Untitled Document

Καλωσήλθατε στα CorollaClub Forums.

Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! . H εγγραφή σας στην online κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να κατεβάσετε αρχεία, φωτογραφίες και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας.. H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη, Γίνε και εσύ μέλος του CorollaClub Forums σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλώ επικοινωνείστε μαζί μας.
Καλώς ορίσατε στο φόρουμ μας !!!
Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA EDITIONS > COROLLA EDITIONS > TOYOTA COROLLA 111(G6)

TOYOTA COROLLA 111(G6) 1996 >2002

Κλειστό Θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 11-09-08, 12:47
EVANK Offline:
Μικρό Μέλος
 
Εγγραφή: 11-09-2008
Μηνύματα: 47
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 195
EVANK είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Λοιπόοοοοονν....
πρωτα απ'όλα σας χαιρετώ όλους.
Εμαθα από έναν φίλο για την ύπαρξη του club και ομολογώ ότι έτρεξα με τη μια
να γίνω μέλος για νας πω την απίστευτη ιστορία που είχα με την corolla που δυστυχώς είχα
και ευτυχώς πια δεν έχω!
Πριν πω οτιδήποτε άλλο, θα σας πω ότι σέβομαι και δεν παραβλέπω την αγάπη σας στο προιόν αυτό,
αλλά ο σεβασμός αυτός προυποθέτει και την αποδοχή εκ μέρους σας της δικής μου γνώμης.
Το αναφέρω αυτό γιατί σίγουρα σε πολλούς δεν θα αρέσει ο επιεικής χαρακτηρισμός "πατάτα" που προσδίδω
όχι μόνο στο corolla αλλά σε όλη την ΤΟΥΟΤΑ.
Αν αγαπάτε τόοοοοοσο πολύ το ΤΟΥΟΤΑ σας και το βρίσκετε τόσο τέλειο τότε μην συνεχίσετε το διάβασμα..... θα σστεναχωρηθείτε!
Ε βέβαια... τι κουβέντα να κάνω όταν για ένα αυτοκίνητο που πριν 11 χρόνια κόστιζε 4,750,000 δρχ, ήτοι 14,000 ευρώ περίπου, (και είχε
χερούλι στα παράθυρα), ακούω γνώμες του τύπου "ε, βάλε δυνατά μουσική να μην ακούς τριγμούς".
Με αυτή τη λογική δεν έρχομαι σε αντιπαράθεση γιατί είναι τουλάχιστον γελοία, ιδιαίτερα όταν την ακούς από την
ίδια την εταιρεία.
Και να ξέρετε ότι έχω ιδίαν άποψη στα "εσω".
Ανέκαθεν ήμουν υπέρ των Γερμανικών αυτοκινήτων και μόνο. Και εναντίον των Γιαπωνέζικων.
"Ενα φεγγάρι" που δούλεψα στην ΤΟΥΟΤΑ, έβλεπα μια κατηγορία πελατών να είναι ευχαριστημένη με το προιόν αυτό και μάλιστα
η προτίμηση συνεχίζονταν από γονείς σε παιδιά.
Ο πατέρας carina, η μάνα corolla, η κόρη starlet... κάτι τέτοια κουφά.
Να μην τα πολυλογούμε, κατάφερα να πείσω τον εαυτό μου να δοκιμάσει να πάρει ένα τέτοιο αυτοκίνητο, και πλήρωσα το ποσό
που ανέφερα παραπάνω, για να παραλάβω μετά από τρεις μήνες αναμονής, στα τέλη του 1997 ένα corolla δίπορτο 1348 cc.
Ανάθεμα την ώρα δηλαδή.
Από την πρώτη ημέρα οι τριγμοί ήταν εμφανέστατοι, και μέρα με την μέρα γινόντουσαν πιο δυνατοί. Μια η εταζιέρα, το κάθισμα, η πόρτα του οδηγού,
το ταμπλό, το τζάμι στο πίσω κάθισμα.
Σε αυτά προστέθηκαν προβλήματα ηλεκτρικά, αφού το αυτοκίνητο έμεινε με 500 χλμ στο κοντέρ από βραχυκύκλωμα στο immobilizer από τα καλώδια
της ΔΕΗ ( διαπίστωση της ΤΟΥΟΤΑ). Και μάλιστα το immobilizer είπαν ότι μπλοκάρισε και την αντλία βενζίνης!!!
Και ξανάμεινε άλλες 2 φορές.
Ο γογλοθάς ξεκίνησε στα συνεργεία της ΤΟΥΟΤΑ όπου ύστερα από 5-6 επισκέψεις το μόνο που γινόταν ήταν να χειροτερεύουν το πρόβλημα.
Απευθύνθηκα στην ίδια την ΤΟΥΟΤΑ με επιστολή και ξεκίνησε το πήγαινε-έλα στην Ελευσίνα.
Αχαχαχαχαχαχαχα εδώ να δείτε κοροιδία.
Αλήθεια, ποιος από εσάς θα ανέχονταν να δει την χρυσοπληρωμένη corolla του χωρίς καθίσματα, χωρίς ταπετσαρίες, μισοδιαλυμένη, να την γεμίζουν με
αυτοκόλλητο αφρολέξ με το κιλό?
Ποιος θα ανέχονταν τον τεχνικό που ξέροντας ότι είμαι της εταιρείας, αλλά δεν ήξερε ότι αχολούνταν με το δικό μου ιχ μου λέει,
"ξέρεις πως ξεγελάμε τον πελάτη όταν χτυπάμε το αυτοκίνητο?" ρωτάει
"Πως"? του λέω
"Ετσι" λέει και χτυπάει την κλειδαριά του πορτ-μπαγκάζ με την βαριοπούλα αφήνοντάς την ταυτόχρονα να πέσει κάτω για να ακουστεί ο
θόρυβος από το πάτωμα.
"Τι έχει αυτό το αυτοκίνητο" τον ρωτάω
"Εχει στραβές ραφές από το εργοστάσιο στις πόρτες" η απάντηση.
"Επειδή αυτό είναι δικό μου" λέω εγώ, "θα το καταθέσεις αυτό στο δικαστήριο?" ρωτάω
Οσο τον είδατε εσείς τον ξαναείδα εγώ.
Φανταστείτε όμως ότι κάποιος τεχνικός μου είπε ότι "κοίτα αυτό το μπλε αυτοκίνητο. Είναι lexus του προέδου και κάνει 35,000,000. Ξέρεις πως τρίζει μέσα?"
Εκεί απάντησα ότι θα ντρεπόμουν να το πω αυτό και κρίμα τα λεφτά που δίνει ο κόσμος.
Αυτό το βιολί με την Ελευσίνα, συνεχίστηκε πολλές φορές, και κάθε φορά το άφηνα, έφευγα ξαναπήγαινα, δεν ήξερα τι έκαναν, ποτέ δεν διορθώθηκε κανένα
πρόβλημα. Το μόνο σίγουρο είναι ότι τόσες φορές που έβγαλαν και έβαλαν τα πλαστικά αυτά στράβωσαν, γέμισαν το αυτοκίνητο με εύφλεκτο αφρολέξ τόσο πολύ
που στο τέλος πήγαινα συνεργείο επειδή ξεκολλούσε και μπλοκάριζε τις κλειδαριές και τα ηλεκτρικά παράθυρα (που πλήρωσα extra).
Αφρολέξ να δείτε. Και αποτέλεσμα μηδέν! Το χειμώνα με την συστολή να τρίζουν πόρτες ταμπλώ, το καλοκαίρι η εταζιέρα σαν μοτέρ.
Για αντικατάσταση δε καμία κουβέντα, ολοκληρωτική άρνηση από την ΤΟΥΟΤΑ.
Ο κόμπος στο χτένι έφτασε όταν μια ημέρα έστειλε η ΤΟΥΟΤΑ τεχνικό στο σπίτι να δοκιμάσει το αυτοκίνητο , και εκείνος "δεν άκουγε" τους τριγμούς.
Μετά από λίγες ημέρες παρέλαβα επιστολή στην οποία η κ.ΤΟΥΟΤΑ ανέφερε ότι "κατόπιν ελέγχου την τάδε ημέρα στις εγκαταστάσεις μας στην Ελευσίνα δεν εντοπίστηκε
κανένα πρόβλημα στο ιχ σας".
Βέβαια την ημέρα εκείνη ποτέ δεν πήγα στην Ελευσίνα.
Αυτό ήταν η αφορμή να καταθέσω άμεσα αγωγή εναντίον τους ζητώντας το maximun που επέτρεπε τότε ο νόμος.
Να σας εξηγήσω ότι τότε, το 1997, μέσα σε διάστημα 6 μηνών μπορούσα δικαστικά να ζητήσω αναστροφή της πώλησης, δηλαδή "κύριε το προιόν έχει πρόβλημα, δεν σου έχω εμπιστοσύνη
ούτε στο service, ούτε πουθενά, πάρτο και φάτο και δώσε τα λεφτά πίσω".
Η ΤΟΥΟΤΑ, θεωρώ ότι μόλις πέρασε το εξάμηνο σταμάτησε να ασχολείται και δεν έβρισκε πρόβλημα στο αυτοκίνητο.
Και το πιο σημαντικό, ότι τότε, έπρεπε εγώ να αποδείξω ότι το αυτοκίνητο έχει πρόβλημα.
Σήμερα όμως, ο νόμος έχει αλλάξει προς το καλύτερο, και η αναστροφή δεν ισχύει για 6 μήνες αλλά για μεγαλύτερο διάστημα, και ακόμα καλύτερα, δεν χρειάζεται εγώ
να αποδείξω ότι έχει πρόβλημα το ιχ αλλά, ο πωλητής ότι δεν έχει!
Μέχρι να γίνει το δικαστήριο, η κατάσταση ήταν από τραγική έως γελοία.
Με το κλείσιμο της πόρτας του συνοδηγού, ξεκόλλησε το πλαστικό κάλλυμα της κολόνας του παρ μπριζ και κρεμόταν. Κατά τύχη μπαίνοντας στο αυτοκίνητο η συνοδός μου
δεν της καρφώθηκε στο μέτωπό της!
Αν είναι δυνατόν να τρεκάρουμε τα πλαστικά κάθε φορά που μπαίνουμε μέσα!
Συνεχίζω.... το πόμολο της πόρτας μια ωραία πρωία μου έμεινε στο χέρι, (λόγω φθοράς λέει η ΤΟΥΟΤΑ), το σασμάν έπαθε ζημιά σε ταξίδι, μόλις έβαζες 4η ή 5η ταχύτητα
την πέταγε. Φναταστείτε 600 χλμ ταξίδι με το ένα χέρι στο σασμάν και το άλλο στο τιμόνι.
Το σασμαν το έβγαλε στις 50,000 χλμ
Α, δεν σας είπα ότι την πρώτη ημέρα που το παρέλαβα, μόλις άναψα προβολείς...παφ...πάνε τα φώτα, δεν άναβε τίποτα.
"Κάηκαν οι λάμπες" είπε η ΤΟΥΟΤΑ.
Επίσης, αλλάξαμε 3 ή 4 φορές, (3 νομίζω), τι σπιράλ του αερόσακου γιατί χτυπούσε συνέχεια όταν έστριβε το τιμόνι, ήχος "κρακ"
Air Condition κάτω του μετρίου, μέχρι που όταν το πήγα για πούλημα αυτός που το έλεγξε το αυτοκίνητο βρήκε ότι το κομπρεσερ στάζει.....
Τα λάστιχα στα μπροστινά στρογγυλά φώτα ξεκόλλησαν και το ένα εξαφανίστηκε, το άλλο το πρόλαβα... και άντε να το βάλεις στην θέση του.
Δε πιστεύω ότι χρειάζεται να γράψω περισσότερα γι' αυτό το προβληματικό αυτοκίνητο. Δυστυχώς, τουλάχιστον στο θέμα των τριγμών η ΤΟΥΟΤΑ δεν έχει κάνει
απολύτως τίποτα μέχρι σήμερα. Η συντριπτική πλειψηφία των κατόχων ΤΟΥΟΤΑ έχει σημαντικά προβλήματα αφού το εσωτερικό των αυτοκινήτων αυτών
είναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ... τουλάχιστον για τα σκουπίδια.
Η ΤΟΥΟΤΑ έφτιαχνε αυτοκίνητα μέχρι το τελευταίο starlet. Μετά από εκεί το χάος. Ολα για τα μπάζα. Corollες, yaris, avensis.. αυτό και αν είναι.
Απορώ πως πάει ο κόσμος και παίρνει αυτό το άχρωμο avensis με τόσα λεφτά.
Τελος πάντων... το δικαστήριο δέχθηκε ότι το αυτοκίνητο είναι προβληματικό, και έβγαλε υπέρ μου την απόφαση, δίνοντάς μου γύρω στις 750,000 δρχ (είπαμε ότι έδινε ο νόμος)
τα οποία πήρα το 2001.
Το κράτησα μέχρι το 2004 όπου το έδωσα 6,000 ευρώ με μεγάλη χαρά, αφού είχα κάνει 147,000 χιλιόμετρα και ζητούσε ΠΟΛΛΑ ΛΕΦΤΑ για συντήρηση.
Τα εξουσιοδοτημένα ήθελαν από 400+ ευρώ σε κάθε επίσκεψη. υποτίθεται ότι όλο και κάτι έβρισκαν.
Αλλη ληστεία αυτή. Είπαν ότι θέλει η αντλία άλλαγμα και τους είπα "άστο να μείνει στον δρόμο". Εκανα 25000 χλμ το έδωσα και η αντλία στη θέση της.
Τέλος πάντων, μετά από αυτό το σαράβαλο πήρα ένα hyundai accent. Το κράτησα 2 χρόνια, κόστιζε λιγότερο από τα μισά από την corolla και έκανε την δουλειά του μια χαρά.
Είχε τα τριξιματάκια του αλλά σε καμία περίπτωση τα τριξίματα της corolla.
Σε 2 χρόνια δεν έβγαλε κανένα, μα κανένα πρόβλημα!
Πριν 2 χρόνια έδωσα το accent και πήρα το SEAT LEON 1,600.
Το έχω ακόμα και σήμερα. ΔΕΝ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΟΥΤΕ ΕΝΑ ΤΙΚ ΣΤΑ 2 ΧΡΟΝΙΑ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ.
Ούτε πόρτες, ούτε παράθυρα, εταζιέρα ακίνητη, κανένα τικ τίποτα απολύτως.
Ενας εξωτερικός θόρυβος ανάλογα με το πως χτυπούσε ο αέρας στα 120 km/h εμφανίστηκε και μετά από 2-3 επισκέψεις στο συνεργείο εξαφανίστηκε.
Καμία σύγκριση με την ΤΟΥΟΤΑ. Το corolla έστριβε και έγερνε, νόμιζες ότι θα φύγεις από τον δρόμο, και μάλιστα αυτό το είχαν γράψει και οι κριτικές στα περιοδικά αυτοκινήτου.
Το leon στρίβει και δεν γέρνει. Είναι τραίνο.
Το σίγουρο είναι ότι με την επιλογή μου αυτή επιβεβαίωσα την άποψη που είχα ότι τα Γιαπωνέζικα αυτοκίνητα δεν έχουν καμία απολύτως ποιότητα κατασκευής.
Δεν θα ξαναπάρω Γιαπωνέζικο ποτέ, έχω πάρει όρκο γι αυτό.
Είναι η ποιότητά τους πολύ κατώτερη απο πολλά αυτοκίνητα, είναι υπερτιμημένα για αυτό που προσφέρουν και η μηχανή που έχουν απλά... δεν φτάνει.
Δεν λέω, ωραία επιτάχυνση είχε, πολύ καλά φρένα, δεν παραβλέπω ότι έκανα κοντά 150 χιλιάδες χιλιόμετρα, αλλά μου έβγαλε την ψυχή.
Εχω φυλαγμένες στο σπίτι πάνω από 50 εντολές επισκευής συνεργείων (εκτός Ελευσίνας) οι οποίες αφορούν μικροπροβλήματα και από τις οποίες πολλές είχα καταθέσει στο δικαστήριο.
Πλέον, όποιος με ρωτά για TOYOTA απλά φωνάζω "μακρυά" και όποιος δεν με άκουσε τραβάει τα μαλλιά του.
Κλείνοντας, ξαναλέω ότι πολλοί από εσάς θα λέτε τώρα "αδύνατον", ή "είναι μοναδική περίπτωση", αλλά να ξέρετε ότι δεν είμαι ο μόνος με τέτοια προβλήματα.
Πολύς κόσμος βαριέται να ασχοληθεί ή φοβάται την παντοδυναμία των εταιρειών. Ομως αν δείτε ότι τα προβλήματά σας εντείνονται στα συνεργεία τότε πηγαίνετε στον δικηγόρο σας.
Δεν είναι δυνατόν να πληρώνεις 15 και 18 και 20 χιλιάδες για ένα κουτί που τρίζει, επειδή έχει ΛΑΝΘΑΣΜΕΝΑ ένα δηθεν καλό όνομα. Αυτό πέθανε για την ΤΟΥΟΤΑ.
Αυτά είχα να σας πω με λίγα, πραγματικά λίγα, λόγια, γιατί η ιστορία όπως κατατέθηκε στην αγωγή με την ειρωνία και την κοροιδία και την ταλαιπωρία ξεπερνά τις 9 σελίδες.
  #2  
Παλιά 11-09-08, 13:14
Το avatar του χρήστη corollapatra
corollapatra Offline:
Administrator
 
Εγγραφή: 28-02-2005
Μοντέλο: T Sport 5d facelift
Περιοχή: Πάτρα
Ηλικία: 48 male
Μηνύματα: 6.110
Ευχαρίστησε: 1
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 2 φορές σε 2 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 875
corollapatra έχει πασίγνωστο όνομα corollapatra έχει πασίγνωστο όνομα corollapatra έχει πασίγνωστο όνομα corollapatra έχει πασίγνωστο όνομα corollapatra έχει πασίγνωστο όνομα corollapatra έχει πασίγνωστο όνομα
Παράθεση:
Δε πιστεύω ότι χρειάζεται να γράψω περισσότερα γι' αυτό το προβληματικό αυτοκίνητο
Όπως γράφεις και εσύ φίλε μου, δεν χρειάζεται να γράψεις περισσότερα για αυτό το αυτοκίνητο, δηλαδή το δικό σου Corolla. Το γεγονός όμως ότι στην δική σου περίπτωση το ΤΟΥΟΤΑ που είχες έτυχε να έχει ένα σωρό προβλήματα, δεν σημαίνει αυτομάτως ότι όλα τα ΤΟΥΟΤΑ είναι για τα σκουπίδια, απλά έπεσες στην περίπτωση. Εσύ έχεις να πεις ένα σωρό αρνητικά, βάζω στοίχημα όμως ότι εγώ θα σου βρω πάαααααααρα πολύ κόσμο που έχει να πει θετικότατα πράγματα για τα ΤΟΥΟΤΑ. Εκτός εάν θεωρείς ότι όλοι αυτοί που επιλέγουν και αγοράζουν ΤΟΥΟΤΑ κάθε χρόνο (πόσοι είναι ρε παιδιά, καμιά 30ρια χιλιάδες κόσμος κάθε χρόνο) είναι τόσο χαζοί.

Βλέπεις ότι ανοίγοντας ένα διάλογο αυτού του στυλ, το σίγουρο είναι ότι δεν θα βγάλουμε καμία άκρη και κανένα συμπέρασμα. Οπότε, είπες την άποψή σου, εξέφρασες το παράπονό σου που από ότι φαίνεται και από το κείμενό σου ήταν τεράστιο και το έβγαλες από μέσα σου. Ελπίζω το LEON σου να είναι πάντα απροβλημάτιστο.
__________________
Lift, lift, lift...
  #3  
Παλιά 11-09-08, 13:17
Το avatar του χρήστη JL_e10
JL_e10 Offline:
 
Εγγραφή: 13-08-2006
Μοντέλο: 2001 Avensis T22
Περιοχή: Newcity of Nikaia
Ηλικία: 37 male
Μηνύματα: 3.148
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 532
JL_e10 θα γίνει πολύ σύντομα πασύγνωστος
Κατ αρχην καλως ηρθες στο club, αν και γραφεις σε λαθος ενοτητα. Αν εχεις τη καλοσυνη φτιαξε αλλο topic ωστε να μπορει να γινει συζητηση σχετικα με αυτο που μας αναφερεις, γιατι σιγιυρα δεν θα μεινει εκει το θεμα.
__________________
Αφεντικο, θα θελα να μου κανεις μια αυξηση. Οχι για μενα, αλλα για τη φουκαριαρα την τσεπη μου!!!!
http://www.corollaclub.com/forums/sh...ad.php?t=14305
  #4  
Παλιά 11-09-08, 14:10
Το avatar του χρήστη endurasKE-30
endurasKE-30 Offline:
Administrator

 
Εγγραφή: 07-02-2005
Περιοχή: Εκει που θελω να ειμαι!!!!
Ηλικία: 45 male
Μηνύματα: 6.655
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 3 φορές σε 3 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 906
endurasKE-30 έχει φοβερή αύρα endurasKE-30 έχει φοβερή αύρα
EVANK
Καλως ηρθες.

Αυτο που λες ειναι εντελως αντιφατικο.
Ειχες ενα αμαξι 7 χρονια και εκανες 150.000 χιλιομετρα?
Γιατι???
Δε φοβοσουν μη σπασει κανενα ψαλιδι και σκοτωθεις?
Αυτος που το αγορασε δε στο γυρισε πισω να στο περασει κολαρο?
Αν δε σου αρεσει κατι κοιτας να το ξεφορτωθεις οσο το δυνατον συντομοτερα η κανω λαθος?

Και προσεξε μιλας για μια εε101.
__________________
Επειδή το παλιό είναι αλλιώς...
****** KE-30 ******
COROLLA CLUB
Διοικητικό μέλος
Administrator Υποχθόνιων Επιχειρήσεων
http://img22.imageshack.us/img22/7020/followxr9ly1jn0vz1.gif

  #5  
Παλιά 11-09-08, 14:29
EVANK Offline:
Μικρό Μέλος
 
Εγγραφή: 11-09-2008
Μηνύματα: 47
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 195
EVANK είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από endurasKE-30 Εμφάνιση μηνυμάτων
EVANK
Καλως ηρθες.

Αυτο που λες ειναι εντελως αντιφατικο.
Ειχες ενα αμαξι 7 χρονια και εκανες 150.000 χιλιομετρα?
Γιατι???
Δε φοβοσουν μη σπασει κανενα ψαλιδι και σκοτωθεις?
Αυτος που το αγορασε δε στο γυρισε πισω να στο περασει κολαρο?
Αν δε σου αρεσει κατι κοιτας να το ξεφορτωθεις οσο το δυνατον συντομοτερα η κανω λαθος?

Και προσεξε μιλας για μια εε101.
Μιλάω για μια ΕΕ101 και αν υπάρχει ο κατάλληλος χώρος εδώ μετακινήστε το μύνημά μου.
Πάντως, δεν είναι αντιφατικό καθόλου και να εξηγήσω γιατί.
Πολύ σωστά είπες ότι όταν κάτι δεν μας αρέσει κοιτάμε να το ξεφορτωθούμε.
Στην προκειμένη περίπτωση, ο δικηγόρος συμβούλευσε να το κρατήσω μέχρι την έκδοση της απόφασης επειδή η αγωγή ζητούσε μείωση τιμήματος.
Δηλαδή το ιχ κάνει πχ 10,000 (τυχαία ποσά), αλλά λόγω της κατάστασής του έχει μειωθεί η αξία του και δεν πωλείται πάνω από 8,000.
Αρα, υπό αυτό τον όρο κυριολεκτικά "το έκανα γαργάρα", επειδή μέχρι να βγει η απόφαση και να πάρω τα λεφτά.
Αυτός δε που το πήρε, και απορώ με αυτόν γιατί, πίστεψέ με, είχα μεγάλο άγχος αν θα το πουλήσω, το πήρε για την κόρη του για να ταξιδεύει
300 χλμ από το σπίτι της στο πανεπιστήμιο!
Πήγαμε σε ένα συνεργείο με κάτι τζιμάνια που αμέσως εντόπισαν όλα τα προβλήματα.
Ο τύπος το πήρε γιατί ήταν φθηνό, και γιατί του αρέσει η corolla.
Είπε δε συνειδητά ότι τα περί τριγμών τα ξέρει αλλά "τι να κάνουμε, έτσι είναι!!!!"
  #6  
Παλιά 11-09-08, 14:37
Το avatar του χρήστη endurasKE-30
endurasKE-30 Offline:
Administrator

 
Εγγραφή: 07-02-2005
Περιοχή: Εκει που θελω να ειμαι!!!!
Ηλικία: 45 male
Μηνύματα: 6.655
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 3 φορές σε 3 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 906
endurasKE-30 έχει φοβερή αύρα endurasKE-30 έχει φοβερή αύρα
Και παλι απο το 2001 που βγηκε η αποφαση μεχρι το 2004 που πουληθηκε ειναι αλλα τοσα χρονια απο τοτε που το ειχες αγορασει.

Το πιο περιεργο όλων ειναι οτι λες οτι οποιος δε σε ακουσε και αγορασε κορολλα χτυπαει το κεφαλι του στον τοιχο.
Αυτο το κλαμπ μετραει αισιως πανω απο 4.000 μελη και οσο και να ψαξεις δεν θα βρεις πανω απο 5 ποστ απο ατομα τα οποια αναφερουν προβληματα τα οποια ΔΕΝ αντιμετωπιστηκαν απο την ΤΟΥΟΤΑ.
Βρες μου αλλη εταιρια που να δινει 7 χρονια εγγυηση και να αλλαζει στα 6 χρονια και 11 μηνες μοτερ σε Ε11 το οποιο απο αστοχια υλικου καιει λαδακια.

Μακαρι να βγει απροβληματιστο το Λεον σου φιλε μου, αλλα σε 2 χρονια ληγει η εγγυηση σου και τοτε βαζεις γερα το χερι στην τσεπη αν εχεις καποιο προβλημα.
__________________
Επειδή το παλιό είναι αλλιώς...
****** KE-30 ******
COROLLA CLUB
Διοικητικό μέλος
Administrator Υποχθόνιων Επιχειρήσεων
http://img22.imageshack.us/img22/7020/followxr9ly1jn0vz1.gif

  #7  
Παλιά 11-09-08, 14:41
Το avatar του χρήστη JL_e10
JL_e10 Offline:
 
Εγγραφή: 13-08-2006
Μοντέλο: 2001 Avensis T22
Περιοχή: Newcity of Nikaia
Ηλικία: 37 male
Μηνύματα: 3.148
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 532
JL_e10 θα γίνει πολύ σύντομα πασύγνωστος
Φιλε δεν παει ετσι το περι τριγμων. Ο πατερας μου εχει την 101 και τα τελευταια 8 χρονια εχει κιτρινα ΚΟΝΙ, οπου αν εβγαινε ο οποιοσδηποτε τριγμος θα ηταν λογικο οταν μπαινει μια τετοια αναρτηση. Σε πληροφορω οτι μετα απο 8 χρονια το αυτοκινητο εμφανιζει τριγμους ΜΟΝΟ στην εταζερα, κι αυτο οχι απολυτα απο την αναρτηση αλλα πειδη το αυτοκινητο δυστυχως εχει χτυπηθει απο πισω 2 φορες. Α, και σε ενα αλλο σημειο εχει τριγμο και ειναι στον καθρεφτη επειδη εχω κρεμασμενη μια εικονα του Ταξιαρχη.
__________________
Αφεντικο, θα θελα να μου κανεις μια αυξηση. Οχι για μενα, αλλα για τη φουκαριαρα την τσεπη μου!!!!
http://www.corollaclub.com/forums/sh...ad.php?t=14305
  #8  
Παλιά 11-09-08, 14:41
Nikos Offline:
Απλό Μέλος
 
Εγγραφή: 27-04-2005
Ηλικία: 50
Μηνύματα: 2.637
Ευχαρίστησε: 3
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 3 φορές σε 3 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 502
Nikos έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
Το τι έτυχε σε εσένα φίλε μου πιστεύω πως έτυχες "στην εξαίρεση του κανόνα".Δν μπορεί να είναι όλα μαόλα τόσο χάλια στο corolla που είχες στην κατοχή σου.Και αν όντως ήταν στραβά κολλημένο σε όλες τις ραφές τότε πρέπει να είναι όλα τα αυτοκίνητα που βγήκαν από τη γραμμή παραγωγής να είναι θεόστραβα.
Η γνώμη του καθενός είναι καθαρά υποκειμενικη.Φαντάσου πως το δικό μου corolla είναι σχεδόν 9ετίας με σκληρή - χαμηλωμένη ανάρτηση και δεν ακούγετε τίποτα.
Οπότε μήν τα βάζουμε όλα στο ίδιο καζάνι μην το πάμε όπως λέει η παροιμία "κοντά στα ξερά καίγονται και τα χλωρά"
Θεωρώ πως είσαι ισσοπεδωτικός σε όλα όσα αφορούν τα ΤΟΥΟΤΑ.
Και μάλλον θεωρείς πως όλοι όσοι αγοράζουμε ΤΟΥΟΤΑ είμαστε πρόβατα,χωρίς κρίση και γνώμη.
  #9  
Παλιά 11-09-08, 14:42
EVANK Offline:
Μικρό Μέλος
 
Εγγραφή: 11-09-2008
Μηνύματα: 47
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 195
EVANK είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από corollapatra Εμφάνιση μηνυμάτων
Όπως γράφεις και εσύ φίλε μου, δεν χρειάζεται να γράψεις περισσότερα για αυτό το αυτοκίνητο, δηλαδή το δικό σου Corolla. Το γεγονός όμως ότι στην δική σου περίπτωση το ΤΟΥΟΤΑ που είχες έτυχε να έχει ένα σωρό προβλήματα, δεν σημαίνει αυτομάτως ότι όλα τα ΤΟΥΟΤΑ είναι για τα σκουπίδια, απλά έπεσες στην περίπτωση. Εσύ έχεις να πεις ένα σωρό αρνητικά, βάζω στοίχημα όμως ότι εγώ θα σου βρω πάαααααααρα πολύ κόσμο που έχει να πει θετικότατα πράγματα για τα ΤΟΥΟΤΑ. Εκτός εάν θεωρείς ότι όλοι αυτοί που επιλέγουν και αγοράζουν ΤΟΥΟΤΑ κάθε χρόνο (πόσοι είναι ρε παιδιά, καμιά 30ρια χιλιάδες κόσμος κάθε χρόνο) είναι τόσο χαζοί.

Βλέπεις ότι ανοίγοντας ένα διάλογο αυτού του στυλ, το σίγουρο είναι ότι δεν θα βγάλουμε καμία άκρη και κανένα συμπέρασμα. Οπότε, είπες την άποψή σου, εξέφρασες το παράπονό σου που από ότι φαίνεται και από το κείμενό σου ήταν τεράστιο και το έβγαλες από μέσα σου. Ελπίζω το LEON σου να είναι πάντα απροβλημάτιστο.
Εαν με ρωτήσει κάποιος την γνώμη μου για την corolla θα απαντήσω ότι
από ποιότητα κατασκευής είναι για τα σκουπίδια. Τα πλαστικά της, και η κατασκευή στο εσωτερικό της εν γένει, είναι σε όλα τα μοντέλα μετά το 1996 ά θ λ ι α.
Και αυτό επιβεβαιώνεται από τις τόσες δημοσιεύσεις που υπάρχουν εδώ για τριξίματα και μάλιστα πολλές είναι και σε σημείο αυτοσαρκασμού.
Θα πω όμως ότι έχει όμως ωραίο σχήμα, έχει ωραίο ταμπλό (μιλάμε μόνο για σχέδιο έτσι?) και όπως και να το κάνουμε σχεδιαστικά τουλάχιστον το συγκεκριμένο μοντέλο του 1997-98 με τα στρογγυλά φώτα μπροστά ήταν ένα όμορφο αυτοκίνητο.
Δεν σου κρύβω ότι όταν το παρέλαβα, σχεδόν πρώτη καραβιά μιλάμε,
το κοιτούσε ο κόσμος και τρελλαινόταν.
Μαύρο γυαλιστερό, με μαύρο-μπεζ εσωτερικό ήταν πραγματικά ωραίο αυτοκίνητο.
Και η μηχανή δυνατή, κατάπινε πολύ καύσιμο, αλλά όμως ήταν μηχανή λάστιχο.
Ωραίο όμως είναι πχ και το leon, (το λέω γιατί το έχω και έχω γνώμη όχι για κανένα άλλο λόγο), έχει και αυτό τα καλά που είχε η corolla αλλά μέσα είναι.... αθόρυβο και δεν έχει τα κακά της corolla.
Είναι εκπληκτικό να οδηγάς στους καρόδρομους της Ελλάδας και να μην ακούς το παραμικρό. Τι δεν του έχω κάνει να ακουστεί κάτι, μάταια, μιλάμε για ποιότητα κατασκευής.
Γι αυτό και το ιδανικό αυτοκίνητο είναι ένα Γερμανικό με μια μηχανή toyota, γι'αυτο και η BMW έχει diesel μηχανές της toyota ή κάνω λάθος?

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από endurasKE-30 Εμφάνιση μηνυμάτων
Και παλι απο το 2001 που βγηκε η αποφαση μεχρι το 2004 που πουληθηκε ειναι αλλα τοσα χρονια απο τοτε που το ειχες αγορασει.

Το πιο περιεργο όλων ειναι οτι λες οτι οποιος δε σε ακουσε και αγορασε κορολλα χτυπαει το κεφαλι του στον τοιχο.
Αυτο το κλαμπ μετραει αισιως πανω απο 4.000 μελη και οσο και να ψαξεις δεν θα βρεις πανω απο 5 ποστ απο ατομα τα οποια αναφερουν προβληματα τα οποια ΔΕΝ αντιμετωπιστηκαν απο την ΤΟΥΟΤΑ.
Βρες μου αλλη εταιρια που να δινει 7 χρονια εγγυηση και να αλλαζει στα 6 χρονια και 11 μηνες μοτερ σε Ε11 το οποιο απο αστοχια υλικου καιει λαδακια.

Μακαρι να βγει απροβληματιστο το Λεον σου φιλε μου, αλλα σε 2 χρονια ληγει η εγγυηση σου και τοτε βαζεις γερα το χερι στην τσεπη αν εχεις καποιο προβλημα.
Και τι να κάνω ο κακομοίρης? Είχα άλλες προτεραιότητες να κάνω την εποχή εκείνη και αναγκαστικά το κράτησα όσο το κράτησα.
Οσο αφορά την εγγύηση από τότε δεν μου λέει τίποτα αυτό.
Η εργοστασιακή ήταν 3 και τα +3 ήταν της ΤΟΥΟΤΑ ΕΛΛΑΣ αλλιώς δεν θα πούλαγε τόσα κομμάτια.
Και ξαναλέω, ήμουνα στον Κηφισό. Εχει σημασία αυτό. Ειχα επαφές με κόσμο, με dealers, με συνεργεία με με με.
Και η mitsubishi και η honda δίνουν 7 χρόνια πόσοι τα αγοράζουν όμως?
Απλά η ΤΟΥΟΤΑ δημιούργησε ένα μύθο, ο οποίος πια έχει καταρρεύσει.
Μα πριν λίγο καιρό η ίδια η εταιρεία παραδέχθηκε ότι έβγαζε προβληματικά αυτοκίνητα.
Ποιος γνωρίζει για τα yaris που το σασμαν έπεφτε στον δρόμο?
Ποιος γνωρίζει για τα hatchback τα 5πορτα με τις βροχές στην Δυτική Αττική ότι τις επόμενες ημέρες τα έφερναν νταλίκες
στην Ελευσίνα πλημμυρισμένα απο το νερό?
Εντάξει... σίγουρα δεν ήταν όλα έτσι. Αλλά όμως είχα την ευκαιρία να οδηγήσω πάνω από 15 διαφορετικές corolla.
Οι θορυβοι ήταν ίδιοι σε όλες.
Βέβαια μιλάτε με έναν άνθρωπο που ακούει μύγα στο χιλιόμετρο, αλλά τι να κάνουμε?
Εχω παραδείγματα ανθρώπων που μου λένε "ε ναι τρίζει πολύ αλλά είναι καλό αυτοκίνητο"
Οκ πάω πάσο. Αλλά όποιος καεί στο χυλό, φυσάει και το γιαούρτι παιδιά ε?
Επίσης η εγγύηση είναι 4 χρόνια για το leon.

ΥΓ/ σε καμία περίπτωση δεν θεωρώ βλάκα-ηλίθιο ή ότιδήποτε άλλο τον αγοραστή μιας TOYOTA.
Παραπλανημένο μπορεί.
Απλά έχει καλύτερες επιλογές και δεν το ψάχνει.
Είναι δικαίωμα του καθενός να επιλέγει ότι θέλει αλλά και να το κρίνει όμως.
Είπα ότι κάποια μέρα παραπλανήθηκα και σκέφτηκα "ρε λες όλοι αυτοί οι ευχαριστημένοι να έχουν δίκιο?"
Εκεί την πάτησα.
Μα τι να σας πω τώρα αυτά δεν λέγονται δημοσίως. Και οι dealers τραβούσαν τα μαλλιά τους με αυτά και όλοι
καταλάβαιναν πολύ καλά τι πρόβλημα υπήρχε.
Ξέρετε ότι μέσα σε ένα χρόνο περίπου έγιναν στο ίδιο μοντέλο 1300 μικροδιορθώσεις?
Ναι 1300!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη corollapatra : 12-09-08 στις 12:31. Αιτία: Συχγώνευση posts...
  #10  
Παλιά 11-09-08, 14:55
Το avatar του χρήστη endurasKE-30
endurasKE-30 Offline:
Administrator

 
Εγγραφή: 07-02-2005
Περιοχή: Εκει που θελω να ειμαι!!!!
Ηλικία: 45 male
Μηνύματα: 6.655
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 3 φορές σε 3 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 906
endurasKE-30 έχει φοβερή αύρα endurasKE-30 έχει φοβερή αύρα
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από EVANK Εμφάνιση μηνυμάτων
Μιλάω για μια ΕΕ101
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από EVANK Εμφάνιση μηνυμάτων
τουλάχιστον το συγκεκριμένο μοντέλο του 1997-98 με τα στρογγυλά φώτα μπροστά ήταν ένα όμορφο αυτοκίνητο
Φιλε μου ειπες οτι εισαι πρωην μηχανικος της ΤΟΥΟΤΑ.
Σωστα??????????????

Θα επρεπε να ξερεις οτι ΕΕ101 με στρογγυλα φωτα ΔΕΝ υπαρχει.
ΕΕ111 ειναι η δικια σου
__________________
Επειδή το παλιό είναι αλλιώς...
****** KE-30 ******
COROLLA CLUB
Διοικητικό μέλος
Administrator Υποχθόνιων Επιχειρήσεων
http://img22.imageshack.us/img22/7020/followxr9ly1jn0vz1.gif

Κλειστό Θέμα


Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA EDITIONS > COROLLA EDITIONS > TOYOTA COROLLA 111(G6)

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Που θέλετε να σας πάμε;



Page generated in 0,18484902 seconds (83,82% PHP - 16,18% MySQL) with 42 queries
Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 14:25.
Συνολικές Εμφανίσεις:
Σημειώστε όλα τα forums ως διαβασμένα | Δείτε τους υπεύθυνους των forums



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.6.7
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
All modifications are copyrighted to their respective owners.
CorollaClub Copyright © 2003-2012 BlueChris
www.corollaclub.com
Powered by psiStats 2006 v
Copyright © Anthony Kanevsky (aka Psionic Vision)