Untitled Document

Καλωσήλθατε στα CorollaClub Forums.

Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! . H εγγραφή σας στην online κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να κατεβάσετε αρχεία, φωτογραφίες και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας.. H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη, Γίνε και εσύ μέλος του CorollaClub Forums σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλώ επικοινωνείστε μαζί μας.
Καλώς ορίσατε στο φόρουμ μας !!!
Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA CLUB > ΦΟΡΟΥΜ

ΦΟΡΟΥΜ Οτιδήποτε έχει σχέση με το φόρουμ μας, όπως νέα, αναβαθμίσεις και τυχόν προβλήματα που μπορεί να έχει κάποιος.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Τσιμουχα ημιαξονιου
  #1  
Παλιά 17-03-15, 21:37
turms Offline:
Μικρό Μέλος
 
Εγγραφή: 16-01-2007
Ηλικία: 49
Μηνύματα: 51
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 216
turms είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Τσιμουχα ημιαξονιου

Λοιπον εχω την εξης απορια
Το προβλημα μου ειναι οτι βρισκομαι Γερμανια οποτε καποια πραγματα στο συνεργειο δεν τα πιανω 100%
Απο οτι ειδα ομως στο χαρτι που μου δωσανε,
1. η τσιμουχα του ημιαξονιου (αν καταλαβα καλα) εχει μια μικρη σχισμη και χανει υγρα... Μου ειπανε οτι ο τεχνικος το κολησε καπως προχειρα, αλλα θα χρειαστει αλλαγμα οπως και να εχει, κανα 280αρι θα βγει
Η απορια μου ειναι...αν δεν το αλλαξω, τι μπορει να συμβει? θελω να πω μπορω να το αφησω για αργοτερα ή υπαρχει πιθανοτητα να γινει κατι ΠΟΛΥ χοντρο?
2. το δευτερο προβλημα ειναι οτι η αντλια υδρ. τιμονιου οταν στριβεις απο αριστερα προς τα δεξια το τιμονι(ειδικα οταν το κανεις γρηγορα) κανει ενα θορυβο .. ενα κλακ σε καθε πληρη στροφη...στο συνεργειο αλλαξανε τα υγρα της αντλιας , αλλα ο θορυβος εμεινε..(μου ειχαν πει κιολας οτι μαλλον δεν διορθωνεται ετσι αλλα το καναν χωρις χρεωση).... τι γινεται τωρα???

Ισως οι περιγραφες απο τις βλαβες δεν ειναι 100% ακριβεις αλλα δεν ξερω πως ακριβως λεγονται στα ελληνικα.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 24-03-15, 10:47
soto Offline:
Μέλος
 
Εγγραφή: 07-08-2013
Μοντέλο: ΑΕ101 1.6 GLi Auto
Μηνύματα: 172
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 148
soto είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Τσιμούχα ???? εάν εννοεί τη φούσκα ημιαξονίου, άμεσο πρόβλημα δεν θα σου δημιουργήσει, όμως με τη πάροδο του χρόνου θα φύγει ο γρασογραφίτης που έχει
μέσα και μετά πας για μπιλιοφόρο. προσοχή: υπάρχουν κάποιες φούσκες στο εμπόριο που τις βάζεις χωρίς να κάνεις εξαγωγή ημιαξονίου για γλυτώσεις τα
εργατικά, δεν είναι και τόσο καλές.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 24-03-15, 22:06
Το avatar του χρήστη iempan
iempan Offline:
Κυριλέ Μέλος
 
Εγγραφή: 27-03-2011
Περιοχή: Θεσσαλονικη,Ελλαδα
Μηνύματα: 321
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 192
iempan είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Συμφωνω με τον soto,καλο ειναι τα σκελη και γενικα το συστημα διευθυνσης να ειναι σε οσο το δυνατον καλυτερη κατασταση,τωρα για το τιμονι που λες αυτο το θορυβο το κανει απο ακρη σε ακρη οταν γυρνας το τιμονι?Παντως καλο θα ειναι ποτε να μην κοβεις τερμα δεξια η αριστερα το τιμονι γιατι πεταει τα υγρα απο την κρεμαγιερα,μαλλον αυτο ειναι και σε εσενα.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 28-03-15, 06:47
Το avatar του χρήστη NikiforosGT
NikiforosGT Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 7.856
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 1024
NikiforosGT έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
ΚΑλημέρα! δεν υπαρχει τσιμουχα σε ημιαξονιο, ειναι οι φουσκες ή φυσουνες πισω απο τους τροχους αυτες ειναι που υπαρχουν και σε αυτες που δεν βγαζουμε ημιαξονια εχει πολλα βιντεος στο youtube και ειναι και στους σταυρους μεσα μεσα στα ημιαξονια που και εκει εχει, εκει πρεπει να τα βγαλεις για να αλλαχτουν και συνηθως αλλαζουμε και βαλβολινες, επισης κανονικα αμα λυθουν ή ο τροχος επειδη βγαζουν το αμορτισερ απο πανω εννοω λυνουν το γονατο απο το ακρο, χανει η ευθυγραμμιση και κανονικα θελει, αρκετοι σημειωνουν καπως πως ηταν και δεν κανουν μετα....οπως και η βαλβολινη αν ειναι καλη την μαζευουν και την ξαναβαζουν μεσα. Καλο ειναι οι φουσκες να αλλαζονται γιατι στεγνωνει το γρασο και παιρνει μεσα μετα και σκουπιδια-νερα και χαλαει ο συνδεσμος (σταυρος μεσα, μπιλιοφορος απεξω) και μετα παμε για αλλα κοστη! μην τα αφηνετε με κομμενες φουσκες! εγω προσφατα ειχα αλλαξει και τις 4!!! και φυσικα πεταει τα γρασα και κανει τις ζαντες χαλια μαυρα!!!! και δεν βγαινει ευκολα αυτο το γραφιτουχο γρασο!
για το τιμονι μπορει να το κανει η κρεμαριερα, εμενα ειναι χρεπι χανει λαδια και θορυβο δεν κανει τετοιον....οποτε δεν ειναι απο τα λαδια αυτο δλδ αν χανει, αν εχει πολυ λιγα μπορει ομως.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 29-03-15, 13:05
preatorian Offline:
Κυριλέ Μέλος
 
Εγγραφή: 26-10-2011
Μοντέλο: Corolla G6 1ZZ
Μηνύματα: 473
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 200
preatorian είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Τσιμουχα υπαρχει ρε παιδια στα ημιαξονια αλλα ειναι απο την μερια του διαφορικου.
Εκτος απο τις φουσκες το ημιαξονιο κουμπωνει στο διαφορικο και εκει υπαρχει τσιμουχα.
Μαλλον ο φιλος κατι δεν καταλαβε στην μεταφραση.
Απιθανο να χαλασαν οι τσιμουχες πολυ πιθανο να χαλασαν οι φουσκα/ες
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 29-03-15, 20:51
Το avatar του χρήστη iempan
iempan Offline:
Κυριλέ Μέλος
 
Εγγραφή: 27-03-2011
Περιοχή: Θεσσαλονικη,Ελλαδα
Μηνύματα: 321
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 192
iempan είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Και ομως εχει τσιμουχα στο ιμιαξονιο οπως λεει ο preatorian και να κοπει και να σου χανει μου εχει συμβει στο δικο μου.Βεβαια εμενα συνεβη απο το καθισιο γιατι το πηρα μεταχειρα το κορολλακι και ηταν εναμισι χρονο ακινητο,αλλα μπορει να συμβει στον καθενα μην ξεχναμε οτι λαστιχακι ειναι και με τον καιρο καιγεται και σκληραινει...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 14-04-15, 08:25
Το avatar του χρήστη NikiforosGT
NikiforosGT Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 7.856
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 1024
NikiforosGT έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
Καλημέρα! μαλλον αυτο λετε http://vitaraclub.gr/userpix/705_16112009294_1.jpg και http://www.petkexgo.gr/images/big/&#...A7%CE%91.j pg ειπα οτι δεν υπαρχει επειδη δεν ειναι επανω στο ημιαξονιο οπως οι φουσκες αλλα ειναι μεσα στο διαφορικο κουμπωμενη δλδ στην εισοδο του αν και οταν το εψαξα την λενε ετσι ολοι ασχετως οτι μενει μεσα στην εισοδο του διαφορικου. Εδω βλεπουμε και ενα σχηματακι http://www.pallasmarket.gr/images/au...-rover/490.jpg
Συμφωνα με το σχημα εδω οντως ειναι απο την πλευρα διαφορικου μονο για ευνοητους λογους http://www.toyodiy.com/parts/p_E_199...HNKW_4301.html και τα ημιαξονια http://www.toyodiy.com/parts/p_E_199...HNKW_4302.html εγω κοιταξα στο δικο μου μοντελο χρονολογικα αλλα και στις αλλες ετσι ειναι...δυστυχως για να αλλαχτει η τσιμουχα ισχυουν εκεινα που ειχα πει στο προηγουμενο ποστ μου, ακριβη δεν ειναι απο μονη της αλλα ειναι μεγαλη φασαρια και εχει εργασια αρκετη.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη NikiforosGT : 14-04-15 στις 08:33.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA CLUB > ΦΟΡΟΥΜ

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Τσιμουχάκια Βαλβίδων dim_moy TOYOTA COROLLA E*101 37 12-04-16 20:09
Λαδι Στην Τσιμουχα Του Μπουζι pwpwpali TOYOTA COROLLA 111(G6) 10 24-09-06 19:36



Page generated in 0,15019703 seconds (81,62% PHP - 18,38% MySQL) with 36 queries
Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 04:36.
Συνολικές Εμφανίσεις:
Σημειώστε όλα τα forums ως διαβασμένα | Δείτε τους υπεύθυνους των forums



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.6.7
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
All modifications are copyrighted to their respective owners.
CorollaClub Copyright © 2003-2012 BlueChris
www.corollaclub.com
Powered by psiStats 2006 v
Copyright © Anthony Kanevsky (aka Psionic Vision)