Untitled Document

Καλωσήλθατε στα CorollaClub Forums.

Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! . H εγγραφή σας στην online κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να κατεβάσετε αρχεία, φωτογραφίες και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας.. H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη, Γίνε και εσύ μέλος του CorollaClub Forums σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλώ επικοινωνείστε μαζί μας.
Καλώς ορίσατε στο φόρουμ μας !!!
Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA CLUB > ΓΕΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ

ΓΕΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ ΘΕΜΑΤΑ ΣΥΖΗΤΗΣΗΣ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Οδήγηση τη νύχτα
  #1  
Παλιά 30-03-11, 22:28
Το avatar του χρήστη ranger
ranger Offline:
Administrator

 
Εγγραφή: 27-03-2005
Μοντέλο: E-12 Tsport facelift
Περιοχή: 'Ιλιον
Ηλικία: 43 male
Μηνύματα: 4.110
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 2 φορές σε 2 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 651
ranger θα γίνει πολύ σύντομα πασύγνωστος ranger θα γίνει πολύ σύντομα πασύγνωστος
Οδήγηση τη νύχτα

Ένα στα τρία τροχαία ατυχήματα του 24ώρου, συμβαίνει χωρίς το φως του ήλιου. Τις περισσότερες φορές, μάλιστα, είναι θανατηφόρο. Κυριότερες αιτίες είναι η υπνηλία, το αλκοόλ, η κούραση, η ταχύτητα και η παραβίαση της προτεραιότητας.

Όσο το φως του ήλιου χάνεται, τόσο αυξάνονται οι πιθανότητες ενός τροχαίου ατυχήματος. Τα νυχτερινά τροχαία ατυχήματα έχουν στατιστικά τους περισσότερους βαρύς τραυματισμούς και θανάτους. Κατά τις νυκτερινές ώρες, όμως, κυκλοφορούν πολύ λιγότερα οχήματα. Συνεπώς , το ποσοστό τους δείχνει να έχει ιδιαίτερη βαρύτητα.

Η μειωμένη ορατότητα κατέχει τον πρωτεύοντα ρόλο στην αύξηση του κινδύνου.

Η λογική τήρηση των ορίων ταχύτητας, κρίνεται επιτακτική κατά τις νυχτερινές ώρες.

Ο κίνδυνος αργεί να φανερωθεί και οι αντιδράσεις των οδηγών είναι πάντα πολύ πιο αργές απ΄ ότι με το φως της ημέρας.

Η μη ικανοποιητική οριζόντια και κάθετη σήμανση των δρόμων συμβάλλει σε ένα σημαντικό ποσοστό του όλου κακού.

Η αυξημένη κούραση σε συνδυασμό με όλα τα προηγούμενα ,αυξάνουν τις πιθανότητες εμπλοκής σε τροχαίο.

Η χρήση αλκοόλ ,η παραβίαση της προτεραιότητας και η αυξημένη ταχύτητα αποτελούν τρεις από τις βασικές αιτίες των νυχτερινών τροχαίων ατυχημάτων παγκοσμίως.

Η υπνηλία, πολλές φορές δεν έχει να κάνει μόνο με την κούραση, αλλά και με την ποιότητα του ύπνου που κάνει ο καθένας μας.

Το βρώμικο παρμπρίζ μπορεί να περιορίσει έως και 80% την καλή ορατότητα.

Τα φωτιστικά σώματα του αυτοκινήτου μειώνουν τη δέσμη του φωτός έως και 50% αν είναι σκονισμένα ή λασπωμένα ή μη σωστά ρυθμισμένα.

Οι υαλοκαθαριστήρες, σε περιπτώσεις βροχής, πρέπει να λειτουργούν σωστά και αποτελούν απαραίτητη προϋπόθεση για την ασφαλή νυχτερινή οδήγηση.

Το σύστημα εξαερισμού και κλιματισμού του αυτοκινήτου εφ όσον λειτουργεί σωστά, εξαφανίζει το θάμπωμα των γυάλινων επιφανειών.

Η σωστή ρύθμιση των φωτιστικών σωμάτων και η λειτουργία των φλας, τέλος, αποτελούν θεμελιώδες κεφάλαιο για την ασφαλή νυκτερινή οδήγηση.
__________________
COROLLA CLUB
Διοικητικό μέλος
Administrator Ειδικών Επιχειρήσεων


Κάντε τους δρόμους πιο ασφαλείς, είναι ευθύνη όλων μας...
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 31-03-11, 10:55
Το avatar του χρήστη andreas_e12
andreas_e12 Offline:
Κυριλέ Μέλος
 
Εγγραφή: 21-06-2010
Μοντέλο: Corolla e12
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Ηλικία: 36 male
Μηνύματα: 301
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 200
andreas_e12 είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Ερευνητές κρούουν τον κώδωνα του κινδύνου σε οδηγούς που επιλέγουν να οδηγήσουν για περισσότερες από δύο ώρες χωρίς διάλειμμα το βράδυ, επισημαίνοντας πως είναι σαν να οδηγούν υπό την επήρεια του αλκοόλ.
Στο συμπέρασμα αυτό κατέληξαν ερευνητές των πανεπιστημίων της Ουτρέχτης και του Μπορντό μετά από έρευνα που διενήργησαν σε 14 υγιείς οδηγούς ηλικίας 21 έως 25 ετών, οι οποίοι κλήθηκαν υπό την παρουσία και εποπτεία επιτηρητή να οδηγήσουν για δύο έως οκτώ ώρες με σταθερή ταχύτητα 130 χιλιομέτρων στη μεσαία λωρίδα κυκλοφορίας.


Τα λάθη του μεθυσμένου
Από την έρευνα διαπιστώθηκε ότι μετά από μόλις δύο ώρες στο τιμόνι, οι οδηγοί έκαναν τα ίδια λάθη που θα έκαναν αν είχαν ποσότητα 0,05% αλκοόλ στο αίμα τους. Στις τρεις ώρες, η απόδοση τους στην οδήγηση είχε μειωθεί σε ποσοστό που αντιστοιχούσε σε ποσότητα αλκοόλ 0,08% στο αίμα, ενώ στις 4,5 ώρες τα λάθη από την κούραση αναλογούσαν σε αλκοόλ 0,10%.
"Οι οδηγοί θα πρέπει να παίρνουν πολύ στα σοβαρά τη νύστα τους στο τιμόνι, καθώς αποτελεί μια από τις κύριες αιτίες δυστυχημάτων στους δρόμους. Δυστυχώς όμως δεν συνειδητοποιούν μερικές φορές τη νύστα τους, τη μειωμένη εγρήγορση και την έλλειψη αντανακλαστικών. Διάφορα πράγματα, όπως η ακρόαση δυνατής μουσικής ή το άνοιγμα του παραθύρου, δεν βοηθούν ιδιαίτερα. Αυτό που συστήνουμε, είναι να μην οδηγούν συνεχόμενα τη νύχτα πάνω από δύο ώρες", ανέφεραν οι ερευνητές.
Εισηγήθηκαν μάλιστα ότι αυτό το όριο θα πρέπει να θεσμοθετηθεί και επίσημα από τις εθνικές νομοθεσίες ώστε να περιοριστούν οι θάνατοι και τα δυστυχήματα κυρίως στις εθνικές οδούς.



Νύστα και ατυχήματα
Το ένα πέμπτο του συνόλου των ατυχημάτων στους δρόμους σύμφωνα με εκτιμήσει οφείλεται στη νύστα, με τις έρευνες να έχουν δείξει πως ένας στους τρεις οδηγούς παραδέχεται ότι οδηγεί νυσταγμένος το βράδυ, ενώ τρεις στους τέσσερις ότι οδηγούν κουρασμένοι.
Στην πράξη, οι περισσότεροι οδηγοί οδηγούν περισσότερες από τρεις ώρες συνεχόμενα τη νύχτα, ενώ κανονικά, σύμφωνα με τους ερευνητές, θα έπρεπε να σταματούν κατά καιρούς για να πιουν ένα καφέ ή ακόμα και για να πάρουν έναν υπνάκο.
Πηγή:http://syllektiko.blogspot.com/2011/...g-post_24.html
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 01-04-11, 17:19
Το avatar του χρήστη Μαρία
Μαρία Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 23-08-2007
Μοντέλο: Auris 1,4 diesel 5d
Μηνύματα: 1.527
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 363
Μαρία θα γίνει πολύ σύντομα πασύγνωστος Μαρία θα γίνει πολύ σύντομα πασύγνωστος
Βαγγέλη,Αντρέα πολύ καλά άρθρα!Εύγε!
Επιτρέψτε μου να προσθέσω κάτι ως παθούσα...
Η κούραση και η δυσκολία στην οδήγηση επιδεινώνεται αν έχεις και προβλήματα όρασης.Ο αστιγματισμός ειδικά κουράζει τόσο πολύ τα μάτια που ένα ταξίδι την νύχτα χωρις άσχημα φαντάζει άθλος...
__________________
Beauty is on the mirror of your soul.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 01-04-11, 17:29
Το avatar του χρήστη NikiforosGT
NikiforosGT Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 7.856
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 1024
NikiforosGT έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
Μαρία φαντάζομαι εννοείς αν δεν φοράς γυαλιά ή φακούς σωστά? γιατί και εγω έχω (όχι πολύ) και δεν μπορώ να οδηγήσω αν δε φοράω φακούς! αν φοράω όμως δεν κουράζομαι καθόλου! ίσα ίσα που βλέπω τέλεια και ξεκούραστα! όμως στα άλλα όλα τα παραπάνω στα άρθρα συμφωνώ απολύτως!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 01-04-11, 18:51
CTS03 Offline:
Θεϊκό Μέλος
 
Εγγραφή: 14-07-2005
Μηνύματα: 810
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 311
CTS03 είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Παιδιά για τα ατυχήματα δεν φταίει η νύχτα αλλά η "νύχτα", δηλ. η νυχτερινή ζωή.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 01-04-11, 22:00
Το avatar του χρήστη ranger
ranger Offline:
Administrator

 
Εγγραφή: 27-03-2005
Μοντέλο: E-12 Tsport facelift
Περιοχή: 'Ιλιον
Ηλικία: 43 male
Μηνύματα: 4.110
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 2 φορές σε 2 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 651
ranger θα γίνει πολύ σύντομα πασύγνωστος ranger θα γίνει πολύ σύντομα πασύγνωστος
δεν συμφωνώ CTS03.... φταίει και η νύχτα και γενικά η συσκότιση!!

σχετικά με τον αστιγματισμό πραγματικά επηρεάζει πάρα πολύ. Εγώ έχω λίγο και δεν φοράω γυαλιά. έχω παρατηρήσει ότι δυσκολεύομαι και κουράζομαι όταν αρχίζει να σουρουπώνει, δλδ για εκείνο το μισάωρο που το φως το ήλιου είναι λίγο, αλλά και το να ανάψεις τα φώτα δεν βοηθάει και πάρα πολύ....
__________________
COROLLA CLUB
Διοικητικό μέλος
Administrator Ειδικών Επιχειρήσεων


Κάντε τους δρόμους πιο ασφαλείς, είναι ευθύνη όλων μας...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 02-04-11, 08:21
Το avatar του χρήστη Μαρία
Μαρία Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 23-08-2007
Μοντέλο: Auris 1,4 diesel 5d
Μηνύματα: 1.527
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 363
Μαρία θα γίνει πολύ σύντομα πασύγνωστος Μαρία θα γίνει πολύ σύντομα πασύγνωστος
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ranger Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν συμφωνώ CTS03.... φταίει και η νύχτα και γενικά η συσκότιση!!

σχετικά με τον αστιγματισμό πραγματικά επηρεάζει πάρα πολύ. Εγώ έχω λίγο και δεν φοράω γυαλιά. έχω παρατηρήσει ότι δυσκολεύομαι και κουράζομαι όταν αρχίζει να σουρουπώνει, δλδ για εκείνο το μισάωρο που το φως το ήλιου είναι λίγο, αλλά και το να ανάψεις τα φώτα δεν βοηθάει και πάρα πολύ....
Αυτό ακριβώς εννοώ και εγώ!Εγώ ήδη φοράω φακούς γιατί έχω πάρα πολλή μυωπία,ενώ αστιγματισμό είμαι στο όριο πλέον το τι θα κάνω.Είναι πρόβλημα....!
__________________
Beauty is on the mirror of your soul.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 02-04-11, 10:24
Το avatar του χρήστη endurasKE-30
endurasKE-30 Offline:
Administrator

 
Εγγραφή: 07-02-2005
Περιοχή: Εκει που θελω να ειμαι!!!!
Ηλικία: 45 male
Μηνύματα: 6.655
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 3 φορές σε 3 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 907
endurasKE-30 έχει φοβερή αύρα endurasKE-30 έχει φοβερή αύρα
εγω συμφωνω με τον CTS03.

Οι λογοι 5 και 6 ειναι οι πλεον σημαντικοι που οδηγουν σε ατυχηματα.

Και πιστευω πως αν εισαι νηφαλιος θα εχεις φροντισει για ολα τα αλλα αλλα και κατι να παει στραβα πχ σου καει μια λαμπα ρε παιδι μου εσυ θα εχεις το μυαλο να γυρισεις σπιτι σου οσο μακρα και αν ειναι με ασφαλεια.
__________________
Επειδή το παλιό είναι αλλιώς...
****** KE-30 ******
COROLLA CLUB
Διοικητικό μέλος
Administrator Υποχθόνιων Επιχειρήσεων
http://img22.imageshack.us/img22/7020/followxr9ly1jn0vz1.gif

Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 02-04-11, 22:51
yuha Offline:
Μικρό Μέλος
 
Εγγραφή: 20-01-2007
Μηνύματα: 32
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 215
yuha είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Να με συγχωρείτε, αλλά αν ο άλλος έχει προβλήματα όρασης ή πίνει ή είναι κουρασμένος ή νυστάζει δεν φταίει άμεσα η νύχτα, αλλά ο οδηγός.

Την νύκτα ελέγχεις πιο εύκολα την ύπαρξη άλλων οχημάτων στο δρόμο που κινήσε απ' τα φώτα τους, αν πάλι ο άλλος πηγαίνει χωρίς φώτα πάλι δεν φταίει η νύκτα.

Ωστόσο το να οδηγείς ένα κλικ πιο αργά για το ενδεχόμενο να βρεθεί στο δρόμο σου κάτι που δεν φωτίζει, δεν είναι άσχημη ιδέα.

Τέλος την νύκτα θα βρεις πολύ λιγότερους άσχετους στο δρόμο από ότι τη μέρα, αλλά αν είσαι άτυχος θα πέσεις μια περίπτωση σαν τις παραπάνω και θα σε σκοτώσει όχι η νύχτα αλλά εκείνος που δεν μπορεί να οδηγήσει τη νύχτα.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 02-04-11, 23:11
Το avatar του χρήστη Μαρία
Μαρία Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 23-08-2007
Μοντέλο: Auris 1,4 diesel 5d
Μηνύματα: 1.527
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 363
Μαρία θα γίνει πολύ σύντομα πασύγνωστος Μαρία θα γίνει πολύ σύντομα πασύγνωστος
Yuha,επέτρεψε μου να σου πω πως εν μέρη κάνεις λάθος.
Για ποτό,κούραση,νύστα ναι φταίει ο οδηγός.Είναι στο χέρι του .....για τα προβλήματα όμως όρασης όχι.
Φοράω φακούς αλλά μέσα σε μιση ώρα οδήγησης την νύχτα,με τα φωτα των άλλων οδηγών να με χτυπάνε νιώθω σαν να οδηγώ 10ώρες....πίστεψε με αν δεν το έχεις δεν καταλαβαίνεις την "κούραση" των ματιών.
Το έχω ψάξει αρκετά και δεν κατάφερα κάτι να διορθώσω....
Θα με ενδιέφερε όμως και η άποψη του TmNemesis..Θοδωρή τι λες?
__________________
Beauty is on the mirror of your soul.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA CLUB > ΓΕΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Οδήγηση Ferrari 18 ευρώ Gorillas ΓΕΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ 12 10-02-11 18:34
10 λόγοι που η οδήγηση είναι καλύτερη απο το sex nikcarina OFF TOPIC 13 14-05-08 17:32
Ερωτηματολόγιο για την ασφαλή οδήγηση tigraki WEB LINKS 3 24-06-07 21:20
Αλκοόλ Και Οδήγηση fanis81 ΓΕΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ 8 28-10-06 02:46
Διαδρομές Για Οδήγηση Με Πιο... Έντονους Ρυθμούς!! DjBac OFF TOPIC 22 12-06-04 12:17



Page generated in 0,17219591 seconds (82,97% PHP - 17,03% MySQL) with 43 queries
Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 13:45.
Συνολικές Εμφανίσεις:
Σημειώστε όλα τα forums ως διαβασμένα | Δείτε τους υπεύθυνους των forums



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.6.7
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
All modifications are copyrighted to their respective owners.
CorollaClub Copyright © 2003-2012 BlueChris
www.corollaclub.com
Powered by psiStats 2006 v
Copyright © Anthony Kanevsky (aka Psionic Vision)