Untitled Document

Καλωσήλθατε στα CorollaClub Forums.

Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! . H εγγραφή σας στην online κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να κατεβάσετε αρχεία, φωτογραφίες και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας.. H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη, Γίνε και εσύ μέλος του CorollaClub Forums σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλώ επικοινωνείστε μαζί μας.
Καλώς ορίσατε στο φόρουμ μας !!!
Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA EDITIONS > COROLLA EDITIONS > TOYOTA COROLLA E*101

TOYOTA COROLLA E*101 1992>1996

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Στροφόμετρο με οικονομόμετρο led βοήθεια?
  #1  
Παλιά 24-04-12, 01:24
supermanboy Offline:
Μικρό Μέλος
 
Εγγραφή: 26-02-2012
Μηνύματα: 31
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 152
supermanboy είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Στροφόμετρο με οικονομόμετρο led βοήθεια?

Παιδιά καλημέρα βασικά λόγω ώρας.Εδώ και μια βδομάδα χρειάζομαι μια τεχνική πληροφορία σχετικά με ένα καντράν με στροφόμετρο που έχει οικονομόμετρο με τα 2 Led πράσινο και πορτοκαλί.Του αδερφού μου δεν το είχε και έτσι το πέρασα αλλά δεν μπορώ να βρω από περνει την εντολή για να αλλάξει το led.Βρήκα στην φίσα του καντράν ότι λείπει το pin οπότε χρειάζεται να τραβηχτεί από κάπου η πλοροφορία.Ξέρει κανείς τίποτε σχετικό?Χρειάζομαι σχέδιο βασικά και από που θα πάρω την εντολή.Το αμάξι είναι 1300 1995 μοντέλο και δεν είχε οικονομόμετρο.Μπήκε τώρα και λειτουργεί κανόνικά απλά δεν αλλάζει κατάσταση το πράσινο led επειδή δεν υπάρχει η εντολή.Κάθε βοήθεια αν το έχει κάνει κανείς καλοδεχούμενη.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 29-04-12, 14:33
supermanboy Offline:
Μικρό Μέλος
 
Εγγραφή: 26-02-2012
Μηνύματα: 31
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 152
supermanboy είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Παιδιά έφτασα στο συμπέρασμα με δοκιμή ότι για να ανάψει το πορτοκαλί και να σβήσει το πράσινο Led στο στροφόμετρο στο πεδίο της οικονομίας χρειάζεται μια χαμηλή τάση ή γη!Είναι αδύνατο να πάρουμε δείγμα από το στροφόμετρο διότι χάνει την ακρίβεια και ξεφεύγει στις μετρήσεις!Αυτό που χρειάζομαι είναι να μου πει κάποιος από πιο pin της ECU μπορούμε να πάρουμε αυτήν την εντολή!Μπορεί ρε παιδιά κάποιος να βοηθήσει.Αν όχι μπορεί κάποιος να μου στείλει τα ηλεκτρικά σχέδια για Corolla 92-97 διότι σε παλιότερα μοντέλα από το δικό μου (1995) είχαν το οικονομόμετρο!Μπορεί κάποιος να βοηθήσει?
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 29-04-12, 14:37
Το avatar του χρήστη jason
jason Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 23-02-2007
Μοντέλο: suzuki swift sport
Περιοχή: αργυρούπολη
Ηλικία: 37 male
Μηνύματα: 2.649
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 474
jason είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
λογικα απο υποπιεση θα παιρνει σημα.πρεπει να παρεις σημα απο τον maf σημα, αλλα κανονικα πρεπει να εχει κ καποια πλακετα, εκτος αν την εχει πανω στο καντραν σου.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 29-04-12, 14:46
Το avatar του χρήστη g6_saligkaros
g6_saligkaros Offline:
Πορωμένο Μέλος
 
Εγγραφή: 14-08-2011
Περιοχή: Κερατσινι
Ηλικία: 34 male
Μηνύματα: 696
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 225
g6_saligkaros είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
ιασωνα μου φαινεται απιθανο να παιρνει υποπιεση,πιο πιθανο το βλεπω να συνδεεται στον εγκεφαλο εκει που συνδεουν και τα hallmeter..
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 29-04-12, 14:48
Το avatar του χρήστη jason
jason Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 23-02-2007
Μοντέλο: suzuki swift sport
Περιοχή: αργυρούπολη
Ηλικία: 37 male
Μηνύματα: 2.649
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 474
jason είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
ε ναι ρε συ δεν εννοω να πηγαινει σωληνακι, το καλωδιο του αισθητηρα παει ή απο το αντιστοιχο του εγκεφαλου.

http://www.streetbassclub.gr/index.php?topic=568.0
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 29-04-12, 18:18
supermanboy Offline:
Μικρό Μέλος
 
Εγγραφή: 26-02-2012
Μηνύματα: 31
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 152
supermanboy είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Ιάσωνα την πλακέτα την έχει στο στροφόμετρο και δεν είναι τίποτα άλλο από ένα απλό συγκριτή με ένα τρανσζιστοράκι και μια ζένερ για αναφορά!Μόλις πάρει Low/γη τότε δίνει σήμα και σβήνει το πράσινο led και ανάβει το πορτοκαλί!Ο MAF που βρίσκεται και πως μπορώ να πάρω σήμα από αυτόν χωρίς να επηρεάσω την λειτουργία του?Κανένα σχέδιο παίζει?Μπορείς να βοηθήσεις?Ευχαριστώ για την πληροφορία σου!Εν τω μεταξύ ο εγκέφαλος βρίσκεται κάτω στην κονσόλα σε μέρος που πρέπει να ξηλώσω κονσόλα!Υπάρχει κάπου κάποιο block που βγάζει τις εντολές για να τσιμπήσω σήμα?Άντε καμιά βοήθεια ρε παιδιά!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 29-04-12, 18:31
Το avatar του χρήστη jason
jason Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 23-02-2007
Μοντέλο: suzuki swift sport
Περιοχή: αργυρούπολη
Ηλικία: 37 male
Μηνύματα: 2.649
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 474
jason είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
τι αμαξι εχεις?αν υποθεσουμε οτι εχεις 101 τοτε εδω ειναι το vacuum ειναι το 89421
http://www.toyodiy.com/parts/p_E_199....html?hl=89424

αυτο λογικα εχει 3 καλωδια(στο δικο μου ετσι ειναι) και το μεσαιο λογικα θα πρεπει να σου βγαζει διαφορετικη ταση αναλογα το γκαζι που πατας.

αν δεν εχει 3 καλωδια ψαξτο.παντως πρεπει να πηγαινει πανω σωληνακι υποπιεσης για να καταλαβεις οτι ειναι αυτο.




απλα παιρνεις σημα απο εκει.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 29-04-12, 23:53
supermanboy Offline:
Μικρό Μέλος
 
Εγγραφή: 26-02-2012
Μηνύματα: 31
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 152
supermanboy είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Ιάσωνα καλησπέρα.Είμαι νυχτερινός και μόλις είδα το μήνυμα σου.Λοιπόν το αμάξι είναι του αδερφού μου και είναι πραγματικά το ΕΕ101L 1.3Lt xli 1995.Βασικά επειδή έχω αχοληθεί πολύ με VW Group με τα TOYOTA καθόλου αλλά λόγω ταξιδιού σε Ευρώπη του αδερφούλη είπα να το σκαλίξω!Για να μην είμαι φλύαρος!Στο θέμα μας!Το 89421 θα το βρω απλά το σωληνάκι υποπίεσης είναι μεταλικό ή κλασικό σωληνάκι?Επίσης τα 3 καλώδια θα΄βγαίνουν από τον σένσορα!Εγώ αν βρω το καλώδιο που μεταβάλει την τάση του σε συνάρτηση με το γκάζι αν πάρω δείγμα να το τσιμπήσω με αντίσταση για να μην επηρεάσω την λειτουργία του ή δεν θα έχει πρόβλημα?Βασικά ο συγκριτής μέσα στο στροφόμετρο που είναι έξτρα πλακετούλα θα τραβήξει mA για να διεγείρει το τρανζίστορ!Δηλαδή Ιάσωνα με λίγα λόγια αν βρω τον αισθητήρα αυτόν και το σήμα το φτάνω στο καντράν και το οδηγώ στην πλακέτα του στροφομέτρου!

Τα είπα καλά!Τι λες?Εσένα έχει οικονομόμετρο?
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 30-04-12, 00:06
Το avatar του χρήστη jason
jason Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 23-02-2007
Μοντέλο: suzuki swift sport
Περιοχή: αργυρούπολη
Ηλικία: 37 male
Μηνύματα: 2.649
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 474
jason είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
ο εγκεφαλος διαβαζει ταση, εγω για το μπαρομετρο που τραβηξα στο καντραν δεν εβαλα αντισταση.δεν μεταβαλλεται το ρευμα αναλογα το γκαζι, η ταση σε ενδιαφερει.μην σε παρω κ στο λαιμο μου αλλα εμενα αυτη ειναι η γνωμη μου.

κανονικο σωληνακι ειναι.

θα το ελενξεις πρωτα με πολυμετρο χωρις να κοψεις καλωδιο και μολις το βρεις κοβεις το πλαστικο και ματιζεις.απλα πιαστο καλα με ταινια μετα

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη jason : 30-04-12 στις 00:18.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 30-04-12, 00:25
supermanboy Offline:
Μικρό Μέλος
 
Εγγραφή: 26-02-2012
Μηνύματα: 31
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 152
supermanboy είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Ιάσωνα θα το δω φιλαράκο και θα σου πω.Σίγουρα η τάση με ενδιαφέρει!Λογικά κάπου μεταξύ 3000-3500 θα πλησιάζει η τάση κάτω από 3V.Εκεί θα δίνει εντολή και το Led θα ανάβει πορτοκαλί!Θα βρω τον 89421 και θα πάρω εντολή από εκεί!Αν χρειαστώ κάτι ξαναμιλάμε.Να είσαι καλά φίλος.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA EDITIONS > COROLLA EDITIONS > TOYOTA COROLLA E*101

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Νεκρό στροφόμετρο. mixalhs_23 4AGE 20v Levin 60 24-01-17 15:08
Βοήθεια.............. kostas auris Θελω βοηθεια 1 17-02-14 14:45
Corolla EE111 turbo (4E-FTE) και στροφόμετρο NikiforosGT TOYOTA COROLLA 111(G6) 117 28-01-12 20:26
Στροφόμετρο Starlet GT σε Corolla EE111 4E-FTE how to NikiforosGT Γνωσιακή Βάση Δεδομένων 0 22-05-11 19:31
Αλλαγή πλαστικού που καλύπτει κοντερ στροφόμετρο giorgosvet TOYOTA COROLLA E 12 11 02-12-10 13:27



Page generated in 0,17063808 seconds (82,31% PHP - 17,69% MySQL) with 44 queries
Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 17:51.
Συνολικές Εμφανίσεις:
Σημειώστε όλα τα forums ως διαβασμένα | Δείτε τους υπεύθυνους των forums



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.6.7
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
All modifications are copyrighted to their respective owners.
CorollaClub Copyright © 2003-2012 BlueChris
www.corollaclub.com
Powered by psiStats 2006 v
Copyright © Anthony Kanevsky (aka Psionic Vision)