Untitled Document

Καλωσήλθατε στα CorollaClub Forums.

Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! . H εγγραφή σας στην online κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να κατεβάσετε αρχεία, φωτογραφίες και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας.. H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη, Γίνε και εσύ μέλος του CorollaClub Forums σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλώ επικοινωνείστε μαζί μας.
Καλώς ορίσατε στο φόρουμ μας !!!
Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA CLUB > SUPPORT

SUPPORT ΤΕΧΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ-ΣΧΕΔΙΑΓΡΑΜΑΤΑ-ΒΟΗΘΕΙΑ ΟΝ LINE

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 16-01-11, 21:43
Το avatar του χρήστη Speed_
Speed_ Offline:
Κυριλέ Μέλος
 
Εγγραφή: 19-11-2008
Μηνύματα: 348
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 223
Speed_ είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kostas auris Εμφάνιση μηνυμάτων
Φιλε speed μην το θεωρείς απίθανο γιατι στην Ορεστιάδα πέρσυ το θερμόμετρο έφτασε στους -22!!!!!!!
Δεν ξέρω αν εννοείς το 2010 ή το 2009 γιατί το 2011 είναι φρέσκο ακόμα.

Η χαμηλότερη το 2010 ήταν: Πτολεμαΐδα: -18,4°C στις 17/12/2010

Απέχει -17 βαθμούς από τους -35.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 16-01-11, 21:56
Το avatar του χρήστη kostas auris
kostas auris Offline:
 
Εγγραφή: 05-01-2010
Μοντέλο: Auris 1.6 132hp 2009
Περιοχή: Αριδαία
Ηλικία: 34 male
Μηνύματα: 536
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 228
kostas auris είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Speed_ Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν ξέρω αν εννοείς το 2010 ή το 2009 γιατί το 2011 είναι φρέσκο ακόμα.

Η χαμηλότερη το 2010 ήταν: Πτολεμαΐδα: -18,4°C στις 17/12/2010

Απέχει -17 βαθμούς από τους -35.
Για το 2010 μηλάω
..Αρχες του 2010 στο Χωριο Λαγός Βόρειου Εβρου..
Το ανέφεραν και στης ειδήσεις τότε..

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kostas auris : 16-01-11 στις 21:58. Αιτία: συγχωνευση
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 15-11-18, 13:41
Το avatar του χρήστη NikiforosGT
NikiforosGT Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 7.856
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 1024
NikiforosGT έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
καλησπέρα! το ξερω παλιο θεμα!
αλλα επειδή εχω θεματα και εχω δωσει πολλα λεφτα, κατοπιν αυτων των θεματων : http://www.corollaclub.com/forums/sh...t=25672&page=7 και http://www.corollaclub.com/forums/sh...ad.php?t=25696
λεω να βαλω της Toyota https://www.japansparecenter.gr/anti...889-80006.html

τωρα κατι τρεχει και μου ανεβαζει θερμοκρασια στην βελονα λιγο πανω από την μεση σε ρελαντί με 750-800rpm αλλα και κινηση ή ακομα και σε παρκάρισμα! και μαλλον είναι η αντλια νερου που αλλαχτηκε τον Μαιο εχει θεμα , ισως παλι ηλεκτρολυθηκαν τα φτερα της!!! οποτε επειδή θελω να την αλλαξω το άλλο ΣΚ ελεγα εφόσον εχω βαλει και 3σειρο ψυγειο αλουμινιου να βαλω και τα παραπανω παραφλου τι λετε αξιζει? σε ολες τις τελευταίες δοκιμες και αλλαγες εχω βαλει μονο red Wurth, είναι αυτό εδώ αλλα σε διαφορετικη συσκευασια και εδώ ποιο ακριβο https://www.ledcity.gr/index.php?rou...f=bestprice.gr αλλα δεν αναφερει τι G είναι! η τιμη του είναι 8 ευρω τα 4λιτρα. Ελεγα να μην βαλω το ακριβο να δω τι γινεται αλλα κριμα είναι με νέο ψυγειο και να βαλω και αντλια να εχω παλι τετοιο.
αυτό της toyota τι είναι ξερει καποιος? G12 ?

Μοτερ 4EFTE δεν ξερω τι προτείνεται κανονικα για αυτό το μοτερ.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη NikiforosGT : 15-11-18 στις 13:52.
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 15-11-18, 21:53
Το avatar του χρήστη papgeo1965
papgeo1965 Offline:
Μικρό Μέλος
 
Εγγραφή: 24-02-2018
Μοντέλο: AURIS 1.6 Unique(1ZR-FE)
Περιοχή: Δράμα
Μηνύματα: 58
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 81
papgeo1965 είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Εγώ άλλαξα τα υγρά του ψυγείου το 2015 σε Auris(2009) με BARDAHL Antigel (Απόχρωση ροζ) αυτούσιο με αναλογία 50/50 για -35 βαθμούς .πέρσι που το μέτρησα δεν έχασε καθόλου .
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 16-11-18, 08:52
Το avatar του χρήστη NikiforosGT
NikiforosGT Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 7.856
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 1024
NikiforosGT έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
καλημέρα, αυτά λενε καποιο G τι είναι? πχ G11, G12, τι τιμη ειχαν? ξερεις ο κατασκευαστης τι προτεινει?

παντως σε ξενα forums που ειδα για το δικο μου μοτερ 4EFTE ολοι λενε Toyota LLC (long life coolant) που είναι κοκκινα.
Η τιμη είναι όπως ειδαμε κοντα 8 ευρω το λιτρο!!!
ακριβα αλλα είναι τα καλυτερα!
λεω να βαλω τωρα να είμαι σιγουρος για το αντιψυκτικο μου.
Μετα θα γλυφω και τις σταγονες από κατω με τετοια τιμη….ΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧ
Απάντηση με παράθεση
α
  #26  
Παλιά 26-12-18, 21:05
keichi Offline:
Θεϊκό Μέλος
 
Εγγραφή: 30-08-2009
Ηλικία: 39
Μηνύματα: 855
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 264
keichi είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
α

Νικηφορε αυτο το G που βλεπεις στα αντιψυκτικα (G11, G12, G12+, G13) ειναι μια κωδικοποιηση της VOLKSWAGEN. Τα εχει κωδικοποιησει η VOLKSWAGEN με αυτο το τροπο για τα μοντελα της οπως πχ η 505.00, 505.01 κ.ο.κ των λαδιων.
Στην TOYOTA αυτες οι κωδικοποιησεις δεν υπαρχουν.
Στα TOYOTA τα παλια βαζεις το TOYOTA LLC το κοκκινο και στα καινουργια TOYOTA το TOYOTA SLLC το ροζ.
Θεωρητικα, απαγορευεται να βαλεις αλλο αντιψυκτικο σε TOYOTA, και λεω απαγορευεται γιατι περισσοτερες πληροφοριες δεν δινονται, δε δινει ελευθερια ο κατασκευαστης να επιλεξεις δηλαδη...
Απο κει και περα, θα ελεγα οτι το TOYOTA LLC μοιαζει με τα G12 και G12+ ομως επιμενω οτι ΔΕΝ ειναι ιδια, απλα μοιαζουν, διοτι τα G12 αναφερουν οτι εχουν ελαφρως πυριτικα στοιχεια (silicates) ενω το TOYOTA LLC δεν εχει ουτε ιχνος. Απ την αλλη το SLLC εχει λιγα φωσφατα (phosphates) μεσα και μηδεν αμινες και πυριτικα.
Το ιδανικο ειναι να βαζει κανεις της μανας του για να ειναι 100% σιγουρος...
Ειναι ακριβο το ξερω αλλα σε γλιτωνει απο προβληματα...

Σε ενα πολυ παλιο τογιοτα που εχουμε βαζω ημιτασιον αντιψυκτικα πολλα χρονια και εχω αντιμετωπισει πολλα προβληματα ψυξης. Οσο του εβαζα της μανας δεν ειχα προβλημα ΠΟΤΕ. Μολις του εβαλα τα ημιτασιον μετα απο κανα δυο χρονια αρχισαν οι μαλακιες...Ψυγεια, αντλιες, βουλωμενα κολλαρα, θερμοστατες 4-5 και αλλα πολλα...Αλλα συνεχιζω να του βαζω ημιτασιον αντιψυκτικο γιατι ειναι παλιο και δε συμφερει.

Στο δικο μου κορολλα που ειναι πιο καινουργιο και το αγαπαω κιολας του βαζω της μανας το LLC.
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 27-12-18, 06:21
Το avatar του χρήστη NikiforosGT
NikiforosGT Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 7.856
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 1024
NikiforosGT έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
Καλημέρα, χρονια πολλα!
μπραβο βλεπω εισαι πολύ διαβασμένος, λιγο που τα εψαξα και εγω ετσι βρηκα και οντως τα G ολο αναφέρονται σε Γερμανικα και γενικα συνηθως είναι και Γερμανικες μαρκες.
Τωρα τελευταια με όλα τα προβλήματα που ειχα εβαζα της Wurth κατι κοκκινα απλα που δεν λενε τι είναι αλλα όταν εχουν 8 ευρω τα 4λιτρα σιγουρα δεν είναι της προκοπης. Ποσα χρονια που εχω το μοτερ το 4EFTE από το 2003 παντα εβαζα τετοια φτηνα και σε αλλα χρωματα ότι νανε, αλλα δεν ειχα προβλήματα μεχρι τον Σεπτ 2017 που εσκασε το ψυγειο από πανω και αρπαξε η φλαντζα από τις θερμοκρασίες.
Τωρα βαζω ποιο σωστο παραφλου αυτό εδώ περα που είναι G12 και σκετο όχι με απιονισμενο νερο https://www.onparts.gr/prostheta-xim...l-p999g12-hepu
αλλα εχω ακομα θεματα με θερμοκρασίες ακομα και τωρα με τοσο κρυο σε κινηση, σταση, παρκάρισμα ανεβαζει, εχω περιορισει το πρόβλημα με διακοπτη για το βεντιλατερ και αποστατες στο καπο.
Όταν το φτιαξω όμως θα βαλω σιγουρα της Toyota LLC και μονο και τιποτα άλλο ξανα! ΑΡΚΕΙ να το φτιαξω όμως!
γιατι χυνεται ποσοτητα και παει χαμενο, γιατι ολο και κατι αλλαζω. Εχω βαλει ψυγειο αλουμινιου 3σειρο με χοντρες κυψέλες μισου πλατους και η ταπα πεφτει κοντα στην γεφυρα, ετσι δεν μπορεις να το μαζεψεις ολο γιατι γλυφει σε αυτην και χυνεται.

Να το και της Toyota το LLC https://www.japansparecenter.gr/anti...889-80006.html

Ποσα λιτρα παιρνει παραφλου το μαμα μοτερ ξερεις? για το 4EFE λεω. Εμενα παιρνει παραπανω γιατι εχει και την τουρμπινα που εχει και αυτή γυρω της αλλα και το ψυγειο αυτό τωρα παιρνει πολύ μεγαλυτερη ποσοτητα. Εκτος ότι είναι μισο ψυγειο παραπανω από το μαμα, οι κυψέλες είναι οι διπλασιες σχεδόν στο μηκος!
Απάντηση με παράθεση
Α
  #28  
Παλιά 29-12-18, 12:21
keichi Offline:
Θεϊκό Μέλος
 
Εγγραφή: 30-08-2009
Ηλικία: 39
Μηνύματα: 855
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 264
keichi είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Α

Για το κορολα του 1996 με τον 4E το βιβλιο λεει 5 και κατι λιτρα αλλα δε στραγγιζουν ολα οταν τα αλλαζεις. Τοσα χρονια που το χω στις αλλαγες 3,5-4 λιτρα παιρνει μαζι με το παγουρι. Αγοραζω 4 λιτρα και μου περισσευει και λιγο. Μενει μεσα στη μηχανη καποια ποσοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 29-12-18, 14:12
Το avatar του χρήστη tsavman
tsavman Offline:
Πορωμένο Μέλος
 
Εγγραφή: 17-06-2011
Μοντέλο: Ε12 2004, 1.x
Ηλικία: 40 male
Μηνύματα: 717
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 229
tsavman είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Σε Ε12 που παίρνει κοντά 6 λίτρα το σύστημα ψύξης, δεν κατάφερα ποτέ να αλλάξω πάνω από 4. Κάποια ποσότητα μένει πάντα μέσα στο μπλοκ.
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 29-12-18, 14:46
Το avatar του χρήστη NikiforosGT
NikiforosGT Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 7.856
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 1024
NikiforosGT έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
καλημερα! καλο ΣΚ!
και εμενα το ιδιο γινεται γιαυτο ρωτησα.
Καπου εχει στο μπλοκ μια βιδα κανονικα πρεπει να την βγαζουμε πιστευω για να βγουν ολα μαζι με τις βρωμες, αλλα εκει που ειναι καλα κρασια!
στο δικο μου νομιζω πρεπει να βγει και η τουρμπινα.
Εμενα αυξηθηκε η ποσοτητα γιατι το ψυγειο αλουμινιου που εβαλα μπορει να ειναι half size, αλλα ειναι και 3σειρο αλλα και οι κυψελες ειναι σχεδον οι διπλες απο το μαμα και μου φαινεται παιρνει πολυ τωρα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA CLUB > SUPPORT

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ερωτηση για σταθμη υγρων παραφλου στο ψυγειο της ε12 f/l iempan TOYOTA COROLLA E 12 10 19-01-12 22:19
Toyota auris facelift - Αντιπροσωπεία Toyota Λαμίας xristosmk TOYOTA AURIS 17 10-12-10 18:24
New Toyota Toyota Corolla XRS 2009 LAKISdj TOYOTA COROLLA E15 19 02-12-10 21:18
Παραφλου.....φλου? Θωμας.Κ SUPPORT 7 09-12-06 23:21
Παραφλου ΘΑΝΑΣΗΣ SUPPORT 16 11-06-06 21:42



Page generated in 0,17982697 seconds (83,43% PHP - 16,57% MySQL) with 43 queries
Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 10:00.
Συνολικές Εμφανίσεις:
Σημειώστε όλα τα forums ως διαβασμένα | Δείτε τους υπεύθυνους των forums



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.6.7
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
All modifications are copyrighted to their respective owners.
CorollaClub Copyright © 2003-2012 BlueChris
www.corollaclub.com
Powered by psiStats 2006 v
Copyright © Anthony Kanevsky (aka Psionic Vision)