIONS > TOYOTA COROLLA 111(G6)

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ε12=Ε15 (Aμορτισερ)????? kostas auris TOYOTA AURIS 1 19-10-11 21:03
αμορτισερ. dexter_ TOYOTA COROLLA T-SPORT 3 23-09-09 00:44
προβλημα με αμορτισερ jason TOYOTA COROLLA 111(G6) 21 16-11-08 16:52
ΑΜΟΡΤΙΣΕΡ ΘΕΜΗΣ TOYOTA COROLLA 111(G6) 24 13-08-08 23:09
αμορτισερ για 111 nikos_trd SUPPORT 40 30-01-08 19:37



Page generated in 0,18493390 seconds (83,30% PHP - 16,70% MySQL) with 43 queries
Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 17:08.
Συνολικές Εμφανίσεις:
Σημειώστε όλα τα forums ως διαβασμένα | Δείτε τους υπεύθυνους των forums



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.6.7
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
All modifications are copyrighted to their respective owners.
CorollaClub Copyright © 2003-2012 BlueChris
www.corollaclub.com
Powered by psiStats 2006 v
Copyright © Anthony Kanevsky (aka Psionic Vision)