Untitled Document

Καλωσήλθατε στα CorollaClub Forums.

Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! . H εγγραφή σας στην online κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να κατεβάσετε αρχεία, φωτογραφίες και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας.. H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη, Γίνε και εσύ μέλος του CorollaClub Forums σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλώ επικοινωνείστε μαζί μας.
Καλώς ορίσατε στο φόρουμ μας !!!
Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA EDITIONS > COROLLA EDITIONS > TOYOTA COROLLA E 12

TOYOTA COROLLA E 12 2002>

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Ένδειξη εξωτερικής θερμοκρασίας
  #1  
Παλιά 23-06-07, 02:03
Το avatar του χρήστη dRiveR7
dRiveR7 Offline:
Θεϊκό Μέλος
 
Εγγραφή: 01-01-2007
Μοντέλο: 207 RC
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Ηλικία: 41 male
Μηνύματα: 1.862
Ευχαρίστησε: 1
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 2 φορές σε 2 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 402
dRiveR7 θα γίνει πολύ σύντομα πασύγνωστος
Ένδειξη εξωτερικής θερμοκρασίας

Σήμερα παρατήρησα με μεγάλη μου πικρία πως η ένδειξη της εξωτερικής θερμοκρασίας είχε κολλήσει στους 26 βαθμούς. Κάποιες στιγμές μόνο έπεφτε στους 24 και ίσως ξανανέβαινε στους 26. Έξω είχε τουλάχιστον 38 και εμένα έλεγε 26. Συνέπεια αυτού ήταν ο αυτόματος κλιματισμός να μην αποδίδει όπως πρέπει μιας και αναγνώριζε εξωτερική 26 και έστελνε λιγότερη ψύξη απ'ότι θα έπρεπε. Αναγκαστικά ρύθμιζα χειροκίνητα. Έχει συμβεί σε κάποιον κάτι αντίστοιχο? Μήπως μπορεί (αν κ δε νομίζω) να διορθωθεί αποσυνδέοντας τα καλωδιάκια του - κάτι ίσως σαν restart? Αλλιως πάω ΤΟΥΟΤΑ και βλέπουμε....
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 23-06-07, 02:15
Το avatar του χρήστη electro
electro Offline:
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Μοντέλο: Corolla E12 SOL, 2003
Ηλικία: 41 male
Μηνύματα: 1.906
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 400
electro θα γίνει πολύ σύντομα πασύγνωστος
Συγγνωμη , αναλογα τι θερμοκρασια δειχνει η ψυξη ρυθμιζεται??? Πως , οταν το εχεις στο AUTO? Εαν συμβαινει κατι τετοιο τοτε μαλλον χαλασε ο αισθητηρας....
__________________
Πουλάω Την Corolla Μου ....

http://www.corollaclub.com/forums/showthread.php?t=20389




Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 23-06-07, 16:43
Το avatar του χρήστη dRiveR7
dRiveR7 Offline:
Θεϊκό Μέλος
 
Εγγραφή: 01-01-2007
Μοντέλο: 207 RC
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Ηλικία: 41 male
Μηνύματα: 1.862
Ευχαρίστησε: 1
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 2 φορές σε 2 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 402
dRiveR7 θα γίνει πολύ σύντομα πασύγνωστος
Στο auto ανάλογα με την εξωτερική θερμοκρασία ρυθμίζει την ένταση της εσωτερικής ψύξης. Δηλαδή αν έξω έχει 26 και βάλω μέσα 24 θα βγάζει αέρα με μικρή ένταση ώστε να φτάσει ομαλά στους 24 από τους 26. Αν τώρα έξω έχει 40 και βάλω 24 θα ψύχει με τη μέγιστη ένταση και σιγά σιγά θα πέφτει αυτόματα η ένταση μέχρι να έρθει η θερμοκρασία εκεί που τη ρύθμισα. Τώρα έχει έξω 40 και αυτό αναγνωρίζει 26, οπότε δεν ψύχει σωστά. Πρέπει να το βάλω στους 20 ή και παρακάτω τώρα ώστε να ψύξει το χώρο.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 23-06-07, 18:29
Το avatar του χρήστη Panagiotis_87
Panagiotis_87 Offline:
Μέλος
 
Εγγραφή: 07-01-2007
Μοντέλο: E12 1.4 f/l
Περιοχή: Πειραιάς
Ηλικία: 37 male
Μηνύματα: 183
Ευχαρίστησε: 1
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 230
Panagiotis_87 είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Πάντως εγώ που πριν λίγο ήμουν εξω έδειχνε γυρω στους 33 που μου φαινεται λιγο για τετοια ωρα κ οχι σε σκια..
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 23-06-07, 21:55
Το avatar του χρήστη analyst78
analyst78 Offline:
 
Εγγραφή: 31-01-2007
Μοντέλο: Ε12 1,6 VVTI
Περιοχή: Ορεστιάδα
Ηλικία: 45 male
Μηνύματα: 163
Ευχαρίστησε: 2
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 227
analyst78 είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Ρε παιδες αυτος ο αισθητηρας ξερει κανεις που βρισκεται? Θελω να τον τσεκαρω και παραλληλα να κανω ενα ελεγχο του κλιμα στην αντιπροσωπεια. Νομιζω οτι δεν εχει καλη αποδοση
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 23-06-07, 22:14
PeterIoannou Offline:
 
Εγγραφή: 24-01-2007
Μοντέλο: Avensis ZZT223
Περιοχή: Ambelogardens
Ηλικία: 55 male
Μηνύματα: 1.633
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 408
PeterIoannou είναι υπέροχος PeterIoannou είναι υπέροχος PeterIoannou είναι υπέροχος PeterIoannou είναι υπέροχος PeterIoannou είναι υπέροχος PeterIoannou είναι υπέροχος
Εγώ, πάλι, νομίζω πως ο αισθητήρας εξωτερικής θερμοκρασίας δεν έχει ΚΑΜΙΑ ΜΑ ΚΑΜΙΑ σχέση με το σύστημα κλιματισμού και δεν έχει καμία εμπλοκή στη λειτουργία του, όπως την αναφέρει ο φίλος dRiveR7. Και εξηγώ την άποψή μου:
Στην κατάσταση λειτουργίας του συστήματος κλιματισμού ως απλού A/C, το σύστημα κλιματισμού λειτουργεί ως ένα σύστημα ΑΝΟΙΧΤΟΥ ΒΡΟΓΧΟΥ (όπως και η ECU του αυτοκινήτου πάνω από τις 3000 σαλ περίπου) ΜΗ ΛΑΜΒΑΝΟΝΤΑΣ υπ' όψη του τις μετρούμενες τιμές της θερμοκρασίας του αέρα ΤΟΥ ΘΑΛΑΜΟΥ ΕΠΙΒΑΤΩΝ από τον αντίστοιχο αισθητήρα. Αντίστοιχη είναι η λειτουργία κατά την επιλογή COLD.
-
Αντίθετα,
στην κατάσταση λειτουργίας του συστήματος κλιματισμού ως κανονικού συστήματος κλιματισμού, αυτό δουλεύει ως ένα σύστημα ΚΛΕΙΣΤΟΥ ΒΡΟΓΧΟΥ (όπως και η ECU του αυτοκινήτου κάνω από τις 3000 σαλ περίπου) ΛΑΜΒΑΝΟΝΤΑΣ υπ' όψη του τις μετρούμενες τιμές της θερμοκρασίας του αέρα ΤΟΥ ΘΑΛΑΜΟΥ ΕΠΙΒΑΤΩΝ από τον αντίστοιχο αισθητήρα. Έτσι, όταν η θερμοκρασία της καμπίνας πλησιάζει την επιλεχθείσα θερμοκρασία, μειώνεται αυτόματα ο ρυθμός περιστροφής του ανεμιστήρα. Αντίθετα, όταν η θερμοκρασία αρχίσει να απομακρύνεται από την επιθυμητή τιμή, αυξάνεται αυτόματα ο ρυθμός περιστροφής του ανεμιστήρα.
-
Με αυτό τον τρόπο, αν χρησιμοποιούσαμε ένα καταγραφικό θερμοκρασίας της καμπίνας του αυτοκινήτου μας, θα βλέπαμε ότι η καταγραφείσα θερμοκρασία θα έχει τη μορφή των δοντιών ενός πριονιού (από αυτά που κόβουμε τα ξύλα) και πλησιάζει αλλά δεν φτάνει την επιλεγμένη θερμοκρασία που φαίνεται στην οθόνη του κλιματισμού.
-
Η ένδειξη της εξωτερικής θερμοκρασίας -από τον αισθητήρα που βρίσκεται στη μάσκα- πιστεύω πως είναι ένα από τα λιγότερα χρήσιμα gadgets που υπάρχουν στα σημερινά αυτοκίνητα.
Πάνος.
__________________
Fast cars do not kill.
Slow drivers, do!!!
Saneatsu Abukara
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 23-06-07, 23:25
Το avatar του χρήστη dRiveR7
dRiveR7 Offline:
Θεϊκό Μέλος
 
Εγγραφή: 01-01-2007
Μοντέλο: 207 RC
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Ηλικία: 41 male
Μηνύματα: 1.862
Ευχαρίστησε: 1
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 2 φορές σε 2 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 402
dRiveR7 θα γίνει πολύ σύντομα πασύγνωστος
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από PeterIoannou Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ, πάλι, νομίζω πως ο αισθητήρας εξωτερικής θερμοκρασίας δεν έχει ΚΑΜΙΑ ΜΑ ΚΑΜΙΑ σχέση με το σύστημα κλιματισμού και δεν έχει καμία εμπλοκή στη λειτουργία του, όπως την αναφέρει ο φίλος dRiveR7. Και εξηγώ την άποψή μου:
Στην κατάσταση λειτουργίας του συστήματος κλιματισμού ως απλού A/C, το σύστημα κλιματισμού λειτουργεί ως ένα σύστημα ΑΝΟΙΧΤΟΥ ΒΡΟΓΧΟΥ (όπως και η ECU του αυτοκινήτου πάνω από τις 3000 σαλ περίπου) ΜΗ ΛΑΜΒΑΝΟΝΤΑΣ υπ' όψη του τις μετρούμενες τιμές της θερμοκρασίας του αέρα ΤΟΥ ΘΑΛΑΜΟΥ ΕΠΙΒΑΤΩΝ από τον αντίστοιχο αισθητήρα. Αντίστοιχη είναι η λειτουργία κατά την επιλογή COLD.
-
Αντίθετα, στην κατάσταση λειτουργίας του συστήματος κλιματισμού ως κανονικού συστήματος κλιματισμού, αυτό δουλεύει ως ένα σύστημα ΚΛΕΙΣΤΟΥ ΒΡΟΓΧΟΥ (όπως και η ECU του αυτοκινήτου κάνω από τις 3000 σαλ περίπου) ΛΑΜΒΑΝΟΝΤΑΣ υπ' όψη του τις μετρούμενες τιμές της θερμοκρασίας του αέρα ΤΟΥ ΘΑΛΑΜΟΥ ΕΠΙΒΑΤΩΝ από τον αντίστοιχο αισθητήρα. Έτσι, όταν η θερμοκρασία της καμπίνας πλησιάζει την επιλεχθείσα θερμοκρασία, μειώνεται αυτόματα ο ρυθμός περιστροφής του ανεμιστήρα. Αντίθετα, όταν η θερμοκρασία αρχίσει να απομακρύνεται από την επιθυμητή τιμή, αυξάνεται αυτόματα ο ρυθμός περιστροφής του ανεμιστήρα.
-
Με αυτό τον τρόπο, αν χρησιμοποιούσαμε ένα καταγραφικό θερμοκρασίας της καμπίνας του αυτοκινήτου μας, θα βλέπαμε ότι η καταγραφείσα θερμοκρασία θα έχει τη μορφή των δοντιών ενός πριονιού (από αυτά που κόβουμε τα ξύλα) και πλησιάζει αλλά δεν φτάνει την επιλεγμένη θερμοκρασία που φαίνεται στην οθόνη του κλιματισμού.
-
Η ένδειξη της εξωτερικής θερμοκρασίας -από τον αισθητήρα που βρίσκεται στη μάσκα- πιστεύω πως είναι ένα από τα λιγότερα χρήσιμα gadgets που υπάρχουν στα σημερινά αυτοκίνητα.
Πάνος.

Εγώ πάντως με προσωπική παρατήρηση και μόνο και μη έχοντας γνώση των συστημάτων αυτών, δε συμφωνώ...πιστεύω πως παίζει ρόλο η εξωτερική θερμοκρασία στη λειτουργία του συστήματος κλιματισμού στην λειτουργία auto μόνο, όπως προείπα. Το ίδιο παρατηρώ εδώ και τρία χρόνια, το ίδιο παρατήρησα και τώρα που συνέβη αυτή η βλάβη. Δεν ξέρω αν υπάρχει και αισθητήρας για την εσωτερική θερμοκρασία (που λογικά υπάρχει) , αλλά αν υπάρχει έχει άμεση σχέση με αυτόν της εξωτερικής θερμοκρασίας μιας και επηρεάζονται και οι δύο από τις θερμοκρασίες περιβάλλοντος. Τέλος πάντων, από δευτέρα θα πάω στην ΤΟΥΟΤΑ και θα μας λυθούν οι όποιες απορίες.....ελπίζω μόνο να μη μου στοιχίσουν ακριβά οι απαντήσεις.......
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 23-06-07, 23:48
pwpwpali Offline:
banned
 
Εγγραφή: 01-04-2006
Περιοχή: athina
Ηλικία: 39
Μηνύματα: 2.017
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 2 φορές σε 2 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 0
pwpwpali είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
μην πατε μακρια κοιταξε το a/c σπιτι σας οταν λεει οτι εχει 26 βαθμους κ το βαλεις στους 24 η 20 εχει διαφορα κατι αντιστοιχο ειναι...τωρα εδω βεβεα εχει ενα αλλα...ο αισθητηρας αυτος πρεπει να ναι μεσα στο αμαξι κ οχι εξω...ο λογος?δεν μας νοιαζει ποσο εχει εξω απο το αυτοκινητο αλλα μεσα.ωστε ετσι να μπορει να δει αλλαγη κ να κοψει η να δωση.γιατι αλλιως μπορει εξω να χει 40 κ μεσα να χεις μιση ωρα αναμενο κ να χει 24 αυτο θα βλεπει οτι εχει ακομα 40 αν ειναι εξω...ηταν καυτη μερα ομως σημερα λογικο ειναι να μην εχει καλη αποδοση ο κλιματισμος
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 24-06-07, 02:49
Το avatar του χρήστη electro
electro Offline:
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Μοντέλο: Corolla E12 SOL, 2003
Ηλικία: 41 male
Μηνύματα: 1.906
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 400
electro θα γίνει πολύ σύντομα πασύγνωστος
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από PeterIoannou Εμφάνιση μηνυμάτων
Η ένδειξη της εξωτερικής θερμοκρασίας -από τον αισθητήρα που βρίσκεται στη μάσκα- πιστεύω πως είναι ένα από τα λιγότερα χρήσιμα gadgets που υπάρχουν στα σημερινά αυτοκίνητα.
Πάνος.
Γιατι πιστευεις οτι δεν ειναι χρησιμο? Λαμβανεις πληροφοριες , για να ξερεις τι γινεται εξω απο το αυτοκινητο.
__________________
Πουλάω Την Corolla Μου ....

http://www.corollaclub.com/forums/showthread.php?t=20389




Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 24-06-07, 02:56
Το avatar του χρήστη diafanh-psyxh
diafanh-psyxh Offline:
Administrator
 
Εγγραφή: 04-03-2004
Περιοχή: αθηνα
Ηλικία: 42 male
Μηνύματα: 5.088
Ευχαρίστησε: 5
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 2 φορές σε 2 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 754
diafanh-psyxh είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από PeterIoannou Εμφάνιση μηνυμάτων

Η ένδειξη της εξωτερικής θερμοκρασίας -από τον αισθητήρα που βρίσκεται στη μάσκα- πιστεύω πως είναι ένα από τα λιγότερα χρήσιμα gadgets που υπάρχουν στα σημερινά αυτοκίνητα.
Πάνος.
δεν θα συμφωνήσω.όσοι ταξιδεύουν βράδυ ή χαράματα ειδικά το χειμώνα και έχουν αυτό τον αισθητήρα έχουν μία έξτρα ενημέρωση για το τι μπορεί να συναντήσουν στο δρόμο.παγωνιά (ή όπως το λένε στα μέρη μου τσαφ).στην Ε111 του πατέρα μου που έχει,προσωπικά συμβουλεύομαι για τον παραπάνω λόγο και το οργανάκι.
με όλα τα υπόλοιπα συμφωνώ.από τη στιγμή που έχει εσωτερικό αισθητήριο όργανο για να ξέρει τι δίνει και πότε κόβει το κομπρεσέρ και ο ανεμηστήρας,πιστεύω πως δεν χρειάζεται κάποιος έξτρα συνδιασμός με το εξωτερικό αισθητήριο.
__________________
Ανενεργός Λογαριασμός Μέλους


www.eseepa.gr

Ανενεργός Λογαριασμός Μέλους
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA EDITIONS > COROLLA EDITIONS > TOYOTA COROLLA E 12

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Δυσλειτουργία ένδειξης εξωτερικής θερμοκρασίας soulfunkdjx ΓΕΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ 0 07-07-19 14:54
Ένδειξη αλλαγής ταχύτητας jpil TOYOTA AURIS 4 31-08-12 19:53
Ένδειξη Βενζίνης nikolakis TOYOTA COROLLA 111(G6) 35 12-07-11 21:42
Ένδειξη για υπολοιπόμενα χλμ.. auristte TOYOTA AURIS 27 10-12-09 16:54
Αισθητήρας εξωτερικής θερμοκρασίας HELP!!!! Doctor46 TOYOTA COROLLA 111(G6) 5 13-02-09 02:06



Page generated in 0,19819498 seconds (84,76% PHP - 15,24% MySQL) with 43 queries
Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 01:05.
Συνολικές Εμφανίσεις:
Σημειώστε όλα τα forums ως διαβασμένα | Δείτε τους υπεύθυνους των forums



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.6.7
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
All modifications are copyrighted to their respective owners.
CorollaClub Copyright © 2003-2012 BlueChris
www.corollaclub.com
Powered by psiStats 2006 v
Copyright © Anthony Kanevsky (aka Psionic Vision)