Untitled Document

Καλωσήλθατε στα CorollaClub Forums.

Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! . H εγγραφή σας στην online κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να κατεβάσετε αρχεία, φωτογραφίες και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας.. H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη, Γίνε και εσύ μέλος του CorollaClub Forums σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλώ επικοινωνείστε μαζί μας.
Καλώς ορίσατε στο φόρουμ μας !!!
Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA CLUB > ΦΟΡΟΥΜ

ΦΟΡΟΥΜ Οτιδήποτε έχει σχέση με το φόρουμ μας, όπως νέα, αναβαθμίσεις και τυχόν προβλήματα που μπορεί να έχει κάποιος.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Να κανω τουρμπο το 1.4vvti ε12?
  #1  
Παλιά 24-09-15, 03:36
Το avatar του χρήστη thomas07
thomas07 Offline:
Νεότατος
 
Εγγραφή: 05-02-2014
Μοντέλο: corolla e12
Περιοχή: Άρτα
Ηλικία: 36 male
Μηνύματα: 14
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 0
thomas07 είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Να κανω τουρμπο το 1.4vvti ε12?

Φιλοι μου καλησπερα σας θα ηθελα τα φωτα σας πανω σε ενα θεμα που με ταλαιπωρει εδω και καιρο... εχω την ε12 2002 μοντελο 1.4αρι. θελω να το τουρμπισω αλλα το θεμα μου ειναι οτι κολλαω παρα πολυ απο θεμα μην σπασει και κλαιω. λοιπον.. εχω τουρμπινα απο σταρλετ μαμα, πολλαπλη απο μαντεμι και ολες τις σωληνωσεις ιντερκουλερ και γενικα ολο το σετ για να γινει εκτος απο προγραμμα και μπεκ. ολο το κοστος μεχρι τωρα ειναι 100 ευρω . ναι καλα διαβασατε τα πηρα ολα απο φιλους που ειχαν σταρλετ, αβενσις (εξου και η πολλαπλη και οι σωληνωσεις με το ιντερκουλερ οπως και πολλα αλλα) και απλα ανεβηκαν σταδια οποτε τους ηταν αχρηστα. η πιεση που θα ανεβασει το αυτοκινητο μου ειναι 0.4-0.5 max! και η ερωτηση μου ειναι. θα δουλεψει χωρις καποιο εγκεφαλο παραλληλο η μεγαλυτερα μπεκ? η ριθμιση της πιεσης θα γινει απο την βιδα που υπαρχει στην τουρμπινα της ετσι μου ειπαν χωρις να εχω θεμα κανενα αλλα φοβαμαι τα μειγματα παρα πολυ και μην τα παρω ολα στο χερι.. απλα οσο πιο light turbo θα το κανω ισα ισα για τον ηχο και τα λιγα 20-30 αλογα. παιδια οτι γνωσεις εχετε για βοηθεια πανω στο θεμα θα μου ελυνε τα χερια... ευχαριστω πολυ για το χρονο σας καθε απαντηση σας ειναι σωτηρια...
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 24-09-15, 09:43
Το avatar του χρήστη GiWrGoS@XXX
GiWrGoS@XXX Offline:
Πορωμένο Μέλος
 
Εγγραφή: 08-09-2006
Μοντέλο: E11 1.4 vvti g6
Περιοχή: athina
Ηλικία: 40 male
Μηνύματα: 686
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 3 φορές σε 3 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 295
GiWrGoS@XXX έχει φοβερή αύρα GiWrGoS@XXX έχει φοβερή αύρα GiWrGoS@XXX έχει φοβερή αύρα
παραλληλο μαλλον δεν χρειαζεσαι,αλλα σιγουρα θα χρειαστεις προγραμμα στον bosch οποτε υπολογιζε αλλο ενα 400-500αρικο.Εχουν τουρμπιστει τα μοτερ μας με καλη διαγωγη εφ 'οσον ειναι φτιαγμενα οπως πρεπει...Μεχρι 0.45-0.5 θεωρητικα εισαι ασφαλης...αλλα μην περιμενεις κανεις να σου υπογραψει και χαρτι...Δεν ξερουμε ποσα χλμ εχει το μοτερ σου, τι χρηση του εχεις κανει, αν καιει λαδια...κλπ...Αν το μοτερακι εχει πανω απο 80-100.000 χλμ και σκοπευεις να το κρατησεις, πηγαινε και υπερκυβισε το,βαλε και τα περιφερειακα (πολλαπλες απο 1800 ,ελευθερο φιλτρο, ελευθερη εξατμιση 55αρα) και θα εχεις ηχο και μια 50αρια αλογα πανω χωρις να φενεται ο υπερκυβισμος.....ή απλα υπερκυβιζεις χωρις να αλλαξεις περιφερειακα...κι εχεις ολοκαινουργιο μοτερακι ..."1400" (1800 στην πραγματικοτητα) 25-30 αλογα πιο δυνατο απο πριν....απολυτως αξιοπιστο να περναει κτεο και τα παντα ,υσηχο και αποτελεσματικο..
Αν επιμενεις να χρησιμοποιησεις το "turbo kit" σου...κανεις δεν μπορει να σε αποθαρυννει αλλα και κανεις δεν μπορει να σου εγγυηθει εξ αποστασεως χωρις να εχει μελετησει την κατασταση του μοτερ σου αλλα και του τουρμπο/ιντερκουλερ κ.τ.λ που εχεις στην κατοχη σου.Βρες ενα καλο μαστορα να σου πει υπευθυνα!Γενικα παντως δεν εχουν θεμα τα vvti με τουρμπισμα...ισα ισα που λογω vvti βγαζουν και καλα αλογα ψηλα ακομα και με λιγη πιεση

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη GiWrGoS@XXX : 24-09-15 στις 11:39.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 24-09-15, 15:04
Το avatar του χρήστη thomas07
thomas07 Offline:
Νεότατος
 
Εγγραφή: 05-02-2014
Μοντέλο: corolla e12
Περιοχή: Άρτα
Ηλικία: 36 male
Μηνύματα: 14
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 0
thomas07 είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
πολυ ενημερωτικα ολα αυτα που μου λες... επεισης να αναφερω οτι το αυτοκινητο απο τον προηγουμενο ιδιοκτητη ειχε τουρμπιστει ξανα με 0,9 πιεση 28αρα τουρμπινα για 1,5 χρονο δουλεμενο και δεν ειχε παθει τιποτα.... η χρηση που του κανω εγω πλεον ειναι ποτε σκισιμο 1-2ρες και κοφτες στο θεο συνεχεια... αλλα το μεγαλο προβλημα σχετικα με το μοτερ τα χιλιομετρα του ειναι 260.000χλμ δουλευει αψογα οπως ειναι και για τα χιλιομετρα του χωρις να καιει λαδια καθολου και η αποδοση του δεν εχει πεσει... σε σχεση μετρημα με 1.6 με 120.000χλμ παμε τα ιδια ακριβως ρολλαριστες απο δευτερες και επειτα μεχρι 150χλμ ειμαστε διπλα διπλα μετα μενει κολλημενο στα 185 ο δεικτης .... ισως φταιει το οτι εγω φοραω φιλτρο ελευθερας 100αρι καταλυτη και ανοξειδωτο μεσαιο και τελικο απο ts και εχει δωσει ηδη κατι παραπανω?...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 24-09-15, 15:10
Το avatar του χρήστη Pete_Mpal_
Pete_Mpal_ Offline:
Μέλος
 
Εγγραφή: 13-06-2011
Μηνύματα: 178
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 175
Pete_Mpal_ είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Ρε παίδες με τον υπερκυβισμό θα ΚΑΙΕΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ! Αν προτείνετε υπερκυβισμο ΝΑ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΕ ταυτοχρονα και αέριο! Με τούρμπο και ΣΩΣΤΟ ρύθμισμα δεν θα καιει!
Επίσης φίλος μην τρελένεσαι τόσο, στο 0.4 δεν θα σπάσει αλλά και αν κάποτε σπάσει, Ε! έσπασε! Συμβαίνουν και αυτά! Σίδερα είναι χαλάνε. Μοτέρ που κυκλοφορεί πάρα πολύ είναι - εντόσθια υπάρχουν πολλά(και απο υπερκυβισμο) θα το φτιάξεις φτηνα!
Προχώρα και μην φοβάσαι απλά οπως ήδη έχεις αρχίσει ψάξε πράγματα από παιδια που ήδη το έχουν φτιάξει και παρτα φτηνα μην πας να το φτιαξεις μονος σου! Η ct9 είναι μικρη.
__________________
Δεν κάνουν τα ράσα τον παπά...!!

http://www.youtube.com/watch?v=MGYGSqGz3gM
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 24-09-15, 15:14
Το avatar του χρήστη madvinegar
madvinegar Offline:
Administrator

 
Εγγραφή: 25-05-2005
Μοντέλο: Jeep Renegade
Περιοχή: Πειραιάς
Ηλικία: 44 male
Μηνύματα: 12.662
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 2 φορές σε 2 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 10
madvinegar είναι πάρα πολύ καλός madvinegar είναι πάρα πολύ καλός madvinegar είναι πάρα πολύ καλός madvinegar είναι πάρα πολύ καλός madvinegar είναι πάρα πολύ καλός
Θα καίει συνέχεια? Ποιος το είπε αυτο?
Εγω εχω δει πολύ μεγάλη διαφορά στην οικονομία, ειδικά σε ταξίδια.
__________________
COROLLA CLUB
Διοικητικό μέλος
Corolless but still a Renegade... OlllllllO
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 24-09-15, 15:18
Το avatar του χρήστη Pete_Mpal_
Pete_Mpal_ Offline:
Μέλος
 
Εγγραφή: 13-06-2011
Μηνύματα: 178
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 175
Pete_Mpal_ είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Μόνο στο ταξίδι δεν καιει. Μέσα στην πολή καιει ρε παιδια λόγω κυβισμού! 1800 είναι και μονο το κάυσιμο που χρειάζεται για να διατηρήσεις την στοιχειομετρική να βάλεις βγαίνει ενα 20% διαφορα!

Του αδερφού μου sr20ve 210 άλογα ταξίδι 150-160 χμ σταθερά έκαιγε 7.5 λ/100. Τέλειο? ναι.. στην πολη όμως για ρώτα..
__________________
Δεν κάνουν τα ράσα τον παπά...!!

http://www.youtube.com/watch?v=MGYGSqGz3gM
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 24-09-15, 15:25
Το avatar του χρήστη thomas07
thomas07 Offline:
Νεότατος
 
Εγγραφή: 05-02-2014
Μοντέλο: corolla e12
Περιοχή: Άρτα
Ηλικία: 36 male
Μηνύματα: 14
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 0
thomas07 είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Pete_Mpal_ Εμφάνιση μηνυμάτων
Ρε παίδες με τον υπερκυβισμό θα ΚΑΙΕΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ! Αν προτείνετε υπερκυβισμο ΝΑ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΕ ταυτοχρονα και αέριο! Με τούρμπο και ΣΩΣΤΟ ρύθμισμα δεν θα καιει!
Επίσης φίλος μην τρελένεσαι τόσο, στο 0.4 δεν θα σπάσει αλλά και αν κάποτε σπάσει, Ε! έσπασε! Συμβαίνουν και αυτά! Σίδερα είναι χαλάνε. Μοτέρ που κυκλοφορεί πάρα πολύ είναι - εντόσθια υπάρχουν πολλά(και απο υπερκυβισμο) θα το φτιάξεις φτηνα!
Προχώρα και μην φοβάσαι απλά οπως ήδη έχεις αρχίσει ψάξε πράγματα από παιδια που ήδη το έχουν φτιάξει και παρτα φτηνα μην πας να το φτιαξεις μονος σου! Η ct9 είναι μικρη.
λες δηλαδη οτι επειδη ειναι μικρη να μην εχουμε αποτελεσματα και τζαπα ο κοπος? με τοσο μικρη για τα κυβικα μου θα εχω απο παρα πολυ χαμηλα ροπη... οσο για τα ψιλα ξερω θα ξεμενει η τουρμπινα αλλα δεν με απασχολει ιδιαιτερα ετσι και αλλιως για το μερακι μου θα το κανω απλα να ακουω λιγο την τουρμπινα και την σκαστρα του... ξαναακουσα για υπερκυβισμο στα μοτερ αυτα και ειναι εντυπωσιακα τα αποτελεσματα αλλα απο την στιγμη που τα πραγματα ολα τα εχω παρει τζαπα κριμα δεν ειναι να τα παρατησω ολα στην ακρη? το μονο που θα σκασω λεφτα ειναι για ενα προγραμμα αλλα ποιος θα το προγραμματισει?
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 24-09-15, 15:37
Το avatar του χρήστη Pete_Mpal_
Pete_Mpal_ Offline:
Μέλος
 
Εγγραφή: 13-06-2011
Μηνύματα: 178
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 175
Pete_Mpal_ είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Εντυπωσιακό είναι το ts γιατι έχει valve lift και οταν ανοιγουν τα κεντροφόρια αλλάζουν όλα. Οπως ΟΛΑ τα γρήγορα μοτερ (vtec, vvl sr20-16ve, vvtli ts).

H ct9 επεδή είναι μικρή να ξέρεις οτι θα φουσκώνει από πολύ χαμηλά (μεγάλο πλεονέκτημα) και αν παίξεις σωστα με περιφεριακά θα κρατήσεις δύναμη μέχρι τις 6500. Ετσι την είχα σε glanza αρχικα στο 1 bar μου ξεφούσκωνε κοντά στις 7000. Μετά έβαα μια παντρεμένη με μεγαλύτερη φτερωτη στο ψυχρο μέρος κια κρατησα το φουσκωμα από χαμηλά μέχρι τον κόφτη!
Για το πρόγραμμα ψάξε κανεναν μηπως το βρεις έτοιμο.
Οσον αφορα την τουρμπίνα μπορεις να πάς και σε 25αρα αλλά προσοχή στην πίεση. Για μενα μιας και τα έχεις όλα βάλε την ct9 και στο μελλον αν δεν σε καλύπτει βάζεις μεγαλύτερη.
Η καλύτερη λύση βέβαια είναι να το υπερκυβίσεις 1800 με μια μεγάλη τουρμπίνα σφυρίλατο. Για το μελλον αυτο..
__________________
Δεν κάνουν τα ράσα τον παπά...!!

http://www.youtube.com/watch?v=MGYGSqGz3gM
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 24-09-15, 15:48
Το avatar του χρήστη thomas07
thomas07 Offline:
Νεότατος
 
Εγγραφή: 05-02-2014
Μοντέλο: corolla e12
Περιοχή: Άρτα
Ηλικία: 36 male
Μηνύματα: 14
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 0
thomas07 είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Pete_Mpal_ Εμφάνιση μηνυμάτων
Εντυπωσιακό είναι το ts γιατι έχει valve lift και οταν ανοιγουν τα κεντροφόρια αλλάζουν όλα. Οπως ΟΛΑ τα γρήγορα μοτερ (vtec, vvl sr20-16ve, vvtli ts).

H ct9 επεδή είναι μικρή να ξέρεις οτι θα φουσκώνει από πολύ χαμηλά (μεγάλο πλεονέκτημα) και αν παίξεις σωστα με περιφεριακά θα κρατήσεις δύναμη μέχρι τις 6500. Ετσι την είχα σε glanza αρχικα στο 1 bar μου ξεφούσκωνε κοντά στις 7000. Μετά έβαα μια παντρεμένη με μεγαλύτερη φτερωτη στο ψυχρο μέρος κια κρατησα το φουσκωμα από χαμηλά μέχρι τον κόφτη!
Για το πρόγραμμα ψάξε κανεναν μηπως το βρεις έτοιμο.
Οσον αφορα την τουρμπίνα μπορεις να πάς και σε 25αρα αλλά προσοχή στην πίεση. Για μενα μιας και τα έχεις όλα βάλε την ct9 και στο μελλον αν δεν σε καλύπτει βάζεις μεγαλύτερη.
Η καλύτερη λύση βέβαια είναι να το υπερκυβίσεις 1800 με μια μεγάλη τουρμπίνα σφυρίλατο. Για το μελλον αυτο..
μην με χτυπας εκει που ποναω μακαρι να αντεχε η τσεπη μου για ts ειναι μοναδικο μοτερ με τρελο ηχο μετα τις 6500. αλλα τεσπα πισω στο θεμα χαχαχα μεχρι εκει σκοπευω να το αφησω και μονο 0.4 πιεση σταθερη . βεβαια αν ξεκινησεις κατι τετοιο ποτε δεν σταματας λενε... αν κρατησει την δυναμη μεχρι τις 6500 οπως λες δεν θελω τιποτα αλλο απο την ζωη μου μετα.. 7100 ειναι ο κοφτης στο δικο μου περιπου οποτε και να μενει απο εκει και πανω απο πιεση αν πεφτει ποσος με νοιαζει.. ετσι και αλλιως δεν το παταω σχεδον ποτε στον κοφτη το αμαξι ... corollara ειναι μεν αλλα οσο το μεταχειριζεσαι σωστα τοσο καλυτερα θα σου συμπεριφερεται και αυτο...
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 24-09-15, 16:17
Το avatar του χρήστη Pete_Mpal_
Pete_Mpal_ Offline:
Μέλος
 
Εγγραφή: 13-06-2011
Μηνύματα: 178
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 175
Pete_Mpal_ είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Το Α και το Ω είναι η σωστή χρήση. Εγώ το δούλευα μια περίοδο 1.2 bar φουλ περιφεριακα, μαμα εντοσθια (ανοιγμενο χταποδι που εχει προβλημα το σταρλετ), με σωστο μείγμα και δεν έκανε ποτέ κιχ με απίστευτο σκίσιμο! Μιλάμε για σκισιμο κόφτες όλη μέρα! Μέχρι που το πούλησα απορούσα που δεν έσπασε το καημένο.. Στο τέλος έλεγα ας σπάσει πια να το κάνω σφυρίλατο..χαχα και δεν έσπαγε..
Ομως πρόσεχε! ..δεν το είχα σκίσει ποτε κρυο, το περίμενα πάντα να κρυώσει μετά από σκίσιμο και οταν έβλεπα στο πυρόμετρο 950+ βαθμους πάντα άφηνα γκάζι σε παρατεταμένο άνοιγμα. Αυτά θελουν πολύ προσοχή. Και το σωστό μείγμα για να μην σπάσει.
__________________
Δεν κάνουν τα ράσα τον παπά...!!

http://www.youtube.com/watch?v=MGYGSqGz3gM
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA CLUB > ΦΟΡΟΥΜ

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Αδεια σταθμευσης και διαγραμμιση χωρου στο δρομο, τι να κανω? Ma-corolla ΓΕΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ 8 13-08-13 16:15
ΤΟΥΡΜΠΟ ΣΕ COROLLA 1,4 ataktos TOYOTA COROLLA E 12 7 23-09-08 21:24
Τουρμπο σε ε11 diakos TOYOTA COROLLA 111(G6) 31 05-04-08 11:14
τι να κανω? Kostis TOYOTA COROLLA KE30 43 04-04-07 20:09
Ηλεκτρικα Τουρμπο!!!! Mindstorm TOYOTA COROLLA 111(G6) 1 19-04-06 00:25



Page generated in 0,17851591 seconds (81,23% PHP - 18,77% MySQL) with 42 queries
Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 18:02.
Συνολικές Εμφανίσεις:
Σημειώστε όλα τα forums ως διαβασμένα | Δείτε τους υπεύθυνους των forums



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.6.7
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
All modifications are copyrighted to their respective owners.
CorollaClub Copyright © 2003-2012 BlueChris
www.corollaclub.com
Powered by psiStats 2006 v
Copyright © Anthony Kanevsky (aka Psionic Vision)