Untitled Document

Καλωσήλθατε στα CorollaClub Forums.

Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! . H εγγραφή σας στην online κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να κατεβάσετε αρχεία, φωτογραφίες και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας.. H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη, Γίνε και εσύ μέλος του CorollaClub Forums σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλώ επικοινωνείστε μαζί μας.
Καλώς ορίσατε στο φόρουμ μας !!!
Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA EDITIONS > COROLLA EDITIONS > TOYOTA COROLLA 111(G6)

TOYOTA COROLLA 111(G6) 1996 >2002

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Αντικλεπτικος διακοπτης
  #1  
Παλιά 15-12-17, 11:54
G6 john Offline:
Μικρό Μέλος
 
Εγγραφή: 08-06-2011
Μοντέλο: corolla g6 1400 vvti
Περιοχή: Αθηνα
Ηλικία: 57 male
Μηνύματα: 92
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 167
G6 john είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Αντικλεπτικος διακοπτης

Παιδια καλημερα,θελω να τοποθετησω μονος μου ενα διακοπτακι που να κοβει την τρομπα βενζινης,εχω βρει σε καταστημα ηλεκτρονικων ανθρωπο να μου το ετοιμασει(ωραια δουλιτσα)με ρελε,για να βαλουμε μικρο διακοπτακι διακριτικο.Θελω αν καποιος ξερει να μου πει το καλωδιο που ερχεται απο την τρομπα ποιο ειναι που μπορω να το κοψω(δεν θελω να παω πανω στην τρομπα,απο καπου περναει στη θεση του οδηγου) και που περναει?εψαξα λιγο αριστερα στα ποδια του οδηγου μροστα απο τον τεμπελη,που νομιζω στα περισσοτερα αυτοκινητα απο κει περναει,και βρηκα κατι πλεξουδακια αλλα δεν ξερω ποιο ειναι.Αλλη λυση που σκεφτηκα ηταν απο την ασφαλειοθηκη,βρηκα την ασφαλεια του EFI και γινεται και απο κει με ενα γεφυρωμα,αλλα δεν μου αρεσει και επισης φαινεται και ευκολα να το ανακαλυψει καποιος,δεν θελω να παω σε ηλεκτρολογους για ευνοητους λογους,και ζητανε και καμποσα λεφτα για ενα κοστος υλικων της ταξης των 8 ευρω,σας ευχαριστω εκ των προτερων
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 15-12-17, 17:58
Το avatar του χρήστη NikiforosGT
NikiforosGT Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 7.856
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 1023
NikiforosGT έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
καλησπέρα, προσωπικα δεν εχω ασχοληθει, αλλα επειδη ξερω ατομα που εχουν να πω οτι ειχαν προβλημα με την αντλια βενζινης....
αλλες φορες κατι ο διακοπτης, αλλες φορες κατι ο ρελες και δεν επαιρνε μπρος το αμαξι τους, σε 3 αμαξια που ξερω προσωπικα εγω τους πεταξαν μαζι με ρελε κτλ.
Σε αμαξι που ξερω επισης καηκε η αντλια βενζινης μετα απο καποιο καιρο, δεν ξερω αν εχει σχεση με τον διακοπτη ομως!

ξερω ομως και αλλους 2 χωρις προβληματα και μαλιστα ο ενας με rallye τον εσωσε γιατι ειχαν παει 5 ατομα να κλεψουν το αμαξι και αλλαξαν εγκεφαλο!

Εμενα φιλος που ασχολειτε με ηλεκτρολογικα (συναγερμους-ηχοσυστηματα) ειπε να μην βαλω γιατι εχουν προβληματα.

Προσωπικα εκανα ενα αντικλεπτικο συστημα με τον συναγερμο που εχω που υποστηριζει αναγνωριση χρηστη καπως ετσι το λεει.

Καποτε που φοβομουν για το αμαξι επαιρνα μαζι μου το καλωδιο που συνδεεει πολλαπλασιαστη με διανομεα....
σαν τον Mr.Bean το πηγα! το τιμονι ηταν λιγο μεγαλο να το παιρνω μαζι μου!
:Pppp

Δεν ξερω απο τα ηλεκτρολογικα τρομπας να σε βοηθησω δυστυχως, αν θες κανα ηλεκτρολογικο manual εχουμε στην γνωσιακη βαση δεδομενων.

Υ.Γ το κοστος υλικων δε νομιζω οτι ειναι μονο 5 ευρω εκτος αμα μιλαμε για υλικα εντελως της πλακας!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 15-12-17, 20:31
G6 john Offline:
Μικρό Μέλος
 
Εγγραφή: 08-06-2011
Μοντέλο: corolla g6 1400 vvti
Περιοχή: Αθηνα
Ηλικία: 57 male
Μηνύματα: 92
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 167
G6 john είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Κοιτα,πριν ειχα saxo και ειχα βαλει μονος μου διακοπτακι για 8 χρονια που ειχα το αμαξι και με εσωσε κι εμενα μια φορα απο σηκωμσ.Δεν ειχα κανενα προβλημα.Δεν ξερω μηπως εχουν θεμα τα Toyota.Παντως το κοστος ειναι 8€ με καλο μεταλλικο διακοπτη και ρελε καλης ποιοτητας,ιταλικο,δεν στοιχιζουν,βρε,τα υλικα,τα μαστορια στοιχιζουν.Και στο Saxo ειχα κοψει απο μπροστα που εχει ενα κοκινο διακοπτη διακοπης καυσιμου σε περιπτωση ατυχηματος και ηταν πιο ευκολο.Εδω τωρα δεν ξερω το καλωδιο που περναει.Εχουμε ειπες εδω manual ηλεκτρολογικων?αν ειναι να το ψαξω.Σε ευχαριστω για τη βοηθεια.Τα ειχαμε ξαναπει με τα ελλατηρια τα βοηθητικα πισω.Το χαιρομαι το κορολακι οσο δε φανταζεσαι.Να σαι καλα
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 15-12-17, 21:31
Το avatar του χρήστη NikiforosGT
NikiforosGT Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 7.856
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 1023
NikiforosGT έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
δες εδω για σχεδια εχει και για αλλες corolles μεσα http://www.corollaclub.com/forums/sh...ad.php?t=17383

και εδω δες http://www.corollaclub.com/forums/sh...ad.php?t=22218
στις τελευταιες σελιδες στο Haynes Manual εχει τα ηλεκτρικα.

Ναι νομιζω ειναι αναλογα την περιπτωση, και αναλογα τι κοβει ρευμα ή γειωση κτλ.
Σιγουρα ειναι απο αποψη ασφαλειας πολυ καλη λυση και πολυ φτηνη φυσικα.
Τα υλικα καποτε που το ειχα ψαξει αλλα με ρελε ακριβο και διακοπτη μεταλλικο ολο και πολυ χοντρα καλωδια κτλ κανα 15αρι αν θυμαμαι καλα εβγαιναν τα υλικα. Απλα επειδη εκεινος ο φιλος ελεγε να μην βαλω βολευτικα με τον συναγερμο που ομως κοβει την μιζα.
Αν και μπορει να συνδυαστει με την αντλια αντι την μιζα, αλλα φοβουμενος μην της κανω προβλημα δεν το εκανα ετσι.
Oπως το εχω τωρα για να βαλω μπρος θελει το τηλεχειριστηριο του και θελει εναν πολυ συγκεκριμενο τροπο που κανεις δεν πιανει με την μια.
Σε οποιον το εχω δωσει μεχρι σημερα μπορει και 10 ατομα κανεις δεν μπορεσε να το βαλει μπροστα....
βεβαια εχει το κακο μην μεινει πχ απο μπαταρια που εχει τυχει και μετα επρεπε να ξηλωνω πλαστικα να βρω καλωδια και να κανω bypass το ρελε που κοβει μιζα....ΠΑΚΕΤΟ!
γιαυτο ΠΑΝΤΑ μπαταριες μαζι και τωρα και 2ο τηλεκοντρολ γιατι αυτο με την τηλεειδοποιηση ειναι επισκευασμενο και οχι 100% αξιοπιστο.

Παντως και με την μιζα μπορει να γινει το διακοπτακι που το θεωρω ποιο αξιοπιστο παρα με την αντλια.
Και με την μιζα δεν το παιρνουν παλι, εκτος αν ειναι καπου μονο του και το τσουλησουν που μπορει να συμβει βεβαια αλλα λιγο σπανιο θα ελεγα.

Καποιους που ξερω και εχουν βαλει παντως απο την αντλια πηραν, γιατι ειναι ποιο δυσκολο ετσι να το ψαχνουν.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη NikiforosGT : 15-12-17 στις 21:42.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 15-12-17, 23:43
G6 john Offline:
Μικρό Μέλος
 
Εγγραφή: 08-06-2011
Μοντέλο: corolla g6 1400 vvti
Περιοχή: Αθηνα
Ηλικία: 57 male
Μηνύματα: 92
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 167
G6 john είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Ωραια σε ευχαριστω και παλι,θα τσεκαρω και αυτα που μου λες και θα σκεφτω πως θα το κανω.Παντως ειναι λυση απλη και σιγουρη,για να μην το σηκωσουν παντα,γιατι τις ζημιες θα τις εχουν κανει οι κανιβαλοι.Εξω και μακρια,να μην τυχαινει σε κανεναν
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 16-12-17, 06:49
Το avatar του χρήστη NikiforosGT
NikiforosGT Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 7.856
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 1023
NikiforosGT έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
καλημερα, εννοεις να μην το παρουν οδηγοντας το, αν θελουν να το σηκωσουν το παιρνουν απο παντου με γερανο, εχουν γινει και αυτα!!!
αλλα και να βαλεις πρεπει να ειναι καλα κρυμενο το διακοπτακι, γιατι οι περισσοτεροι εκει που το βαζουν απλα χαιρετισματα!
οι επαγγελματιες κλεφτες αυτοκινητων τα ξερουν τα κολπα δεν ειναι χαζοι, μονο τιποτα γυφτοι δεν θα τα καταφερουν.
εγω ειχα σκεφτει να παιρνω και μια ασφαλεια ή ρελε και δεν παιρνει μπρος και παλι χωρις κολπα πολλα πολλα, αλλα ποια ή ποιο....

και τελος εννοειτε κανουμε και ασφαλεια κλοπης γιατι οτι παρουμε καλο ειναι....
βεβαια μην μας τυχει μακριαααααααα.....
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 16-12-17, 08:33
G6 john Offline:
Μικρό Μέλος
 
Εγγραφή: 08-06-2011
Μοντέλο: corolla g6 1400 vvti
Περιοχή: Αθηνα
Ηλικία: 57 male
Μηνύματα: 92
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 167
G6 john είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Καλημερα,ναι οδηγωντας εννοω,για τη θεση διακοπτη υπαρχουν θεσουλες καλες,λιγη φαντασια θελει,για την ασφαλεια της τρομπας στην ασφαλειοθηκη που ειναι στο κουτι στο μοτερ μεσα,την εχω βρει ποια ειναι,αν θελεις σου στελνω φωτο να στην εφω σημαδεμενη.Το θεμα ειναι καθε φορα θα ανοίγεις καπο?και η ασφαλεια βαλε βγαλε θα χαλασει η εδρα.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 16-12-17, 10:48
Το avatar του χρήστη NikiforosGT
NikiforosGT Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 7.856
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 1023
NikiforosGT έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
Καλημερα, ξερω και εγω ποια ειναι μπροστα, μεσα λεω κατι καλο να το βγαζεις και να μην σε βλεπουν κιολας.
Btw εχω Ε11 στρογγυλοφαναρη δεν ξερω αν τα ηλεκτρικα αυτα ειναι ιδια.
Αμαν ηταν να ανοιγω καπο επαιρνα και το καλωδιο ρευματος απο πολλαπλασιαστη σε διανομεα τοτε.
Το εκανα καποτε που πηγαινα ΙΕΚ και σχολαγα πολυ αργα γιατι εκει ειχε καλα παιδια....
και μετα ποσες φορες νομιζα οτι χαλασε το μοτερ γιατι ξεχνουσα να βαλω το καλωδιο!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 17-12-17, 21:51
G6 john Offline:
Μικρό Μέλος
 
Εγγραφή: 08-06-2011
Μοντέλο: corolla g6 1400 vvti
Περιοχή: Αθηνα
Ηλικία: 57 male
Μηνύματα: 92
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 167
G6 john είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Ναι Νικηφορε δε λεει,απο καπο ειναι μανικι.Θα κατσω να σκεφτω και επισης σκέφτομαι να σηκώσω την πίσω μοκέτα να δω τα καλώδια της τρόμπας ποια είναι και να δω αν συμφωνούν με αυτά που βλέπω στα πόδια του οδηγού. Πάντως το διακοπτακ ανι το κρύψεις κάπου καλά, είναι μια καλή ασφάλεια κλοπής. Αν μου έλεγε και κάποιος ηλεκτρολόγος, αυτοί ξέρουν ποιο είναι γιατι εκεί κόβουν στα πόδια του οδηγού και βαζουν το μπλοκάρισμα του μοτέρ στους συναγερμους,αλλα δε σου λενε.Να σκεφτεις ρωτησα καποιον εδω κοντα που εχω ξανακανει δουλεια,ειμαι πελατης του δηλαδη,του ειπα αν μπορει να μου πει για το καλώδιο της τρόμπας που βρίσκεται γιατι θελω να βάλω μόνος μου διακόπτη, και μου λεει ελα να στο φτιαξω εγω με 40€ γιατι εσυ θα κανεις ζημια.Στο σαξο ειχα κανει δουλεια εργοστασιακη οπως το χα φτιαξει,με θερμοσυστελομενα περασμενο μεσα απο το καναλι της εργοστασιακης πλεξουδας,αν το εβλεπες παθαινες πλακα,τι να μας πει ο αλλος τωρα?αλλα ειναι κουφαλες,οταν τους δινεις τα λεφτα ειναι καλα.Αφου βλεπει οτι το χεις στο πρακτικο κοματι,μονο τα ηλεκτρολογικα δεν γνωριζουμε.Τελος παντων θα τη βρω την ακρη.Ειναι και μ@λακισ να δωσεις και 40€για μια τοσο αστεια δουλεια
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA EDITIONS > COROLLA EDITIONS > TOYOTA COROLLA 111(G6)

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
διακοπτης toyota maniac ΦΟΡΟΥΜ 8 07-07-17 20:53
Διακοπτης ρυθμισης υαλοκαθαριστηρων UNIQUE TOYOTA COROLLA 111(G6) 3 03-01-12 11:55
ΔΙΑΚΟΠΤΗΣ ΦΛΑΣ xarisgia23 ΦΟΡΟΥΜ 2 12-01-11 15:33



Page generated in 0,17140508 seconds (80,87% PHP - 19,13% MySQL) with 42 queries
Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 11:26.
Συνολικές Εμφανίσεις:
Σημειώστε όλα τα forums ως διαβασμένα | Δείτε τους υπεύθυνους των forums



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.6.7
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
All modifications are copyrighted to their respective owners.
CorollaClub Copyright © 2003-2012 BlueChris
www.corollaclub.com
Powered by psiStats 2006 v
Copyright © Anthony Kanevsky (aka Psionic Vision)