Untitled Document

Καλωσήλθατε στα CorollaClub Forums.

Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! . H εγγραφή σας στην online κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να κατεβάσετε αρχεία, φωτογραφίες και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας.. H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη, Γίνε και εσύ μέλος του CorollaClub Forums σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλώ επικοινωνείστε μαζί μας.
Καλώς ορίσατε στο φόρουμ μας !!!
Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA EDITIONS > COROLLA EDITIONS > TOYOTA COROLLA E*101

TOYOTA COROLLA E*101 1992>1996

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Ελατήρια/αμορτισέρ ερωτήσεις...
  #1  
Παλιά 04-03-07, 03:52
Το avatar του χρήστη nikoskon
nikoskon Offline:
Κυριλέ Μέλος
 
Εγγραφή: 27-12-2006
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 276
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 239
nikoskon είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Arrow Ελατήρια/αμορτισέρ ερωτήσεις...

Χαιρετώ απαξάπαντες!
Σκέφτομαι για ζάντες 16" και λίγο χαμήλωμα στην Corolla μου
αλλά σήμερα είχα μια συζήτηση με κάτι φίλους που μου έκοψαν τη φόρα.
Συζητούσαμε για το πως θα φαίνεται το αμάξι με 16ρες με τα μαμα ελατήρια/αμορτισερ
και μου είπαν η συγκεκριμένη Corolla έχει το μπροστινό μέρος υπερυψωμένο
σε σχέση με το πίσω και δεν θα είναι ωραίο.
Σε συνάρτηση με αυτό,δεν έχει τόσο νόημα να τοποθετηθούν μόνο ελατήρια
σκληρά χαμηλώματος γιατί θα κουράσουν τα αμορτισέρ από τις γρήγορες επαναφορές.
Το σωστό θα ήταν να μπουν ρυθμιζόμενες στο ύψος αναρτήσεις,έτσι ώστε το
πίσω μέρος να χαμηλωθεί λιγότερο από το μπροστινό για να είναι το αμάξωμα
σε ευθεία κατάσταση.
Για το λόγο αυτό με συμβούλεψαν να προσανατολιστώ πρώτα στην αγορά ζαντών και μετά σε κιτ αναρτήσεων.
Συζητάγαμε για μια γιαπωνέζικη μάρκα(δεν θυμάμαι όνομα,"ντέη" ίσως) που
έχει ένα σετ ρυθμιζόμενων σε ύψος με κόστος περί τα 700€.
Τα ερωτήματά μου είναι τα εξής:
1)Ισχύει όντως αυτό με την διαφορά μπρος-πίσω μέρους;
2)Θα έχω πρόβλημα αν τοποθετήσω μόνο ελατήρια και αναρτήσεις με ρυθμιζόμενο ύψος;
3)Αν το αμαξί χαμηλωθεί πχ 2 πόντους μπροστά και 1 πόντο πχ πίσω θα υπάρχει
πρόβλημα οδηγικής συμπεριφοράς/ευστάθειας/ασφάλειας;
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 04-03-07, 04:54
Το avatar του χρήστη ddeus2003
ddeus2003 Offline:
Πορωμένο Μέλος
 
Εγγραφή: 28-08-2005
Μοντέλο: ΑΕ101
Περιοχή: Νεα Ιωνια
Ηλικία: 40
Μηνύματα: 606
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 1 φορές σε 1 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 288
ddeus2003 είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Ρε τι ειναι αυτα που διαβαζω!!! Δεν υπαρχει περιπτωση να χαμηλωσεις το μπροστα μερος και οχι το πισω!! Δεν φταις εσυ φιλε αλλα δεν ξερω και τι μαλακιες σου εχουν πει! Το μπροστα μερος δειχνει να ειναι πιο ψηλο απο κατασκευης του οχι οτι ισχυει! Το αμαξι δεν καθεται στις πισω ροδες! Αν γινοταν αυτο η γεωμετρια ειχε παει περιπατο. Τωρα στο θεμα τις 16"ζαντας. Κωλολεει και το αμαξι δειχνει πολυ μουρατο αλλα εχει προβληματα! ΑΠο κατασκευης το αμαξι εχει τα καλαμια των αναρτησεων σχετικα προς τα εξω. ΑΥτο εχει ως αποτελεσμα αν βαλεις μεγαλυ ζαντα και ελαστικο αντιστοιχα να υαρχει επαφη της λαμαρινας που μπαινει μεσα στο θολο με το ελαστικο! Τροποι και πατεντες υπαρχουν αλλα δεν τους συνιστω! Επισης η μαμα αναρτηση ειναι χαλια σαν πολυ μαλακη και σιγουρα θα εχεις προβλημα και στα τερματισματα της με μια μεγαλη ζαντα η οταν θα το φορτωνεις με πολλα ατομα και μπαγκαζια. Πολυ σημαντικο ειναι οτι το αμαξι κοβει τρελα και εγω δεν θα 8υσιαζα τις επιδοσεις για το θεαθηναι! Για αναρτηση ιαπωνικη που λες μαλλον για την TEIN σου μιλησε η οποια ειναι φοβερη οποια σειρα και να βαλεις. ΣΟυ ξαναλεω το αμαξι ειναι αλφαδι δηλαδη ειναι εντελως παραλληλο με το δρομο. Το εχω δει με μηχανικο που το μετρησε μπροστα μου γιατι ειχα την ιδια απορια! Αυτα! Ελπιζω να βοηθησα! Α και κατι αλλο. Μονο αμαξια με dragster προσανατολισμο κανουν πολυ χαμηλωμα μπροστα και πιο λιγο πισω ωστε να εξαντλουν το περιθωριο προσφυση κατα την ανοδο της μουρης στο αρχικο σπινιαρισμα
__________________
Jap AE101 - Καποια μερα θα στροφαρω 8αρες (Η μερα ηρθε και το 20v μπηκε)
Ανεμομαζεματα-Διαολοτουρμπισματα
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 04-03-07, 10:35
Το avatar του χρήστη dRiveR7
dRiveR7 Offline:
Θεϊκό Μέλος
 
Εγγραφή: 01-01-2007
Μοντέλο: 207 RC
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Ηλικία: 41 male
Μηνύματα: 1.862
Ευχαρίστησε: 1
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 2 φορές σε 2 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 402
dRiveR7 θα γίνει πολύ σύντομα πασύγνωστος
Είπαμε παιδιά μη γίνουμε και σαν κάτι bmwδακιδες που έχουν τα αμάξια τέρμα κάτω μπροστά και πίσω σαν κατσίκια. Τι νομίζουν ότι κερδίζουν από το τόσο πολύ μπροστινό χαμήλωμα σε πισωκούνα? Τέλος πάντων στο θέμα μας τώρα...φίλε ddeus2003 το φαινόμενο να βρίσκει το λάστιχο στο χειλάκι απ' ότι κατάλαβα εννοείς μπορεί να αποφευχθεί έστω και με λίγο μικρότερο offset, αλλά και στη χειρότερη με μικρή επέμβαση στο χειλάκι του φτερού. Λύσεις υπάρχουν αρκεί να μην γίνουν υπερβολές στα ζαντολάστιχα. Από εκεί και πέρα για να είσαι 1000% σίγουρος κοιτάς για 15'' που και πιο στενές είναι και μικρότερο λάστιχο θα μπει. Επίσης το μπροστινό μέρος δεν είναι υπερυψωμένο σε σχέση με το πίσω απλά ισως αλλάζει η σχεδίαση του φτερού λίγο και δίνει αυτήν την εντύπωση (δεν ξέρω ποιός στο είπε αυτό αλλά προφανώς δεν το κατέχει ...το άθλημα). Το ύψος που στέκεται το κάθε τμήμα μετριέται από το έδαφος και όχι από το φτερό. Πάρε ένα μέτρο και μέτρα την απόσταση δρόμου και αμαξώματος μπροστά και πίσω (στη μέση ανάμεσα στους τροχούς). Τι τροχό φοράς τώρα φίλε nikoskon? Να μην αλλάξεις το βήμα του αυτοκινήτου, να βρεις μια ελαφριά ζάντα και να μην ξεφύγεις τρελά σε πέλμα ελαστικού για να μην καταλάβεις διαφορά σε επιδόσεις. Τώρα αν πάρεις ρυθμιζόμενη ανάρτηση ( η ΤΕΙΝ είναι μια χαρά) το χαμήλωμα θα το φέρεις όπως σου αρέσει εσένα. Φυσικά θα χαμηλώσεις ή ίσα παντού ή έστω πιο πολύ πίσω για να το φέρεις οριζόντιο (εκτός και αν ισχύει αυτό που λέει ο ddeus και είναι εντελώς παράλληλο με το δρόμο). Μην το κάνεις πολύ χαμηλό μπροστά και ψηλό πίσω γιατί τότε θα χάνεις πολύ εύκολα τον κώλο και αν έχει γίνει υπερβολή..άντε να το φέρεις μετά και φυσικά όχι ΄πιο χαμηλό πίσω από μπροστα!!! Λοιπόν ψάξτο το θέμα άκου και διάφορες απόψεις και καλές αγορές σου εύχομαι!!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 04-03-07, 11:11
Το avatar του χρήστη diafanh-psyxh
diafanh-psyxh Offline:
Administrator
 
Εγγραφή: 04-03-2004
Περιοχή: αθηνα
Ηλικία: 42 male
Μηνύματα: 5.088
Ευχαρίστησε: 5
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 2 φορές σε 2 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 754
diafanh-psyxh είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
καλημέρα φίλε nikoskon το λούκι που πας να μπεις το έχω περάσει και εγώ.λοιπόν εγώ έβαλα 15άρες ζάντες 6,5άρες με 195-50-R15 λάστοιχο.είχα κρατήσει συμβατικά Kyb αμορτισέρ (του εμπορίου xlg) και είχα βάλει 4 ελατήρια πιο ψηλά.δηλαδή είχα ψηλώσει το αυτοκίνητο μπρος πίσω.σε ταξίδι το πίσω δεξιά φριδάκι έγλυφε το λάστοιχο σε κάθε ανωμαλία του δρόμου.σηειωτέον ότι είμασταν 4 άτομα μέσα και αποσκευές.
ψάχτηκα πολύ και βρήκα τις εξής λύσεις :
*να φάω τη ζάντα από μέσα για να μικρίνει το offset (δεν το συνηστώ γιατί δεν ξέρω αν η ζάντα μπορεί να ανταπεξέλθει στις λακούβες με τα χρόνια)
*να φάω τα φρυδάκια (δεν το συνηστώ γιατί αδυνατίζει το νεύρο του φτερού**προσωπική άποψη πάντα**)
*να δώσω παραπάνω κάμπερ πίσω (δεν ήθελα γιατί έκανα πολλά χιλιόμετρα λόγο σχολής και δεν περίσεευαν τα χρήματα για πιο γρήγορη αλλαγή ελαστικών)
*να βάλω προσθήκες ελατηρίων-μικρότερα ελατήρια μέσα στα ήδη υπάρχοντα μάρκας killen-μόνο πίσω
* και αυτό που έβαλα στην τελική mad μπλε ελατήρια μόνο πίσω που έβγαζαν από ότι μου είπαν μόνο για station wagon.

τα τελευταία ελατήρια είναι 1 πόντο πιο ψηλά σε σχέση με τα μαμά και αρκετα πιο σκληρά.να πω και τι μου είχε πει ένας συμφητητής μου που είχε παλιόταρα Ε101 τριθυρο: ρε κώστα εγώ αν έβαζα 4 άτομα μέσα (εγώ ήμουν ακόμα εκτός ) και τόσα μπαγάζια πίσω το αμαξι καθόταν σούζα)
το αποτέλεσμα όταν είμαι φορτωμένος για τα καλά ο ποπός του αυτοκινήτου είναι λίγο κάτω από ότι θα ήταν αν είχα μαμά ελητήρια και ήταν ξεφόρτωτο.

αν θέλεις ντε και καλά να βάλεις 16άρα ζάντα επικοινώνησε με τον fanis που έχει βάλει σε Ε101 σεντάν και το έχει χαμηλωμένο όσο πέρνει μήπως σε διαφωτήσει και έχε και υπόψη σου τις προσθήκες ελατηρίων killen γιατί τα είχα δει σε Ε101 τρίθυρο 1,6si και το παλικάρι τα είχε βάλει γιατί ήταν μαρμαράς και το φόρτωνε το αυτοκίνητο.

εγώ πάντως θα σου συνηστούσα να πας σε 15άρα ζάντα γιατί σίγουρα αν το χαμηλώσεις με λίγο κάμπερ πίσω και ένα τσάκισμα στα φριδάκια των φτερών αν χρειαστεί θα δέσει το γλυκό και θα ξεμπερδέψεις πιο γρήγορα.εκτός και αν έχεις λεφτα και χρόνο που να σου περισσεύουν.

προσωπική άποψη και εμπειρία

YΓ. νομίζω είχες ανοίξει και άλλο θέμα παρόμοιο που έλεγες για 16άρες ζάντες.θα σε παρακαλέσω να μην ανοίγεις διπλά θέματα.ευχαριστώ.πάντα φιλικά Κων/νος
__________________
Ανενεργός Λογαριασμός Μέλους


www.eseepa.gr

Ανενεργός Λογαριασμός Μέλους

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη diafanh-psyxh : 04-03-07 στις 11:57.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 04-03-07, 13:03
Το avatar του χρήστη nikoskon
nikoskon Offline:
Κυριλέ Μέλος
 
Εγγραφή: 27-12-2006
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 276
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 239
nikoskon είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Σας ευχαριστώ όλους.
Δεν νομίζω πως είναι διπλό θέμα γιατί εδώ οι απορίες μου είναι συγκεκριμένα
για τις αναρτήσεις/ελατήρια.
Απλά έγραψα το ιστορικό με τις ζάντες για να καταλάβετε ακριβώς από προήλθαν
αυτές οι απορίες.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 04-03-07, 13:07
Το avatar του χρήστη nikoskon
nikoskon Offline:
Κυριλέ Μέλος
 
Εγγραφή: 27-12-2006
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 276
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 239
nikoskon είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Τα λάστιχα που φοράω τώρα είναι 185/60/R14.
Μαμά πρέπει να φόραγε 175/65/R14.
Αν βάλω 16" σκέφτομαι για 195/45/R16.
Λάστιχο Ζάντα___Διάμετρος___Περιφέρεια
175/65 R14______583 mm_____1832 mm
185/60 R14______578 mm_____1816 mm
195/45 R16______582 mm_____1828 mm

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nikoskon : 04-03-07 στις 13:24.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 04-03-07, 15:29
pwpwpali Offline:
banned
 
Εγγραφή: 01-04-2006
Περιοχή: athina
Ηλικία: 39
Μηνύματα: 2.017
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 2 φορές σε 2 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 0
pwpwpali είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
αν δεις το φρυδακι στην 111 δλδ ειναι 2 ποντους ο 1 ποντος ειναι μια ψευτολαμαρινα μετα ειναι το νευρο οπου θα φας τρελα ζορια για να το κοψεις αυτο το πραγμα
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 04-03-07, 20:18
Το avatar του χρήστη tsaftsouf20V
tsaftsouf20V Offline:
 
Εγγραφή: 26-09-2005
Μοντέλο: ΑΕ86 Levin
Περιοχή: Βολος
Ηλικία: 48 male
Μηνύματα: 962
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 327
tsaftsouf20V θα γίνει πολύ σύντομα πασύγνωστος
Για να σου λυσω οποια απορια εχεις ακου τα εξης μιας κ το περασα το λουκι σε ολο του το μεγαλειο!Μην βαζεις 16αρα γιατι θα βλαστημησεις την ωρα κ την στιγμη που το εκανες! Θα σου κοψει τρελα απο τραβηγμα ειδικα στα πολλα χλμ κ θα σου καιει παραπανω!Οι 15αρες ειναι μονοδρομος αν κ παλι θα κοψει αλλα λιγοτερο εκτος κ αν βαλεις ελαφριες ζαντες τυπου ΟΖ.Πισω θα βρισκει στους θολους με χαμηλωμα 3ποντο κ φορτωμενο αλλα πολυ λιγο!Εκλεισα λιγο τα φρυδια στους θολους κ ημουν ενταξει!Οσο για το χαμηλωμα στο τουτου παντα η μουρη ειναι 2cm πιο χαμηλη απο τον κωλο αλλιως ξεχνα το σαφες τιμονι!Φοραω TEIN κ το ειχα ισα μουρη ισα κωλο κ τα μουτρα ηταν αλλου για αλλου.Μολις το εφερα στους 2 ποντους διαφορα ειχα κ τιμονι κ σταθερη μουρη!
__________________
Ειχα την ΑΕ101 κ ετρεχα σαν παλαβος. Την πουλησα αλλα μυαλο δεν εβαλα. Τωρα πηρα ΑΕ86 κ θα μπαινω σαν παλαβος!!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη tsaftsouf20V : 04-03-07 στις 20:23.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 04-03-07, 20:33
Το avatar του χρήστη diafanh-psyxh
diafanh-psyxh Offline:
Administrator
 
Εγγραφή: 04-03-2004
Περιοχή: αθηνα
Ηλικία: 42 male
Μηνύματα: 5.088
Ευχαρίστησε: 5
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 2 φορές σε 2 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 754
diafanh-psyxh είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
εγώ όμως ρε tsaftsouf20V το έχω ψηλώσει πίσω ένα πόντο και πάλι το αυτοκίνητο έχει τέλεια συμπεριφορά.όσο για τις 16άρες με βρίσκεις σύμφωνο
__________________
Ανενεργός Λογαριασμός Μέλους


www.eseepa.gr

Ανενεργός Λογαριασμός Μέλους
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 04-03-07, 22:52
Το avatar του χρήστη nikoskon
nikoskon Offline:
Κυριλέ Μέλος
 
Εγγραφή: 27-12-2006
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 276
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 239
nikoskon είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Από τη στιγμή που η συνολική διάμετρος με 195/45/16 είναι μόλις 1mm μικρότερη
από τα μαμά 175/65/14,γιατί θα κόψει;
To ίδιο και στην περιφέρεια οπού εκεί τα 195/45/16 είναι 4mm μικρότερα.
Μήπως το πέλμα(175 έναντι 195) είναι αυτό που λόγω περισσότερων λογικά
τριβών θα ζορίζει κάπως το αμάξι;
Για αμορτισέρ/ελατήρια πραγματικά δεν είχα σκοπό να το χαμηλώσω,
απλά άκουσα αυτά περί εμφανισης και για αυτό μπριζώθηκα.
Απλά όταν είναι να αλλάξω θα βάλω στο ίδιο ύψος αμορτισέρ απλά πιο σκληρά.
Περίπου πόσο κοστίζουν τέτοια αμορτισέρ και ποιά προτείνετε;
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA EDITIONS > COROLLA EDITIONS > TOYOTA COROLLA E*101

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ελατήρια - Αμορτισέρ σε ΕΕ111L gkalamatas TOYOTA COROLLA 111(G6) 13 15-02-23 09:22
Συνδυασμός ελατήρια αμορτισέρ σε ts 2004 1.8 giorgospara TOYOTA COROLLA T-SPORT 8 28-03-18 12:12
Αμορτισέρ-Ελατήρια G6 Fanourious TOYOTA COROLLA 111(G6) 7 27-07-11 21:32
επιλογή αμορτισέρ-ελατήρια χαμηλώματος stathis1208 SUPPORT 12 29-09-09 18:58
Ελατήρια-Αμορτισέρ από TS f/l σε ταπεινό Ε12 f/l 1,4 corollapatra TOYOTA COROLLA E 12 15 14-04-09 23:38



Page generated in 0,16787601 seconds (81,60% PHP - 18,40% MySQL) with 44 queries
Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 05:44.
Συνολικές Εμφανίσεις:
Σημειώστε όλα τα forums ως διαβασμένα | Δείτε τους υπεύθυνους των forums



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.6.7
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
All modifications are copyrighted to their respective owners.
CorollaClub Copyright © 2003-2012 BlueChris
www.corollaclub.com
Powered by psiStats 2006 v
Copyright © Anthony Kanevsky (aka Psionic Vision)