Untitled Document

Καλωσήλθατε στα CorollaClub Forums.

Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! . H εγγραφή σας στην online κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να κατεβάσετε αρχεία, φωτογραφίες και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας.. H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη, Γίνε και εσύ μέλος του CorollaClub Forums σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλώ επικοινωνείστε μαζί μας.
Καλώς ορίσατε στο φόρουμ μας !!!
Επιστροφή   CorollaClub Forums > ΔΙΑΦΟΡΑ ΑΣΧΕΤΑ ΘΕΜΑΤΑ > OFF TOPIC

OFF TOPIC Εδώ μπορείτε να γράφετε ό,τι θέλετε!! Από ειδήσεις μέχρι τι φαγητό έχετε σπίτι!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Βοήθεια Για H/y
  #1  
Παλιά 23-10-06, 15:26
Το avatar του χρήστη madvinegar
madvinegar Offline:
Administrator

 
Εγγραφή: 25-05-2005
Μοντέλο: Jeep Renegade
Περιοχή: Πειραιάς
Ηλικία: 44 male
Μηνύματα: 12.662
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 2 φορές σε 2 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 10
madvinegar είναι πάρα πολύ καλός madvinegar είναι πάρα πολύ καλός madvinegar είναι πάρα πολύ καλός madvinegar είναι πάρα πολύ καλός madvinegar είναι πάρα πολύ καλός
Βοήθεια Για H/y

Η ερωτηση που θα κάνω απευθύνεται πιο πολύ στους computerακηδες του φόρουμ. (Θα προτείνω να ανοίξουμε καινούριο φόρουμ για ερωτησεις που έχουν σχέση με υπολογιστές, τί λετε? )

Λοιπόν, έχω τις ακόλουθες 2 ερωτήσεις.

1) Πρόσφατα έβαλα στο PC μου ένα προγραμματάκι για επικοινωνία μεταξύ υπολογιστών. Το προγραμματάκι αυτό δουλεύει μόνο αν και οι 2 υπολογιστές είναι συνδεδεμένοι στο internet (κάτι σαν remote desktop είναι). Ο σκοπός μου είναι να μπορώ να συνδέομαι από τον υπολογιστή στο σπίτι με τον υπολογιστή στο γραφείο για να μπορω να τσεκάρω τα e-mails μου κτλπ. Τα έχω καταφέρει μια χαρά μέχρι στιγμής αλλά έχω το εξής πρόβλημα. Για να γίνεται αυτό πρέπει να αφήνω ανοιχτό τον υπολογιστή στο γραφείο. Σκέφτηκα λοιπόν να τον αφήνω σε stand-by mode (ώστε να μην καταναλώνει πολύ ρευμα). Το κακό λοιπόν είναι ότι όταν ο υπολογιστής μπει σε stand-by mode, κλείνει και την σύνδεση ίντερνετ οπότε η επικοινωνία μεταξύ των υπολογιστών είναι αδύνατη... Αυτό που θέλω να κάνω είναι να αφήνω τον υπολογιστή του γραφείου σε stand-by mode αλλά να διατηρείται η γραμμή του internet ανοιχτή, έτσι ώστε όταν προσπαθήσω να μπώ από τον υπολογιστή του σπιτιού στον υπολογιστή στο γραφείου, να υπάρχει ανοιχτή σύνδεση και να κάνω wake-up στον υπολογιστή του γραφείου και να τον ανοίξω (για να κάνω τη δουλειά μου). Ξέρεις κανείς πως γίνεται αυτό? Είμαι σίγουρος πως γίνεται αλλά δεν ξέρω πως. Μπηκα στο BIOS να κοιτάξω αλλά δεν βρήκα άκρη...

2) Μου χάρησε ένας φίλος ένα σκληρό δίσκο 100gb αλλά είναι SATA ενώ η κάρτα που έχω έχει μονο υποδοχές για IDE. Ξέρει κανείς πως μπορώ να τα "παντρεψω"? Γνωρίζω ότι υπάρχει κάτι σαν IDEtoSATA adapter για αυτη τη δουλειά αλλά δεν ξέρω που μπορω να βρω. Υπάρχει καμιά άλλη λύση πχ μέσω USB ?

Ευχαριστω προκαταβολικά για την βοήθεια!
__________________
COROLLA CLUB
Διοικητικό μέλος
Corolless but still a Renegade... OlllllllO
Απάντηση με παράθεση
Re: Βοήθεια Για H/y
  #2  
Παλιά 23-10-06, 15:48
Το avatar του χρήστη akis308
akis308 Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 25-11-2005
Μοντέλο: ΑΕ 92
Περιοχή: Hράκλειο-Κρήτη
Ηλικία: 42 male
Μηνύματα: 2.379
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 12 φορές σε 12 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 462
akis308 είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Re: Βοήθεια Για H/y

Στο γραφείο έχεις dial up σύνδεση;
Αν όχι μέσα στο bios υπάρχει μία επιλογή "wake on lan".
και κλειστός να είναι ανοίγει όταν του ζητηθεί κάποιο αρχείο.
Για δες το αυτό.
Για το δίσκο τράβα πάρε μια εξωτερική θήκη με 20 Ε και είσαι άρχοντας...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 23-10-06, 16:11
Το avatar του χρήστη madvinegar
madvinegar Offline:
Administrator

 
Εγγραφή: 25-05-2005
Μοντέλο: Jeep Renegade
Περιοχή: Πειραιάς
Ηλικία: 44 male
Μηνύματα: 12.662
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 2 φορές σε 2 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 10
madvinegar είναι πάρα πολύ καλός madvinegar είναι πάρα πολύ καλός madvinegar είναι πάρα πολύ καλός madvinegar είναι πάρα πολύ καλός madvinegar είναι πάρα πολύ καλός
Στο γραφείο έχω ADSL (το οποίο βολευει πολύ στην περιπτωση μου γιατί έχω static IP οπότε μπορώ να συνδέομαι από οπουδήποτε στο συγκεκριμένο IP). Μέσα στο ΒΙΟS δεν βρήκα το WoL δυστυχώς... Η μητρική μου ειναι MSI 648F Neo.

Όσο για το δίσκο, τι εννοείς όταν λες "εξωτερική θηκη"? Υπάρχει θήκη που μπαίνει σε USB και μετά συνδέεται στο SATA?
__________________
COROLLA CLUB
Διοικητικό μέλος
Corolless but still a Renegade... OlllllllO
Απάντηση με παράθεση
Re: Βοήθεια Για H/y
  #4  
Παλιά 23-10-06, 16:23
michael_s Offline:
 
Εγγραφή: 29-06-2005
Μοντέλο: E12 f/l
Περιοχή: πισω απο το τιμονι μου
Ηλικία: 44 male
Μηνύματα: 206
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 0
michael_s είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Re: Βοήθεια Για H/y

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από madvinegar2003";p="58445

Όσο για το δίσκο, τι εννοείς όταν λες "εξωτερική θηκη"? Υπάρχει θήκη που μπαίνει σε USB και μετά συνδέεται στο SATA?
Υπαρχει θηκη η οποια μετατρεπει εναν εσωτερικο δισκο (eide/sata/ata), σε εξωτερικο usb! Η τιμη της ειναι απο 20 ευρω και θα μπορεις να τον μεταφερεις σπιτι-γραφειο γραφειο-σπιτι!Φανταζομαι οτι αυτη τη θηκη εννοει ο akis308
Απάντηση με παράθεση
Re: Βοήθεια Για H/y
  #5  
Παλιά 23-10-06, 16:27
Το avatar του χρήστη endurasKE-30
endurasKE-30 Offline:
Administrator

 
Εγγραφή: 07-02-2005
Περιοχή: Εκει που θελω να ειμαι!!!!
Ηλικία: 45 male
Μηνύματα: 6.655
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 3 φορές σε 3 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 907
endurasKE-30 έχει φοβερή αύρα endurasKE-30 έχει φοβερή αύρα
Re: Βοήθεια Για H/y

Μακη υπαρχει PCI καρτα που δεχεται SATA σκληρους και μαλιστα προσφερει και την δυνατοτητα RAID αν εχεις πανω απο εναν.
__________________
Επειδή το παλιό είναι αλλιώς...
****** KE-30 ******
COROLLA CLUB
Διοικητικό μέλος
Administrator Υποχθόνιων Επιχειρήσεων
http://img22.imageshack.us/img22/7020/followxr9ly1jn0vz1.gif

Απάντηση με παράθεση
Re: Βοήθεια Για H/y
  #6  
Παλιά 23-10-06, 16:31
Το avatar του χρήστη toyota mania
toyota mania Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 02-01-2005
Μοντέλο: Avensis
Περιοχή: καρδίτσα
Ηλικία: 51 male
Μηνύματα: 2.679
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 1 φορές σε 1 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 505
toyota mania είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Re: Βοήθεια Για H/y

Το wake on lan νομιζω οτι λειτουργει για συνδεσεις δικτυου, δηλαδη για συνδεσεις μεσω της θυρας δικτυο του υπολογιστη, αλλα εαν το modem ειναι και router και συνδεεται μεσω etherner, εχεις ιντερνετ ανεξαρτητου εαν ειναι ανοιχτος η κλειστος το pc και λογικα γινεται αυτο που θελεις.Τωρα για να συνδεσεις σκληρο sata σε μητρικη που δεν υποστηριζει τετοιο δισκο γινεται με ενα controller σε θυρα PCI σαν αυτον εδω http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.802229
__________________
Ηρακλης. 4A-FE Power και τωρα 2SZ-FE.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 23-10-06, 16:48
Το avatar του χρήστη madvinegar
madvinegar Offline:
Administrator

 
Εγγραφή: 25-05-2005
Μοντέλο: Jeep Renegade
Περιοχή: Πειραιάς
Ηλικία: 44 male
Μηνύματα: 12.662
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 2 φορές σε 2 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 10
madvinegar είναι πάρα πολύ καλός madvinegar είναι πάρα πολύ καλός madvinegar είναι πάρα πολύ καλός madvinegar είναι πάρα πολύ καλός madvinegar είναι πάρα πολύ καλός
Ευχαριστώ πολύ παιδιά.
Μακάρι να μπορούσα να τον κλείνω τελείως και να μπορώ να τον ανοίγω από μακριά όποτε θέλω! Όντως Ηρακλή είμαι συνδεδεμένος με router 24ωρες το 24άωρο αλλά όταν κλείνω τον υπολογιστή, κλείνει και το φωτάκι με το σήμα του USB πάνω στο router που σημαίνει ότι κλείνει το router αλλά το φωτάκι με το σήμα "@" παραμένει ανοιχτό που σημαίνει όπως λες ότι η γραμμή του ιντερνετ παραμένει ανοιχτη! Αυτό που θέλω να κάνω είναι να διατηρώ ανοιχτή τη γραμμή όταν μπαίνει σε stand-by ο υπολογιστής (ή όταν τον κλείνω) ώστε να μπορώ να τον κάνω wake από τον υπολογιστή του σπιτιού. (έστω μέσω Wake on Lan που λεει και ο Άκης).
Το BIOS δεν βοηθαει και πολύ δυστυχώς... Δεν βλέπω και πολλές επιλογές στη μητρική...
Το wake on lan είναι προγραμματάκι ή επιλογή στο BIOS της μητρικής? (αλλά πρέπει να έχεις μητρική που το υποστηρίζει)
__________________
COROLLA CLUB
Διοικητικό μέλος
Corolless but still a Renegade... OlllllllO
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 23-10-06, 17:40
Το avatar του χρήστη akis308
akis308 Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 25-11-2005
Μοντέλο: ΑΕ 92
Περιοχή: Hράκλειο-Κρήτη
Ηλικία: 42 male
Μηνύματα: 2.379
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 12 φορές σε 12 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 462
akis308 είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Επιλογή του Bios είναι Μιχάλη.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 23-10-06, 18:09
Το avatar του χρήστη toyota mania
toyota mania Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 02-01-2005
Μοντέλο: Avensis
Περιοχή: καρδίτσα
Ηλικία: 51 male
Μηνύματα: 2.679
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 1 φορές σε 1 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 505
toyota mania είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από madvinegar2003";p="58453
Ευχαριστώ πολύ παιδιά.
Μακάρι να μπορούσα να τον κλείνω τελείως και να μπορώ να τον ανοίγω από μακριά όποτε θέλω! Όντως Ηρακλή είμαι συνδεδεμένος με router 24ωρες το 24άωρο αλλά όταν κλείνω τον υπολογιστή, κλείνει και το φωτάκι με το σήμα του USB πάνω στο router που σημαίνει ότι κλείνει το router αλλά το φωτάκι με το σήμα "@" παραμένει ανοιχτό που σημαίνει όπως λες ότι η γραμμή του ιντερνετ παραμένει ανοιχτη! Αυτό που θέλω να κάνω είναι να διατηρώ ανοιχτή τη γραμμή όταν μπαίνει σε stand-by ο υπολογιστής (ή όταν τον κλείνω) ώστε να μπορώ να τον κάνω wake από τον υπολογιστή του σπιτιού. (έστω μέσω Wake on Lan που λεει και ο Άκης).
Το BIOS δεν βοηθαει και πολύ δυστυχώς... Δεν βλέπω και πολλές επιλογές στη μητρική...
Το wake on lan είναι προγραμματάκι ή επιλογή στο BIOS της μητρικής? (αλλά πρέπει να έχεις μητρική που το υποστηρίζει)
Μα το router το συνδεεις με ethernet οχι usb και τα modem router δουλευουν αυτονομα απο τον υπολογιστη και περνουν ρευμα απο την μπριζα.Αρα μεχρι την θυρα ethernet του υπολογιστη εχεις παντα internet και ας ειναι κλειστος.
__________________
Ηρακλης. 4A-FE Power και τωρα 2SZ-FE.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 23-10-06, 18:27
Το avatar του χρήστη madvinegar
madvinegar Offline:
Administrator

 
Εγγραφή: 25-05-2005
Μοντέλο: Jeep Renegade
Περιοχή: Πειραιάς
Ηλικία: 44 male
Μηνύματα: 12.662
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 2 φορές σε 2 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 10
madvinegar είναι πάρα πολύ καλός madvinegar είναι πάρα πολύ καλός madvinegar είναι πάρα πολύ καλός madvinegar είναι πάρα πολύ καλός madvinegar είναι πάρα πολύ καλός
Ηρακλή για να σου δώσω να καταλάβεις... Το router έχει 3 φωτάκια. Ένα του USB (επειδή συνδέεται μεσω USB στον σκληρό), ένα της σύνδεσης (με σήμα το "@") και ένα του ρεύματος.
Όταν σβήνω τον υπολογιστή, παραμένουν ανοιχτά τα φωτάκια του ρευματος (αφου οπως λες περνει ρευμα απο εξωτερική μπρίζα) και του ιντερνετ αλλά σβήνει το φωτακι του USB. Οπότε υποθετω πως όταν γινεται αυτο, δεν δουλευει και το ρουτερ άρα η σύνδεση σταματάει στο ρούτερ και δεν συνεχίζει μέχρι τον σκληρο.
Άρα λογικά... το προβλήματα είναι 2...

1) Αν κάνω stand-by (όπου δεν κλείνει το USB) πως θα διατηρησω την σύνδεση ώστε να δωσει εντολή στον υπολογιστη να ξυπνήσει, ή/και
2) Αν τον κλείσω τελείως, πως θα κρατησω ανοιχτό το USB ωστε να συνεχίσει να δουλευει το ρουτερ και να δωσει εντολη στον υπολογιστη να ανάψει...
__________________
COROLLA CLUB
Διοικητικό μέλος
Corolless but still a Renegade... OlllllllO
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Επιστροφή   CorollaClub Forums > ΔΙΑΦΟΡΑ ΑΣΧΕΤΑ ΘΕΜΑΤΑ > OFF TOPIC

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία
Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
βοήθεια stelius ΓΕΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ 2 31-03-09 12:41
Εκκληση για Βοήθεια!!!! Ayrton OFF TOPIC 1 23-02-08 01:02
Λίγη βοήθεια tdm900m ΓΕΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ 24 27-09-07 09:52
Βοήθεια για αγορά I.X. ari ΓΕΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ 10 22-09-07 21:02
Για Τη Βοήθεια Όλων DjBac Θελω βοηθεια 0 14-03-05 22:57



Page generated in 0,16899300 seconds (82,68% PHP - 17,32% MySQL) with 42 queries
Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 04:19.
Συνολικές Εμφανίσεις:
Σημειώστε όλα τα forums ως διαβασμένα | Δείτε τους υπεύθυνους των forums



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.6.7
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
All modifications are copyrighted to their respective owners.
CorollaClub Copyright © 2003-2012 BlueChris
www.corollaclub.com
Powered by psiStats 2006 v
Copyright © Anthony Kanevsky (aka Psionic Vision)