Untitled Document

Καλωσήλθατε στα CorollaClub Forums.

Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! . H εγγραφή σας στην online κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να κατεβάσετε αρχεία, φωτογραφίες και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας.. H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη, Γίνε και εσύ μέλος του CorollaClub Forums σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλώ επικοινωνείστε μαζί μας.
Καλώς ορίσατε στο φόρουμ μας !!!
Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA CLUB > ΦΟΡΟΥΜ

ΦΟΡΟΥΜ Οτιδήποτε έχει σχέση με το φόρουμ μας, όπως νέα, αναβαθμίσεις και τυχόν προβλήματα που μπορεί να έχει κάποιος.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
σασμαν για corolla turbo
  #1  
Παλιά 15-09-10, 19:07
anivas86 Offline:
Κυριλέ Μέλος
 
Εγγραφή: 12-02-2010
Μοντέλο: mr2 4a-gte
Περιοχή: athens
Ηλικία: 37 male
Μηνύματα: 313
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 205
anivas86 είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
σασμαν για corolla turbo

καλησπερα παιδες!!εχω ενα corolla με μοτερ glanza και σασμαν g6 1.3....
λοιπον....αυτο το σασμαν δεν κανει γιαυτο turbo αυτοκιν....το σασμαν απο starlet glanza μαλλον δε θα κανει καλη δουλεια λογο βαρους τησ corollas(ετσι πιστευω δλδ)επειδη ειναι πιο βαρυ απο το starlet....
εχει να μου προτεινει κατι καποιοσ?ξερει κανεις πανω στο θεμα κατι?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 15-09-10, 20:04
Το avatar του χρήστη NikiforosGT
NikiforosGT Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 7.856
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 1024
NikiforosGT έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
Δλδ αν κατάλαβα καλά έβαλες το μοτερ αλλά το σασμαν είναι της g6 άρα έχει 6 ταχύτητες. Από ότι μου έχουν πει γιατί δεν έχω δοκιμάσει το 6ταχυτο δεν είναι καλή επιλογή, ήθελα και εγω να το βαλω, γιατί παρόλο τις 6 ταχυτητες είναι ποιο κοντο από την 5η πχ του starlet gt/glanza σασμαν. Επίσης και εγώ στο starlet GT αρχικά είχα το μαμα σασμαν του μοτερ 2Ε-Ε με τις 5 ταχύτητες και σκότωνε από επιτάχυνση αλλά σπινιαρα παρα πολύ (ειχα και 185/55/14 τότε) αλλά στα ταξίδια υπέφερε και έκαιγε πολύ. Μετά που του έσπασα τα συχρονιζε και έβαλα από starlet gt πραγματικά βρήκα την υγειά μου! αυτό έχω και τώρα στην corolla και είμαι 100% ευχαριστημένος! και μην ανησυχείς καθόλου για το βάρος της corolla! δεν ισχύει κάτι τέτοιο! το αμάξι πάει πολύ καλά και σε ταξίδια είναι φοβερό αλλά και σε επιταχύνσεις, οκ δεν είναι στις εκκινήσεις σαν το κοντό, αλλά το συνηθήζεις αμέσως! σου το συνιστώ ανεπιφύλακτα! και μου το έχουν πει και γνωστοί μηχανικοί το g6 σασμαν δεν είναι καλό για το 4E-FTE!!! δεν ειναι καλό για turbo! γιαυτό και αν ρωτήσεις σπάνια θα βρεις κάποιον να εχει g6 σασμαν με 4E-FTE!
H τιμή του σασμαν starlet gt είναι συνήθως από 250-350 ευρώ ανάλογα τον μαντρά, να πω πως έχει και μερικές εκδόσεις glantza και το σασμαν τους έχουν άλλες σχέσεις! Ο συμπλέκτης είναι ο ίδιος. Αν ψάξεις πολύ και είσαι τυχερος μπορεί να βρεις κανένα και με μπλοκέ επάνω!!! αν και αρκετά σπάνιο, αλλά είχε βρει ένας γνωστος μου! βέβαια κάνει κάτι παραπάνω, αλλά αξίζει!
Να πω συγκριτικά ότι το μαμα σασμαν (κοντό που είχα) είχε κόφτη πχ στην 1η στις 7200rpm στα 50χλμ ενώ με του GT είχα στα 80χλμ! το αμάξι απλώνει απίστευτα, βάλτο και θα με θυμηθείς!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 15-09-10, 20:10
Το avatar του χρήστη parafron
parafron Offline:
Νεότατος
 
Εγγραφή: 04-09-2010
Μοντέλο: corolla 2000
Περιοχή: βολος
Μηνύματα: 7
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 0
parafron είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
καλησπερα,μπορεις να μου πεις αν εισαι ικανοποιημενος απο την συγκεκριμενη μετατροπη?γιατι το σκεφτομαι και γω,και αν σου εχει βγει αξιοπιστο το μοτερ απο σταρλετ.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 15-09-10, 20:16
Το avatar του χρήστη NikiforosGT
NikiforosGT Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 7.856
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 1024
NikiforosGT έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
αν και με ρωτάς σε άσχετο τοπικ είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος, είχα κάνει απλό starlet ep82 σε GT πλήρη μετατροπή, από τον Ιούλιο 2003-τέλος 2007 που έγινε τροπέτο και μετακόμισε ότι έμπαινε στην corolla και ειμαι μια χαρά, κατά καιρούς έχω κάτι θεματάκια αν παρακολουθεις τα θέματά μου αλλά γενικά είναι πολύ καλό και τα άλογα υπεραρκετά για την corolla και είμαι σχεδόν μαμά κιόλας. Κάνε αναζήτηση για μετατροπή σε 4E-FTE έχουμε πολλά σχετικά θέματα!

Υ.Γ αν δεν έχεις την στρογγυλοφάναρη απ'οτι ξέρω δεν σου κάνει το 4E-FTE, νομίζω δεν ταιριάζουν οι βάσεις?
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 15-09-10, 20:24
Το avatar του χρήστη nifantis
nifantis Offline:
Μικρό Μέλος
 
Εγγραφή: 22-04-2010
Μοντέλο: corolla e111 G(T)6
Περιοχή: Αθήνα
Ηλικία: 38 male
Μηνύματα: 27
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 178
nifantis θα γίνει πολύ σύντομα πασύγνωστος
οι επιλογες δεν ειναι κ παρα πολλες κ απ'οτι καταλαβαινω τις γνωριζεις!!! αν εισαι στα εργοστασιακα αλογα το 6αρι σου ειναι μια χαρα!! 6αρι εχω κι εγω κ για τα αλογα που εχω ειμαι ευχαριστημενος!!!
εχω μπει κ σε corollακι με σασμαν απο GT (πανω-κατω φοραγε τα ιδια με μενα) κ το ειδα οτι δεν "αρπαζε" το ιδιο καλα...
__________________

My Garage


Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 15-09-10, 20:36
Το avatar του χρήστη NikiforosGT
NikiforosGT Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 7.856
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 1024
NikiforosGT έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
Δεν μας είπες αρχικά γιατί λες ότι δεν κάνει? τι πρόβλημα έχεις ακριβώς με το 6αρι σασμαν? πάντως αν θες καλύτερη επιτάχυνση καλύτερα να αφήσεις το σασμαν που έχεις, το άλλο είναι μακρύ, όχι ότι έχει μεγαλη διαφορά αλλά αισθητή, ανάλογα βέβαια και τις διαστάσεις ελαστικών που έχεις! πχ μπορείς να εχεις 195/45/15 και το μακρυ και να πηγαίνει καλύτερα από το κοντό με 195/50/15! αλλά σε γενικές γραμμές ειναι το αμάξι ποιο ξεκουραστο, με μικρότερη κατανάλωση και σε ταξίδια εχει διαφορά!!!! να φανταστείς ότι η 5η του είναι ποιο μακριά από την 6η του σασμαν που έχεις!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 15-09-10, 23:11
anivas86 Offline:
Κυριλέ Μέλος
 
Εγγραφή: 12-02-2010
Μοντέλο: mr2 4a-gte
Περιοχή: athens
Ηλικία: 37 male
Μηνύματα: 313
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 205
anivas86 είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
ευχαριστω πολυ παιδες....γνωριζω για το σασμαν του gt,απλα ακουσα και κατι ακομη και μου φανηκε περιεργο.....σασμαν απο corolla 1300 με 5 ταχυτητες....μου ειπαν πωσ ειναι απιστευτο....ξερετε κατι?


το g6 ειναι απιστευτα κοντο....δεν ξερει τι καιει σε ταξιδι...αλλαγεσ 2α,3η δεν κουμπωνουν ευκολα...η 6η ειναι ανυπαρκτη,σπιναρει παντου....γενικα ειναι χαλια!!

η μετατροπη αξιζει!!το χαιρομαι καθε μερα....το σασμαν λιγακι....αλλα αξιζει!!και απο προβληματα 0!!!!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 16-09-10, 07:56
naevy Offline:
Μέλος
 
Εγγραφή: 13-11-2007
Μηνύματα: 180
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 223
naevy θα γίνει πολύ σύντομα πασύγνωστος

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη naevy : 12-09-12 στις 11:03.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 16-09-10, 10:38
Το avatar του χρήστη NikiforosGT
NikiforosGT Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 7.856
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 1024
NikiforosGT έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
υπάρχουν 2-3 εκδόσεις σασμαν gt-glanza, εμενα στο δικό μου τουλάχιστον μηχανικός μου είπε ότι η 5η μου ειναι μακρύτερη από την 6η του σασμαν g6, προσωπικά δεν το έχω δοκιμάσει. Πάντως όπως και να εχει το καλύτερο ειναι το σασμαν το σωστό και όχι της g6 είναι πολύ κοντό και λέει μόνο για επιτάχυνση σε εκκινήσεις που και αυτό στην ουσία αν σπινιάρεις άχρηστο είναι! βαλε το σωστο σασμαν και πούλατο το άλλο! και θα δεις ΑΛΛΟ αμάξι!!! τώρα για τις διαστάσεις ελαστικών εγώ έχω 195/50/15 και δεν χαζοσπινιάρει και έχουν και φτηνές τιμές τα λάστιχα και είμαι ευχαριστημένος. Οπως είπα στο σταρλετ με το κοντό σασμαν και 185/55/14 σπίνιαρε για πλάκα και η 3η και με ειχε αρρωστήσει στα ταξίδια! πολύ κοντό σασμαν! για να δω διαφορά καλή εβαλα 185/60/14 και το μακρύ σασμαν που έχω τώρα. Φυσικά άλλο βαρος το σταρλετ και άλλο h corolla! αλλά το λέω επειδή εκεί μόνο είχα κοντό σασμαν και 4E-FTE.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 16-09-10, 13:02
anivas86 Offline:
Κυριλέ Μέλος
 
Εγγραφή: 12-02-2010
Μοντέλο: mr2 4a-gte
Περιοχή: athens
Ηλικία: 37 male
Μηνύματα: 313
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 205
anivas86 είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
καποιος με corolla κομπρεσορατο μου ειπε πωσ εχει δοκιμασει αρκετα σασμαν...οπως: g6, gt και το 5αρι απο corolla 1300...Αυτος μου ειπε πωσ το αυτοκιν του μεταμορφωθηκε με το 5αρι απο corolla 1300,ηταν το πιο καλο απο ολα!

ααα...τα ζαντολαστιχα μου ειναι 195/45/16
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA CLUB > ΦΟΡΟΥΜ

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Corolla turbo pilotos7 Videos 13 15-08-11 06:51
απο μαμα σασμαν σε turbo προβλ βασης! panagosr TOYOTA COROLLA 111(G6) 12 08-09-10 03:08
Σασμαν G6 σε Corolla E12 tserkene TOYOTA COROLLA E 12 39 25-03-09 21:09
COROLLA E 12 TURBO vassilis_vvti OFF TOPIC 0 20-03-08 22:41



Page generated in 0,17022204 seconds (82,44% PHP - 17,56% MySQL) with 42 queries
Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 10:42.
Συνολικές Εμφανίσεις:
Σημειώστε όλα τα forums ως διαβασμένα | Δείτε τους υπεύθυνους των forums



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.6.7
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
All modifications are copyrighted to their respective owners.
CorollaClub Copyright © 2003-2012 BlueChris
www.corollaclub.com
Powered by psiStats 2006 v
Copyright © Anthony Kanevsky (aka Psionic Vision)