Untitled Document

Καλωσήλθατε στα CorollaClub Forums.

Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! . H εγγραφή σας στην online κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να κατεβάσετε αρχεία, φωτογραφίες και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας.. H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη, Γίνε και εσύ μέλος του CorollaClub Forums σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλώ επικοινωνείστε μαζί μας.
Καλώς ορίσατε στο φόρουμ μας !!!
Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA EDITIONS > COROLLA EDITIONS > TOYOTA COROLLA E 12

TOYOTA COROLLA E 12 2002>

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Ελατήρια-Αμορτισέρ από TS f/l σε ταπεινό Ε12 f/l 1,4
  #1  
Παλιά 14-04-09, 14:42
Το avatar του χρήστη corollapatra
corollapatra Offline:
Administrator
 
Εγγραφή: 28-02-2005
Μοντέλο: T Sport 5d facelift
Περιοχή: Πάτρα
Ηλικία: 48 male
Μηνύματα: 6.110
Ευχαρίστησε: 1
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 2 φορές σε 2 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 875
corollapatra έχει πασίγνωστο όνομα corollapatra έχει πασίγνωστο όνομα corollapatra έχει πασίγνωστο όνομα corollapatra έχει πασίγνωστο όνομα corollapatra έχει πασίγνωστο όνομα corollapatra έχει πασίγνωστο όνομα
Ελατήρια-Αμορτισέρ από TS f/l σε ταπεινό Ε12 f/l 1,4

Κυρίες και κύριοι... Έχω το εξής πρόβλημα, εάν είναι πρόβλημα. Έβαλα στο ταπεινό μου Ε12 1,4 τα ελατήρια και τα αμορτισέρ από την TS facelift. Με βάση το γεγονός ότι η TS ήταν 1,5εκ. πιο χαμηλωμένη, περίμενα και το δικό μου Ε12 να χαμηλώσει το ίδιο. Δυστυχως όμως, μετά από πάνω από ένα μήνα που τα έχω φορεμένα, το αμάξι έχει χαμηλώσει μεν πίσω κατά 1,5εκ. (από την πρώτη στιγμή) όμως μπροστά είναι σχεδόν το ίδιο με πριν, άντε να έχει χαμηλώσει ελάχιστα... Για την ακρίβεια, όταν τα έβαλα μπροστά ήταν πιο ψηλά από πριν αλλά σιγά-σιγά χαμήλωσε στα προηγούμενα επίπεδα.

Τι γίνεται τώρα με αυτή την περίπτωση; Υπάρχει περίπτωση να χαμηλώσει σταδιακά και άλλο (χλωμό το βλέπω...); Υπάρχει θέμα ασφάλειας; Υποθέτω ότι αυτό συμβαίνει λόγω διαφορά βάρους του κινητήρα της 1,4 με τον 1,8 της TS... Ποια η γνώμη σας;
__________________
Lift, lift, lift...
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 14-04-09, 14:45
Το avatar του χρήστη madvinegar
madvinegar Offline:
Administrator

 
Εγγραφή: 25-05-2005
Μοντέλο: Jeep Renegade
Περιοχή: Πειραιάς
Ηλικία: 44 male
Μηνύματα: 12.662
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 2 φορές σε 2 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 10
madvinegar είναι πάρα πολύ καλός madvinegar είναι πάρα πολύ καλός madvinegar είναι πάρα πολύ καλός madvinegar είναι πάρα πολύ καλός madvinegar είναι πάρα πολύ καλός
Ισως οντως παιζει ρολο το βαρος του κινητηρα...
Από την αλλη... μηπως για να πατησουν καλυτερα να παρεις φορα και να τραβηξεις 5-6 καλες φρεναρισιες για να "μπρουμουτησει" το αμαξι?

Φανταζομαι πως πισω εκατσαν καλυτερα γιατι βαζεις βαρος κτλπ.
__________________
COROLLA CLUB
Διοικητικό μέλος
Corolless but still a Renegade... OlllllllO
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 14-04-09, 14:51
Το avatar του χρήστη corollapatra
corollapatra Offline:
Administrator
 
Εγγραφή: 28-02-2005
Μοντέλο: T Sport 5d facelift
Περιοχή: Πάτρα
Ηλικία: 48 male
Μηνύματα: 6.110
Ευχαρίστησε: 1
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 2 φορές σε 2 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 875
corollapatra έχει πασίγνωστο όνομα corollapatra έχει πασίγνωστο όνομα corollapatra έχει πασίγνωστο όνομα corollapatra έχει πασίγνωστο όνομα corollapatra έχει πασίγνωστο όνομα corollapatra έχει πασίγνωστο όνομα
Όχι, κανένα βάρος δε βάζω, ουσιαστικά το Corolla το χρησιμοποιώ μόνο για να πηγαίνω στην δουλειά μου, οπότε είμαι τις περισσότερες (αν όχι όλες) φορές μόνος. Τις άλλες ώρες και μέρες τις εβδομάδας χρησιμοποιώ το μικρό αυτοκίνητο, που σημαίνει ότι γυνάικα-παιδί-καρότσια και λοιπά είδη μπαίνουν στο μικρό. Πίσω έκατσε αμέσως με το που μπήκαν τα αμορτισέρ και τα ελατήρια. Μπροστά έκατσαν σταδιακά μέχρι να φτάσουν πάλι στα μαμά (1,4) επίπεδα

Το έχω πλακώσει σε κάτι φρεναρισιές αλλά δεν βλέπω να γίνεται τίποτα... Δεν έρχεσαι Πάτρα να κάτσουμε για κάνα δυο μέρες πάνω στο καπό μπας και "κάτσει";
__________________
Lift, lift, lift...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 14-04-09, 15:02
Το avatar του χρήστη madvinegar
madvinegar Offline:
Administrator

 
Εγγραφή: 25-05-2005
Μοντέλο: Jeep Renegade
Περιοχή: Πειραιάς
Ηλικία: 44 male
Μηνύματα: 12.662
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 2 φορές σε 2 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 10
madvinegar είναι πάρα πολύ καλός madvinegar είναι πάρα πολύ καλός madvinegar είναι πάρα πολύ καλός madvinegar είναι πάρα πολύ καλός madvinegar είναι πάρα πολύ καλός
Ετοιμαζομαι για ταξιδακι Πατρα (μας θέλετε?) οπότε κανε λιγη υπομονη.

Πάντως αν το θέμα ειναι το βαρος... μπορεις πολυ απλα να βαλεις ενα μοτερ TS μεσα και να κατσουν όλα σωστα? Σωστός?
__________________
COROLLA CLUB
Διοικητικό μέλος
Corolless but still a Renegade... OlllllllO
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 14-04-09, 15:08
Το avatar του χρήστη koperton
koperton Offline:
Administrator

 
Εγγραφή: 02-08-2006
Περιοχή: ΣΑΛΑΜΙΝΑ
Ηλικία: 51 male
Μηνύματα: 785
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 295
koperton είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Συμφωνω με τον mad βαλε ενα μοτερακι απο TS επάνω. Παντως με τα φρεναρίσματα και αυτά δεν γίνεται τιποτα. Πιστευω οτι παιζει ρόλο η γεωμετρια της αναρτησης και του μπροστινου συστήματος. Εννοώ οτι αλλοιως είναι στημενη η 1.4 και αλλοιως η TS οχι σε σχεση με τα αμορτισερ, αλλα σαν γεωμετρια. Δεν ξερω μπορει να κανω και λαθος. Ρε συ Ανδρεα γιατι δεν εκανες οτι και ο mad. Ελατηριακια H&R και λαστιχο στις σπειρες να μην κοπαναει.
__________________
6944311978
koperton@corollaclub.com
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 14-04-09, 15:11
Το avatar του χρήστη madvinegar
madvinegar Offline:
Administrator

 
Εγγραφή: 25-05-2005
Μοντέλο: Jeep Renegade
Περιοχή: Πειραιάς
Ηλικία: 44 male
Μηνύματα: 12.662
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 2 φορές σε 2 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 10
madvinegar είναι πάρα πολύ καλός madvinegar είναι πάρα πολύ καλός madvinegar είναι πάρα πολύ καλός madvinegar είναι πάρα πολύ καλός madvinegar είναι πάρα πολύ καλός
Αν ειχε κάνει ο,τι και ο mad.. θα φορουσε ελατηριακα ΤΤΕ (οχι HR).
Αλλα εσυ τα εχεις παιξει τελευταια... Νομιζα οτι σφυρουσε ο κομπρεσσορας αλλα τελικά εσύ εχανες...
__________________
COROLLA CLUB
Διοικητικό μέλος
Corolless but still a Renegade... OlllllllO
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 14-04-09, 15:20
Το avatar του χρήστη corollapatra
corollapatra Offline:
Administrator
 
Εγγραφή: 28-02-2005
Μοντέλο: T Sport 5d facelift
Περιοχή: Πάτρα
Ηλικία: 48 male
Μηνύματα: 6.110
Ευχαρίστησε: 1
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 2 φορές σε 2 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 875
corollapatra έχει πασίγνωστο όνομα corollapatra έχει πασίγνωστο όνομα corollapatra έχει πασίγνωστο όνομα corollapatra έχει πασίγνωστο όνομα corollapatra έχει πασίγνωστο όνομα corollapatra έχει πασίγνωστο όνομα
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από koperton Εμφάνιση μηνυμάτων
Ρε συ Ανδρεα γιατι δεν εκανες οτι και ο mad. Ελατηριακια H&R και λαστιχο στις σπειρες να μην κοπαναει.
Ποιος έβαλες ελατηριάκια HR; Ο Mad; Αφού ΤΤΕ έβαλε...
__________________
Lift, lift, lift...
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 14-04-09, 15:22
Το avatar του χρήστη koperton
koperton Offline:
Administrator

 
Εγγραφή: 02-08-2006
Περιοχή: ΣΑΛΑΜΙΝΑ
Ηλικία: 51 male
Μηνύματα: 785
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 295
koperton είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Λαθος εχετε δικιο εγω εχω H&R. Ενταξει ρε κολλησατε τωρα. Αφου καταλαβατε τι ηθελα να πω. Mad προσεξε μην ανοιξω το στομα μου και δεν σε μαζευει τιποτα μετα.
__________________
6944311978
koperton@corollaclub.com
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 14-04-09, 15:34
Το avatar του χρήστη madvinegar
madvinegar Offline:
Administrator

 
Εγγραφή: 25-05-2005
Μοντέλο: Jeep Renegade
Περιοχή: Πειραιάς
Ηλικία: 44 male
Μηνύματα: 12.662
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 2 φορές σε 2 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 10
madvinegar είναι πάρα πολύ καλός madvinegar είναι πάρα πολύ καλός madvinegar είναι πάρα πολύ καλός madvinegar είναι πάρα πολύ καλός madvinegar είναι πάρα πολύ καλός
Κατα τα άλλα Αντρέα ειναι ολα οκ? Ειδες βελτίωση στο κράτημα, καλύτερη απόκριση κτλπ?

Κόπε... τι έχεις να πεις ρε για το καλυτερο παιδί της πιάτσας? Είμαι άσπιλος και αμόλυντος σαν λευκό περιστεράκι....
__________________
COROLLA CLUB
Διοικητικό μέλος
Corolless but still a Renegade... OlllllllO
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 14-04-09, 15:49
Το avatar του χρήστη stisimoGeorge
stisimoGeorge Offline:
Μικρό Μέλος
 
Εγγραφή: 01-05-2008
Ηλικία: 47
Μηνύματα: 39
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 199
stisimoGeorge είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από corollapatra Εμφάνιση μηνυμάτων
Κυρίες και κύριοι... Έχω το εξής πρόβλημα, εάν είναι πρόβλημα. Έβαλα στο ταπεινό μου Ε12 1,4 τα ελατήρια και τα αμορτισέρ από την TS facelift. Με βάση το γεγονός ότι η TS ήταν 1,5εκ. πιο χαμηλωμένη, περίμενα και το δικό μου Ε12 να χαμηλώσει το ίδιο. Δυστυχως όμως, μετά από πάνω από ένα μήνα που τα έχω φορεμένα, το αμάξι έχει χαμηλώσει μεν πίσω κατά 1,5εκ. (από την πρώτη στιγμή) όμως μπροστά είναι σχεδόν το ίδιο με πριν, άντε να έχει χαμηλώσει ελάχιστα... Για την ακρίβεια, όταν τα έβαλα μπροστά ήταν πιο ψηλά από πριν αλλά σιγά-σιγά χαμήλωσε στα προηγούμενα επίπεδα.

Τι γίνεται τώρα με αυτή την περίπτωση; Υπάρχει περίπτωση να χαμηλώσει σταδιακά και άλλο (χλωμό το βλέπω...); Υπάρχει θέμα ασφάλειας; Υποθέτω ότι αυτό συμβαίνει λόγω διαφορά βάρους του κινητήρα της 1,4 με τον 1,8 της TS... Ποια η γνώμη σας;
γεια σου φιλτατε το ιδιο πραγμα εκανα και εγω,αφου διαβασα στο φορουμ οτι αναρτηση απο ts σε 1.4 ειναι ενταξει και με το παραπανω. το αμαξι σου θα παραμεινει οπως ειναι τωρα(ψιλο εμπρος χαμηλο πισω)προβλημα θα εχεις μονο οταν φορτοσης πολυ βαρος πισω(μικρη ασαφεια τιμονιου σε ευθεια,πολυ προσοχη σε ανηφορικα πεταλα) κατα τα αλλα εισαι μια χαρα
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA EDITIONS > COROLLA EDITIONS > TOYOTA COROLLA E 12

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ελατήρια - Αμορτισέρ σε ΕΕ111L gkalamatas TOYOTA COROLLA 111(G6) 13 15-02-23 09:22
Συνδυασμός ελατήρια αμορτισέρ σε ts 2004 1.8 giorgospara TOYOTA COROLLA T-SPORT 8 28-03-18 12:12
Αμορτισέρ-Ελατήρια G6 Fanourious TOYOTA COROLLA 111(G6) 7 27-07-11 21:32
επιλογή αμορτισέρ-ελατήρια χαμηλώματος stathis1208 SUPPORT 12 29-09-09 18:58
Ελατήρια/αμορτισέρ ερωτήσεις... nikoskon TOYOTA COROLLA E*101 134 16-01-09 23:11



Page generated in 0,17902899 seconds (83,39% PHP - 16,61% MySQL) with 43 queries
Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 00:16.
Συνολικές Εμφανίσεις:
Σημειώστε όλα τα forums ως διαβασμένα | Δείτε τους υπεύθυνους των forums



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.6.7
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
All modifications are copyrighted to their respective owners.
CorollaClub Copyright © 2003-2012 BlueChris
www.corollaclub.com
Powered by psiStats 2006 v
Copyright © Anthony Kanevsky (aka Psionic Vision)