Untitled Document

Καλωσήλθατε στα CorollaClub Forums.

Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! . H εγγραφή σας στην online κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να κατεβάσετε αρχεία, φωτογραφίες και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας.. H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη, Γίνε και εσύ μέλος του CorollaClub Forums σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλώ επικοινωνείστε μαζί μας.
Καλώς ορίσατε στο φόρουμ μας !!!
Επιστροφή   CorollaClub Forums > ΔΙΑΦΟΡΑ ΑΣΧΕΤΑ ΘΕΜΑΤΑ > CARINA - AVENSIS - CELICA - RAV4

CARINA - AVENSIS - CELICA - RAV4 Ενα δωρακι για τους φιλους που ειναι κατοχοι και αυτοι μιας TOYOTA

 
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Ελεεινό τρέμουλο - χοροπηδημα
  #1  
Παλιά 02-07-23, 02:35
verso Offline:
Μικρό Μέλος
 
Εγγραφή: 27-08-2022
Μηνύματα: 41
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 26
verso είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Ελεεινό τρέμουλο - χοροπηδημα

Avensis T25 "Godzilla" έτρεμε από παλιά στα 120-140χαω. Ποτέ δεν δόθηκε δέουσα βάση διότι ήταν χαμηλής έντασης το τρέμουλο συν το γεγονός ότι το αμάξι είχε τρακάρει στο παρελθόν με αποτέλεσμα να σπάσει η ζάντα του οδηγού.
Πρόσφατα το χοροπηδημα (δεν μπορείς να το πεις διαφορετικά) έγινε ενοχλητικό στα 120 και άνω με αποτέλεσμα ταξίδια με μισό γκάζι έως την στιγμή που έγινε ανηποφορο. Ξαφνικά μετά από αλλαγές:
Δίσκοι - τακάκια
Δίσκοι σιαγόνες
Συμπλέκτη
Το αυτοκίνητο πλέον δεν οδηγιοταν ούτε με 100. Κάπου εκεί κάνει απότομο ξέσπασμα και ξεκινάει να χοροπηδάει όλο το αυτοκίνητο από ταχύτητες 80χαω και άνω και σε μια εβδομάδα έπεσε στα 60 και άνω.
Αφού γύρισε ο καημένος ο Σάκης(έτσι λέω το Αβενσις) από αρκετά συνεργεία(του γέρου μου το αμάξι κ το πήγαινε ο ίδιος σε συνεργεία) ακούσαμε πάρα πολλές ενδιαφέρουσες απόψεις - υποψίες αλλά ολοκληρωμένη διάγνωση και εντοπισμός αιτίας δεν βρέθηκε ποτέ. Ο ένας έλεγε στραβά ημιαξόνια!!!! Ο άλλος έλεγε σασμάν άλλος αμορτισέρ και άλλος τοπ μάουντ. Έτσι πάρθηκε η απόφαση να αλλαχθούν αρκετά πράγματα μιας κ έχει μετρήσει αρκετά κμ το αμάξι και δεν είχε κάνει ποτέ γενναίες επισκευές.
Αγόρασα λοιπόν:
Αμορτισέρ(καγιαμπα εξελ αφού τα φοράει από το εργαστασιο, τοπ μάουντ, μπαράκια ζαμφορ όλα αυτά για μπροστά. Για πίσω μόνο αμορτισέρ και μπαράκια ζαμφορ. Εξωτερικοί μπιλιοφόροι(έλεος μέχρι να τα βγάλω), εσωτερικούς δεν βρήκα πήρα μόνον σταυρούς γιατί είχε διαλυθεί τελείως ο ένας και μάλιστα είχε "φάει" την "κούπα" από μέσα αφήνοντας πατούρα στο σημείο που ήταν ο σταυρός.
Αλλαχθηκαν όλα αυτά και Ω ναι θαύμα!!!! Όχι δεν σταμάτησε να χοροπηδάει απλά πλέον το κάνει από 40χαω έως περίπου τα 80 που είναι πολύ αισθητό (δεν το οδηγάς) αλλά μετά τα 120-140 είναι λες και το αμάξι θέλει ζυγοστάθμιση δλδ πάρα πολύ λίγο το τρέμουλο.
Υπόψιν ότι το χοροπηδημα έρχεται μόνο υπό φορτίο δλδ εάν πατάς γκάζι... Ειδικά σε ανηφόρα.
Ερώτηση τώρα. Ο νους μου πάει σε:
Α) κούπες εσωτερικού μπιλιοφόρου (είπαμε αυτή η πατούρα δεν βγαίνει από το μυαλό μου)
Β) πίσω βάση μοτέρ ή βάση σασμάν.
Γ) σπασμένο διαφορικό
Δ) ρουλεμάν τροχού ;;;
Ε) κάποιος από τους 4 πολλαπλασιαστές αλλά τότε θα έπαιζαν ρόλο οι στροφές και όχι η ταχύτητα.
ΣΤ) συλλογικά όλα τα παραπάνω και ίσως κ κάτι άλλο;
Πολύ ωραίες θεωρίες αλλά όλα αυτά είναι δικές μου υποθέσεις μιας και κάποια διάγνωση σωστή δεν βρήκα να μου κάνουν. Ο προβληματισμός μου είναι ο εξής: γιατί να το κάνει μόνο σε ορισμένη ταχύτητα άνευ σημασίας ποια σχέση έχω στο σασμάν....
Υπόψιν οι ζάντες είναι αλουμινίου από άλλη μάρκα και ο αφαλός δεν παίρνει αποστάτη μιας και έχει μόλις 1-1.5μμ κενό.
Έχω σπάσει το κεφάλι μου και σπατάλησα 9ωρες από την ζωή μου και αποτέλεσμα δεν βγήκε.
Αύριο θέλω να αλλάξω πίσω αμορτισέρ ( δεν ξέρω πως θα το κάνω χωρίς εξωλκεα ελατηρίων αλλά πρέπει να γίνει για να ελέγξω και τις σιαγόνες μην είναι κολλημένες.

Υ.γ μην πάρετε μέγγενη σε σχήμα Υ που πουλάνε για εξωλκεα μπιλιοφορων.... Δεν κάνει για μπιλιοφόρους Τογιότα. Στα δικά μας μόνο τροχός και σφυροκαλεμο, μόνο χαρντκορ. ;
Αυτά. Ελπίζω αν το έχει ξανασυναντήσει κάποιος αυτό το πρόβλημα να μοιραστεί μαζί μου τρόπο διάγνωσης και τρόπο αντιμετώπισης.
Αυτά, ελπίζω να βρεθεί άκρη.....
Απάντηση με παράθεση
 


Επιστροφή   CorollaClub Forums > ΔΙΑΦΟΡΑ ΑΣΧΕΤΑ ΘΕΜΑΤΑ > CARINA - AVENSIS - CELICA - RAV4

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Τρέμουλο στο τιμόνι chrisd97 TOYOTA COROLLA 111(G6) 12 28-12-23 06:59
Τρέμουλο στο τιμόνι...Τι φταίει;;; butlerakos TOYOTA COROLLA 111(G6) 11 21-08-13 14:28
πιτσίλισμα υγρων υδραυλικου και τρέμουλο κινητηρα mavroidesgt1 TOYOTA COROLLA 111(G6) 6 01-05-10 10:40



Page generated in 0,27178407 seconds (88,31% PHP - 11,69% MySQL) with 66 queries
Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 17:46.
Συνολικές Εμφανίσεις:
Σημειώστε όλα τα forums ως διαβασμένα | Δείτε τους υπεύθυνους των forums



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.6.7
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
All modifications are copyrighted to their respective owners.
CorollaClub Copyright © 2003-2012 BlueChris
www.corollaclub.com
Powered by psiStats 2006 v
Copyright © Anthony Kanevsky (aka Psionic Vision)