Untitled Document

Καλωσήλθατε στα CorollaClub Forums.

Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! . H εγγραφή σας στην online κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να κατεβάσετε αρχεία, φωτογραφίες και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας.. H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη, Γίνε και εσύ μέλος του CorollaClub Forums σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλώ επικοινωνείστε μαζί μας.
Καλώς ορίσατε στο φόρουμ μας !!!
Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA CLUB > ΓΕΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ

ΓΕΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ ΘΕΜΑΤΑ ΣΥΖΗΤΗΣΗΣ

Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της ψηφοφορίας: Σε πιο βαθμό πιστεύετε ότι βρίσκετε στην Ελλάδα η Οδηγική Παιδεία?
Αριστο 0 0%
Αρκετά καλό 0 0%
Μέτριο 5 10,20%
Κάτω του μετρίου 24 48,98%
Απαράδεκτο 20 40,82%
Ψήφισαν: 49. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Οδηγική Παιδεία
  #1  
Παλιά 12-04-08, 20:01
Το avatar του χρήστη Ayrton
Ayrton Offline:
Administrator
 
Εγγραφή: 06-12-2004
Μοντέλο: Avensis 2009 1.8 CVT
Περιοχή: Πετρούπολη
Ηλικία: 47 male
Μηνύματα: 2.901
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 528
Ayrton είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Οδηγική Παιδεία

Ενα πολύ σημαντικό κεφάλαιο!!!

Υπάρχει στην Ελλάδα? Εαν ναι σε τι βαθμό?? Τι πιστεύετε ότι πρέπει να γίνει ώστε να βελτιωθεί? Προτάσεις που θα έπρεπε να γίνουνε πραγματικότητα προκειμένου να βελτιωθεί η οδηγική παιδεία/συμπεριφορά όλων μας?

Είναι ένα θέμα ΠΟΛΥ σοβαρό, για αυτό θα ήτανε φρόνιμο να γίνει μια πολύ ωραία κουβέντα γύρω από αυτό! Οπότε οτιδήποτε που θα ξεφεύγει και δεν θα έχει σχέση με αυτό το σοβαρό θέμα θα σβήνετε αμέσως!
__________________
"Racing is in my Blood......
............... its my LIFE"


Corolla Club
Administration Group
Διοικητικό Μέλος
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 12-04-08, 20:09
Το avatar του χρήστη electro
electro Offline:
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Μοντέλο: Corolla E12 SOL, 2003
Ηλικία: 41 male
Μηνύματα: 1.906
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 400
electro θα γίνει πολύ σύντομα πασύγνωστος
Θα ηθελα να ημουν πολυ σκληρος , αλλα καποια πραγματα δεν με ωθησαν να πατησω το " Απαραδεκτοι ". Γι αυτο εβαλα κατω του μετριου.


Η παιδεία που εχουμε ολοι μας ειναι αθλια.....Δεν ξερω εαν θα μπορούσε να βρεθεί λυση.... Είναι σο αιμα μας , μαλλον...
__________________
Πουλάω Την Corolla Μου ....

http://www.corollaclub.com/forums/showthread.php?t=20389




Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 12-04-08, 20:23
Το avatar του χρήστη Alex-poli
Alex-poli Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Ηλικία: 42 male
Μηνύματα: 2.877
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 504
Alex-poli είναι πάρα πολύ καλός Alex-poli είναι πάρα πολύ καλός Alex-poli είναι πάρα πολύ καλός Alex-poli είναι πάρα πολύ καλός
Πολύ καλό θέμα.Μ'αρεσει που το θέτεις αλλά δυστηχώς δεν νομίζω να ακούσουμε κάτι καλό. Λοιπόν, κατά τη γνώμη δεν υπάρχει οδιγική παιδεία ούτε για αστείο. Δεν ξέρω ούτε εγώ το γιατί αλλά όπως σε όλα τα κοινωνικά και καθημερινά θέματα έτσι και σε αυτό δεν υπάρχει καμία παιδεία. Ισώς φταίει η παιδεία που παίρνει από το σπίτι του ο καθένας και μετά γίνεται κάφρος. Ίσως επειδή δεν υπάρχουν τα κατάλληλα πρότυπα. Ειλικρινά δεν ξέρω είναι πολλά τα στραβά σε αυτήν την χώρα και δεν περιμένω να αλλάξει τίποτα. Για παράδειγμα το ψάρι βρωμάει απο το κεφάλι, άρα όταν οι μεγάλοι τα κάνουν σκα....τά και δεν υπολογίζουν, ούτε σέβονται τίποτα γιατί να το κάνω εγώ. Όλη μέρα στο τρέξιμο. Είναι πολλά αυτά συμβαίνουν στην προσωπική ζωή του καθενός και μετά ο καθένας ξεσπάει όπου βρεί, όπως για παράδειγμα στους δρόμους. Έχω δει οδηγούς να μαλώνουν και για να το παίξει ο ένας πιο μάγκας έβγαλε απο πίσω τσεκούρι. Τι να πώ δεν ξέρω. Δεν υπάρχει οδιγική παιδεία και ούτε θα αποκτήσουμε
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 12-04-08, 20:48
Το avatar του χρήστη KOMIS
KOMIS Offline:
Κυριλέ Μέλος
 
Εγγραφή: 22-02-2007
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Ηλικία: 52 male
Μηνύματα: 267
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 237
KOMIS είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
μεγαλο θεμα.τι ακριβως ειναι?:ειναι η συμπεριφορα μας απεναντι στους αλλους οδηγους,απεναντι στους πεζους,απεναντι στον κωδικα οδικης κυκλοφοριας ,απεναντι στο αυτοκινητο μας .τροποι αντιμετωπισης :μακροπροθεσμα.εισοδος στα σχολεια απο πολυ νωρις μαθηματα οδικης κυκλοφορειας,και συμπεριφορας,οποσδηποτε καλυτερευση δρομων,ναι......για βελτιωση της προσωπικης μας συμπεριφορας και παιδειας εξυπακούεται καλοι δρομοι,και σουηδο να φερεις εδω και να οδηγησει,σε δυο τρεις μερες θα αρχισει τα καντηλια και τις παραβασεις χαχαχα.

καταργηση τροπου αποκτησεις διπλωματος με λαδωμα.βραχυπροθεσμα. αυτηροτερες ποινες και χρηματικες αλλα και αφαιρεση διπλωματος,αυστηροτερος τροπος αποκτησης διπλωματος.συνεχεις περιπολια τροχαιας στους δρομους,αυτα μου ερχονται προς το παρων,υπαρχουν παρα πολλοι τροποι και μετρα.
__________________
}-Γ
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 12-04-08, 20:59
Το avatar του χρήστη Ayrton
Ayrton Offline:
Administrator
 
Εγγραφή: 06-12-2004
Μοντέλο: Avensis 2009 1.8 CVT
Περιοχή: Πετρούπολη
Ηλικία: 47 male
Μηνύματα: 2.901
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 528
Ayrton είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Εγώ πάλι νομίζω ότι η λογική του να σε τιμωρήσω όσο περισσότερο μπορώ στην τσέπη σου για να μην κάνει κάτι είναι αυτό που οδηγεί τους περισσότερους να μην λαμβάνουνε υπόψιν τους νόμους.

Ομως πριν φτάσουμε εκεί, έχει προηγηθεί η μηδενική -κυριολεκτικα- παροχή εκπαίδευσης αλλά και ενημέρωσης, όταν όλοι μας είμασταν σε πολύ πιο μικρή ηλικία. Και εξηγούμαι.....

Εγώ έχω ζήσει στην Γερμανία τα πρώτα μου χρόνια.... έως τα 12. Μέχρι εκείνη την ηλικία, είχα πάρει ήδη ΔΙΠΛΩΜΑ ΟΔΗΓΗΣΗΣ ΠΟΔΗΛΑΤΟΥ!!!! Μην το γελάτε. Ο λόγος βεβαίως δεν είναι γιατί πρέπει να έχεις δίπλωμα για να οδηγήσεις ποδήλατο. Είναι πασιφανές. Είναι για να αποκτήσουνε την κατάλληλη παιδεία οι πολίτες απο μικρή ηλικία. Να αρχίσουνε να αναγνωρίζουνε σήματα, προταιρεότητες και γενικός συνθήκες δρόμου και να εγκληματίζονται με τα οδηγικά γίγνεσθαι. Οι δε εξετάσεις γίνονται απο την αστυνομία, παρουσία αστυνομικών, οι οποίοι είναι και οι εξεταστές. Ετσι λοιπόν απο μικρή ηλικία, ήδη γνρίζεις τα βασικά και εξικοιώνεσαι καλύτερα με την λογική της οδήγησης!

Κάτι τέτοιο σε μια χώρα με τα περισσότερα θανατηφόρα ατυχήματα στην Ευρώπη νομίζω ότι θα ήτανε απαραίτητο (Ναι, για την Ελλάδα μιλάω). Αλλά οι δικοί μας εδώ κιμούνται τον ύπνο του δικαίου, και σκέφτονται μόνο τι εισπρακτικά μετρα θα εφαρμόσουνε για να φάνε περισσότερα.

Ούτε λόγος βέβαια να γίνεται για τα λαδώματα..... Οταν λοπόν όλο το σύστημα είναι σάπιο και βασίζεται στο κέρδος του κάθε εμπλεκόμενου κλάδου, και όχι στην πραγματική εκπαίδευση των μελλοντικών οδηγών, μπορούνε να υπάρχουνε ελπίδες ότι θα αλλάξει ποτέ κάτι???
__________________
"Racing is in my Blood......
............... its my LIFE"


Corolla Club
Administration Group
Διοικητικό Μέλος
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 12-04-08, 21:19
Το avatar του χρήστη KOMIS
KOMIS Offline:
Κυριλέ Μέλος
 
Εγγραφή: 22-02-2007
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Ηλικία: 52 male
Μηνύματα: 267
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 237
KOMIS είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Εγώ πάλι νομίζω ότι η λογική του να σε τιμωρήσω όσο περισσότερο μπορώ στην τσέπη σου για να μην κάνει κάτι είναι αυτό που οδηγεί τους περισσότερους να μην λαμβάνουνε υπόψιν τους νόμους.

διαχωρησα οπως ειδες σε μακρο....και βραχυ....για τα μακρο συμφωνουμε.για τα βραχυπροθεσμα μετρα τωρα δηλαδη τα αμεσα νομιζω οτι η παραδειγματικη τιμωρια ειναι μονοδρομος οσο και αν δεν μου αρεσει ουτε και εμενα.φυσικα ενοειτε οτι τα λεφτα θα πηγαινουν για την καλυτερευση της καταστασης και θα πρεπει να το βλεπεις κιολας αυτο.αλλιως σιγουρα η ποινη θα εχει αντιθετα αποτελεσματα.βλεπεις π.χ.τι γινεται αυτες της μερες με τα διοδια.....ολοι προσπαθουν να τα αποφυγουν για αυτον τον λογο,διοτι νε μεν κρατος να πληρωσω,και παραπανω αν χρειαστει,αλλα να δω και αποτελεσματα οχι να πανε στις τσεπες καποιων....αν ειναι ετσι και εγω θα τα αποφυγο τα διοδια.οπως βλεπεις σε κανουν οι ιδιοι οσο και να θελεις ρε παιδι μου να εχεις καποια παιδεια να σε κανουν να την χασεις
__________________
}-Γ
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 12-04-08, 23:58
Το avatar του χρήστη kostasgasparis
kostasgasparis Offline:
 
Εγγραφή: 12-03-2008
Μοντέλο: E11 - Kia pro cee'd 1.6
Περιοχή: Ν. ΜΑΚΡΗ
Ηλικία: 44 male
Μηνύματα: 145
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 212
kostasgasparis είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Οδηγική παιδεία?τι ειναι αυτο.παιδια αυτο μου ακουγεται σαν ταινια επιστημονικης φαντασιας.δεν θα μιλησω για τους αλλους οπως κανετε ολοι σας.εγω δεν εχω παιδεια.και πως να εχει παιδεια ο καθενας απο εμας που βρισκεται σε αυτο το forum οταν σε ανυποπτο χρονο αρχιζει και μιλαει για δυναμομετρησεις,για ποιο ειναι το καλυτερο λαστιχο κτλ.παρτε το χαμπαρι!!!!!οσο και να βελτιωσετε το αυτοκινητο για χρηση σε δημοσιο δρομο μιλαμε και οχι σε πιστα καρτ.ας βγει ο οποιοσδηποτε απο εδω και ας πει οτι εχει παιδεια.πραγματικη παιδεια ομως.εγω παιδες οπως ειπα δεν θα βγαλω την ουρα μου απο εξω ουτε θα το παιξω καμποσος.δεν εχω παιδεια απο τη στιγμη που κανω εστω και μια μαλακια στο δρομο.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 13-04-08, 00:30
Το avatar του χρήστη Corollaxli
Corollaxli Offline:
Θεϊκό Μέλος
 
Εγγραφή: 12-09-2006
Μοντέλο: ΕΕ90 XLi 1.3 95Ηp
Περιοχή: Πετρούπολη-Καλαμάτα
Μηνύματα: 2.333
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 451
Corollaxli θα γίνει πολύ σύντομα πασύγνωστος
Κατα τη γνωμη μου οι Ελληνες σαν οδηγοι ειναι κατα το μεγαλυτερο μερος τους απαραδεκτοι.Κι αυτο γιατι πρωτον κυριαρχει η μιζα και το λαδι οποτε τα διπλωματα που αξιζουν να δωθουν δεν ειναι ουτε τα μισα(και η κουτση Μαρια βγαζει διπλωμα)και δευτερον δεν υπαρχει συνειδηση.Ο καθενας κανει οτι γουσταρει!!!!Η οδηγικη συμπεριφορα θα επρεπε να μπει ως μαθημα στα σχολεια αναγκαστικα για να εχουν οι μελλοντικοι οδηγοι την δυνατοτητα να καλιιεργησουν και να εκπαιδευτουν σωστα...
__________________
Χαμηλωμενο 3 ποντους corolla κοβει κ*λους απο την ΤΟΥΟΤΑ σαν κομπρα μεσα στους δρομους.Μη σταματας τις ταχυτητες καρφωνοντας μπροστα μου να κολας

ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΔΡΟΜΟΣ...ΑΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΜΕΓΑΛΟΣ ΑΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ...ΜΙΚΡΟΣ...ΤΟΛΜΑΣ ΝΑ ΠΑΣ ΑΝΤΙΘΕΤΑ ΣΤΟΥΣ ΝΟΜΟΥΣ?
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 13-04-08, 00:49
Το avatar του χρήστη KOMIS
KOMIS Offline:
Κυριλέ Μέλος
 
Εγγραφή: 22-02-2007
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Ηλικία: 52 male
Μηνύματα: 267
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 237
KOMIS είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
δεν εχω παιδεια απο τη στιγμη που κανω εστω και μια μαλακια στο δρομο.

μ@λ@κ..ς κανουμε ολοι μας.και παντα θα κανεις και θα ξανακανεις.ανθρωποι ειμαστε λαθοι κανουμε.σκοπος ειναι να μην ξανακανεις τις ιδιες μ@λ@κ..ς ...και προπαντος να μην κανεις εσκεμενα μ@λ@κ..ς .....αυτο ειναι οδηγικη παιδεια...
__________________
}-Γ

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη corollapatra : 13-04-08 στις 08:09.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 13-04-08, 00:50
Το avatar του χρήστη Corollaxli
Corollaxli Offline:
Θεϊκό Μέλος
 
Εγγραφή: 12-09-2006
Μοντέλο: ΕΕ90 XLi 1.3 95Ηp
Περιοχή: Πετρούπολη-Καλαμάτα
Μηνύματα: 2.333
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 451
Corollaxli θα γίνει πολύ σύντομα πασύγνωστος
Κοιταξε να δεις.Τι θεωρεις εσυ μ@λ@κ...?Το να πατησεις το γκαζι λιγο παραπανω η να σηκωσεις το χειροφρενο εκει που δε σε παιρνει???
__________________
Χαμηλωμενο 3 ποντους corolla κοβει κ*λους απο την ΤΟΥΟΤΑ σαν κομπρα μεσα στους δρομους.Μη σταματας τις ταχυτητες καρφωνοντας μπροστα μου να κολας

ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΔΡΟΜΟΣ...ΑΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΜΕΓΑΛΟΣ ΑΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ...ΜΙΚΡΟΣ...ΤΟΛΜΑΣ ΝΑ ΠΑΣ ΑΝΤΙΘΕΤΑ ΣΤΟΥΣ ΝΟΜΟΥΣ?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη corollapatra : 13-04-08 στις 08:10.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA CLUB > ΓΕΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Απορία σχετικά με την παιδεία μας verso ΓΕΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ 2 30-12-23 23:42



Page generated in 0,18059206 seconds (83,72% PHP - 16,28% MySQL) with 43 queries
Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 13:14.
Συνολικές Εμφανίσεις:
Σημειώστε όλα τα forums ως διαβασμένα | Δείτε τους υπεύθυνους των forums



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.6.7
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
All modifications are copyrighted to their respective owners.
CorollaClub Copyright © 2003-2012 BlueChris
www.corollaclub.com
Powered by psiStats 2006 v
Copyright © Anthony Kanevsky (aka Psionic Vision)