Untitled Document

Καλωσήλθατε στα CorollaClub Forums.

Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! . H εγγραφή σας στην online κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να κατεβάσετε αρχεία, φωτογραφίες και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας.. H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη, Γίνε και εσύ μέλος του CorollaClub Forums σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλώ επικοινωνείστε μαζί μας.
Καλώς ορίσατε στο φόρουμ μας !!!
Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA CLUB > SUPPORT

SUPPORT ΤΕΧΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ-ΣΧΕΔΙΑΓΡΑΜΑΤΑ-ΒΟΗΘΕΙΑ ΟΝ LINE

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Γνήσια και imitation ανταλλακτικά
  #1  
Παλιά 19-08-10, 15:31
Το avatar του χρήστη NikiforosGT
NikiforosGT Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 7.856
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 1024
NikiforosGT έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
Γνήσια και imitation ανταλλακτικά

ἀνοιξα αυτό το θέμα για να συζητήσουμε εδώ τις απόψεις μας πάνω σε αυτό το θεμα μιας και συχνά κάνουμε μαντάρα άσχετα τοπικ! λοιπόν εγώ το Starlet το είχα από το 2000 μέχρι τέλη 2007 και εκτός ότι ανταλλακτικό είχε να κάνει με το μοτερ που μπήκε πάνω το Καλοκαίρι του 2003 δλδ το 4E-FTE (αυτό που είναι τώρα στην ΕΕ111) ότι ανταλλακτικό ήταν του μοτερ μπήκε της Toyota και ότι είχε να κάνει με το αμάξι και τα περιφερειακά του μπήκε imitation. Τόσα χρόνια δεν είδα ΚΑΝΕΝΑ πρόβλημα! θα πω και μερικές τιμές ενδεικτικές από ανταλακτικά να δείτε και μόνοι σας για τι διαφορές μιλάμε! καλά τα γνήσια αλλά να προσέχουμε και την τσεπούλα μας! γιατί η Toyota το έχει παρακάνει!
ντίζα κοντερ στο σταρλετ 45 ευρώ!!! imitation 8,5 και επίσης made in japan!
αμορτισερ πίσω πορτας 120 ευρώ το ένα, imitation 65 τα 2!!!!
ακρόμπαρα από toyota 45 το ένα, imitation 15 κάτι! επίσης made in japan!
Στην corolla bump stops, μπροστινά top mounts, ακρόμπαρα, μπαλάκια ψαλιδιων, ημίμπαρα και άκρα ζαμφορ μπρος και πίσω όλα τα πήρα imitation!
Γλίτωσα ΑΠΕΙΡΑ χρήματα, δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα, μην τα παραλέμε ρε παιδιά, οκ στο μοτερ βάλτε γνήσια ειδικά θερμοστάτη, αλλά σε αυτά που είπα και να μην βάλετε δεν τρέχει τίποτα, η μόνη διαφορά που θα δείτε θα ειναι στην τσέπη σας!
Ακρα ζαμφορ πίσω 90 ευρώ και εγώ πήρα 20 το ένα, μπροστινά 60 ευρώ και πήρα από ebay 12,60 το ένα μαζί με τα μεταφορικά.
Αν συνεχίσω στις διαφορές θα τελειώσω αυριο. Αλλά αυτό που πραγματικά μου κανοφάνηκε ήταν το φίλτρο λαδιού toyota που είναι της Denso και να λέει made in China???? παλιά δεν ήταν έτσι! τι να πω χάλασε και η toyota????
και αν πάρεις imitation να είναι made in Japan????
Εγώ είμαι της γνήμης και αυτό κάνω, ότι είναι του μοτερ βάζω από Toyota εκτός τα λάδια φυσικά και ότι είναι από το υπόλοιπο αμαξι imitation, αλλιώς θα είχα μπει μέσα με τα 1000!!!!

Ξέχασα να αναφέρω εκτός τα γνωστά της Denso, όπως το φίλτρο λαδιου που στο κουτί λέει toyota, denso και επάνω στο φίλτρο λέει made in China, ακόμα πχ και τα γνωστά μουσταρδί (χρυσαφί) μπροστινά τακάκια ενώ το κουτί λέει Toyota, τα τακάκια είναι της ΑΙSIN! και ναι είναι made in japan, αλλά είχαν και 70 ευρώ, ενώ τα ίδια μπορείς να τα πάρεις πχ από Ιαπωνική και με λιγότερα χρήματα! τότε όμως θα λέγαμε ότι δεν είναι γνήσια επειδή δεν τα πήραμε από την ίδια την toyota και δεν τα σκάσαμε έτσι ?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη NikiforosGT : 19-08-10 στις 15:41.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 19-08-10, 16:02
Το avatar του χρήστη makiscorolla
makiscorolla Offline:
Κυριλέ Μέλος
 
Εγγραφή: 23-01-2009
Μοντέλο: corolla e12 carina e
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 282
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 215
makiscorolla είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
DENSO K16R-U11 σε κουτακια denso τα πηρα 16 ευρο σε κουτακια toyota 24 ευρο!8 ευρο για τα κουτακια της toyota!αντλια νερου για το carina απο την toyota 150-160 ευρο και αμα την τοποθετουσαν αυτοι 85 ευρο!(δεν ξερω τι μαρκα εβαζαν) 80 ευρο πηρα ημιτασιον μαζι πηρα ιμαντες και χρονισμου και ρουλεμαν και τα εβαλα σε γνωστο,ο συπλεκτης ο aisin 90 ευρο απ εξω τα διπλα στην toyota.φιλτρο λαδιου παιρνω παντα το nippon.
__________________
zze 120
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 19-08-10, 16:22
Το avatar του χρήστη NikiforosGT
NikiforosGT Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 7.856
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 1024
NikiforosGT έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
Συμφωνώ φυσικά και για άλλες μάρκες ιδίως αν είναι made in japan! μερικά πράγματα η Toyota τα έχει ανεξήγητα με απίστευτα ανεβασμένες τιμές!
πχ το φιλτρο βενζίνης της ΕΕ111 το έχουν 45 ευρώ!!! και έχει μαζί και το στήριγμα! το παίρνω από Ιαπωνική πχ με 15-20 ευρώ και είναι ίδιο αλλά λείπει το στήριγμα, αφού το έχω πρέπει να το πληρώνω ΚΑΘΕ φορά?????
ήθελα να αλλάξω ενα χερούλι εξωτερικό της πόρτας οδηγού, από Toyota 70 ευρώ!!!!!! imitation 10!!! LOL!!!!
top mount μπροστινά από toyota μάλλον κοντά στα 90, από Ιαπωνική 30 το ένα!!! μάλιστα θα σηκώσω φωτος από μερικά πράγματα που έχω πάρει imitation για να δείτε και την ποιότητα! ούτε ένα δεν φαίνεται να είναι ψευτοκατασκευή.
Τα μπουζί της Denso και εγώ από αλλού τα παίρνω γιατί δεν έχουν αυτά που φοράω στον 4E-FTE!
Αυτό που πάντα πρέπει να μπαίνει γνήσιο είναι ο θερμοστάτης, γιατί οι άλλοι αν κολλήσουν μένουν κλειστοί!!! ενώ της Toyota ανοιχτός! επίσης τον έχει σε καλη τιμή (γύρω στα 35 αν θυμάμαι καλά για 4E, 5E moter του passeo δλδ).

και μερικές φωτος από πράγματα imitation







Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη sotoskap : 19-08-10 στις 19:14. Αιτία: Συγχώνευση posts
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 21-12-19, 23:37
donstefano Offline:
Μικρό Μέλος
 
Εγγραφή: 19-10-2015
Περιοχή: Βυρωνας-Αθηνα
Μηνύματα: 74
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 112
donstefano είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Ξαναφερνω το θέμα στη επιφάνεια μετά από πολλά χρόνια...

Επειδή τα ανταλλακτικά της τουοτα με μεν είναι καλά και αντέχουν στο χρόνο αλλά είναι και δυσανάλογα ακριβά,θα ήθελα να μου πείτε για ακρομπαρα,μπαλάκια ψαλιδιών τι μάρκες είναι ποιοτικά κοντά η και καλύτερα από τα μαμά.

Lemforder,555,trw?
Τι μάρκα να διαλέξουμε?

Επίσης για φούσκες ημιαξονιων έχετε να προτείνετε κάτι?

Να ρωτήσω στην ιαπωνική?
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 22-12-19, 09:56
Το avatar του χρήστη NikiforosGT
NikiforosGT Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 7.856
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 1024
NikiforosGT έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
Καλημερα, παλιοτερα επαιρνα της Toyota σε πολλα πραγματα σε σχεση με καλες μαρκες ιμιτασιον δεν ειδα καμια απολυτως διαφορα απο της Toyota! μαλιστα εχει κανει εργοστασιο στην Κινα και καποια πραγματα μπορει να ειναι κινεζικα!!!
πχ μου εχει τυχει σε φιλτρο λαδιου να λεει made in china και απο αλλο μαγαζι αλλη μαρκα να ειναι made in japan.
Εγω λιγο σπανια ψωνιζω πλεον απο Ιαπωνικη , κυριως απο εδω παιρνω www.onparts.gr και λιγοτερο απο εδω γιατι ειναι ποιο ακριβος αλλα εχει και γνησια ανταλλακτικα σε γενικα ποιο καλες τιμες απο Toyota www.japansparecenter.gr
Για τα ημιτασιον εχουν σημασια οι μαρκες πχ η 555 για μενα ειναι κορυφαια απλα σαν τα γνησια σε αντοχη εχω δοκιμασει παρα πολλα πραγματα ακρομπαρα, ημιμπαρα, μπαλακια ψαλιδιων, μπαλακια ζαμφορ κτλ.
Φουσκες δεν εχω ιδιαιτερη προτιμηση δεν εχω δει καμια διαφορα απο τις γνησιες.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 22-12-19, 12:00
donstefano Offline:
Μικρό Μέλος
 
Εγγραφή: 19-10-2015
Περιοχή: Βυρωνας-Αθηνα
Μηνύματα: 74
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 112
donstefano είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Καλημέρα Νικηφόρες!Ευχαριστώ για την απάντηση.
Και γω έχω ψωνίσει από onparts αρκετές φορές,κυρίως περνώ eneos 5w40 που βάζω από την 1η μέρα που αγόρασα το αμάξι από τουοτα.παλια έβαζα 5w40 toyota λάδια αλλά από τιμή είναι φωτιά.
Σκεφτόμουν τα lemforder αλλά μάλλον θα βάλω 555 αφού είναι και japan.και οι τιμές τους είναι και κοντά.
Τα 555 λογικά από τα λεγόμενά σου είναι σε ποιότητα κοντά στα μαμά.
Σε ιμάντα δυναμό επίσης είδα διαφορά σε διάρκεια μιας και ο μαμά έβγαλε για πλάκα 70χιλ ενώ ο ιμιτασιον.(ένας dayco) τον έχω 42χιλ και σιγά σιγά είναι για αλλαγή.βεβαια 35 ο μαμά και Μαξ 20 ο άλλος.
Κάπου είδα γενικά ότι έγραφες και εσύ αν δεν κάνω λάθος ότι ο ιμάντας τουοτα είναι καλός.εχεις να προτείνεις καμία μάρκα εδώ καλή?έχω δει continental bosch κτλ.τι να πάρω?
https://www.onparts.gr/toyota/coroll...antas-poly-v-1
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 22-12-19, 18:11
agrileza Offline:
 
Εγγραφή: 09-10-2019
Μηνύματα: 107
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 66
agrileza είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Πάντα γνήσια δείτε το παρακάτω βίντεο και θα καταλάβετε...
https://www.youtube.com/watch?v=r113...ture=emb_title


Όπως και λάδια toyota, εδώ με 170000χλμ δεν καίει ούτε σταγόνα λάδι όπως μπαίνει τόσο ακριβώς βγαίνει!

https://www.youtube.com/watch?v=qZaA...ture=emb_title
Απάντηση με παράθεση
απα
  #8  
Παλιά 22-12-19, 20:50
keichi Offline:
Θεϊκό Μέλος
 
Εγγραφή: 30-08-2009
Ηλικία: 39
Μηνύματα: 855
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 264
keichi είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
απα

Το σωστό είναι να βάζουμε τα ΠΑΝΤΑ γνήσια, λάδια, φιλτρα, ανταλλακτικά, ακόμα και τα καπάκια απ τα λάστιχα ΟΛΑ γνήσια...
Όταν παλιώνει όμως ένα αυτοκίνητο ή αν δεν έχει και τόσο μεγάλη σημασία για κάποιον ή αν το έχει σαν δεύτερο αυτοκίνητο ή αν το δουλεύει περιστασιακά, ή..ή..ή...τότε δεν νομίζω οτι το γνήσιο είναι καλή επιλογή...

Ορισμένα ημιτασιόν κάνουν πάρα πολύ καλή δουλειά...
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 22-12-19, 22:22
Το avatar του χρήστη NikiforosGT
NikiforosGT Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 7.856
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 1024
NikiforosGT έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
Βιντεο απο Toyota καλα οκ...
Για τους ιμαντες εχουν καλες τιμες και οι γνησιοι σιγα τις διαφορες που εχουν.
Μιλαμε για πραγματα που εχουν τρελες διαφορες πχ τα top mounts να εχει 100 ευρω το γνησιο τα μπροστινα και σε ιμι εχει απο 20 ευρω.
Εδω βεβαια θελει λιγο προσοχη στις μαρκες μην ειναι εντελως μαπα.
Καποια πραγματα που ειναι σημαντικα τα παιρνω γνησια και μερικα αλλα δεν βγαινουν σε ιμιτασιον οπως για παραδειγμα τα λαστιχα στα αμορτισερ που πατανε τα ελατηρια δλδ και τα πιατελα ελατηριων τα μπροστινα που πηρα προσφατα απο Toyota.

Στους εξωτερικους ιμαντες εχω παρει και αγνωστες μαρκες και δεν κρατησαν πολυ, ειδικα του δυναμο μου ειχε τυχει να κανει γραμμες κατα μηκος του και τον αλλαξα πολυ νωρις, αλλα θεωρησα οτι τον εσφιξα εγω πολυ.
Ιμαντας χρονισμου εννοειτε ΜΟΝΟ γνησιος.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 23-12-19, 22:37
agrileza Offline:
 
Εγγραφή: 09-10-2019
Μηνύματα: 107
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 66
agrileza είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από keichi Εμφάνιση μηνυμάτων
Το σωστό είναι να βάζουμε τα ΠΑΝΤΑ γνήσια, λάδια, φιλτρα, ανταλλακτικά, ακόμα και τα καπάκια απ τα λάστιχα ΟΛΑ γνήσια...
Όταν παλιώνει όμως ένα αυτοκίνητο ή αν δεν έχει και τόσο μεγάλη σημασία για κάποιον ή αν το έχει σαν δεύτερο αυτοκίνητο ή αν το δουλεύει περιστασιακά, ή..ή..ή...τότε δεν νομίζω οτι το γνήσιο είναι καλή επιλογή...

Ορισμένα ημιτασιόν κάνουν πάρα πολύ καλή δουλειά...

Πίστεψέ με έχει μεγάλη σημασία για μένα να αντέξει τουλάχιστον άλλα 10 χρόνια. Πάλι καλά με τα λάδια 5w30 που έβαζα ΠΑΝΤΑ το έχω ακόμη σε άψογη κατάσταση. Εσύ ξέρεις καλύτερα τι εννοώ, με την διατριβή που έκανες στο θέμα αυτό... χεχεχε
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA CLUB > SUPPORT

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ανταλλακτικά hyper TOYOTA COROLLA E 12 10 01-12-09 11:00
site για γνήσια αξεσουάρ ΤΟΥΟΤΑ sotoskap WEB LINKS 3 10-01-09 21:47
Ανταλλακτικά _nicolas_ TOYOTA COROLLA E*90 22 12-06-08 17:04
ψάχνω τιμές από ανταλλακτικά labros_k TOYOTA COROLLA E 12 4 23-05-07 21:38



Page generated in 0,18196988 seconds (83,79% PHP - 16,21% MySQL) with 42 queries
Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 11:22.
Συνολικές Εμφανίσεις:
Σημειώστε όλα τα forums ως διαβασμένα | Δείτε τους υπεύθυνους των forums



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.6.7
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
All modifications are copyrighted to their respective owners.
CorollaClub Copyright © 2003-2012 BlueChris
www.corollaclub.com
Powered by psiStats 2006 v
Copyright © Anthony Kanevsky (aka Psionic Vision)