Untitled Document

Καλωσήλθατε στα CorollaClub Forums.

Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! . H εγγραφή σας στην online κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να κατεβάσετε αρχεία, φωτογραφίες και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας.. H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη, Γίνε και εσύ μέλος του CorollaClub Forums σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλώ επικοινωνείστε μαζί μας.
Καλώς ορίσατε στο φόρουμ μας !!!
Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA EDITIONS > TOYOTA AURIS

TOYOTA AURIS Το καινουργιο (corolla ) Hatchback με την καινοτομο ονομασια για την αναφορα του σε πιο νεο κοινο. www.auriclub.gr

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Auris 1.4 D-4d Turbo blown
  #1  
Παλιά 17-10-11, 19:32
kingdragon Offline:
Νεότατος
 
Εγγραφή: 24-01-2009
Μοντέλο: Toyota Auris D-4D
Μηνύματα: 17
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 0
kingdragon είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Auris 1.4 D-4d Turbo blown

Καλησπέρα.

Μέχρι πρόσφατα χωρίς προβλήματα και σχεδόν 110.000χμ στο κοντέρ σε 3μισυ χρόνια και εδώ και 2 περίπου βδομάδες ...

Λοπόν αρχικά παρατήρησα ότι μετά από φουλάρισμα την επόμενη μέρα η τελική από 180 πήγα στα 150 με το ζόρι. Ανηφόρες που έβγαινα με 130-145 5 άτομα clima και φορτωμένος και με την 5η με το ζόρι 90 και με 3η...1800 με 3200 το turbo δούλευε στα καλά του και μετά από αυτό γιοκ..ατμόσφαιρα

Αντιπροσωπεία λοιπόν και μετά πό έλεγχο η EGR valve μαύρα χάλια, φίλτρο πετρελαίου μια από τα ίδια και το clue η τουρμπίνα off......

Κανείς με το ίδιο πρόβλημα?

Α και περιμένω απάντηση από τα κεντρικά για το αν θα αλλάξουν το Turbo ...έλεος!!!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 17-10-11, 19:53
giannis gt Offline:
Θεϊκό Μέλος
 
Εγγραφή: 28-07-2010
Περιοχή: βολος
Ηλικία: 41 male
Μηνύματα: 3.285
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 499
giannis gt θα γίνει πολύ σύντομα πασύγνωστος
Αν αποδειχτει φιλε μου οτι η ζημια η οποιδηποτε ,εγινε απο κακης ποιοτητα καυσιμου και συγκεκριμενα για σενα πετρελαιου τοτε ΚΑΜΜΙΑ εταιρια δεν αποζημιωνει τον πελατη,δυστυχως!!!
__________________
ΤΩΡΑ 338+ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΒΟΛΟ!!!


http://youtu.be/Hi3ipm5wMYs

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από madvinegar Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλα που ηρθε και ο Γιαννης και περασαμε τα 300 αλογα σημερα.

Περιττο να πω πως το punto σε ΤΡΟΜΑΖΕΙ οταν ανοιγει.

Ελπίζω να μη σου λέρωσα το κάθισμα Γιάννη...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 17-10-11, 20:11
kingdragon Offline:
Νεότατος
 
Εγγραφή: 24-01-2009
Μοντέλο: Toyota Auris D-4D
Μηνύματα: 17
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 0
kingdragon είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Το θέμα είναι ότι υπάρχει συγκεκριμένη παρτίδα από τουρμπίνες που φοράει το Auris και είναι οι Garret NV5444 που είναι ελαττωματικές. οπότε...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 18-10-11, 03:07
Το avatar του χρήστη abstavros
abstavros Offline:
Μικρό Μέλος
 
Εγγραφή: 27-03-2011
Μοντέλο: Celica AT200/ST205 FWD
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Ηλικία: 48 male
Μηνύματα: 95
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 169
abstavros είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Άκουσα πρόβλημα τουρμπίνας σε Yaris με τον ίδιο κινητήρα.
Αν δεν κάνω λάθος του την αντικατέστησαν.
Λεπτομέρειες δεν ξέρω, αλλά θα δω αν μπορώ να μάθω.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 18-10-11, 12:18
mpriskot Offline:
Μέλος
 
Εγγραφή: 05-07-2009
Μηνύματα: 121
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 193
mpriskot είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
στο αγγλικό φόρουμ της toyota είναι σύνηθες το πρόβλημα με τις λερωμερες βαλβίδες EGR. έχουν κανει και "καντο μονος σου" οδηγό για το καθάρισμα.

πέρνα και από κει μια βόλτα να τσεκαρεις ή κάνε αναζήτηση για EGR valve
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 25-10-11, 11:13
kingdragon Offline:
Νεότατος
 
Εγγραφή: 24-01-2009
Μοντέλο: Toyota Auris D-4D
Μηνύματα: 17
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 0
kingdragon είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Λοιπόν ναι όντως υπάρχει πρόβλημα με παρτίδα από τουρμπίνες στους κινητήρες ND-TV (1.4 D-4d) που φοράνε τα Auris και Yaris, όπως επίσης και μπέκ τα οποί αδεν είναι ενισχυμένα-κατάλληλα για τα ελληνικά δεδομένα....
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 28-12-11, 23:23
Το avatar του χρήστη Ma-corolla
Ma-corolla Offline:
 
Εγγραφή: 07-10-2005
Περιοχή: KOZANH
Ηλικία: 36
Μηνύματα: 699
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 295
Ma-corolla είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
piadia το πρόβλημα δεν είναι στα καυσιμα αλλά πρέπει να κρυώνουμε τις τουρμίνες μας πρέπει να περιμένουμε μεχρι να κρυώσει σιγα σιγά και μετά να σβηνουμε το έχω συζητησει με μηχανικό στην Γερμανια τα ιδια μου ειπε μου ειπε πρέπει να προσέχουμε την τουρμπίνα να μην σβηνουμε αμεσως το αυτοκινητο.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 29-12-11, 20:17
panosg28 Offline:
Νεότατος
 
Εγγραφή: 29-01-2008
Ηλικία: 43
Μηνύματα: 10
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 0
panosg28 είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ma-corolla Εμφάνιση μηνυμάτων
piadia το πρόβλημα δεν είναι στα καυσιμα αλλά πρέπει να κρυώνουμε τις τουρμίνες μας πρέπει να περιμένουμε μεχρι να κρυώσει σιγα σιγά και μετά να σβηνουμε το έχω συζητησει με μηχανικό στην Γερμανια τα ιδια μου ειπε μου ειπε πρέπει να προσέχουμε την τουρμπίνα να μην σβηνουμε αμεσως το αυτοκινητο.
ετσι ειναι παιδια η τουρμπινα θελει ζεσταμα πριν αρχισουμε να την ζοριζουμε και ξεπυρωμα μετα απο γκαζια!! για προβλημα turbo ξερω μονο για καταναλωση λαδιου οτι εχουν αλλαξει τουρμπινες. για την egr για να μην βουλωνει θελει καλο πετρελαιο και πατημα οχι συνεχεια χαμηλες στροφες και γρηγορες αλλαγες δηλ πρωτη δευτερα τριτη και παμε με 40 χλμ παντος για τα μπεκ αν εχει καποιος ακουστα το βελτιωτικο τησ tunap να παρει και να ριξει το εχω δουλεψει σε ταξι και εχω δει μεγαλη διαφορα στα μπεκ
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 07-01-12, 18:58
Το avatar του χρήστη NikiforosGT
NikiforosGT Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 7.856
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 1023
NikiforosGT έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ma-corolla Εμφάνιση μηνυμάτων
piadia το πρόβλημα δεν είναι στα καυσιμα αλλά πρέπει να κρυώνουμε τις τουρμίνες μας πρέπει να περιμένουμε μεχρι να κρυώσει σιγα σιγά και μετά να σβηνουμε το έχω συζητησει με μηχανικό στην Γερμανια τα ιδια μου ειπε μου ειπε πρέπει να προσέχουμε την τουρμπίνα να μην σβηνουμε αμεσως το αυτοκινητο.
Αυτος ειναι ο λογος τς υπαρξης των turbotimer! και εγω δεν προσεχα την δικια μου και τωρα αρχισε να μου καιει λαδακια απο τον αξονα! δλδ φευγουν στην εξατμιση, σε καποιο καιρο θα θελει το service της. Οι τουρμπινες που λετε γιατι εχουν βγει προβληματικες? δλδ τι πρόβλημα παρουσιάζουν?

Υ.Γ η τουρμπινα δεν μπορεί να χαλάσει από νοθευμένο καύσιμο, αφού μόνο με σκέτο αέρα δουλευει! πιστευω πως οφειλεται σε λανθασμενη χρηση του turbo, δλδ εκκινησεις και σβησιμο οπως ειπατε και παραπανω.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 10-01-12, 16:55
Το avatar του χρήστη Ma-corolla
Ma-corolla Offline:
 
Εγγραφή: 07-10-2005
Περιοχή: KOZANH
Ηλικία: 36
Μηνύματα: 699
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 295
Ma-corolla είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από NikiforosGT Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτος ειναι ο λογος τς υπαρξης των turbotimer! και εγω δεν προσεχα την δικια μου και τωρα αρχισε να μου καιει λαδακια απο τον αξονα! δλδ φευγουν στην εξατμιση, σε καποιο καιρο θα θελει το service της. Οι τουρμπινες που λετε γιατι εχουν βγει προβληματικες? δλδ τι πρόβλημα παρουσιάζουν?

Υ.Γ η τουρμπινα δεν μπορεί να χαλάσει από νοθευμένο καύσιμο, αφού μόνο με σκέτο αέρα δουλευει! πιστευω πως οφειλεται σε λανθασμενη χρηση του turbo, δλδ εκκινησεις και σβησιμο οπως ειπατε και παραπανω.
Ετσι Ακριβώς δεν χαλάει η τουρμπίνα απο το καύσιμο, το καύσιμο μπορούμε να το δούμε στην απόκριση του αυτοκινήτου και ήχο ,λειτουργεία. Τώρα επειδή ειχα στο μυαλό μου περιπτώσεις απο το αδερφό φόρουμ yarisclub.gr που λέγανε για ζημειές στα νεα 1.4 ρώτησα των μηχανικό από περιέργεια(με δεδομένο τοι ειμαι σε μια χώρα που το 60% είναι ντιζελ) και μου είπε ακριβώς για την τουρμπίνα οσα προανέφερα επειδή δεν έχουμε συνηθίσει να περιμένουμε κανενα δυο λεπτάκια μέχρι να σβήνουμε τα turbo Diesel μας καλό θα είναι να το κάνουμε.
Οσον αφορά το τουρμπο Timmer εάν κάποιος προσπαθήσει να κλέψει το αυτοκίνητο εκείνη την στιγμή που είναι ακόμα αναμμένο τι γίνεται? υπάρχει απόκριση στο γκάζι?
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA EDITIONS > TOYOTA AURIS

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία
Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
turbo kit G6 DAMNQQ TOYOTA COROLLA 111(G6) 15 28-03-10 21:34
1.3 turbo η 1.6 20v?? oikonomou giannis ΓΕΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ 1 28-10-09 14:21
Αλλαγή ΑURIS 1.33 με AURIS 1.6 gk21 TOYOTA AURIS 4 08-09-09 09:38
E12 blown engine vassilis_vvti TOYOTA COROLLA E 12 30 18-03-09 14:02
Turbo Help Rl SUPPORT 123 14-10-06 23:13



Page generated in 0,21799994 seconds (84,29% PHP - 15,71% MySQL) with 42 queries
Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 09:20.
Συνολικές Εμφανίσεις:
Σημειώστε όλα τα forums ως διαβασμένα | Δείτε τους υπεύθυνους των forums



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.6.7
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
All modifications are copyrighted to their respective owners.
CorollaClub Copyright © 2003-2012 BlueChris
www.corollaclub.com
Powered by psiStats 2006 v
Copyright © Anthony Kanevsky (aka Psionic Vision)