Untitled Document

Καλωσήλθατε στα CorollaClub Forums.

Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! . H εγγραφή σας στην online κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να κατεβάσετε αρχεία, φωτογραφίες και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας.. H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη, Γίνε και εσύ μέλος του CorollaClub Forums σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλώ επικοινωνείστε μαζί μας.
Καλώς ορίσατε στο φόρουμ μας !!!
Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA CLUB > SUPPORT

SUPPORT ΤΕΧΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ-ΣΧΕΔΙΑΓΡΑΜΑΤΑ-ΒΟΗΘΕΙΑ ΟΝ LINE

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Τι Μοτέρ Να Βάλω??!!!
  #1  
Παλιά 19-05-06, 02:31
Rl
 
Μηνύματα: n/a
Τι Μοτέρ Να Βάλω??!!!

Ρε παιδιά έχω 1 corollaki 101 με τον 4Ε-FE δυστυχώς..κ σκέφτομαι να του βάλω το 1,6 το kompressor 4a-gze μιας κ πιστεύω οτι κ γρήγορο είναι κ βελτιώσιμο (ημισφυρίλατα πιστόνια)!Βέβαια έχω ακούσει οτι ο κομπρέσορας δεν αντέχει κ πολλά πολλά..Τι λέτε?Έχω ρωτήσει 100.. μηχανικούς κ εχω πάρει τιμες από 2000 μέχρι 4000 !!!!Δεν ξέρω τι να κάνω και ποιόν να εμπίστευθώ.Ο καθένας λέει τα δικά του.Ο 1 δίνει εγγύηση ο άλλος όχι άσε που η εγγύηση ψιλο-μούφα μου φαίνεται.Σιγά μην παραδεχτεί μηχανικός οτι έκανε λάθος..Επίσης σκέφτομαι κ του σταρλετ το 4E-FTE και το 20v αλλά σαν 2η κ 3η επιλογή.Πως θα ξέρω αν αυτό που βάζω πάνω είναι εντάξει?Η απλώς το βάζω κ οτι βγεί?!
Απάντηση με παράθεση
Re: Τι Μοτέρ Να Βάλω??!!!
  #2  
Παλιά 19-05-06, 07:41
Το avatar του χρήστη wastegate
wastegate Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 19-03-2004
Μοντέλο: ΕΕ101turbo..
Περιοχή: ΓΙΑΝΝΕΝΑ αλλα εμεις οι βλαχ... οπ'λαχ!!!
Ηλικία: 37 male
Μηνύματα: 5.923
Ευχαρίστησε: 1
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 1 φορές σε 1 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 838
wastegate είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Re: Τι Μοτέρ Να Βάλω??!!!

Γουρνουνι στο σακι παιρνεις αυτο να το ξερεις οποιο μοτερ και να βαλεις...
Οταν ξεκινησεις να εχεις και 1000Ε παραπανω απο οτι το ποσο που σου εχει ζητηθει αυτο να το ξερεις
__________________
Τοπικιστής είναι αυτός που λέει ότι η πόλη του είναι ομορφότερη από τα Γιάννενα....

Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 19-05-06, 10:53
spyros_45 Offline:
 
Εγγραφή: 01-10-2005
Περιοχή: Κορυδαλλός-Κεφαλονιά-και σχεδόν πάντα off topic
Ηλικία: 46
Μηνύματα: 1.524
Ευχαρίστησε: 1
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 6 φορές σε 4 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 379
spyros_45 είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Ξέρει καλά ο Βασίλης φίλε τι σου λέει. Κάποτε είχε υπογράψει σύμβαση με τους ελαιοπαραγωγούς της πατρίδας! Μπιλάρα φιλικά έτσι?
__________________
Μια φορά τον χρόνο αποτελεί επιτακτική ανάγκη!
Απάντηση με παράθεση
Re: Τι Μοτέρ Να Βάλω??!!!
  #4  
Παλιά 19-05-06, 10:57
Το avatar του χρήστη ke_30 gt
ke_30 gt Offline:
Μέλος
 
Εγγραφή: 10-12-2005
Μοντέλο: ke_30
Περιοχή: Αθήνα
Ηλικία: 42 male
Μηνύματα: 238
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 250
ke_30 gt θα γίνει πολύ σύντομα πασύγνωστος
Re: Τι Μοτέρ Να Βάλω??!!!

το 4a-gze ειναι πολυ καλο φιλε μου και εχω ενα πολυ καλο φιλο μου που το "φοραει"!!! οσο για το τι αντεχει ο κομπρέσορας ασε!!! αντεχει πααααααααρα πολλα!!!! στο εγγυομαι αυτο!!!!!
__________________
Μπορεί τα καινούργια να ειναι τεχνολογικα εξελιγμένα...
αλλα τα παλια ειναι πισωκινητα και παιχνιδιάρικα!!!
Απάντηση με παράθεση
Re: Τι Μοτέρ Να Βάλω??!!!
  #5  
Παλιά 19-05-06, 13:01
Carinaman Offline:
Πορωμένο Μέλος
 
Εγγραφή: 12-02-2005
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 604
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 295
Carinaman είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Re: Τι Μοτέρ Να Βάλω??!!!

Δες στην ενοτητα Corolla G6 111 υπαρχει αντιστοιχο θεμα και εχω απαντησει εκει για ο 20v-4A-GZE..
Απάντηση με παράθεση
Re: Τι Μοτέρ Να Βάλω??!!!
  #6  
Παλιά 19-05-06, 16:03
Rl
 
Μηνύματα: n/a
Re: Τι Μοτέρ Να Βάλω??!!!

Τι να πώ ρε παιδιά..Ψιλομπερδέυτηκα.Δλδ θα σκασω 3000 ας πούμε κ δ θα ξέρω κ τι θα μου βγεί?!?..Μου φαίνεται οτι πρέπει να ψάξω να βρώ κανα γνώστο να μου κάνει τη δουλειά..Όσοι έχουν βάλει 4E-FTE πόσο τους έχει στοιχήσει?Αν είναι τουλάχιστον να μη σκάσω όλα τα λεφτά που έχω μαζέψει.Φοιτητής ειμαι..Πάντως άλλο πράμα το σφύριγμα του κομπρέσορα κ της τουρμπίνας κ άλλο ατμοσφαιρα παρόλο που δ βγάζει προβλήματα.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 19-05-06, 16:49
mechanicaf Offline:
Κυριλέ Μέλος
 
Εγγραφή: 29-05-2004
Ηλικία: 48
Μηνύματα: 452
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 288
mechanicaf είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Καλα παρε αυτοκινητο τοτε αναλογα με το πως σφυριζει!!Γ...μα την αξιοπιστια μωρε σε σενα θα σου τυχει;;Ουφ,ουφ,ουφ.Εχει μαλλιασει η γλωσσα μου.Και ακου τωρα το απιστευτο.Ζητας που ζητας τουρμπακι ή κομπρεσσορα θες να σου εγγυηθουν κιολας!!
Ακου φιλαρακι για να κατασταλλαξεις καπου γιατι ετσι δεν γινεται δουλεια.Θα σου φερω ενα παραδειγμα και εσυ επεξεργασου το και κατεληξε οπου νομιζεις.Η Honda δινει εργοστασιακη εγγυηση 3 χρονια.Το ιδιο και η Mitsubishi(δεν την αναφερω τυχαια θα δεις)το ιδιο και η Τoyota(αυτην τυχαια).Ερχεται τωρα η Σαρακακης και δινει 7 χρονια εγγυηση στο type r και 7 στη Mitsubishi.Κανει δηλαδη ενα ειδος επεκτασης της εγγυησης στα προιοντα του που σημειωτεον του ανηκουν και οι 2 εταιριες.Μηπως ξερεις απο αυτες τις 2 εταιριες και απο τα 20 ,δεν ξερω και εγω ποσα μοντελα εχουν,σε ποιο δεν κανουν επεκταση αλλα διατηρουν τα 3 χρονια;;Για να μην σε κουραζω στο EVO και στο τζιπακι με τον ιδιο κινητηρα.Τυχαια λες;;Τα ιδια και με τα subaru!!Ποιος θα σου εγγυηθει 7 χρονια,6,5 σε κ α ι ν ο υ ρ γ ι ο τουρμπατο μοτερ.Δεν ξερω με το Focus το ST τι παιζει αλλα δεν νομιζω να εξαιρειται απο τον κανονα.Κανεις φιλε μου δεν θα σου εγγυηθει μεταχειρισμενο τουρμπατο μοτερ και πολλοι λιγοι ατμοσφαιρικο.Ισως σταθεις και πιο τυχερος με τα ατμοσφαιρικα αφου η αναλογια σπασμενων κινητηρων ατμοσφαιρα με τουρμπο θα ειναι στον 1 ατμοσφαιρικο κανα 1000 τουρμπατα.Τοσες ειναι και οι πιθανοτητες σου για εγγυηση.
Απάντηση με παράθεση
Re: Τι Μοτέρ Να Βάλω??!!!
  #8  
Παλιά 19-05-06, 20:07
Rl
 
Μηνύματα: n/a
Re: Τι Μοτέρ Να Βάλω??!!!

Φίλε mechanicaf σε βρίσκω λίγο απόλυτο.Πίστεψε με κάποιους ανθρώπους τους ενθουσιάζει το "σφύριγμα" κ εκτος αυτού εμένα προσωπικά μου αρέσει να έχω γκάζι απ τις 2000 σαλ κ να μην πρέπει να φτάσω 6000 για να προσπεράσω..Το λέω λίγο υπερβολικά αλλά από αυτοκίνητα που εχω μπεί κ οδηγησει πιο πολύ με τραβάει η υπερπίεση..Δε θα με χάλαγε καθόλου το 20v το οποίο μάλιστα σκοτώνει ψηλά αλλά το compressor σκοτώνει γενικά κ είναι κ πολύ βελτιώσιμο!Άποψη μου έτσι.Όσο για την εγγύηση εμένα άλλος μου λέει 3 μήνες αλλός 1 χρόνο άλλος καθόλου κ αυτά για το κομπρεσοράτο κ το τούρμπο.Άτμόσφαιρα δε χρειάζεται να μου δώσουν εγγύηση ξέρω απ'το δικό μου οπου εδώ κ 3 χρόνια πάει με το γκάζι στο πάτωμα μπας κ τραβηξει καθόλου..Απλά δεν ξέρω τι σοϊ εγγύηση είναι αυτή..
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 20-05-06, 17:59
mechanicaf Offline:
Κυριλέ Μέλος
 
Εγγραφή: 29-05-2004
Ηλικία: 48
Μηνύματα: 452
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 288
mechanicaf είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Τα πιο πανω που εγραψα τα διαβασες ή ετσι τα προσπερνας;Σου ειπε κανενας για το σφυριγμα;;Καλα κανεις και σου αρεσει το σφυριγμα,να τραβαει απο το ρελαντι,να σκοτωνει γενικα να βγαζεις πολλα αλογα απο λιγα κυβικα,τεραστια ροπη απο τα ιδια κυβικα αλλα αυτο που σου εγραψα και σου εφερα και ενα παραδειγμα ειναι πως για ολα αυτα υπαρχει ενα τιμημα υψηλο που το πληρωνεις!!!!Τωρα αν το βλεπω μονο εγω και εσυ οχι και αυτο με καθιστα απολυτο τοτε ναι ειμαι απολυτος.Μηπως αν το κοιταξεις και λιγο σφαιρικοτητα διαπιστωσεις οτι απλα ειμαι ρεαλιστης;;;Για ξαναδιαβασε το παραδειγμα που αναφερω παραπανω και δωσε μονος σου μια απαντηση.Εξαλου εχει και σχετικο τοπικ περι αξιοπιστιας μοτερ.Για κανε μια βολτιτσα και απο εκει και αποφασισε και ο θεος μαζι σου.Απλως για να μην λες μετα οτι δεν ειχε λαδια,μου καιει πολλα στο ταξιδι,μου εσπασε, κατσε να βαλω και το 20/50 το λαδακι για να μην συμπληρωνω λαδια καθε φορα που βαζω βενζινη και αλλα πολλα φιλε μου...Και παρατηρησε πως οσοι εχουν τουρμπατο παιρνουν και ενα παπακι ή κανα Getz για το καλοκαιρακι.Η δικη μου εμπειρια αυτο λεει.Τωρα.......
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 20-05-06, 18:25
pwpwpali Offline:
banned
 
Εγγραφή: 01-04-2006
Περιοχή: athina
Ηλικία: 39
Μηνύματα: 2.017
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 2 φορές σε 2 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 0
pwpwpali είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
χαχαχαχαχα....παλαβιαρης ο mechanicaf κ μονο κυρικε μελος οπως λεει δεν τον κοβω :P ειναι ωραια να σαι ο εαυτο σου πρωσοπικη η γνωμη του φιλου δεν χωραει απαντηση...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA CLUB > SUPPORT

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Μοτέρ TS σε G6??? butlerakos TOYOTA COROLLA 111(G6) 12 08-05-11 00:34
Τη Αντιστρεπτικι Να Βάλω?? Anonymous TOYOTA COROLLA E 12 14 02-01-09 10:36
Μοτέρ σε carina του 92 carina jp CARINA - AVENSIS - CELICA - RAV4 22 14-05-08 08:14
Θέλω να βάλω φίλτροχοάνη στο corolla... karagiannis TOYOTA COROLLA 111(G6) 7 20-10-07 19:01
Πρόβλημα στο μοτέρ... πλυμμήρας TOYOTA COROLLA E*101 36 17-10-07 08:55



Page generated in 0,16077709 seconds (82,64% PHP - 17,36% MySQL) with 36 queries
Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 10:34.
Συνολικές Εμφανίσεις:
Σημειώστε όλα τα forums ως διαβασμένα | Δείτε τους υπεύθυνους των forums



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.6.7
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
All modifications are copyrighted to their respective owners.
CorollaClub Copyright © 2003-2012 BlueChris
www.corollaclub.com
Powered by psiStats 2006 v
Copyright © Anthony Kanevsky (aka Psionic Vision)