Untitled Document

Καλωσήλθατε στα CorollaClub Forums.

Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! . H εγγραφή σας στην online κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να κατεβάσετε αρχεία, φωτογραφίες και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας.. H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη, Γίνε και εσύ μέλος του CorollaClub Forums σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλώ επικοινωνείστε μαζί μας.
Καλώς ορίσατε στο φόρουμ μας !!!
Επιστροφή   CorollaClub Forums > ΣΥΝΕΡΓΑΖΟΜΕΝΑ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑΤΑ > SOUNDMANIA

SOUNDMANIA ΕΠΙΣΗΣ ΤΟ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ ΤΟΥ COROLLACLUB ME TIΣ ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΕΣ ΤΙΜΕΣ ΚΑΙ ΠΡΟΣΦΟΡΕΣ ΓΙΑ ΕΣΑΣ.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Car audio upgrade
  #1  
Παλιά 22-02-10, 23:27
Το avatar του χρήστη ToXiCkilla
ToXiCkilla Offline:
Νεότατος
 
Εγγραφή: 09-05-2008
Μοντέλο: CoRoLLA E12 3ZZ-FE
Περιοχή: Αθηνα
Ηλικία: 38 male
Μηνύματα: 8
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 0
ToXiCkilla είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Arrow Car audio upgrade

Γεια σε όλους τους πωρωμένους με τον ήχο και όχι μόνο

Εδώ και 4 μήνες περίπου προσπαθώ να ολοκληρώσω το τελικό σύνολο για το corollaki μου.
Έχουμε και λένε πηγή ALPINE CDA-9886r ηχεία μπροστά FOCAL VR 165 και πίσω SOUNDSTREAM PCS69N τα ηχεία παίζουν με έναν ενισχυτή (audio design 600w και ούτε η μανά του δεν ξέρει από πού είναι :P) . Η εγκατάσταση περιλαμβάνει 4 Gaugeκαλώδιο και την εργοστασιακή μπαταρία και δυναμό . Όσο για τον παλιό που έχω τώρα δεν ξέρω ποσά WATT είναι πραγματικά λέει πάνω 600 και η ασφάλειες που έχει είναι 2x35 amper .

Και τώρα ήρθε η στιγμή για λίγο πραγματικό μπάσο για να ολοκληρώσω το σύνολο, τι μου προτείνετε έναν 5καναλο και να τελείωση το θέμα ούτε έξτρα καλώδια και γειώσεις, η έναν τετρακαναλο και ένα mono D class για το SUB/2 καναλο γεφυρωμένο,
Οι ενισχυτές της επιλογής μου είναι :

Α)ESX Vision V800.5 75x4 +200(4ohm)/300(2ohm) watt RMS + SUB MB Quart DWI 304 ( 4+4ohm dual voice coil 300watt)

Β) MB Quart DSC 480 80x4 watt RMS + MB Quart DSC 280 80x2 watt RMS (320 watt rms 4ohm λέει η εταιρία στο manual) + SUB MB Quart DWI 302(αυτός είναι πάλι στα 300watt αλλά στα 4 ohm 2+2ohm dual voice coil)

Γ) MB Quart DSC 480 80x4 watt RMS + ALPINE MRP - M 500 300(4ohm)/500(2ohm) watt RMS + Kicker CVR124 400watt (4+4ohm DVC )

Το θέμα είναι ποιο θα παίξει καλύτερα ποιο είναι καλύτερο σαν επιλογή κατά την άποψη και πείρα σας ?
Α όσο και για το καλώδιο έχω δει σε κάτι σελίδες στο νετ ότι τα 4g στα 5 μέτρα περίπου, αντέχουν μόνο 140amper φορτίο !!! αν το ξεπεράσω τι γίνετε ?
Ο 5 καναλος έχει 80 amper σύνολο
Οι 2 ΜΒ QUART 4καναλος και 2καναλος σύνολο 80+60amp = 140amp
Θα υπάρχει πρόβλημα στο γεφύρωμα ενός ενισχυτή σχετικά με την διάρκεια ζωής του ?
και για την μπαταρία λέει πάνω 60amp αν δεν κάνω λάθος η εργοστασιακή και το δυναμό είναι 80 νομίζω! θα έχω πρόβλημα στο μέλλον με αυτά λόγο πολλών amper στους ενισχυτές ( θα γίνουν discοτεκ τα λαμπάκια στο κοντέρ :P)?
Αν βάλω πυκνωτή θα γονατίσει την μπαταρία ?

p.s. Σας γεμισα με αποριες και που ειστε ακομα εχω πολλες
μονο μην .
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 22-02-10, 23:36
Το avatar του χρήστη agapiou
agapiou Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 20-05-2009
Μοντέλο: Ε12 f/l 5d 1.4
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Ηλικία: 38 male
Μηνύματα: 3.441
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 530
agapiou θα γίνει πολύ σύντομα πασύγνωστος
Φίλε μου, σε όλες τους απορίες ο πιο ειδικός είναι ο Fanis! Κύπρου 32 στη Νίκαια.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Επιστροφή   CorollaClub Forums > ΣΥΝΕΡΓΑΖΟΜΕΝΑ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑΤΑ > SOUNDMANIA

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία
Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
toda 20v b/t engine upgrade aptitude 4AGE 20v Levin 6 25-08-09 22:15
Tips and Cheats car audio Fanis SOUNDMANIA 1 10-11-08 14:52
Audio/Nav από Pioneer για Ε-15!!?? GreekBoy TOYOTA COROLLA E15 1 05-09-08 02:59
Firmware Upgrade σε E12 DareDevil TOYOTA COROLLA E 12 24 05-04-08 09:36
Boschman car audio site? nikoskon OFF TOPIC 1 27-01-07 00:20



Page generated in 0,10537004 seconds (74,63% PHP - 25,37% MySQL) with 26 queries
Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 01:10.
Συνολικές Εμφανίσεις:
Σημειώστε όλα τα forums ως διαβασμένα | Δείτε τους υπεύθυνους των forums



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.6.7
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
All modifications are copyrighted to their respective owners.
CorollaClub Copyright © 2003-2012 BlueChris
www.corollaclub.com
Powered by psiStats 2006 v
Copyright © Anthony Kanevsky (aka Psionic Vision)