Untitled Document

Καλωσήλθατε στα CorollaClub Forums.

Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! . H εγγραφή σας στην online κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να κατεβάσετε αρχεία, φωτογραφίες και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας.. H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη, Γίνε και εσύ μέλος του CorollaClub Forums σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλώ επικοινωνείστε μαζί μας.
Καλώς ορίσατε στο φόρουμ μας !!!
Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA CLUB > ΦΟΡΟΥΜ

ΦΟΡΟΥΜ Οτιδήποτε έχει σχέση με το φόρουμ μας, όπως νέα, αναβαθμίσεις και τυχόν προβλήματα που μπορεί να έχει κάποιος.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #61  
Παλιά 15-08-11, 17:31
anivas86 Offline:
Κυριλέ Μέλος
 
Εγγραφή: 12-02-2010
Μοντέλο: mr2 4a-gte
Περιοχή: athens
Ηλικία: 37 male
Μηνύματα: 313
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 205
anivas86 είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από jason Εμφάνιση μηνυμάτων
το σασμαν απο turbo ειναι το καλυτερο για αυτο το μοτερ,απλα σε ανοιγματα πρεπει να εισαι στα καταλληλα χιλιομετρα.
ειδες που πρεπει να εισαι στα καταλληλα χιλιομετρα?επειδη το μοτερακι με το σασμαν του φτιαχτηκαν για starlet και οχι corolla...θελει πολυ ψαξιμο!
Απάντηση με παράθεση
  #62  
Παλιά 15-08-11, 18:15
Το avatar του χρήστη dimitrise111
dimitrise111 Offline:
Θεϊκό Μέλος
 
Εγγραφή: 07-11-2005
Μοντέλο: E11 WRC REPLICA
Περιοχή: Θεσσαλονίκη-Ευοσμος
Ηλικία: 45 male
Μηνύματα: 992
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 325
dimitrise111 είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Η χρυση τομη ειναι αυτη που ειπες <τι σου ταιριαζει και τι σε ικανοποιει> στο να πεις και να κρινεις για το πιο σασμαν ταιριαζει και να συγκρινεις τα δυο αυτα!
Κατα τα αλλα,αποψη μου,το πιο φυσιολογικο ειναι το τουρμπισιο απλα αλλαζουν οι επιδοσεις σχεση αυτοκινητου και βαρους και οχι η λειτουργεια του..........
__________________
japcars❤️
Corolla WRC❤️
Corolla E11❤️
http://www.corollaclub.com/forums/vb...o=view&id=5505
Απάντηση με παράθεση
  #63  
Παλιά 15-08-11, 18:29
Το avatar του χρήστη NikiforosGT
NikiforosGT Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 7.856
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 1024
NikiforosGT έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dimitrise111 Εμφάνιση μηνυμάτων
Η χρυση τομη ειναι αυτη που ειπες <τι σου ταιριαζει και τι σε ικανοποιει> στο να πεις και να κρινεις για το πιο σασμαν ταιριαζει και να συγκρινεις τα δυο αυτα!
Κατα τα αλλα,αποψη μου,το πιο φυσιολογικο ειναι το τουρμπισιο απλα αλλαζουν οι επιδοσεις σχεση αυτοκινητου και βαρους και οχι η λειτουργεια του..........
και παλι συμφωνω με τον Δημητρη! το σωστο σασμαν ειναι αυτο που φοραγε το συγκεκριμενο μοτερ! και οχι να παντρευουμε σασμαν απο ατμοσφαιρικα μοτερ με κατα πολυ λιγοτερα αλογα!!! λογικο ειναι να πηγαινουν χειροτερα! επισης το μοτερ ειναι μια χαρα! απλα λογω περισσοτερων κιλών χανουμε λιγο στην επιταχυνση! και τι εγινε? στο μοτερ δεν εχει σχεση αυτο δλδ πηγαινε καλυτερα το μαμα 1300 με τα 82 αλογα? απλα η Toyota δεν εβγαζε τις corolles με αυτα τα μοτερ γιατι προωθουσε οπως καλα ξερουμε τα 1600 (4A-GE τετραπεταλουδο, 4Α-GZE κομπρεσορας) και για turbo το 3S-GTE (2λιτρο turbo μονο σε WRC στην corolla). Οποτε απλα σου λεει, όποιος ηθελε λιγοτερα κυβικα να παρει το σταρλετακι! τι νομιζεις οτι ειναι σαν την Ελλαδα που παιρνουμε αμαξια μεγαλων διαστασεων με λιγα κυβικα?
Τουλάχιστον για μενα δεν εχει τυχει ΠΟΤΕ απο το 2003 που εχω το μοτερ αυτο να πω πως δεν με φτανει ή δεν ικανοποιει η δυναμή του! ειμαι 1000% ευχαριστημενος, τοσο οταν ηταν στο σταρλετ οσο και στην corolla. Απλά έχασα σε επιταχυνση οταν μπηκε στην corolla και το συνηθισα γρηγορα, και δεν ηταν μονο το βαρος η διαφορα, μεγαλυτερες διαστασεις ελαστικων (ειχα 14αρες πριν 185/55/14 και 185/60/14), η εξατμιση ειναι μακρυτερη με περισσοτερες κουρμπες και ποιο κοφτη καμπυλη στο downpipe λογω γεφυρας κατω απο το μοτερ. Τωρα αναλογα τα γουστα του καθενος ειναι τα αλογα που θελει να βγαζει το μοτερ του! εμενα δεν με ενδιαφερουν, προτιμω χαμηλη κατανάλωση (οσο γινεται) και 100% μαμισια αξιοπιστια.
Απάντηση με παράθεση
  #64  
Παλιά 15-08-11, 18:53
anivas86 Offline:
Κυριλέ Μέλος
 
Εγγραφή: 12-02-2010
Μοντέλο: mr2 4a-gte
Περιοχή: athens
Ηλικία: 37 male
Μηνύματα: 313
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 205
anivas86 είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
παιδια τα ιδια λεμε!!οτι τον βολευει τον καθενα!απλα εκει που διαφωνω μαζι σας ειναι πως δεν μπορουμε να πουμε...αα αυτο το σασμαν ειναι γιαυτο το μοτερ ενω το εχουμε τοποθετησει σε αλλο ειδους αυτοκιν!απο τη στιγμη που εχουμε κανει μετατροπη οτι μας ικανοποιει θα βαλουμε!ετσι ειναι το λογικο!
Απάντηση με παράθεση
  #65  
Παλιά 15-08-11, 19:59
Το avatar του χρήστη NikiforosGT
NikiforosGT Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 7.856
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 1024
NikiforosGT έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
Καλα τα ιδια λεμε ολοι με αλλα λογια! ΛΟΛ! αυτο εννοειτε και οτι προτιμα ο καθενας αλλα και οτι εχει για θεμα κοστους κυριως. Απλα λεμε γενικα πως το μοτερ αυτο παει καλυτερα ειδικα σε ταξιδια και ρεπριζ με το δικο του σασμαν, λογικο ειναι αυτο. Τωρα αν καποιος το προτιμα κοντραδικο και θελει καλυτερες επιταχυνσεις βαζει το μαμα 5ταχυτο ή και το 6ταχυτο, απλα σε ταξιδια υποφερει και μεγαλωνει η κατανάλωση, αυτο είναι γεγονός, τουλαχιστον εγώ το εχω δοκιμασει και με κοντο 5ταχυτο και ηταν ΕΛΕΟΣ! Εγω προτιμω να χασω λιγο στην επιταχυνση αλλα να ειναι ποιο ανετο σε ταξίδια και μεγαλύτερες ταχύτητες και ποιο οικονομικό.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη NikiforosGT : 15-08-11 στις 20:08.
Απάντηση με παράθεση
  #66  
Παλιά 15-08-11, 20:39
anivas86 Offline:
Κυριλέ Μέλος
 
Εγγραφή: 12-02-2010
Μοντέλο: mr2 4a-gte
Περιοχή: athens
Ηλικία: 37 male
Μηνύματα: 313
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 205
anivas86 είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
ναι ειναι και θεμα κοστους...απλα οταν μπαινεις στις μετατροπες το κοστος σε καποια σημαντικα θεματα δεν το πολυ κοιτας,απλα το τρεναρεις μεχρι να εχεις την οικονομικη δυνατοτητα να το υλοποιησεις,για την ασφαλεια σου και την ασφαλεια τησ μετατροπης σου!
Απάντηση με παράθεση
  #67  
Παλιά 15-08-11, 20:44
Το avatar του χρήστη NikiforosGT
NikiforosGT Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 7.856
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 1024
NikiforosGT έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
μιλαμε για μετατροπες σε μαμα καταστασεις σχεδον δλδ με μαμα τουρμπινα οχι οπως εκανες εσυ, οποτε βαζεις οτι σασμαν εχεις! εγω ειχα επανω απο πριν του GT και οταν κατεβασα το μοτερ κατω δεν το εβγαλα απο πανω, οποτε μπηκε μετα οπως ηταν ειχε και νεο δισκο-πλατο-ρουλεμαν και πουλησα το μαμα του 4E-FE moter! αν ειχα ομως κοντο πανω 100% θα το εκανα τραμπα με του GT!
Απάντηση με παράθεση
  #68  
Παλιά 15-08-11, 22:24
aliengoa Offline:
 
Εγγραφή: 15-10-2007
Μηνύματα: 448
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 246
aliengoa είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Όσον αφορά το κόστος αν ρωτήσετε εμένα που υποτίθεται το Πήρα έτοιμο και διαβάσετε τι αλλαγές θέλω να κάνω θα πείτε ότι Έπρεπε να την κάνω Εγώ την μετατροπή. Και αυτο συμβαίνει ακριβώς γιατί ο καθένας μας θέλει - ψάχνει διαφορετικά πράγματα. Ο προηγούμενος ιδιοκτήτης προφανώς δεν έκανε ταξίδια Παρά κόντρες και δεν άλλαξε Βασικά πράγματα βλέπε σασμαν ενω ειχε ελεύθερη την εξάτμιση με αποτέλεσμα να μην βγαΖει ΚΕΚ. Τι να πεις. Εγώ ακολουθώ την γραμμή των Δημήτρη και Νικηφόρου. Με ικανοποιεί προς το παρόν η δύναμη Αλλα στα ταξίδια υποφέρω λόγω σασμαν. Επίσης είχα και πολυ θόρυβο Αλλα διόρθωσα την εξατμιση και ησυχασα. Βλέπω Πάντως στο μέλλον να έχω και θέμα με αμορτισέρ...

Πάντως, για να κανεις ταξίδι με το ατμοσφαιρικό 1.3 σασμαν και με 17αρες θέλει μεγάλη υπόμονη. Πολλές rpm για λίγα km.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη aliengoa : 15-08-11 στις 22:30.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA CLUB > ΦΟΡΟΥΜ

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Corolla turbo pilotos7 Videos 13 15-08-11 06:51
απο μαμα σασμαν σε turbo προβλ βασης! panagosr TOYOTA COROLLA 111(G6) 12 08-09-10 03:08
Σασμαν G6 σε Corolla E12 tserkene TOYOTA COROLLA E 12 39 25-03-09 21:09
COROLLA E 12 TURBO vassilis_vvti OFF TOPIC 0 20-03-08 22:41



Page generated in 0,16060996 seconds (79,81% PHP - 20,19% MySQL) with 38 queries
Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 13:34.
Συνολικές Εμφανίσεις:
Σημειώστε όλα τα forums ως διαβασμένα | Δείτε τους υπεύθυνους των forums



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.6.7
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
All modifications are copyrighted to their respective owners.
CorollaClub Copyright © 2003-2012 BlueChris
www.corollaclub.com
Powered by psiStats 2006 v
Copyright © Anthony Kanevsky (aka Psionic Vision)