Untitled Document

Καλωσήλθατε στα CorollaClub Forums.

Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! . H εγγραφή σας στην online κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να κατεβάσετε αρχεία, φωτογραφίες και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας.. H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη, Γίνε και εσύ μέλος του CorollaClub Forums σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλώ επικοινωνείστε μαζί μας.
Καλώς ορίσατε στο φόρουμ μας !!!
Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA CLUB > ΦΟΡΟΥΜ

ΦΟΡΟΥΜ Οτιδήποτε έχει σχέση με το φόρουμ μας, όπως νέα, αναβαθμίσεις και τυχόν προβλήματα που μπορεί να έχει κάποιος.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 25-09-15, 19:00
Το avatar του χρήστη thomas07
thomas07 Offline:
Νεότατος
 
Εγγραφή: 05-02-2014
Μοντέλο: corolla e12
Περιοχή: Άρτα
Ηλικία: 36 male
Μηνύματα: 14
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 0
thomas07 είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kostas_8 Εμφάνιση μηνυμάτων
Κανενα 12αρι δεν καιει λαδι. Μονο τα 11αρια καιγανε. Ολα τα 12αρια ειναι με σωστα μπλοκ και πιστονια. 28αρα τουρμπινα 0.9 και 150 αλογα ουτε καν. Θα ηταν πολλα παραπανω. Εγω στο 1 μπαρ με 28αρα εβγαλα 300 στροφαλο. Αν ηταν μαμα θα ειχε σπασει με τετοια πιεση.
ετσι ξερω 0,9 μπαρ το παλικαρι ειχε 150 αλογα χωρις καμια αλλη μετατροπη στο μοτερ. στο 1 μπαρ 300 στροφαλο μαμα μοτερ? για 1.4 που ξεκινας απο 100 αλογα απιθανο μου ακουγεται... εκτος και αν υπερκυβισες με σφυριλατα κλπ. τοτε ναι να το πιστεψω.. δηλαδη αν 300 στροφαλο σε τροχο ποσα 260-270? απιθανο... αν ηταν ετσι δεν χρειαζοταν να σκαμε σε θεμα να υπερκυβισουμε η να τουρμπισουμε για να φτασει μονο 160 ατμοσφαιρα η 120τουρμπο αντιστοιχα.. θα το καναμε ολοι τουρμπο ενα μοτερ 1.4 και θα ξυριζαμε κεφαλια με 250 αλογα... φιλικα παντα και αν ειμαι λαθος διορθωσε με..
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 25-09-15, 19:43
Το avatar του χρήστη GiWrGoS@XXX
GiWrGoS@XXX Offline:
Πορωμένο Μέλος
 
Εγγραφή: 08-09-2006
Μοντέλο: E11 1.4 vvti g6
Περιοχή: athina
Ηλικία: 40 male
Μηνύματα: 686
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 3 φορές σε 3 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 295
GiWrGoS@XXX έχει φοβερή αύρα GiWrGoS@XXX έχει φοβερή αύρα GiWrGoS@XXX έχει φοβερή αύρα
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thomas07 Εμφάνιση μηνυμάτων
ετσι ξερω 0,9 μπαρ το παλικαρι ειχε 150 αλογα χωρις καμια αλλη μετατροπη στο μοτερ. στο 1 μπαρ 300 στροφαλο μαμα μοτερ? για 1.4 που ξεκινας απο 100 αλογα απιθανο μου ακουγεται... εκτος και αν υπερκυβισες με σφυριλατα κλπ. τοτε ναι να το πιστεψω.. δηλαδη αν 300 στροφαλο σε τροχο ποσα 260-270? απιθανο... αν ηταν ετσι δεν χρειαζοταν να σκαμε σε θεμα να υπερκυβισουμε η να τουρμπισουμε για να φτασει μονο 160 ατμοσφαιρα η 120τουρμπο αντιστοιχα.. θα το καναμε ολοι τουρμπο ενα μοτερ 1.4 και θα ξυριζαμε κεφαλια με 250 αλογα... φιλικα παντα και αν ειμαι λαθος διορθωσε με..
Το παιδι δουλευε την 28αρα στο 0.9...η την ct9 που εχεις τωρα στην κατοχη σου?.Η 28αρα πραγματι στο 1bar σου δινει αρκετα παραπανω απο 100αλογα,θεωρειται μικρη προς μεσαια.Η ct9 επειδη ειναι πολυ πιο μικρη στο 1 bar θα σου δωσει 80-90 αλογα στο μοτερ σου και θα δουλευει στο οριο του χαρτη.Αν ο φιλος σου φορουσε 28αρα στο 0.9 αποκλειεται να ηταν μονο 150 αλογα το αμαξι .Τοσα και παραπανω ελαφρως θα ηταν στο 0.5bar .
150-160 αλογαμε στοκ μοτερ και 0.5-0.55bar φτανει το 1400αρι με 25αρα μικρη τουρμπινα (η ct9 ειναι ακομα μικροτερη) .Για να σηκωσεις 0.9 και να μην σκεφτεσαι οτι καθε βολτα σου με αυτο το μοτερ μπορει να ειναι η τελευταια, πρεπει το μοτερ να φορεσει σφυριλατα.Κατι εχεις καταλαβει λαθος...ή ο φιλος σου παραπιεσε το μοτερ και ..ειχε 220+ αλογακια ανετα ,αναλογως στην ρυθμιση..με την 28αρα...η απλα φορεσε την ct9 και την δουλευε οριο 0.9 εχοντας καμμια 180αρια αλογα.Σε καθε περιπτωση αν το μοτερ ειναι πραγματι στοκ κι οχι σφυρηλατο , τοτε η πιο σοφη επιλογη σου ειναι να κανεις υπερκυβισμο για να ξερεις τι σου γινεται αλλα να αποκτησεις και τα γκαζια που ζητας χωρις να ρισκαρεις πυροτεχνηματα... σε εποχες κρισης ζουμε... αν δε σου περισσευουν τα λεφτα , ακολουθησε την πεπατημενη και μην κανεις πειραματα που θα σε βλαψουν οικονομικα αμεσα ή εμμεσα αργοτερα .

Το τουρμπο ειναι ευκολη λυση για πολλα αλογα αλλα βαζεις μπελαδες στο κεφαλι σου... θες οργανακια να τσεκαρεις συνεχεια τι γινεται με μειγματα πυρακια θερμοκρασιες....θες ζεσταματα κρυωματα... ειδικη φροντιδα...αν εισαι σε τετοια φαση και το αμαξι το θες για να κανεις κοντρες και να πηγαινεις στα στεκιαή στις πιστες... αξιζει τον κοπο!Εδω βλεπεις ολα τα καινουργια ευρωπαικα τουρμπακια κι εχουν γεμισει τα ρεκτιφιε απο σπασμενα μοτερ , ειδικα απο vag-opel μερια... φαντασου το ρισκο οταν τουρμπιζεις ενα μοτερ που εχει σχεδιαστει ως ατμοσφαιρικο ...και προσπαθεις να το κανεις με πατεντες...μεταχειρισμενα ανταλλακτικα... εξαρταται και πο την εμπειρια και διαθεση μηχανικου/προγραμματιστη.. ειναι πολλοι οι παραγοντες και πολλοι οι πονοκεφαλοι , για να παρεις αυτα τα 250 αλογα και να ξυριζεις κεφαλια....και μαλιστα να τα εχεις αυτα τα αλογα για καιρο....οχι 2-3 μηνες και μπαμ...Ο υπερκυβισμος ειναι πιο ταπεινος απο αποψη αλογων..νευρου κτλ...αλλα αν θες ενα σβελτο πιο νευρικο καθημερινο αυτοκινητο , με διαδικασια σχεδον απολυτα plug and play και να τοθ συμπεριφερεσαι ακριβως οπως κι οταν ηταν στοκ 1400αρι χωρις να φοβασαι...τοτε ο υπερκυβισμος ειναι μονοδρομος...πληρωσε κατι παραπανω και βαλε πιστονια σφυρηλατα στον 1800αρη στροφαλο που θα βαλεις...κι θα εισαι ετοιμος και για τουρμπισμα οποτε το θελησεις και μπορεις..Θα ξερεις οτι εχεις μοτερακι μασιφ και δεν θα φοβασαι

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη GiWrGoS@XXX : 25-09-15 στις 19:58.
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 25-09-15, 20:46
Το avatar του χρήστη thomas07
thomas07 Offline:
Νεότατος
 
Εγγραφή: 05-02-2014
Μοντέλο: corolla e12
Περιοχή: Άρτα
Ηλικία: 36 male
Μηνύματα: 14
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 0
thomas07 είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από GiWrGoS@XXX Εμφάνιση μηνυμάτων
Το παιδι δουλευε την 28αρα στο 0.9...η την ct9 που εχεις τωρα στην κατοχη σου?.Η 28αρα πραγματι στο 1bar σου δινει αρκετα παραπανω απο 100αλογα,θεωρειται μικρη προς μεσαια.Η ct9 επειδη ειναι πολυ πιο μικρη στο 1 bar θα σου δωσει 80-90 αλογα στο μοτερ σου και θα δουλευει στο οριο του χαρτη.Αν ο φιλος σου φορουσε 28αρα στο 0.9 αποκλειεται να ηταν μονο 150 αλογα το αμαξι .Τοσα και παραπανω ελαφρως θα ηταν στο 0.5bar .
150-160 αλογαμε στοκ μοτερ και 0.5-0.55bar φτανει το 1400αρι με 25αρα μικρη τουρμπινα (η ct9 ειναι ακομα μικροτερη) .Για να σηκωσεις 0.9 και να μην σκεφτεσαι οτι καθε βολτα σου με αυτο το μοτερ μπορει να ειναι η τελευταια, πρεπει το μοτερ να φορεσει σφυριλατα.Κατι εχεις καταλαβει λαθος...ή ο φιλος σου παραπιεσε το μοτερ και ..ειχε 220+ αλογακια ανετα ,αναλογως στην ρυθμιση..με την 28αρα...η απλα φορεσε την ct9 και την δουλευε οριο 0.9 εχοντας καμμια 180αρια αλογα.Σε καθε περιπτωση αν το μοτερ ειναι πραγματι στοκ κι οχι σφυρηλατο , τοτε η πιο σοφη επιλογη σου ειναι να κανεις υπερκυβισμο για να ξερεις τι σου γινεται αλλα να αποκτησεις και τα γκαζια που ζητας χωρις να ρισκαρεις πυροτεχνηματα... σε εποχες κρισης ζουμε... αν δε σου περισσευουν τα λεφτα , ακολουθησε την πεπατημενη και μην κανεις πειραματα που θα σε βλαψουν οικονομικα αμεσα ή εμμεσα αργοτερα .

Το τουρμπο ειναι ευκολη λυση για πολλα αλογα αλλα βαζεις μπελαδες στο κεφαλι σου... θες οργανακια να τσεκαρεις συνεχεια τι γινεται με μειγματα πυρακια θερμοκρασιες....θες ζεσταματα κρυωματα... ειδικη φροντιδα...αν εισαι σε τετοια φαση και το αμαξι το θες για να κανεις κοντρες και να πηγαινεις στα στεκιαή στις πιστες... αξιζει τον κοπο!Εδω βλεπεις ολα τα καινουργια ευρωπαικα τουρμπακια κι εχουν γεμισει τα ρεκτιφιε απο σπασμενα μοτερ , ειδικα απο vag-opel μερια... φαντασου το ρισκο οταν τουρμπιζεις ενα μοτερ που εχει σχεδιαστει ως ατμοσφαιρικο ...και προσπαθεις να το κανεις με πατεντες...μεταχειρισμενα ανταλλακτικα... εξαρταται και πο την εμπειρια και διαθεση μηχανικου/προγραμματιστη.. ειναι πολλοι οι παραγοντες και πολλοι οι πονοκεφαλοι , για να παρεις αυτα τα 250 αλογα και να ξυριζεις κεφαλια....και μαλιστα να τα εχεις αυτα τα αλογα για καιρο....οχι 2-3 μηνες και μπαμ...Ο υπερκυβισμος ειναι πιο ταπεινος απο αποψη αλογων..νευρου κτλ...αλλα αν θες ενα σβελτο πιο νευρικο καθημερινο αυτοκινητο , με διαδικασια σχεδον απολυτα plug and play και να τοθ συμπεριφερεσαι ακριβως οπως κι οταν ηταν στοκ 1400αρι χωρις να φοβασαι...τοτε ο υπερκυβισμος ειναι μονοδρομος...πληρωσε κατι παραπανω και βαλε πιστονια σφυρηλατα στον 1800αρη στροφαλο που θα βαλεις...κι θα εισαι ετοιμος και για τουρμπισμα οποτε το θελησεις και μπορεις..Θα ξερεις οτι εχεις μοτερακι μασιφ και δεν θα φοβασαι
στο θεμα της τουρμπινας την ct9 την ειχα αγορασει εγω προπολλου οταν ηθελα παλια να κανω το χοντα που ειχα αλλα παρεδωσε πνευμα ο κινητηρας του πριν προλαβω να κανω κατι και ετσι το πουλησα το χοντα αφου του ειχα αλλαξει 3 μοτερ σαν κανιβαλος που ημουν και πηρα την ε12 η οποια μου εβαλε και λιγο μυαλο και με εκανε να οδηγω πιο λογικα και κυριλε. ο προηγουμενος ειχε garrett 28ara μου ειχε πει. τωρα για τα υπολοιπα μαλλον και αυτος δεν ηξερε τι εφτιαχνε σε θεμα αλογων . ειναι λοξα το τουρμπο αλλα θα προτιμησω να σκασω λεφτα και να εχω το κεφαλι μου ησυχο παρα να ψαχνομαι οπως πολυ σωστα ειπες καθε μερα και να μου αποσπαται η προσοχη στα οργανακια και στο οτιδηποτε αλλο παρα στο δρομο ακομα και για μια τουρμπινα μινιον και για τοσο μικρη πιεση που θελω.. ετσι οπως μου τα ειπες εχεις απολυτο δικιο σε ολα ... καλυτερα σιγα σιγα και σωστα βηματα παρα καγκουριες γιατι πραγματικα για μενα το ε12 μου οπως και για ολους εδω μεσα ειναι κατι ιερο. μια κυριλε σπορ αλητησα ειναι η corollitsa μου .... χαχαχαχχαα!!
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 25-09-15, 20:50
Το avatar του χρήστη kostas_8
kostas_8 Offline:
Κυριλέ Μέλος
 
Εγγραφή: 30-09-2011
Περιοχή: Αγια Βαρβαρα, Αιγαλεω
Ηλικία: 33 male
Μηνύματα: 496
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 203
kostas_8 είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Ειπα ΑΝ ηταν μαμα το μοτερ θα ειχε σπασει. Δεν ειμαι μαμα εγω.
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 25-09-15, 20:57
Το avatar του χρήστη thomas07
thomas07 Offline:
Νεότατος
 
Εγγραφή: 05-02-2014
Μοντέλο: corolla e12
Περιοχή: Άρτα
Ηλικία: 36 male
Μηνύματα: 14
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 0
thomas07 είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
με λιγα λογια ολοι σας ειστε υπερ του υπερκυβισμου σε αυτο το θεμα το οποιο και το βρισκω λογικοτατο με την ενοια οτι το φτιαχνεις και καινουργιο το μοτερ βαζοντας αλλα σωθικα μεσα ειδικα να τα παρεις καινουργια... και καινουργιο μοτερ και απο 98 αλογα παμε στα 140-150 αναλογα με το τι σταδιο προχωραμε χωρις προβληματα και η ζωη των corolla μας επεκτεινεται ταυτοχρονα αλλη μια 10ετια...ειστε πολυ ψαγμενοι ολοι σας και μπραβο για το μερακι ολων το ψαξιμο και την υπομονη σας ειδικα να μου απαντατε σε οποια απορια εχω εγω οπως και ο καθενας που θελει το καλυτερο για το αμαξι του. σας ευχαριστω παρα πολυ ολους και ελπιζω καποια στιγμη καπου καποτε να συναντηθουμε σε καποιο meeting και να τα πουμε και απο κοντα!
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 25-09-15, 20:59
Το avatar του χρήστη thomas07
thomas07 Offline:
Νεότατος
 
Εγγραφή: 05-02-2014
Μοντέλο: corolla e12
Περιοχή: Άρτα
Ηλικία: 36 male
Μηνύματα: 14
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 0
thomas07 είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kostas_8 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ειπα ΑΝ ηταν μαμα το μοτερ θα ειχε σπασει. Δεν ειμαι μαμα εγω.
εμ ετσι πες μου και με τρελανες απογευματιατικα χαχαχαχαχαχαχαχα
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 26-09-15, 19:31
giannis gt Offline:
Θεϊκό Μέλος
 
Εγγραφή: 28-07-2010
Περιοχή: βολος
Ηλικία: 41 male
Μηνύματα: 3.285
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 499
giannis gt θα γίνει πολύ σύντομα πασύγνωστος
Thomas οτι και αν αποφασισεις απο βελτιωση ΜΗΝ κανεις ΤΙΠΟΤΑ αν δεν κανεις ανακατασκευη το μοτερ!!!
Αν θες την υσυχια σου ,αλλαζε λαδακια και βενζινη και κρατα το αλλα τοσα χιλιομετρα....
Και μονο που σου ειπε οτι το δουλευε 0.9 καθε μερα ειναι ηδη ΑΞΙΟ θαυμασμου πως δεν εσπασε ,εκτος αν λεει την μιση αληθεια.......
0.9 και με 28αρα ειχα καμια 200αρια αλογα σε stock μοτερ,που δεν νομιζω να αντεχε..........οχι για πολυ και οχι για σκισιματα,αλλα αυτο ειναι αλλη ιστορια......
__________________
ΤΩΡΑ 338+ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΒΟΛΟ!!!


http://youtu.be/Hi3ipm5wMYs

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από madvinegar Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλα που ηρθε και ο Γιαννης και περασαμε τα 300 αλογα σημερα.

Περιττο να πω πως το punto σε ΤΡΟΜΑΖΕΙ οταν ανοιγει.

Ελπίζω να μη σου λέρωσα το κάθισμα Γιάννη...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA CLUB > ΦΟΡΟΥΜ

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Αδεια σταθμευσης και διαγραμμιση χωρου στο δρομο, τι να κανω? Ma-corolla ΓΕΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ 8 13-08-13 16:15
ΤΟΥΡΜΠΟ ΣΕ COROLLA 1,4 ataktos TOYOTA COROLLA E 12 7 23-09-08 21:24
Τουρμπο σε ε11 diakos TOYOTA COROLLA 111(G6) 31 05-04-08 11:14
τι να κανω? Kostis TOYOTA COROLLA KE30 43 04-04-07 20:09
Ηλεκτρικα Τουρμπο!!!! Mindstorm TOYOTA COROLLA 111(G6) 1 19-04-06 00:25



Page generated in 0,15787506 seconds (81,09% PHP - 18,91% MySQL) with 38 queries
Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 01:56.
Συνολικές Εμφανίσεις:
Σημειώστε όλα τα forums ως διαβασμένα | Δείτε τους υπεύθυνους των forums



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.6.7
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
All modifications are copyrighted to their respective owners.
CorollaClub Copyright © 2003-2012 BlueChris
www.corollaclub.com
Powered by psiStats 2006 v
Copyright © Anthony Kanevsky (aka Psionic Vision)