Untitled Document

Καλωσήλθατε στα CorollaClub Forums.

Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! . H εγγραφή σας στην online κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να κατεβάσετε αρχεία, φωτογραφίες και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας.. H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη, Γίνε και εσύ μέλος του CorollaClub Forums σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλώ επικοινωνείστε μαζί μας.
Καλώς ορίσατε στο φόρουμ μας !!!
Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA EDITIONS > COROLLA EDITIONS > TOYOTA COROLLA E*101

TOYOTA COROLLA E*101 1992>1996

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 13-11-07, 07:12
Nikos Offline:
Απλό Μέλος
 
Εγγραφή: 27-04-2005
Ηλικία: 50
Μηνύματα: 2.637
Ευχαρίστησε: 3
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 3 φορές σε 3 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 502
Nikos έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από alex-g Εμφάνιση μηνυμάτων
ερωτηση οταν πισο το σηματακι γραφει 08 πρεπει να το παω τελος του 08 για κτεο?
Όταν πέρασες κτεο σίγουρα σου έδωσαν και ένα χαρτί με κάποιες παρατηρήσεις (αν υπήρχαν).Κάτω χαμηλά λέει την ημερομηνία που πέρασες,από αυτή την ημερομηνία υπολογίζεις - 3 εβδομάδες πρίν + 1 εβδομάδα μετά.Μη βασιστείς στο αυτοκόλητο που έχεις στην πινακίδα σου.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 13-11-07, 11:57
Το avatar του χρήστη Janakas
Janakas Offline:
Administrator
 
Εγγραφή: 11-02-2005
Περιοχή: Αθήνα
Ηλικία: 38 male
Μηνύματα: 2.110
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 10
Janakas έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pwpwpali Εμφάνιση μηνυμάτων
στο σηματακη πισω εχει μαυρισμενους 2 μηνες απο τους 12 που πρεπει να το πας
Με καθε επιφυλαξη, απ΄οτι ξερω πρεπει να το πας το μηνα που ειναι στη θεση "12" (ρολογιου) οπως σου εχουν κολλησει το σηματακι!!

Δηλαδη αν κοιταει το 8 πανω πρεπει να το πας τον ογδοο μηνα κτλ..

Οι 2 μαυρισμενοι μηνες πρεπει να ειναι για λογους "ευθυγραμμισης" του αυτοκολλητου, για να μην μπερδεψει καποιος το 06 με 09..
__________________
Μέρα χωρίς lift ίσον χαμένη μέρα!!!

..οταν μεγαλώσω θα γινω σαν το Ts του Corollapatra!!!
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 13-11-07, 20:25
Το avatar του χρήστη stm2001gr
stm2001gr Offline:
 
Εγγραφή: 18-02-2006
Μοντέλο: AE101
Περιοχή: Στην κατηφόρα!
Ηλικία: 44 male
Μηνύματα: 663
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 289
stm2001gr είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από janakasgr Εμφάνιση μηνυμάτων
Με καθε επιφυλαξη, απ΄οτι ξερω πρεπει να το πας το μηνα που ειναι στη θεση "12" (ρολογιου) οπως σου εχουν κολλησει το σηματακι!!

Δηλαδη αν κοιταει το 8 πανω πρεπει να το πας τον ογδοο μηνα κτλ..

Οι 2 μαυρισμενοι μηνες πρεπει να ειναι για λογους "ευθυγραμμισης" του αυτοκολλητου, για να μην μπερδεψει καποιος το 06 με 09..

Συμφωνώ κι εγώ με το ώρα 12 ο μήνας του επομένου ελέγχου.


όσο για την ευθυγράμμιση όλες οι αντιπροσωπίες μου έλεγαν ότι δεν θα χρειαστεί ευθυγράμμιση και μετά έτριβαν τα μάτια τους όταν έβλεπαν το αμάξι μου να πηγαίνει σαν να έχει καρφωθεί σε πεζοδρόμιο
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 14-11-07, 14:42
Το avatar του χρήστη TOLIS EE80
TOLIS EE80 Offline:
Θεϊκό Μέλος
 
Εγγραφή: 04-04-2005
Μοντέλο: COROLLA EE80
Περιοχή: Κόρινθος
Ηλικία: 49 male
Μηνύματα: 2.004
Ευχαρίστησε: 5
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 436
TOLIS EE80 θα γίνει πολύ σύντομα πασύγνωστος
Ι.- Παραθέτω τις μετρήσεις ρύπων από την Κάρτα Καυσαερίων του αυτοκινήτου μου (μη καταλυτικό) των τριών τελευταίων ετών:
Έτος/Στοιχείο --- CO%---- HC PPm
2005 800/2500 0.22/0.27 ---152/65
2006 800/2500 0.246/0.223---- 99/43
2007 800/2500 0.55/0.55 --- 94/32
Από τις ως άνω μετρήσεις φαίνεται ότι οι τιμές των ρύπων δεν είναι σταθερές. Του ’05 με του ’06 έχουν σχεδόν ίδιες τιμές CO ενώ σε σχέση με του ’07 έχουν μεγάλη διαφορά. Το ίδιο συμβαίνει και με τις τιμές ρύπων HC PPm, είναι σχεδόν ίδιες τις χρονιές ’06 και ’07 ενώ έχουν μεγάλη απόκλιση με τις τιμές του ’05.
Για πιο ακριβή απαντήσεις στις απορίες μου, αναφέρω ότι αλλαγή λαδιών και φίλτρου που είχα κάνει πριν την μέτρηση του ’05, ήταν …. μήνες, του ’06 …. μήνες και του ’07 πριν λίγες μέρες από τον έλεγχο για την κάρτα καυασερίων.
1.- Που μπορεί να οφείλεται η διαφορά των τιμών κατά τις μετρήσεις των ως άνω ετών;
2.- Ποιες είναι οι οριακές τιμές των ρυπογόνων στοιχείων (μη καταλυτικών και καταλυτικών οχημάτων);
3.- Ενδεικτικά, ποιες είναι οι δικές σας τιμές;

ΙΙ.- Παραθέτω επίσης και τις μετρήσεις φρένων και ανάρτησης από τον έλεγχο του ΙΚΤΕΟ.
Αριστερά Δεξιά Μονόπλευρο Συντελεστής
Εμπρ.Αξονας 2040 2060 0,971 66,16
Οπισθ.Αξονας 1560 1280 17,949
Χειρόφρενο 1410 1380 2,128 27,11


Σύγκλιση/Απόκλιση Αποσβεστήρες κραδασμών
(m/km) Αριστερά % Δεξιά % Διαφορά %
Εμπρόσθιος Άξονας 0,5 67 64 4
Οπίσθιος Άξονας -3 35 48 27



Στον πίσω άξονα υπάρχουν διαφορές στις τιμές, διότι όπως μου είπε ο ελεγκτής και όπως απεδείχθη εκ των υστέρων το ένα λάστιχο του πίσω άξονα ήταν ξεφούσκωτο κατά 10 ατμόσφαιρες από το άλλο.
Τον ρώτησα εάν οι μετρήσεις αυτές αντιπροσωπεύουν την απόδοση των φρένων και της ανάρτησης και αυτός μου απάντησε ότι οι μετρήσεις δεν δείχνουν την απόδοση αλλά συγκεκριμένα το εάν υπάρχουν διαφορές μεταξύ του δεξιού με του αριστερού μέρους (φρένων και ανάρτησης) του οχήματος. Συνεπώς, εάν είναι ισομερώς φθαρμένα τα τακάκια, η μέτρηση των φρένων θα δείξει ότι τα φρένα λειτουργούν σωστά.
Μήπως κάνω κάπου λάθος;
__________________
Tolis' COROLLA Pics **COROLLA EE80 - 4AGE 124HP**

CorollaClub-Greece AE82 Owners Club twincam.org
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 14-11-07, 19:39
Το avatar του χρήστη akis308
akis308 Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 25-11-2005
Μοντέλο: ΑΕ 92
Περιοχή: Hράκλειο-Κρήτη
Ηλικία: 43 male
Μηνύματα: 2.379
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 12 φορές σε 12 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 462
akis308 είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Mα σοβαρά τώρα...
Δίνετε βάση σε αυτά που σας λένε στο ΚΤΕΟ????????????????????????
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 14-11-07, 19:52
Το avatar του χρήστη madvinegar
madvinegar Offline:
Administrator

 
Εγγραφή: 25-05-2005
Μοντέλο: Jeep Renegade
Περιοχή: Πειραιάς
Ηλικία: 44 male
Μηνύματα: 12.662
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 2 φορές σε 2 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 10
madvinegar είναι πάρα πολύ καλός madvinegar είναι πάρα πολύ καλός madvinegar είναι πάρα πολύ καλός madvinegar είναι πάρα πολύ καλός madvinegar είναι πάρα πολύ καλός
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από TOLIS EE80 Εμφάνιση μηνυμάτων
1.- Που μπορεί να οφείλεται η διαφορά των τιμών κατά τις μετρήσεις των ως άνω ετών;
Στο γεγονός ότι όσο περνάει ο καιρός, νοθεύουν τη βενζίνη όλο και πιο πολύ...
__________________
COROLLA CLUB
Διοικητικό μέλος
Corolless but still a Renegade... OlllllllO
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 15-11-07, 17:22
Το avatar του χρήστη JL_e10
JL_e10 Offline:
 
Εγγραφή: 13-08-2006
Μοντέλο: 2001 Avensis T22
Περιοχή: Newcity of Nikaia
Ηλικία: 37 male
Μηνύματα: 3.148
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 533
JL_e10 θα γίνει πολύ σύντομα πασύγνωστος
Χτες πηγα στο ΤΟΥΟΤΑ για μια επισκευη που μου υπεδειξαν στο ΚΤΕΟ. Το θεμα ειναι ομως οτι δεν ηταν οι τσιμουχες, αλλα -χειροτερα- οι φουσκες των ημιαξονιων! Και λεω χειροτερα, γιατι ειχε 63 ευρω τιμη λιανικης η μια φουσκα! Συν οτι εκει που χε σκιστει η φουσκα μπαινανε σκονες και ειχε γινει απο μεσα σαν..... να μην το πω καλυτερα. Το καλο ειναι οτι δεν ειχε φθαρει καποιο ζωτικο εξαρτημα.
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 15-11-07, 22:15
PeterIoannou Offline:
 
Εγγραφή: 24-01-2007
Μοντέλο: Avensis ZZT223
Περιοχή: Ambelogardens
Ηλικία: 55 male
Μηνύματα: 1.633
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 408
PeterIoannou είναι υπέροχος PeterIoannou είναι υπέροχος PeterIoannou είναι υπέροχος PeterIoannou είναι υπέροχος PeterIoannou είναι υπέροχος PeterIoannou είναι υπέροχος
Πανάκριβα!
Εμένα, το συνεργείο μου, χρέωσε τη φούσκα του αριστερού ημιαξονίου περίπου 20¤ και δεν μου χρέωσε σχεδόν τίποτε για εργασία.
Όσο για τον χρόνο που πήρε; Ας μην πω, γιατί θα νομίσετε πως λέω ψέματα:
Ένας ξεβίδωσε το παξιμάδι του ημιαξονίου, στη συνέχεια τις δύο βίδες του γόνατου, κόβει με μαχαίρι τη σκασμένη φούσκα, βάζει την καινούρια σε έναν διαστολέα με πεπιεσμένο αέρα και στο καπάκι τη φοράει στο ημιαξόνιο και ο άλλος γεμίζει τον σταυρό με γράσο και περνάει τους στερεωτικούς κολιέδες. Και επανατοποθέτησε ημιαξόνιο και γόνατο. Χρόνος: σχεδόν 15 λεπτά...
Τι να λέμε τώρα....
By the way, αύριο περνάω ΚΤΕΟ σε ιδιωτικό στην Μεταμόρφωση και θα σας μεταφέρω τις εντυπώσεις μου. Στο ίδιο ΚΤΕΟ, πριν από περίπου ένα χρόνο πέρασα με επιτυχία το Accent του πατέρα μου. ¶ψογη εξυπηρέτηση!
Μείνετε συντονισμένοι.
Πάνος.
__________________
Fast cars do not kill.
Slow drivers, do!!!
Saneatsu Abukara
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 16-11-07, 00:15
Το avatar του χρήστη JL_e10
JL_e10 Offline:
 
Εγγραφή: 13-08-2006
Μοντέλο: 2001 Avensis T22
Περιοχή: Newcity of Nikaia
Ηλικία: 37 male
Μηνύματα: 3.148
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 533
JL_e10 θα γίνει πολύ σύντομα πασύγνωστος
Μιλαμε για τις φουσκες ε? Επειδη μου τις σκιζει στα2-3 χρονια (και δεν ξερω κατα ποσο λογικο ειναι αυτο, αλλα παμε παρακατω), που ειπες οτι το πας? Γιατι αν εσυ παιρνεις το ιδιο ανταλλακτικο με το 1/3 αυτων που εδωσα εγω, τοτε -συγνωμη που θα βρισω- να χεσω την αντιπροσωπεια μεσα!!!
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 16-11-07, 21:42
PeterIoannou Offline:
 
Εγγραφή: 24-01-2007
Μοντέλο: Avensis ZZT223
Περιοχή: Ambelogardens
Ηλικία: 55 male
Μηνύματα: 1.633
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 408
PeterIoannou είναι υπέροχος PeterIoannou είναι υπέροχος PeterIoannou είναι υπέροχος PeterIoannou είναι υπέροχος PeterIoannou είναι υπέροχος PeterIoannou είναι υπέροχος
Σήμερα, περάσαμε ΚΤΕΟ μέσα σε κάτι παραπάνω από 20 λεπτά στο ΙΚΤΕΟ Ηνίοχος της Μεταμόρφωσης.
Πολύ ωραίο περιβάλλον -είχα περάσει εκεί και το Accent του πατέρα μου σχεδόν ένα χρόνο πριν-, άψογη εξυπηρέτηση, φιλικοί υπάλληλοι (μόνο αυτός που πήγε το αυτοκίνητο στον διάδρομο έριχνε κάτι ψιλο-ξερο-γκαζιές για να ακούει την εξάτμιση) και όπως ήταν αναμενόμενο, όλα καλά, η βεβαίωση των φιμέ εντάξει κλπ, κλπ.
Μοναδικό αρνητικό, ότι έγραψαν πάνω στο χαρτί του ελέγχου πως πρέπει να πάρω μία βεβαίωση από την Toyota ότι το αυτοκίνητό μου ήταν εφοδιασμένο με ηλιοροφή από το εργοστάσιο (από πού παίρνουμε αυτό το χαρτί; ξέρει κανείς; )...
Και δεν έχασα και χρόνο από τη δουλειά μου, και δεν λάδωσα, και μου συμπεριφέρθηκαν με το σεις και με το σας!
Πολύ καλά....
Πάνος.
ΥΓ1: Φίλε JL (Δημήτρη?), θα ρωτήσω μία από αυτές τις ημέρες τον κωδικό του ανταλλακτικού κλπ, και θα σου πω...
__________________
Fast cars do not kill.
Slow drivers, do!!!
Saneatsu Abukara

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη PeterIoannou : 16-11-07 στις 21:44. Αιτία: προσθήκη λέξης
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA EDITIONS > COROLLA EDITIONS > TOYOTA COROLLA E*101

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ελεγχος πολλαπλασιαστη Paris! SUPPORT 4 11-01-15 22:34
ελεγχος a/c vassillis TOYOTA COROLLA E 12 2 06-08-13 09:03
Ελεγχος ΙΧ αυτοκινητων απο ΣΔΟΕ NikiforosGT ΓΕΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ 16 06-11-11 17:02
οργανα ελεγχου και ρυθμιστης emperor1234 Θελω βοηθεια 0 01-10-10 23:14
Βαριεστε Να Ανοιγετε Το Φιλτροκουτι Για ΕλεγΧο? MARMEL UPDATES 40 31-10-05 18:03



Page generated in 0,17872095 seconds (82,72% PHP - 17,28% MySQL) with 43 queries
Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 14:18.
Συνολικές Εμφανίσεις:
Σημειώστε όλα τα forums ως διαβασμένα | Δείτε τους υπεύθυνους των forums



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.6.7
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
All modifications are copyrighted to their respective owners.
CorollaClub Copyright © 2003-2012 BlueChris
www.corollaclub.com
Powered by psiStats 2006 v
Copyright © Anthony Kanevsky (aka Psionic Vision)