Untitled Document

Καλωσήλθατε στα CorollaClub Forums.

Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! . H εγγραφή σας στην online κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να κατεβάσετε αρχεία, φωτογραφίες και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας.. H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη, Γίνε και εσύ μέλος του CorollaClub Forums σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλώ επικοινωνείστε μαζί μας.
Καλώς ορίσατε στο φόρουμ μας !!!
Επιστροφή   CorollaClub Forums > ΔΙΑΦΟΡΑ ΑΣΧΕΤΑ ΘΕΜΑΤΑ > Ειμαι νεος

Ειμαι νεος καλως σας βρηκα και τα σχετικα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 21-08-08, 17:16
Το avatar του χρήστη piperaki
piperaki Offline:
Μικρό Μέλος
 
Εγγραφή: 19-08-2008
Μοντέλο: Auris 1.4 5θ
Ηλικία: 55 male
Μηνύματα: 33
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 196
piperaki είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
φιλε 1300aris γεια και απο μενα.
πριν 10 μηνες πουλησα την corolla (ιδια με τη δικια σου) για ενα auris. εχοντας κανει 255.000km χωρις κανενα προβλημα εκτος απο αυτο που περιγραφεις και αυτο λιγο πριν το τελος. στην περιπτωση μου οταν το αμαξι ηταν "κρυο" δεν ακουγες τιποτε. αν ομως εκανες μια διαδρομη πολης 30-40 λεπτων (ητοι 20km περ.) μονο στο ρελαντι ακουγες ενα ηχο σαν κουδουνισμα (αν μπορω να το περιγραψω ετσι) οχι συνεχες αλλα με καποια ασταθη περιοδικοτητα , σα συντονισμο. ο ηχος σταματαγε αν παταγες λιγο το συμπλεκτη. η toyota (τρεις αντιπροσωπειες που το ειδανε) μου ειπαν σχεδον το ιδιο ολοι : ειναι δισκο-πλατω και πιθανον ρουλεμαν . οταν δε ακουγαν οτι ποτε δεν ειχα αλλαξει το παραμικρο πανω στο αμαξι εκτος απο ενα σετ τακακια στα 200.000km και αυτα προληπτικα κατ'αρχην δεν το πιστευαν και αφου με εβλεπαν οτι το εννοουσα η απαντηση ερχοταν απο μονη της: τα χιλιομετρα ειναι πολλα , πρεπει να τα αλλαξεις. δε προχωησα σε αλλαγες διοτι το κοστος ηταν μεγαλο (πλησιαζε το χιλιαρικο) και με δεδομενη τη μικρη αξια του 10-χρονου πια αμαξιου με μιση καρδια το εδωσα...
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 21-08-08, 17:18
Το avatar του χρήστη piperaki
piperaki Offline:
Μικρό Μέλος
 
Εγγραφή: 19-08-2008
Μοντέλο: Auris 1.4 5θ
Ηλικία: 55 male
Μηνύματα: 33
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 196
piperaki είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Smile

εχω ενα σετ 4 σιδερενιες ζαντες 5.5 με michelen 185/65/R14 ασημι χρωμα με 4 τασια ( τα μισα ) και δωδεκα μπουλονια . οποιος θελει ερχεται στη καλλιθεα και τα παιρνει γιατι ...μου την θυμιζουν

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη piperaki : 21-08-08 στις 17:24.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 21-08-08, 17:58
Το avatar του χρήστη johnboy
johnboy Offline:
Πορωμένο Μέλος
 
Εγγραφή: 12-09-2006
Μοντέλο: corolla E11, avensis T22
Ηλικία: 38
Μηνύματα: 538
Ευχαρίστησε: 1
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 269
johnboy είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
κριμα που εισαι αθηνα...
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 21-08-08, 23:49
Το avatar του χρήστη alex-g
alex-g Offline:
Θεϊκό Μέλος
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Μηνύματα: 1.659
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 372
alex-g είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από 1300ARIS Εμφάνιση μηνυμάτων
Γειά σας συν-κάτοχοι του ποιό αξιόπιστου αυτοκινήτου κατ'εμέ σε όλο τον κόσμο (τύφλα να'χουν mercedes,aui,rolls royce & ferrari...ε! κάνε κράτει).
Έχω και εγώ ένα 1300 corollάκι του 1998 στρογγυλοφάναρο liftback καθαρόαιμο japan και όχι στύλ japan,σκυλί αθάνατο αγορασμένο μέσα Απριλίου 1998, δλδ. πάνω κάτω 10 χρόνια αμάξι, χλμ; 234.000 παρακαλώ
(επι το πλείστον εθνική, ας είναι καλά τα Τρίκαλα).
Σε όλα αυτά τα χρόνια φτου! φτου! φτου! ζημιές; ένας θερμοστάτης μόνο!
και πριν κάνα χρόνο δισκόπλακες.
Ρε παλλικάρια που ξέρετε τα κόλπα, το κουκλί εδώ και λίγο καιρό ΔΕΝ τραβάει όπως παλιά στην εκκίνηση είναι λές και το κρατάς από τη ζώνη
(μπουκωμένο).

1.Καθάρισα τα μπέκ σε εξουσιοδοτημένο συνεργείο.
2.τρώει τα αναβολικά του κάθε 6.000 STP πολυκαθαριστής τροφοδοσίας
3.Μόνο Shell V-POWER RACING.
4.Λάδια στην ώρα τους Shell 5w-40 full συνθετικά.
5.φίλτρα,μύδια,στρείδια όλα good!
6.Μπουζί στην ώρα τους και νωρίτερα γιατι τα αλλάζω μόνος.
7.Μπαταρία Varta ασημένια κλειστού τύπου
8.Σύστημα εξοικονόμησης και καλύτερης καύσης καυσίμου.

Φταίνε τα χλμ (φυσιολογικό δηλαδή); η κάτι δεν πάει καλά;

Και για αντηλιακές ξέρει κανείς τίποτα;

φιλε 1300ARIS καλησπερα. H γνωμη μου πανω σε αυτα που διαβαζω, και σε αυτα που εχω δει ,ειναι οτι τα λαδια που σου βαζουνε για τα 234.000 χλμ ειναι απαραδεκτα ιδικα ta Shell δεεν ξερω σε τι κατασταση ειναι το αμαξι σου αλα το μοτερ σου ειναι ταλεποριμενο. και ας μη το ταλεπορεις η να το κουραζεις αρκετα. πολα μοτερ σε αυτα τα χιλμ δουλεβουνε ρολοι αλα με σωστα λαδια. αυτο το μοτερ δλδ ο 4efe 16v ειναι πολυ ποιο εβεσθητος απο τον 2ε 12v και θελει μεγαλητερη προσωχη οσο αναφορα τα λαδια μπορει να εμφανισει διαφορα εχω δει 4εφε 88 και ενα 75 να σπαει να μην ανεβαζει πανο απο 5000 στροφες και αυτο επειδη δεν δεν ειχε λαδια στη σωστη σταθμη η επειδη ανεβσε κανα 2 φορεσ ψηλα θερμοκρασια ,το αλο ειχε φαγοθει ο στροφαλοσ διοτι ειχε 250.000 του 93 l/b διοτι φοραγε λαδια σαν τα δικασου αλα 5-30

8.Σύστημα εξοικονόμησης και καλύτερης καύσης καυσίμου.

αυτο ειναι απατη βγαλτο εγω οταν το εβγαλα πηγαινα καλητερα με τον 2ε σαν να με μπουκωνε
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 22-08-08, 02:06
Το avatar του χρήστη christos_m
christos_m Offline:
Μέλος
 
Εγγραφή: 02-02-2006
Μοντέλο: EE111 lt+
Περιοχή: Περιστέρι, Αθήνα
Μηνύματα: 213
Ευχαρίστησε: 1
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 245
christos_m είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Καλημέρα...

Η γνώμη μου για τα λάδια είναι να μην ξαναβάλεις 5w40. Ο κινητήρας σου είναι πολύ παλιός και ταλαιπωρημένος (έχουμε ακριβώς το ίδιο αυτοκίνητο, με 218,000 χλμ.) και δεν του προσφέρουν τίποτα.
Γιατί το γράφω αυτό..; Γιατί απλούστατα βρέθηκα στην ίδια θέση με σένα και θέλησα και βάλω (και έβαλα) συνθετικό λάδι 0w40 και το αυτοκίνητο έπαθε το έξης παράξενο... Δεν ζεστενόταν με τίποτα. Με τίποτα όμως...
Αν κάποια στιγμή ξεκώλαγε η βελόνα και έπιανε θερμοκρασία λόγω πίεσης, με το που έπεφτα πάλι σε χαλαρούς ρυθμούς η θερμοκρασία έπεφτε πάλι στο 0.

Βέβαια αυτό που περιέγραψα παραπάνω δεν έχει καμία σχέση με το δικό σου πρόβλημα.

Ομως εφόσον κάνεις σέρβις στο εξουσιοδοτημένο θα μπορούσαν να σου πουν «ότι έκανες στον κινητήρα, το έκανες μέχρι τα 100.000 χλμ., από εκεί και πέρα βάζε μόνο τα απλά λάδια μαζί με ένα φίλτρο και άλλαζέ τα κάθε 5.000 χλμ.».

Αυτό κάνω εγώ, του βάζω τα 15w40 της ΤΟΥΟΤΑ μαζί με φίλτρο λαδιού κάθε 5.000 χλμ. και κάνω χάρη στην τσέπη μου από την μεγάλη διαφορά στην τελική τιμή του προϊόντος.

Αυτά και καλή μέρα σε όλους..!
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 22-08-08, 10:06
Το avatar του χρήστη piperaki
piperaki Offline:
Μικρό Μέλος
 
Εγγραφή: 19-08-2008
Μοντέλο: Auris 1.4 5θ
Ηλικία: 55 male
Μηνύματα: 33
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 196
piperaki είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
σχετικα με αυτο που λεει ο christos m εχω την ιδια εμπειρια αλλα με διαφορετικη ερμηνεια. στο service μου ελεγαν μετα τα 100.000Km οτι δε χρειαζεται σε "τοσο δουλεμενο" μοτερ (αν ειναι δυνατον) να βαζεις συνθετικα λαδια διοτι το ιξωδες τους δεν τους επιτρεπει να λιπαινουν σωστα τη μηχανη που εχει αποκτησει πια μεγαλες ανοχες. με λιγα λογια η μηχανη ηθελε πιο αραιο λαδι για να περναει απο τις χαραμαδες (χαχαχαχα). τι εκανα?...συνεχισα να βαζω το συνθετικο 10w50 που δινει η toyota μεχρι που το εδωσα το αμαξι. στα 255.000Km οσο λαδι εβαζα τοσο εβγαζα. η καταναλωση λιπαντικου ηταν μη μετρησιμη (απο 3.4lt εβγαζα 3.3lt περ. μαζι με το φιλτρο καθε 7.500km). η διαφορα ηταν οτι αντι για 5.000 τα αλλαζα καθε 7.500 δηλαδη εκανα ενα συμβιβασμο μεταξυ του κοστους συντηρησης και των διαστηματων service. το λαδι εβγαινε οχι μαυρο αλλα προς το καφε χρωμα και με συνοχη (δεν ηταν αλλου πυκνο αλλου αραιο δηλ.) τα δε μπουζι καθε 20.000Km ηταν ανοιχτα-γκρι χωρις υπολειματα καυσης ή μαυρη καπνας. περιττο να πω οτι το αμαξι ουτε ρεταριζε ουτε δυσκολευοτανε πουθενα. και ολα αυτα χωρις να καθαρισω μπεκ (ειχα ακουσα διαφορα "ωραια" και το απεφυγα) αλλαζοντας μονο το φιλτρο βενζινης στα service.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Επιστροφή   CorollaClub Forums > ΔΙΑΦΟΡΑ ΑΣΧΕΤΑ ΘΕΜΑΤΑ > Ειμαι νεος

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Γειά σε όλους! psilotzes Ειμαι νεος 15 18-01-11 22:44
Γειά χαρά σε όλους fanatikoske30 TOYOTA COROLLA KE30 2 22-08-10 22:47
Γειά χαρά σε όλους... teddy72e Ειμαι νεος 23 21-06-10 19:32
Γειά cobi Ειμαι νεος 5 13-02-09 21:09
Γειά χαρά. kostas-hania Ειμαι νεος 21 03-12-08 17:28



Page generated in 0,14501405 seconds (80,99% PHP - 19,01% MySQL) with 34 queries
Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 19:13.
Συνολικές Εμφανίσεις:
Σημειώστε όλα τα forums ως διαβασμένα | Δείτε τους υπεύθυνους των forums



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.6.7
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
All modifications are copyrighted to their respective owners.
CorollaClub Copyright © 2003-2012 BlueChris
www.corollaclub.com
Powered by psiStats 2006 v
Copyright © Anthony Kanevsky (aka Psionic Vision)