Untitled Document

Καλωσήλθατε στα CorollaClub Forums.

Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! . H εγγραφή σας στην online κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να κατεβάσετε αρχεία, φωτογραφίες και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας.. H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη, Γίνε και εσύ μέλος του CorollaClub Forums σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλώ επικοινωνείστε μαζί μας.
Καλώς ορίσατε στο φόρουμ μας !!!
Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA EDITIONS > COROLLA EDITIONS > TOYOTA COROLLA 111(G6)

TOYOTA COROLLA 111(G6) 1996 >2002

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Ερώτηση σασμαν.
  #1  
Παλιά 04-12-08, 18:01
Το avatar του χρήστη Γιώργος
Γιώργος Offline:
Μικρό Μέλος
 
Εγγραφή: 18-10-2007
Μοντέλο: Corolla G6 1.4 vvti
Περιοχή: Πετρούπολη
Ηλικία: 42 male
Μηνύματα: 84
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 210
Γιώργος είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Ερώτηση σασμαν.

Καλησπέρα παιδιά, έχω ένα corolla g6 1.4 vvti, από την αρχή που το πήρα, πριν από ένα χρόνο περίπου, δεν μου κούμπωνε εύκολα την δευτέρα και μερικές φορές και την τρίτη, κυρίως στο ανέβασμα, στο κατέβασμα μόνο την δευτέρα. Δεν κλωτσάει αλλά ενώ πατάς τέρμα το συμπλέκτη κάνει σαν να μην είναι 100% πατημένος, (το έχω δοκιμάσει και χωρίς πατάκι), δεν κουμπώνουν γλυκά. Αυτήν την εβδομάδα έδωσα τις ζάντες μου για βάψιμο (15αρες 195/50) και μου φόρεσε ο ζάντας κάτι 14αρες, έχω την αίσθηση ότι το σασμαν δουλεύει καλύτερα, κουμπώνουν ποιο γλυκά οι ταχύτητες, ξέρω ότι η διαφορετική διάσταση της ζάντας μπορεί να αλλάξει το βήμα του αυτοκινήτου αλλά αυτό μπορεί να επηρεάσει και το σασμαν? έχει κάποια σχέση αυτό? Εάν γνωρίζει κάποιος ας μου πει την γνώμη του.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη corollapatra : 11-12-08 στις 09:52.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 04-12-08, 18:08
Το avatar του χρήστη Fanis
Fanis Offline:
Administrator

 
Εγγραφή: 21-10-2003
Μοντέλο: LEXUS IS 200
Περιοχή: Nikaia
Ηλικία: 52 male
Μηνύματα: 4.499
Ευχαρίστησε: 1
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 1 φορές σε 1 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 10
Fanis είναι ένας φάρος φωτός Fanis είναι ένας φάρος φωτός Fanis είναι ένας φάρος φωτός Fanis είναι ένας φάρος φωτός Fanis είναι ένας φάρος φωτός Fanis είναι ένας φάρος φωτός
για τον συγγεκριμενο λογο εχω αλλαξει σασμαν και εφταιγε το συνχρονιζε της δευτερας ταχυτητας μιας και εμενα μου το εκανε μονο μεταξυ 2ερας και τριτης ταχυτητας.

παντως αν ρυθμισεις τον συμπλεκτη να απομονωνει λιγο πιο ψηλα θα σου δωσει λιγο παραπανω πατημα - πιεση και θα γινει αρκετα πιο καλο στην αισθηση αλλα δεν θα το γιατρεψει.
__________________
WEBSITE ADMIN τηλ 2104256663

Η διαφορα μεταξυ ενος αντρα και ενος παιδιου ειναι......το μεγεθος των παιχνιδιων..


Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 04-12-08, 18:28
Το avatar του χρήστη Γιώργος
Γιώργος Offline:
Μικρό Μέλος
 
Εγγραφή: 18-10-2007
Μοντέλο: Corolla G6 1.4 vvti
Περιοχή: Πετρούπολη
Ηλικία: 42 male
Μηνύματα: 84
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 210
Γιώργος είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
φιλε φανη ο συμπλεκτης ειναι σχεδον τερμα επανω, δισκο πλατο αλλαξα το καλοκαιρι για αυτο τον λογο, γιατι πιστευα οτι παρολο που ειναι αυτο ρυθμιζομενος θα εκανε συμπλεξη ποιο χαμηλα, το σασμαν ποσο σου πηγε?
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 04-12-08, 18:46
Το avatar του χρήστη Γιώργος
Γιώργος Offline:
Μικρό Μέλος
 
Εγγραφή: 18-10-2007
Μοντέλο: Corolla G6 1.4 vvti
Περιοχή: Πετρούπολη
Ηλικία: 42 male
Μηνύματα: 84
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 210
Γιώργος είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
υπαρχει τροπος να διορθωθει το συχρονιζε?
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 04-12-08, 18:53
Το avatar του χρήστη Fanis
Fanis Offline:
Administrator

 
Εγγραφή: 21-10-2003
Μοντέλο: LEXUS IS 200
Περιοχή: Nikaia
Ηλικία: 52 male
Μηνύματα: 4.499
Ευχαρίστησε: 1
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 1 φορές σε 1 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 10
Fanis είναι ένας φάρος φωτός Fanis είναι ένας φάρος φωτός Fanis είναι ένας φάρος φωτός Fanis είναι ένας φάρος φωτός Fanis είναι ένας φάρος φωτός Fanis είναι ένας φάρος φωτός
φυσικα μπορει να επισκευαστει αλλα δεν σε συμφερει.

παρε ενα τηλ στο 2104222482 ζητα τον μπαμπη κατα προτιμηση και ρωτα για τιμουλα.
__________________
WEBSITE ADMIN τηλ 2104256663

Η διαφορα μεταξυ ενος αντρα και ενος παιδιου ειναι......το μεγεθος των παιχνιδιων..


Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 04-12-08, 19:09
Το avatar του χρήστη Γιώργος
Γιώργος Offline:
Μικρό Μέλος
 
Εγγραφή: 18-10-2007
Μοντέλο: Corolla G6 1.4 vvti
Περιοχή: Πετρούπολη
Ηλικία: 42 male
Μηνύματα: 84
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 210
Γιώργος είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
σε ευχαριστω για την βοηθεια σου, δηλαδη πιστευεις οτι δεν παιζουν καποιο ρολο τα ζαντολαστιχα μου.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 04-12-08, 20:07
Το avatar του χρήστη Fanis
Fanis Offline:
Administrator

 
Εγγραφή: 21-10-2003
Μοντέλο: LEXUS IS 200
Περιοχή: Nikaia
Ηλικία: 52 male
Μηνύματα: 4.499
Ευχαρίστησε: 1
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 1 φορές σε 1 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 10
Fanis είναι ένας φάρος φωτός Fanis είναι ένας φάρος φωτός Fanis είναι ένας φάρος φωτός Fanis είναι ένας φάρος φωτός Fanis είναι ένας φάρος φωτός Fanis είναι ένας φάρος φωτός
πρωσοπικα πιστευω καμία.
__________________
WEBSITE ADMIN τηλ 2104256663

Η διαφορα μεταξυ ενος αντρα και ενος παιδιου ειναι......το μεγεθος των παιχνιδιων..


Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 04-12-08, 20:52
Το avatar του χρήστη NikiforosGT
NikiforosGT Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 7.856
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 1024
NikiforosGT έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
συμφωνώ απόλυτα με τον Fani. Δεν έχουν καμιά απολύτως σχέση. Εγώ όταν είχα το σταρλετ πάντα είχα ένα μικρό πρόβλημα στο σασμαν, οι ταχύτητες ειδικά η 1ι και η 3ι κούμπωναν κάπως δύσκολα, δηλαδή σαν να έβρισκε κάπου ο μοχλός. Νόμιζα ότι έφταιγε αυτός αλλά δεν έκανα τίποτα. Μετά έβαλα το 4E-FTE πάνω με το ίδιο σασμαν, από το 2003 (καλοκαίρι) μέχρι το Σεπτ 2007 άντεξε μια χαρά, μέχρι που μια μέρα ξαφνικά και ενώ τα προβλήματα είχαν γίνει εντονότερα, το εκανε και σε 2αρα, πάω να ξεκινήσω από φανάρι και δεν έμπαινε ΚΑΜΙΑ ταχύτητα!!! τα πήρα στο κρανίο και του βαράω κάτι κλοτσιές και μπήκε η 2αρα, έκανα 10 χλμ μέχρι το συνεργείο ενώς φίλου με συμπλέκτη και 2αρα! τελικά να μην τα πολυλογώ επειδή ήθελα και δίσκο από πριν, πηγα με τον bro στον μηχανικό που το τούρμπισε πήραμε τα πράγματα, σασμαν από GT, νεό δισκο, πλατό, βολάν κτλ και τα έβαλε ο αλλος πάνω, ολα μαζί πήγανε 680 ευρω και μπήκανε άλλες ντιζες και μοχλός γιατι κολλήσανε όλα! το sasman ειχε 300 ευρώ, εγώ το δικό μου απο το 4E-FE το έδωσα μετά 200. Όπως είδαμε μετά στο σασμαν είχε σπάσει το συχρονιζε, εντελώς κατεστραμένο, και η επισκευή δεν συμφέρει οπότε απλά αλλάζεις σασμαν και τελειώνεις και γίνεται και έλεγχος για τον δίσκο και αν είναι φαγωμένος τον αλλάζεις και αυτόν, πάντα πάει μαζί δίσκος-πλατό-ρουλεμαν, το βολάν μόνο αν χρειάζεται, εγώ έβαλα μεγαλύτερο.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 04-12-08, 21:09
Το avatar του χρήστη Χρηστος
Χρηστος Offline:
Θεϊκό Μέλος
 
Εγγραφή: 13-06-2004
Μοντέλο: carina e 20v st
Περιοχή: ΒΟΛΟΣ
Ηλικία: 50
Μηνύματα: 1.396
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 382
Χρηστος είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από fanis Εμφάνιση μηνυμάτων
φυσικα μπορει να επισκευαστει αλλα δεν σε συμφερει.

παρε ενα τηλ στο 2104222482 ζητα τον μπαμπη κατα προτιμηση και ρωτα για τιμουλα.

γιατι ρε φανη ποσο κοστιζουν τα συνχρονιζε που αλλαξες?

σε ρωταω γιατι μαλλον θελω να τα αλλαξω και εγω καποια στιγμη,πως θα τα βρω για να τα παραγγειλω στην τουοτα?εχω το 6αρι απο λεβιν C160
__________________
Ατμοσφαιρα και τα μυαλα στους κοφτες!!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 05-12-08, 09:39
Το avatar του χρήστη Fanis
Fanis Offline:
Administrator

 
Εγγραφή: 21-10-2003
Μοντέλο: LEXUS IS 200
Περιοχή: Nikaia
Ηλικία: 52 male
Μηνύματα: 4.499
Ευχαρίστησε: 1
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 1 φορές σε 1 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 10
Fanis είναι ένας φάρος φωτός Fanis είναι ένας φάρος φωτός Fanis είναι ένας φάρος φωτός Fanis είναι ένας φάρος φωτός Fanis είναι ένας φάρος φωτός Fanis είναι ένας φάρος φωτός
δεν τα αλλαξα γιατι μετα απο μια επισκευη σε ενα σασμαν swift gti πολυ παλιοτερα οταν το ανοιξα για κατι παρομοιο η τιμη του για να επισκευαστει 2 γραναζια κιτ ρουλεμαν και φλαντζες χωρις μαστορικα ηταν πιο ακριβα απο ενα μεταχειρισμενο και απο οτι ξερω ακομα ειναι.

ενδεικτικη τιμη που πηρα σημερα το πρωι ειναι 400 με 450 ε αλλά ειναι 2 διαφορετικα.
το ενα με μαυρη μεταλικη ουρά δηλαδη το ακρο του σασμαν απεναντι απο την μηχανη .
και το αλλο με αλουμινιο ασημι στην ουρά του .

επισης μπαινει και απο 1.6 αλλά πρεπει να μπει και η βαση της μηχανης γιατι εκει ειναι η διαφορα τους.

ενα τελευταιο ειναι οτι το 1.6 σαν σασμαν δεν εχει παθει τιποτα ποτε μεχρι σημερα.
__________________
WEBSITE ADMIN τηλ 2104256663

Η διαφορα μεταξυ ενος αντρα και ενος παιδιου ειναι......το μεγεθος των παιχνιδιων..


Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA EDITIONS > COROLLA EDITIONS > TOYOTA COROLLA 111(G6)

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ντιζες.σασμαν 6g σε 5αρι σασμαν παντελης 20v 4AGE 20v Levin 11 13-04-14 00:14
σασμαν agrinio 4AGE 20v Levin 4 18-12-11 23:47
σασμαν g6 tomas4wd TOYOTA COROLLA 111(G6) 15 02-03-11 00:45
Ηχος στο σασμαν Ε12 f/l kpagonaris TOYOTA COROLLA E 12 45 25-01-11 21:49
Σασμαν Virus SUPPORT 45 04-04-08 21:48



Page generated in 0,17456889 seconds (79,05% PHP - 20,95% MySQL) with 44 queries
Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 12:44.
Συνολικές Εμφανίσεις:
Σημειώστε όλα τα forums ως διαβασμένα | Δείτε τους υπεύθυνους των forums



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.6.7
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
All modifications are copyrighted to their respective owners.
CorollaClub Copyright © 2003-2012 BlueChris
www.corollaclub.com
Powered by psiStats 2006 v
Copyright © Anthony Kanevsky (aka Psionic Vision)