Untitled Document

Καλωσήλθατε στα CorollaClub Forums.

Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! . H εγγραφή σας στην online κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να κατεβάσετε αρχεία, φωτογραφίες και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας.. H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη, Γίνε και εσύ μέλος του CorollaClub Forums σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλώ επικοινωνείστε μαζί μας.
Καλώς ορίσατε στο φόρουμ μας !!!
Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA CLUB > SUPPORT

SUPPORT ΤΕΧΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ-ΣΧΕΔΙΑΓΡΑΜΑΤΑ-ΒΟΗΘΕΙΑ ΟΝ LINE

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 23-12-19, 22:52
agrileza Offline:
 
Εγγραφή: 09-10-2019
Μηνύματα: 107
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 66
agrileza είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από NikiforosGT Εμφάνιση μηνυμάτων
Βιντεο απο Toyota καλα οκ...
Για τους ιμαντες εχουν καλες τιμες και οι γνησιοι σιγα τις διαφορες που εχουν.
Μιλαμε για πραγματα που εχουν τρελες διαφορες πχ τα top mounts να εχει 100 ευρω το γνησιο τα μπροστινα και σε ιμι εχει απο 20 ευρω.
Εδω βεβαια θελει λιγο προσοχη στις μαρκες μην ειναι εντελως μαπα.
Καποια πραγματα που ειναι σημαντικα τα παιρνω γνησια και μερικα αλλα δεν βγαινουν σε ιμιτασιον οπως για παραδειγμα τα λαστιχα στα αμορτισερ που πατανε τα ελατηρια δλδ και τα πιατελα ελατηριων τα μπροστινα που πηρα προσφατα απο Toyota.

Στους εξωτερικους ιμαντες εχω παρει και αγνωστες μαρκες και δεν κρατησαν πολυ, ειδικα του δυναμο μου ειχε τυχει να κανει γραμμες κατα μηκος του και τον αλλαξα πολυ νωρις, αλλα θεωρησα οτι τον εσφιξα εγω πολυ.
Ιμαντας χρονισμου εννοειτε ΜΟΝΟ γνησιος.
Κοίτα αν κάποιος δεv ξέρει αρκετά με μηχανές και δεν θέλει να ρισκάρει με ιμιτασιόν πάει με γνήσια και έχει το κεφάλι του ήσυχο. Υπάρχουν και μάρκες, καλύτερα απο γνήσια, όπως κάνω και βάζω με το παπάκι.
Μια και μιλάς για ιμάντες στο τελευταίο σέρβις μου βάλανε της Mishuboshi το ανακάλυψα αργότερα, δεν ρώτησα όμως γιατί δεν βάλανε τα γνήσια (νομίζω gates?) αλλά είδα ότι της Mishuboshi είναι αρκετά καλοί ιμάντες και made in japan.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 24-12-19, 08:13
costas.x Offline:
Μέλος
 
Εγγραφή: 08-10-2010
Περιοχή: ΣΕΡΡΕΣ
Ηλικία: 64 male
Μηνύματα: 139
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 179
costas.x είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Καλημέρα.
Κάπου το πέτυχα μου άρεσε και το κράτησα. Αξίζει να το διαβάσετε.


¨Τα γνήσια και τα aftermarket ανταλλακτικά διαφέρουν στη συσκευασία και στο εργοστάσιο κατασκευής τους.

Η επιλογή ενός καινούριου ανταλλακτικού συνεπάγεται πως είτε θα στραφείτε στη λύση του γνήσιου, είτε του aftermarket. Ας δούμε αναλυτικά τη διαφορά των δυο αυτών κατηγοριών.

1.OES (Original Equipment Service) Όταν μια αυτοκινητοβιομηχανία συναρμολογεί το αυτοκίνητο που θα πας κάποια στιγμή να αγοράσεις χρησιμοποιεί τα λεγόμενα εξαρτήματα πρώτης τοποθέτησης. Τα ανταλλακτικά αυτά, όπως για παράδειγμα το μπουζί, θα τα βρεις από το επίσημο δίκτυο διανομέων και των επισκευαστών αυτοκινήτων. Πρόκειται για γνήσια ανταλλακτικά αυτοκινήτων που κατασκευάζονται από κορυφαίους κατασκευαστές με τους οποίους οι αυτοκινητοβιομηχανίες έχουν συμβόλαια οπότε είναι υψηλής ποιότητας. Πωλούνται σε συσκευασίες που φέρουν το εμπορικό σήμα της αυτοκινητοβιομηχανίας.

2. OEM (Original Equipment Manufacturers) Πρόκειται για τα ίδια ανταλλακτικά αυτοκινήτων με τα γνήσια, τα οποία προέρχονται από τους ίδιους κατασκευαστές ανταλλακτικών που προμηθεύουν με ανταλλακτικά αυτοκινήτων πρώτης τοποθέτησης τις αυτοκινητοβιομηχανίες. Η ουσιαστική διαφορά είναι ότι αυτά πωλούνται στις συσκευασίες του κατασκευαστή τους και όχι σε συσκευασίες που φέρουν το εμπορικό σήμα της κάθε αυτοκινητοβιομηχανίας. Έτσι η συσκευασία με το καινούργιο μπουζί σου δεν θα φέρει το λογότυπο της αυτοκινητοβιομηχανίας (π.χ. Audi) αλλά αυτό του κατασκευαστή (π.χ. PHILIPS, NGK,SKF) αλλά η ποιότητα δεν αλλάζει ουσιαστικά. Όπως και τα OES, τα ΟΕΜ προσδίδουν μια αξιοπιστία λόγω brand name.

3. Τα ΙΑΜ (Independent After Market ή Aftermarket δηλ. ανεξάρτητη ή ελεύθερη αγορά) είναι ίδια με τα OEM και OES με τη διαφορά ότι αυτά τα προμηθεύεσαι από οπουδήποτε αλλού εκτός της αυτοκινητοβιομηχανίας που πήρες το αμάξι σου ή του κατασκευαστή τους. Έτσι ονομάζουμε aftermarket τα ανταλλακτικά που αγόρασες από το ιντερνέτ ή από ένα ανεξάρτητο εισαγωγέα. Αποτελούν σίγουρα μια πιο οικονομική λύση, μόνο έχουμε αυξημένη λίγο την προσοχή μας ώστε να πληρούν τις προδιαγραφές του κατασκευαστή του αυτοκινήτου μας. Μια μικρή προσοχή όμως εδώ για να μην μπερδευτείτε. Υπάρχουν OES aftermarket και OEM aftermarket ανταλλακτικά. Δηλαδή αν αγοράσουμε πρώτης τοποθέτησης ανταλλακτικό μπουζί από το ιντερνέτ και όχι από μια αντιπροσωπεία με τη βούλα της μάρκας του αυτοκινήτου μας τότε λέμε ότι ψωνίσαμε aftermarket.


4. Μια τελευταία υποδιαίρεση των aftermarket είναι τα λεγόμενα εφάμιλλης ποιότητας (Matching Quality). Αυτά κατασκευάζονται με ίδιες ποιοτικές προδιαγραφές με τα ΟΕ και διατίθενται από προμηθευτές πρώτου εξοπλισμού ή από προμηθευτές aftermarket. Εάν είσαι σίγουρος για την προέλευσή τους τότε συμφέρει οικονομικά για να τα εγκαταστήσεις.¨


Οσο για τον φίλο που ψάχνεται για μπαλάκια ακρόμπαρα και φυσούνες δύο αξιόπιστες μάρκες με ιστορία πολλών ετών είναι η ιαπωνική 555
και η βρετανική LÖBRO για φυσούνες / μπιλιοφόρους και όχι μόνο.


Καλές γιορτές.










.
Απάντηση με παράθεση
Α
  #13  
Παλιά 24-12-19, 15:50
keichi Offline:
Θεϊκό Μέλος
 
Εγγραφή: 30-08-2009
Ηλικία: 39
Μηνύματα: 855
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 264
keichi είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Α

Εγω τα τελευταια 25 χρονια που ασχολουμαι, ξερω οτι αμα δε γραφει πανω TOYOTA τοτε ειναι ΗΜΙΤΑΣΙΟΝ...
Ολες τις υπολοιπες ονομασιες βερεσε τις ακουω, ειναι για να ακουγεται ευηχα στο πελατη...

*Δεν ειναι απαραιτητα κακο το ημιτασιον απλα κακοακουγεται...
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 24-12-19, 18:56
Το avatar του χρήστη NikiforosGT
NikiforosGT Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 7.856
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 1024
NikiforosGT έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
Καλησπερα, χρονια πολλα και καλα Χριστουγεννα!
να πω επισης πως πολλα πραγματα στην Toyota ως γνωστων ειναι AISIN ή DENSO και στην Toyota το κουτι λεει Toyota μεσα το προιον ειναι AISIN πχ και ο ιδιος κωδικος υπαρχει στο εμποριο με κουτι AISΙΝ, κλασικο παραδειγμα η αντλια νερου για το δικο μου που στην Toyota ειναι πολυ παραπανω η τιμη απο οτι εξω και ακριβως ιδιο προιον με ιδιο κωδικο της AISIN.
Και το εχω παθει και σε αλλα πραγματα αυτο, αν και αυτα ομως κανονικα δεν θεωρουνται ιμιτασιον.
Εγω παντως παρολο οτι στην Toyota εχω και εκπτωση 15% παιρνω ιμιτασιον κυριως, εκτος πραγματα που δεν βρισκω γιατι δεν βγαινουν πχ οπως τα πιατελα των ελατηριων που πηρα προσφατα, ή οτι ειναι πολυ κρισιμο, πχ τσιμουχα εκκεντροφορου, στροφαλου, λαστιχα-τσιμουχες αντλιας λαδιου που ειχα αλλαξει, ιμαντα χρονισμου, ρουλεμαν του κτλ.
Δεν βλεπω τον λογο να πεταω ποσα ευρω παραπανω σε ενα μοτερ του 94 και αμαξι του 97 οταν τα ιμιτασιον ειναι μια χαρα.
Ειδικα σε καποια πραγματα οι τιμες στα γνησια ειναι εξωπραγματικες εκτος τοπου και χρονου, κλασικο παραδειγμα οι βασεις μηχανης....
ειδικα για την μπροστινη οι γνησιες μου εχουν κρατησει λιγοτερο απο ιμιτασιον.
Ψυγειο νερου ας πουμε που να βαλεις γνησιο με την τιμη που εχει!!! καλα εγω εδωσα περισσοτερα γιατι τελικα εβαλα half size 3σειρο αλουμινιου + ανεμιστηρα SPAL αλλα λεμε τωρα.
Πριν εχω παρει ομως 3 φορες ιμιτασιον αλλα καλες μαρκες οσο γινεται.

Και θερμοστατη τωρα ιμιτασιον εχω, γιατι ηθελα χαμηλης θερμοκρασιας και του passeo 5E που κανει εχει κανα 50αρικο συν οτι με αυτα που εχω παθει εχω πεταξει στα σκουπιδια 3-4 γνησιους θερμοστατες, ανοιγει στους 76.5 βαθμους ενω αυτος που εχω καλη μαρκα ιμιτασιον ανοιγει 76.
Μια χαρα αψογος ειναι. Δοκιμασμενος και παλιοτερα στους 82 βαθμους.

Αναλογα το τι ειναι το προιον εχει πολλες μαρκες ιμιτασιον μπορουμε να παμε σε κατι καλο οχι σε οτι φτηνοτερο υπαρχει!
Πχ οτι βγαζει η μαρκα 555 ειναι ΕΓΓΥΗΣΗ! για μενα ισαξια ισως μερικα πραγματα και ποιο καλα και αντοχης απο γνησια...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη NikiforosGT : 24-12-19 στις 19:01.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 24-12-19, 19:12
costas.x Offline:
Μέλος
 
Εγγραφή: 08-10-2010
Περιοχή: ΣΕΡΡΕΣ
Ηλικία: 64 male
Μηνύματα: 139
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 179
costas.x είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Εγω τα τελευταια 25 χρονια που ασχολουμαι, ξερω οτι αμα δε γραφει πανω TOYOTA τοτε ειναι ΗΜΙΤΑΣΙΟΝ...
Ολες τις υπολοιπες ονομασιες βερεσε τις ακουω, ειναι για να ακουγεται ευηχα στο πελατη...

*Δεν ειναι απαραιτητα κακο το ημιτασιον απλα κακοακουγεται...




Δεν διαφωνώ με αυτά που γράφεις. Μακάρι να υπήρχε η οικονομική δυνατότητα για πραγματικά γνήσια ανταλλακτικά εφ όρου ζωής ενός αυτοκινήτου. Δεν διευκρινίζεις όμως το ¨toyota¨ ή τον γνήσιο κωδικό να τον γράφει στο ανταλλακτικό ή στο κουτί του ανταλλακτικού. Γιατί πολλά έχουν δεί τα μάτια μου και ακόμη περισσότερα έχω ακούσει.

Κι επειδή στο δικό μου αυτ/το βάζω γνήσια ανταλλακτικά σε κάποια που θεωρώ πρωτίστης σημασίας και aftermarket στα υπόλοιπα μου κάνει εντύπωση γιατί ενώ όλα τα γνήσια που αγοράζω είναι σε κουτί τουοτα, κάποια έχουν ανάγλυφο λογότυπο εταιρίας κατασκευής ή γνήσιο κωδικό χτυπημένα πάνω στο ανταλλακτικό (και είναι ίδια με αυτά που αντικαθιστώ) και σε άλλα να υπάρχει χτυπημένο απλά ενα νούμερο ούτε καν ο γνήσιος κωδικός.

Οπότε σου μπαίνει η υποψία οτι το aftermarket που ήδη είχες δεί στην έρευνα που έκανες και ήταν φθηνό το πλήρωσες ακριβότερα ως γνήσιο.
Πόσοι νομίζεις από αυτούς που αφήνουν τα οχήματά τους στην αντιπροσωπεία για αντικατάσταση ανταλλακτικών ξέρουν τι τους βάζουν ??
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 24-12-19, 19:24
costas.x Offline:
Μέλος
 
Εγγραφή: 08-10-2010
Περιοχή: ΣΕΡΡΕΣ
Ηλικία: 64 male
Μηνύματα: 139
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 179
costas.x είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Καλησπέρα Νικιφόρε.

Για πιο λόγο έβαλες χαμηλότερο σε βαθμούς θερμοστάτη?
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 24-12-19, 21:34
Το avatar του χρήστη NikiforosGT
NikiforosGT Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 7.856
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 1024
NikiforosGT έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από costas.x Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα Νικιφόρε.
Για πιο λόγο έβαλες χαμηλότερο σε βαθμούς θερμοστάτη?
καλησπερα, για τον ιδιο λογο που εβαλα ψυγειο και ανεμιστηρα που κανονικα βαζουν σε ενα σκασμο αλογα και εγω ειμαι με stock turbo.
Ειχα προβληματα θερμοκρασιας, εχω κανει ενα σχετικο θεμα καπου, 2 φορες εχω καψει φλαντζα και για να μην ξαναγινει ειπα να παρω τα μετρα μου.
Εκτος οτι η φλαντζα που μπηκε ειναι με ολες τις τρυπες ανοιχτες καμια σχεση με την μαμα και ποιο ενισχυμενη, μπηκε το ψυγειο που ειπα με παραφλου G12 (αυτο οταν μου τελειωσει οσο εχω σκοπευω να αρχισω να βαζω της Toyota το LLC RED), ταπα στο ψυγειο την δικια του που ειναι πιεσης 1.1bar αντι 0.9 στο μαμα και ο θερμοστατης που ειπα.
Βασικα ο ανεμιστηρας μπηκε μετα οποτε θα μπορουσε να μπει μαμα θερμοστατης. Αλλα επειδη εχω χαλασει παρα παρα παρα πολλα ευρω, δεν δινω περιττα χρηματα πλεον, αλλαγη ΜΟΝΟ αν χρειαζεται κατι.
Και για το καλοκαιρι εχω και αποστατες καπο που το σηκωνουν πισω 2.5cm και αεριζεται ποιο καλα το μοτερ.

Το βρηκα το θεμα εδω ειναι http://www.corollaclub.com/forums/sh...t=25672&page=7 αν θες κατι αλλο εκει για να μην ειμαστε εδω περα OFFTOPIC.
Επειδη βαρεθηκα να γραφω δεν το εχω συνεχισει με τι εχω κανει μετα. Θελει και χρονο και δεν εχω.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 24-12-19, 21:49
donstefano Offline:
Μικρό Μέλος
 
Εγγραφή: 19-10-2015
Περιοχή: Βυρωνας-Αθηνα
Μηνύματα: 74
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 112
donstefano είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Εγω συμφωνω με τη λογικη του Νικηφορου.

Σαφως αν εχεις τα χρηματα και μπορεις να διαθεσεις σε αυθεντικα και δεν σου λειπουν τοτε παιρνεις αυθεντικα και εισαι 100% ησυχος....

Πλεον οι εποχες εχουν αλλαξει και κοιτας και το δεκαρικο.Οχι ομως θυσιαζοντας αξιοπιστια.ΓΙα αυτο ψαχνεις καλα aftermaket η immitation η οπως θελετε πειτε τα.

Η ΤΟΥΟΤΑ δεν τα φτιαχνει ολα μονη της.Με καποιους συνεργαζετε.Eneos λεγεται,Denso,Aisin,Bosch κτλ κτλ κτλ.

O maf εμενα ο μαμα γραφει Denso.Δεν εχει καμια διαφορα απο τον imitation Denso που δινει το Onparts.Δε θα παρω maf ΤΟΥΟΤΑ εαν χρειαστω.

Επισης σε σετ συμπλεκτη ΤΟΥΟΤΑ που ρωτησα αντιπροσωπεια στου Ζωγραφου(ΦΑΡΜΑΚΕΙΟ ΣΕ ΟΛΑ) μου ειπαν 230.Ο aisin που ειναι ο μαμα εχει 80-90.Δεν θα τα δωσω στην ΤΟΥΟΤΑ και ας εχω να αλλαξω συμπλεκτη,αμορτισερ ακρομπαρα μπαλακια κτλ εδω και 155Κ χιλ.

Σε λαδια επισης επειδη εβαζα τα 5W40 ΤΟΥΟΤΑ αλλαγες καθε 15000 οπως λεει η εταιρεια ειχα απωλεια μισο λιτρο παλιοτερα.

Τωρα βαζω ENOS 5W40 και ειχα απωλεια 200ml στα 12Κ χιλ και εχω μικροδιαρροη απο τη φλαντζα ψευτοκαπακου και με υγραεριο το αμαξι.

Γιατι ολα ειναι σχετικα.Παιζει ρολο και η χρηση.

Οποτε ναι μεν ειναι καλα τα μαμα πραγματα αλλα οι τιμες ειναι απαγορευτικες σε πολλα πραγματα.

Εγω πχ βαλβολονες και φ.λαδιου βαζω αυθεντικο αλλα τα αλλα τα βλεπω και ψαχνομαι γτ δεν περισσευουν.Σε αλλα αποφασιζω aftermarket και αλλα αυθεντικα.

Να ναι καλα το φορουμ και τα μελη που βοηθουν....

Ευχαριστω και το φιλο Κωστα και Νικηφορο για τη διευκρινηση με τα 555 και LOBRO.Λογικα σε 555 θα παω σε οτι θελω σχετικο με συστημα διευθυνσης κτλ.


Καλες γιορτες σε ολους με υγεια και ευτυχια ευχομαι και καλα-ασφαλη χιλιομετρα φυσικα!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 24-12-19, 22:35
Το avatar του χρήστη NikiforosGT
NikiforosGT Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 7.856
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 1024
NikiforosGT έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
Να κανω μια διορθωση εδω, λες για MAF Τοyota, δεν υπαρχει Toyota, ειναι της DENSO, ισως να λεει το κουτι που τον εχει μεσα Toyota αλλα δεν ειναι.
Οπως ειπαμε σε πολλα πραγματα ειναι ιδιοι οι κωδικοι, βαζουν και ενα κουτι να λεει Toyota και η τιμη εκατονταδες ευρω πολλες φορες πανω. Ενταξει ελεος δλδ κιολας!
Μου εχει τυχει αυτο που λεω με κατι τακακια που εβγαζαν παλια μουσταρδι που ηταν, 70 ευρω απο Toyota πανω να λενε AISIN, κουτακι Toyota, τα βρηκα τα ιδια απο Ιαπωνικη νομιζω 40 ευρω? παλι AISIN με αλλο κουτακι, τα εχω δουλεψει ΟΥΔΕΜΙΑ διαφορα. Το ιδιο και στις αντλιες νερου, λεει κωδικο μαλιστα της AISIN και ειναι ιδιος στην Toyota με αυτες απεξω.
Ενταξει να μην μας κοροιδευουν κιολας...
Ειναι αναλογα τα προιοντα βεβαια, πχ στην περιπτωση ψυγειου που ειπα πριν σαφως και ειναι καλυτερο το γνησιο, αλλα οταν εχει πανω απο 200 ευρω ενω imitasion βρισκεις απο 60 τι θα παρεις ? και καλα το ψυγειο οκ δεν το αλλαζουμε συνεχεια, αλλα χερουλι πορτας 70 ευρω?????? πηρα 2 ιμιτασιον απο 10 ευρω εκαστος, το εχω πανω ποσα χρονια δεν εχει παθει τιποτα. Σιγα τα ωαααα δλδ!!!!
Γενικα ομως θελει προσοχη σε καποια πραγματα και με τις μαρκες επισης.
Αλλη περιπτωση που πηρα ιμιτασιον ειναι βαλβιδα ψυχρης εκκινησης, αισθητηρας θερμοκρασιας οργανου ταμπλό και βαλβιδα βεντιλατερ. Οταν παιρνω την ιμιτασιον 14 ευρω η γνησια εχει κοντα 70 ευρω για την βαλβιδα βεντιλατερ, μαλλον την φτιαχνουν απο χρυσαφι....Αν ειμασταν πλουσιοι για να τα βαζουμε ολα γνησια προφανως δεν θα ειχαμε παλιο αμαξι....
Τα εχω ολα αυτα ιμιτασιον και ειναι αψογα πολυ καιρο τωρα.

Α! και ειπα για φιλτρο λαδιου απο Toyota made in china!!! και δεν ξαναπηρα ποτε....παιρνω imitation made in japan.

Τελος και εγω ετσι αποφασιζω τι πρεπει και τι δεν πρεπει και αναλογα την εποχη και την περιοδο ποσα μπορω να διαθεσω κιολας.
Αν οτι εχω αλλαξει οσο εχω το αμαξι τα επαιρνα γνησια αλλη μια corolla με κεφτεκ θα επαιρνα απο τις διαφορες τιμων με τα ημιτασιον....και οχι μαμα στοκ τουρμπο αλλα 340 αλογα.

Να για παραδειγμα καποια στιγμη πρεπει να αλλαξω συμπλεκτη και φλαντζα στροφαλου πλευρα σασμαν, ολα αυτα θα μπουν γνησια, απλα το δισκο-πλατο θα ειναι απο αλλο αμαξι για ποιο πολλα αλογα, αλλα παλι Toyota γνησια, φυσικα AISIN στην πραγματικοτητα.

Αυτα απο εμενα, καλο βραδυ, χρονια πολλα και παλι και Καλα Χριστουγεννα!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη NikiforosGT : 24-12-19 στις 22:46.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 24-12-19, 22:43
donstefano Offline:
Μικρό Μέλος
 
Εγγραφή: 19-10-2015
Περιοχή: Βυρωνας-Αθηνα
Μηνύματα: 74
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 112
donstefano είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Ναι για τον Maf που ειπα εννοουσα οτι εγραψες.Κουτι τουοτα δηλαδη αυθεντικο ανταλακτικο και κοστος ισως και διπλο σε σχεση με τον ιδιο AISIN εξω στο εμποριο!
Εσενα σε εχω μεντορα!!!!Με ειχεις βοηθησει και αλλες φορες!Να σαι καλα!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA CLUB > SUPPORT

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ανταλλακτικά hyper TOYOTA COROLLA E 12 10 01-12-09 11:00
site για γνήσια αξεσουάρ ΤΟΥΟΤΑ sotoskap WEB LINKS 3 10-01-09 21:47
Ανταλλακτικά _nicolas_ TOYOTA COROLLA E*90 22 12-06-08 17:04
ψάχνω τιμές από ανταλλακτικά labros_k TOYOTA COROLLA E 12 4 23-05-07 21:38



Page generated in 0,19016409 seconds (84,21% PHP - 15,79% MySQL) with 42 queries
Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 00:38.
Συνολικές Εμφανίσεις:
Σημειώστε όλα τα forums ως διαβασμένα | Δείτε τους υπεύθυνους των forums



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.6.7
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
All modifications are copyrighted to their respective owners.
CorollaClub Copyright © 2003-2012 BlueChris
www.corollaclub.com
Powered by psiStats 2006 v
Copyright © Anthony Kanevsky (aka Psionic Vision)