Untitled Document

Καλωσήλθατε στα CorollaClub Forums.

Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! . H εγγραφή σας στην online κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να κατεβάσετε αρχεία, φωτογραφίες και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας.. H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη, Γίνε και εσύ μέλος του CorollaClub Forums σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλώ επικοινωνείστε μαζί μας.
Καλώς ορίσατε στο φόρουμ μας !!!
Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA CLUB > SUPPORT

SUPPORT ΤΕΧΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ-ΣΧΕΔΙΑΓΡΑΜΑΤΑ-ΒΟΗΘΕΙΑ ΟΝ LINE

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
καθυστερηση αποκρισης γκαζιου
  #1  
Παλιά 12-10-18, 09:24
Το avatar του χρήστη djgas1
djgas1 Offline:
Μέλος
 
Εγγραφή: 26-02-2013
Περιοχή: Ιλιον
Μηνύματα: 146
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 151
djgas1 είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
καθυστερηση αποκρισης γκαζιου

καλημερα σε ολους τους φιλους μου

εχω το E15 corolla sedan 1.6 μοντ.2008 και εδω και ενα μηνα περιπου εχω προβλημα στην εκκινηση απο σταση στο πατημα του γκαζιου.
Συγκεκριμενα στο φαναρι οταν ειμαι σταματημενος και παω να ξεκινησω στο πρασινο υπαρχει μια καθυστερηση στην αποκριση γκαζιου με αποτελεσμα ή να μου σβησει το αυτοκινητο στο αφημα του συμπλεκτη ή να ξανασυμπλεκταρω για να το σωσω και να ξαναπατησω γκαζι(κοντευω να φαω το δισκο ετσι). Οταν ειμαι σε συνεχη κινηση το ασε - πατα του γκαζιου ειναι φυσιολογικο. το προβλημα εμφανιζεται οταν πεσουν οι στροφες στο φυσιολογικο και παω να εκκινησω. Εχω παρατηρησει επισης πως στην πορεια στην εθνικη, μερικες φορες αν πηγαινω σταθερα για ωρα σε καποια ταχυτητα (πχ 120χλμ/ω) και βγαλω ταχυτητα, οι στροφες μενουν για λιγα δευτερολεπτα (2-3) ανεβασμενες χωρις να πεφτουν, ενω αν ξαναπατησω εκεινη τη στιγμη γκαζι και αφησω, ξεκολλανε και πεφτουν. Και το ρελαντι μου κανει συνεχεις διορθωσεις.
παρομοια περιστατικα υπαρχουν? βρεθηκε η αιτια?
καποιος μου ειπε για καθαρισμο πεταλουδας αλλα θεωρω οτι ειναι κατι πιο συνθετο!

ευχαριστω
__________________
1ο μου αμαξι: STARLET 1300 EP82. εχει 680.000 χλμ. και κινειται απροβληματιστα χωρις να καιει σταγονα λαδι....δεν εχει ακουμπησει ακομη χερι την μηχανη του!!!
2ο μου αμαξι: IMPREZA WRX μοντ 2002. στα 6 χρονια που το ειχα, εκανε 97.000 χλμ καιγοντας βενζινη που αντιστοιχει στην αγορα 6 corolla(1600).
3ο μου αμαξι: COROLLA LUNA 1.6 μοντ 2007. αγοραστηκε με 60.000 χλμ τώρα εχει 120.000 χλμ και λειτουργει οικονομικα και απροβληματιστα

corolla
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 12-10-18, 17:27
Το avatar του χρήστη NikiforosGT
NikiforosGT Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 7.856
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 1024
NikiforosGT έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
καλησπέρα, μπορει να φταινε απειρα πραγματα για αυτα τα πραγματα.
Καταρχην εχεις ηλεκτρικο γκαζι ή μηχανικο με ντιζα?

Μπορει να ειναι πεταλουδα, μπορει να ειναι χαλια η βενζινη και παρα πολλα αλλα.
Για αρχη πες μου αυτο με το γκαζι.

Το τελευταιο που εκανα εγω στο δικο μου ηταν καθαρισμα σωματος πεταλουδας, και αλλαγη τις φλαντζες που εχει εκει + oring καθως και καθαρισμα μπεκιερας και αλλαγη ολα τα λαστιχα στα μπεκ. Δεν καθαρισα τα μπεκ γιατι οι εργασιες εγιναν εξοχικο και δεν ηταν εφικτο να πανε σε μαστορα.
Οι διαφορες ηταν αρκετα σημαντικες που ειδα σε αποκριση στο γκαζι αλλα δεν ειχα πριν προβλημα, δλδ προφανως μειωθηκε σταδιακα η αποκριση και δεν το ειχα καταλαβει.
Τα μπεκ αν χανουν σε καποια λαστιχα μπορει να παιρνουν αερα μεσα και ανεβαζουν ρελαντι το εκανε και σε εμενα. Τωρα οχι.

Η αποκριση του γκαζιου αν ειναι μειωμενη σημαινει οτι ρεταρεις.
Μπορει να ειναι και κατι σχετικο με μπουζι.

Η βενζινη σου ειναι καλη? τα μπουζι?
φιλτρο αερα ειναι καθαρο ? φιλτρο βενζινης ειναι οκ?
Επισης το AFM αν εχεις (air fuel meter) καποιος αισθητηρας σχετικα με τον ογκο αερα και αναλογια καυσιμου.

Επισης τετοιες συμπεριφορες εχω δει με χαλασμενη βαλβιδα ψυχρης εκκινησης, αμα εχει κρυο το πρωι σου παιρνει ευκολα μπροστα? ή θελει πολλα μιζαρισματα?

μπορω να βρω πολλα αλλα ακομα που μπορει να φταινε, αλλα για αρχη πες μας για τα παραπανω.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 12-10-18, 18:56
Το avatar του χρήστη djgas1
djgas1 Offline:
Μέλος
 
Εγγραφή: 26-02-2013
Περιοχή: Ιλιον
Μηνύματα: 146
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 151
djgas1 είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από NikiforosGT Εμφάνιση μηνυμάτων
καλησπέρα, μπορει να φταινε απειρα πραγματα για αυτα τα πραγματα.
Καταρχην εχεις ηλεκτρικο γκαζι ή μηχανικο με ντιζα?

Μπορει να ειναι πεταλουδα, μπορει να ειναι χαλια η βενζινη και παρα πολλα αλλα.
Για αρχη πες μου αυτο με το γκαζι.

Το τελευταιο που εκανα εγω στο δικο μου ηταν καθαρισμα σωματος πεταλουδας, και αλλαγη τις φλαντζες που εχει εκει + oring καθως και καθαρισμα μπεκιερας και αλλαγη ολα τα λαστιχα στα μπεκ. Δεν καθαρισα τα μπεκ γιατι οι εργασιες εγιναν εξοχικο και δεν ηταν εφικτο να πανε σε μαστορα.
Οι διαφορες ηταν αρκετα σημαντικες που ειδα σε αποκριση στο γκαζι αλλα δεν ειχα πριν προβλημα, δλδ προφανως μειωθηκε σταδιακα η αποκριση και δεν το ειχα καταλαβει.
Τα μπεκ αν χανουν σε καποια λαστιχα μπορει να παιρνουν αερα μεσα και ανεβαζουν ρελαντι το εκανε και σε εμενα. Τωρα οχι.

Η αποκριση του γκαζιου αν ειναι μειωμενη σημαινει οτι ρεταρεις.
Μπορει να ειναι και κατι σχετικο με μπουζι.

Η βενζινη σου ειναι καλη? τα μπουζι?
φιλτρο αερα ειναι καθαρο ? φιλτρο βενζινης ειναι οκ?
Επισης το AFM αν εχεις (air fuel meter) καποιος αισθητηρας σχετικα με τον ογκο αερα και αναλογια καυσιμου.

Επισης τετοιες συμπεριφορες εχω δει με χαλασμενη βαλβιδα ψυχρης εκκινησης, αμα εχει κρυο το πρωι σου παιρνει ευκολα μπροστα? ή θελει πολλα μιζαρισματα?

μπορω να βρω πολλα αλλα ακομα που μπορει να φταινε, αλλα για αρχη πες μας για τα παραπανω.
Κατ αρχήν να σε ευχαριστησω πολυ για τον κοπο σου να κατσεις να γραψεις ολο αυτο το κειμενο.

1.Καταρχην εχεις ηλεκτρικο γκαζι ή μηχανικο με ντιζα?
εχω ηλεκτρικό γκαζι

2.Η αποκριση του γκαζιου αν ειναι μειωμενη σημαινει οτι ρεταρεις.
δεν ρεταρει καθολου. Ισως καμια φορα στο φρενο σε φαναρι μπορει να δω μια βουτια στις 500-550 στροφες και διορθωνει αμεσως. Δεν μπορω να πω ομως πως ειναι σταθερος ο δεικτης των στροφων στο ρελαντι, ισα ισα που κανει συνεχεια διορθωσεις αλλα οχι σε σημειο ρεταρισματος.Μονο στο ξεκίνα καθυστερει να ανεβασει στροφες αλλα μολις παρει την ανιουσα το στροφομετρο αποκρινεται αψογα.

3.Η βενζινη σου ειναι καλη? τα μπουζι?
βενζινη με αδειο ντεποζιτο, γεμισα v-power racing για να δω αν υπαρχει βελτιωση αλλα δεν ειδα στο συγκεκριμενο θεμα.
τα μπουζι αλλαχτηκαν πριν απο 20000 χλμ με ιριδιου(ακριβως με οτι φοραγε απο μαμα)

4.φιλτρο αερα ειναι καθαρο ?
Το εβγαλα και το φυσηξα σε βενζιναδικο και με την πρωτη ευκαιρια θα το αλλαξω αν και φαινοταν καθαρο(το εχω γυρω στις 7000χλμ.

5.φιλτρο βενζινης ειναι οκ?
απ οτι μου εχουν πει το φιλτρο βενζινης ειναι μαζι με την τρομπα μεσα στο ντεποζιτο και δεν χρειαζεται καθαρισμα. Νομιζω επισης πως αν ηταν φιλτρο βενζινης βουλωμενο θα ειχα προβλημα σε ολο το φασμα στροφων και στο σανιδωμα οποιαδηποτε στιγμη, οχι μονο στο ξεκινημα. Γι αυτο και το απεκλεισα.

6.Επισης το AFM αν εχεις (air fuel meter)
Αυτο δεν το εχω κοιταξει αλλα ειναι μια ιδεα να κοιταξω με το μαστορα μου (δεν ξερω που βρισκεται προσωπικα)

7.αμα εχει κρυο το πρωι σου παιρνει ευκολα μπροστα?
παιρνει παντα ευκολα μπροστα με την πρωτη, ακομη και στους -8 που βρεθηκα τον προηγουμενο χειμωνα και σκεπασμενο απο χιονι. Τσακμάκι που λενε και στο χωριο μου.


σε ηλεκτρολογο που πηγα για ασχετο θεμα τις προαλλες(ειναι πελατης μου και βρεθηκα εκει για δικη του δουλεια) μου ειπε για την πεταλουδα και να του το παω να μου την καθαρισει αλλα δεν εχω βρει το χρονο και δεν τον πολυεμπιστευομαι κι ολας ως τεχνιτη. Σε 2000 χλμ θα παω και για σερβις (λαδια φιλτρα) και το τρεναρω λιγο αλλα μου τη σπαει αρκετα γιατι συμπλεκταρω συνεχεια στο ξεκινα μεσα στην πολη και θα μεινω απο δισκο ετσι οπως παει.
__________________
1ο μου αμαξι: STARLET 1300 EP82. εχει 680.000 χλμ. και κινειται απροβληματιστα χωρις να καιει σταγονα λαδι....δεν εχει ακουμπησει ακομη χερι την μηχανη του!!!
2ο μου αμαξι: IMPREZA WRX μοντ 2002. στα 6 χρονια που το ειχα, εκανε 97.000 χλμ καιγοντας βενζινη που αντιστοιχει στην αγορα 6 corolla(1600).
3ο μου αμαξι: COROLLA LUNA 1.6 μοντ 2007. αγοραστηκε με 60.000 χλμ τώρα εχει 120.000 χλμ και λειτουργει οικονομικα και απροβληματιστα

corolla
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 12-10-18, 19:40
Το avatar του χρήστη NikiforosGT
NikiforosGT Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 7.856
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 1024
NikiforosGT έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
μπορει να ειναι κατι με το ηλεκτρογκαζο τοτε, δεν ξερω καθολου απο αυτα, εμενα ειναι μηχανικο με ντιζα δλδ.

Δεν παει αλλου το μυαλο μου, μονο τον αισθητηρα που ειπαμε να δεις θα ειναι καπου κοντα ή πανω στο κουτι που εχει το φιλτρο αερα λογικα.
επισης να τσεκαρεις καταλυτη, για να δεις αν ειναι οκ το μιγμα μπορεις να πας να βγαλεις καρτα καυσαεριων, δεν ειναι αναγκη να βγει μονο να δειτε αν ειναι ενταξει τις μετρησεις και τον λαμδα κυριως.
αν και απο αυτα λογικα θα ρεταρε.

Αν το ρελαντι δεν ειναι σταθερο οπως θα επρεπε να ειναι και εχεις σκαμπανεβασματα παραπεμπει και στην πεταλουδα πιστευω.
Ποσα χλμ εχεις κανει ?
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 12-10-18, 23:03
Το avatar του χρήστη djgas1
djgas1 Offline:
Μέλος
 
Εγγραφή: 26-02-2013
Περιοχή: Ιλιον
Μηνύματα: 146
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 151
djgas1 είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από NikiforosGT Εμφάνιση μηνυμάτων
μπορει να ειναι κατι με το ηλεκτρογκαζο τοτε, δεν ξερω καθολου απο αυτα, εμενα ειναι μηχανικο με ντιζα δλδ.

Δεν παει αλλου το μυαλο μου, μονο τον αισθητηρα που ειπαμε να δεις θα ειναι καπου κοντα ή πανω στο κουτι που εχει το φιλτρο αερα λογικα.
επισης να τσεκαρεις καταλυτη, για να δεις αν ειναι οκ το μιγμα μπορεις να πας να βγαλεις καρτα καυσαεριων, δεν ειναι αναγκη να βγει μονο να δειτε αν ειναι ενταξει τις μετρησεις και τον λαμδα κυριως.
αν και απο αυτα λογικα θα ρεταρε.

Αν το ρελαντι δεν ειναι σταθερο οπως θα επρεπε να ειναι και εχεις σκαμπανεβασματα παραπεμπει και στην πεταλουδα πιστευω.
Ποσα χλμ εχεις κανει ?
Ειμαι στις 120000 χλμ και το μοναδικο που εχω παθει μεχρι τωρα ειναι καμμενοι πολλαπλασιαστες στις 100000 οι οποιοι αντικατασταθηκαν με καινουριους. Οι πολλαπλασιαστες απ οτι εμαθα ειναι αναλωσιμοι στο μοντελο μου και αντέχουν γυρω στις 100000. Αρα είναι φυσιολογικη φθορα.
__________________
1ο μου αμαξι: STARLET 1300 EP82. εχει 680.000 χλμ. και κινειται απροβληματιστα χωρις να καιει σταγονα λαδι....δεν εχει ακουμπησει ακομη χερι την μηχανη του!!!
2ο μου αμαξι: IMPREZA WRX μοντ 2002. στα 6 χρονια που το ειχα, εκανε 97.000 χλμ καιγοντας βενζινη που αντιστοιχει στην αγορα 6 corolla(1600).
3ο μου αμαξι: COROLLA LUNA 1.6 μοντ 2007. αγοραστηκε με 60.000 χλμ τώρα εχει 120.000 χλμ και λειτουργει οικονομικα και απροβληματιστα

corolla
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 13-10-18, 17:13
Το avatar του χρήστη NikiforosGT
NikiforosGT Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 7.856
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 1024
NikiforosGT έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
Καλησπέρα, δεν ειναι φυσιολογική φθορά απλά είναι προβληματικοι. Σε άλλα αμάξια δεν χαλάνε ποτέ! Στου πατέρα μου το Micra μοντέλο 97 ούτε 80000χλμ πριν καιρό Κάηκε ο διανομέας-πολλαπλασιαστης τον έχει μέσα. Και σε άλλα αμάξια δεν χαλάνε ποτέ αυτά. Δεν είναι αναλώσιμα ούτε φυσιολογικη φθορά. Όταν έχεις διανομέα το καπάκι του φαγωνονται οι ακίδες εκεί ναι.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 05-11-18, 09:20
Το avatar του χρήστη djgas1
djgas1 Offline:
Μέλος
 
Εγγραφή: 26-02-2013
Περιοχή: Ιλιον
Μηνύματα: 146
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 151
djgas1 είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
καλημέρα και παλι!
απλα για την εμπειρια να αναφερω πως το προβλημα λυθηκε!
πηγα καθαρισα πεταλουδα και το αυτοκινητο μεταμορφώθηκε και παλι. ειχε πιασει καρβουνιλα γυρω γυρω και δεν ανοιγοκλεινε σωστα!
ενα tip που χρειαζεται να αναφερω ειναι πως πριν βγει η φισα της, πρεπει να βγει η μπαταρια για να μην χρειαζεται εκμαθηση μετα! αν δεν βγει η μπαταρια ο εγκεφαλος μπερδευεται και θελει απ την αρχη εκμαθηση για να ανοιγει και να κλεινει σωστα!
καθαριστε τις πεταλουδες σας ανα διαστηματα(20000-30000) γιατι πιανουν πουρι!
__________________
1ο μου αμαξι: STARLET 1300 EP82. εχει 680.000 χλμ. και κινειται απροβληματιστα χωρις να καιει σταγονα λαδι....δεν εχει ακουμπησει ακομη χερι την μηχανη του!!!
2ο μου αμαξι: IMPREZA WRX μοντ 2002. στα 6 χρονια που το ειχα, εκανε 97.000 χλμ καιγοντας βενζινη που αντιστοιχει στην αγορα 6 corolla(1600).
3ο μου αμαξι: COROLLA LUNA 1.6 μοντ 2007. αγοραστηκε με 60.000 χλμ τώρα εχει 120.000 χλμ και λειτουργει οικονομικα και απροβληματιστα

corolla
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 05-11-18, 18:56
Το avatar του χρήστη NikiforosGT
NikiforosGT Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 7.856
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 1024
NikiforosGT έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
καλησπέρα, το ειχα κανει και εγω στο δικο μου προσφατα και ειδα καλη διαφορα, επισης την ιδια μερα αλλαξα ομως και φιλτρο βενζινης αλλα και καθαρισα την μπεκιερα, αλλα το κυριοτερο αλλαξα ολα τα λαστιχα στα μπεκ που εμενα εχει 3 στο καθενα και ειχαν γινει πετρα και εχαναν! μαλιστα απο μερικα ρουφαγε αερα! μετα απο αυτο ειδα πολυ μεγαλη διαφορά!
κριμα που δεν μπορεσα να καθαρισω και τα μπεκ με λειζερ αλλα ημουν εξοχικο ενα ΣΚ οταν τα εκανα αυτα και ηταν αδυνατον. Τα καθαρισα εξωτερικα οσο μπορουσα.
Για το σωμα της πεταλουδας κανει πολυ καλο το σπρευ καρμπυρατερ την κανει λαμπικο.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA CLUB > SUPPORT

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ντιζα γκαζιου... ilias-e12 ΦΟΡΟΥΜ 5 05-08-15 12:40
ντιζα γκαζιου! mimetos TOYOTA COROLLA E 12 7 05-01-14 14:14
ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΠΕΤΑΛΟΥΔΑ ΓΚΑΖΙΟΥ TAKISCOR TOYOTA COROLLA E 12 15 29-08-13 19:38
Ντιζα γκαζιου σε Auris 1.3 Aris_Auris TOYOTA AURIS 15 05-09-11 19:13
Τρεμουλο στο πεταλι του γκαζιου madvinegar TOYOTA COROLLA E 12 12 24-11-08 10:14



Page generated in 0,15054107 seconds (81,44% PHP - 18,56% MySQL) with 38 queries
Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 19:46.
Συνολικές Εμφανίσεις:
Σημειώστε όλα τα forums ως διαβασμένα | Δείτε τους υπεύθυνους των forums



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.6.7
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
All modifications are copyrighted to their respective owners.
CorollaClub Copyright © 2003-2012 BlueChris
www.corollaclub.com
Powered by psiStats 2006 v
Copyright © Anthony Kanevsky (aka Psionic Vision)