Untitled Document

Καλωσήλθατε στα CorollaClub Forums.

Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! . H εγγραφή σας στην online κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να κατεβάσετε αρχεία, φωτογραφίες και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας.. H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη, Γίνε και εσύ μέλος του CorollaClub Forums σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλώ επικοινωνείστε μαζί μας.
Καλώς ορίσατε στο φόρουμ μας !!!
Επιστροφή   CorollaClub Forums > ΔΙΑΦΟΡΑ ΑΣΧΕΤΑ ΘΕΜΑΤΑ > OFF TOPIC

OFF TOPIC Εδώ μπορείτε να γράφετε ό,τι θέλετε!! Από ειδήσεις μέχρι τι φαγητό έχετε σπίτι!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
φωτοβολταικα-περιβαλλοντικες ανησυχιες-και εξοικονομηση χρηματων καταναλωσης ρευματος
  #1  
Παλιά 27-01-11, 13:37
Το avatar του χρήστη Pantelis
Pantelis Offline:
Πορωμένο Μέλος
 
Εγγραφή: 05-10-2004
Μοντέλο: celica gt4 Starlet gt
Περιοχή: athens
Μηνύματα: 601
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 299
Pantelis είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Exclamation φωτοβολταικα-περιβαλλοντικες ανησυχιες-και εξοικονομηση χρηματων καταναλωσης ρευματος

μερα λοιπον δυο θεματα
1.αποφασισα να ασχοληθω λιγο με το θεμα φωτοβολταικα...
απευθυνθηκα λοιπον σε καποιες εταιρειες μιας και ο ξαδερφος πολιτικος μηχανικος μου ειπε να το ψαξω καθως το σημειο που μενω ειναι πανω σε βουνο και δν εχω κανενα εμποδιο απο αλλη πολυκατοικια.εχουμεκαι λεμε λοιπον...ταρατσα 110 τετραγωνικων μετρων
θα τοποθετηθουν
α)27 φωτοβολταικες στηλες μαζι με καλωδιωση -γειωσεις,βασεις στηριξης, μετατροπεα, ηλεκτρολογικο πινακα, μεταφορικα, 14.990,00ευρω χωρις φπα
β)μελετη 200 ευρω χωρις φπα
γ)εξοδα φακελου (δν ρωτησα τι περιλαμβανει)200 ευρω χωρις φπα
δ)κοστος εγκαταστασης 1763 ευρω χωρις φπα
συνολο 17.153,00 ευρω χωρις φπα
στην παραπανω προσφορα δν περιλαμβανεται
κοστος συνδεσης πινακα με τον μετρητη τησ δεη ωπως επισης και κοστοσ πιθανης χρησης γερανου...
εγγυηση φωτοβολταικων στοιχειων 25 χρονια
εγγυηση μετατροπεα-μετασχηματιστη 10 χρονια
..
ΣΥΝΟΛΙΚΟ ΚΟΣΤΟΣ ΜΑΖΙ ΜΕ ΦΠΑ 21.098,00 ευρω...
επιση να σα αναφερω οτι η τιμη που κιλοβατορα kwh που πληρωνουμε στη δεη ειναι 9 λεπτα του ευρω περιπου η ημερησια χρεωση και γυρω στα 5 λεπτα του ευρω η χρεωση του νυχτερινου ρευματος...
οταν παραγεται ρευμα για τη δεη της πουλατε το ρευμα με 55 λεπτα του ευρω...
η παραπανω μελετη αφορα την προβλεπομενη ετησια παραγωγη στα 6678kwh δηλαδη προβλεπομενο ετησιο εσοδο 3673 ευρω...με χρονικη διαρκεια αποσβεσης τα 5,7 ετη....
συνολικο εσοδο στην εικοσιπενταετια ειναι 91.828,00ευρω...το ποσο ρευμα παραγεισ γινεται συμψηφισμος με αυτο που καταναλωνεις..οτιδηποτε αλλη πληροφορια θελετε η διευκρινηση που θα βγει μεσα απο τη συζητηση καντε μου γιατι ειχα επικοινωνια με τρεισ ετιαρειες και εμαθα αρκετα...
συγνωμη για το μεγαλο ποστ...και επιδη ειναι μακροσκελες θα σας πω και σε τι αλλη συμβαση μπηκα αυτεσ τις μερες για φθηνο ρευμα στο σπιτι που μενω τωρα..ευχαριστω και σορρυ και παλι για το μεγαλο ποστ
__________________
TEACHER: Can you tell me the name of 3 great kings who have brought happiness and peace into people's lives?
STUDENT: Drift-king, Drin-king and Fu...ing..

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Pantelis : 27-01-11 στις 23:43.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 27-01-11, 14:12
Το avatar του χρήστη JL_e10
JL_e10 Offline:
 
Εγγραφή: 13-08-2006
Μοντέλο: 2001 Avensis T22
Περιοχή: Newcity of Nikaia
Ηλικία: 37 male
Μηνύματα: 3.148
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 532
JL_e10 θα γίνει πολύ σύντομα πασύγνωστος
Και τη συντηρηση που τη βαζεις? Τα εξοδα βαραινουν τον χρηστη, και συν τοις αλλοις θα πληρωνεις (ή θα πληρωσεις εφ'απαξ) ενα ποσο στη ΔΕΗ, με την αιτιολογια οτι απο σενα θα χανει καποια λεφτα επειδη δεν θα χρησιμοποιεις ρευμα απο το δικτυο. Ψαξτο λιγο φιλε μου, γιατι αν ηταν τοσο απλο θα χε βρωμισει ο τοπος απο σπιτια με φωτοβολταϊκα.
__________________
Αφεντικο, θα θελα να μου κανεις μια αυξηση. Οχι για μενα, αλλα για τη φουκαριαρα την τσεπη μου!!!!
http://www.corollaclub.com/forums/sh...ad.php?t=14305
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 27-01-11, 14:20
Το avatar του χρήστη tasosg697
tasosg697 Offline:
Μέλος
 
Εγγραφή: 06-05-2010
Μοντέλο: COROLLA G6\COROLLA E101
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 169
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 187
tasosg697 είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
δεν ξερω πολλα για το θεμα.. αλλα συμφωνω με pantelis για εναν και μονο λογο.. δεν θυμαμαι σε ποιο μερος στην ελλαδα.. οτι γη ,οικοπεδα εχει καποιος τα γεμιζει φοτοβολταικα.. και εχει γινει χαμος..
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 27-01-11, 14:22
Το avatar του χρήστη Pantelis
Pantelis Offline:
Πορωμένο Μέλος
 
Εγγραφή: 05-10-2004
Μοντέλο: celica gt4 Starlet gt
Περιοχή: athens
Μηνύματα: 601
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 299
Pantelis είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από JL_e10 Εμφάνιση μηνυμάτων
Και τη συντηρηση που τη βαζεις? Τα εξοδα βαραινουν τον χρηστη, και συν τοις αλλοις θα πληρωνεις (ή θα πληρωσεις εφ'απαξ) ενα ποσο στη ΔΕΗ, με την αιτιολογια οτι απο σενα θα χανει καποια λεφτα επειδη δεν θα χρησιμοποιεις ρευμα απο το δικτυο. Ψαξτο λιγο φιλε μου, γιατι αν ηταν τοσο απλο θα χε βρωμισει ο τοπος απο σπιτια με φωτοβολταϊκα.
ΑΞΙΟΤΙΜΕ ΚΑΙ ΑΞΙΑΓΑΠΗΤΕ ΦΙΛΕ ΜΟΥ JΛ
επειδη το εχω ψαξει παρα παρα πολυ καλα...ποιος σου ειπε οτι φευγεις απο το δικτυο της δεη? ρευμα δν παιρνεις απο τα φωτοβολταικα...παιρνεισ κανονικα απο τη δεη...στην ουσια εσυ νοικιαζεισ τον χωροσ σου στη δεη...καθολου λεφτα δν χανει ισα ισα που η δεη παραγει ρευμα με μηδενικο κοστος κατσκευης για εκεινη... που θενα δν ανεφερα οτι παιρνεις ρευμα απο τα φωτοβολταικα...κανενα ποσο εφαπαξ δν παληρωνεις περα απο τα τελη συνδεσης του μεματροπεα με το ρολοι..και ανερχεται στο ποσο των 180 ευρω περιπου...οποτε μαλλον εσυ να το ψαξεισ καλυτερα..επισης ποιος σου ειπε οτι δν εχει βρωμισει ο τομοσ..διαφημιση δν κανω σε κανεναν την τσεπη μου κοιταω πανω απολα φιλε ....απλα πρεπει να πληρεις τισ προυποθεσεισ και ειναι αρκετες....καλη τοποθεσια, οχι πολλα εμποδια σκιασης,και πολυ σημαντικοσυγκαταθεση ολων των κατοικων εμενα η πολυκατοικια ειναι ιδιοκτητη και μενουν ταδερφια μου...
οσον αφορα την συντηρηση δυο με τρεισ φορεσ το χρονο την πρωτη δεκαπενταετια ερχεται αντιπροσωποσ τησ εταιρειας φωτοβολταικων... με κοστος
ΜΗΔΕΝ..παμεπαρακατω
επισης δν εχω αποφασισει ακομα να τα βαλω αλα εκανα μια καλη ερυενα..οταν ερθει η ωρα θα δουμετι θα κανουμε..
__________________
TEACHER: Can you tell me the name of 3 great kings who have brought happiness and peace into people's lives?
STUDENT: Drift-king, Drin-king and Fu...ing..
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 27-01-11, 14:31
Το avatar του χρήστη JL_e10
JL_e10 Offline:
 
Εγγραφή: 13-08-2006
Μοντέλο: 2001 Avensis T22
Περιοχή: Newcity of Nikaia
Ηλικία: 37 male
Μηνύματα: 3.148
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 532
JL_e10 θα γίνει πολύ σύντομα πασύγνωστος
Αφου δεν παιρνεις ρευμα απο τα φωτοβολταϊκα τοτε γιατι να τα βαλεις? Επισης, θα σε παρακαλεσω αλλη φορα να εισαι λιγο πιο μαλακος με τον τονο σου, γιατι στο κατω κατω δε σου πα και τιποτα. Ουτε εξυπνος παω να στο παιξω, ουτε ειπα πουθενα οτι κανεις διαφημηση. Που τα δες αυτα, δεν ξερω. Αν ξαφνικα δεν εχουμε αποψη, τουλαχιστον τωρα το ξερω. Συγνωμη κιολας.....
__________________
Αφεντικο, θα θελα να μου κανεις μια αυξηση. Οχι για μενα, αλλα για τη φουκαριαρα την τσεπη μου!!!!
http://www.corollaclub.com/forums/sh...ad.php?t=14305
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 27-01-11, 14:33
Το avatar του χρήστη agapiou
agapiou Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 20-05-2009
Μοντέλο: Ε12 f/l 5d 1.4
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Ηλικία: 38 male
Μηνύματα: 3.441
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 530
agapiou θα γίνει πολύ σύντομα πασύγνωστος
Φωτοβολταϊκά βάζεις, για να πουλήσεις ρεύμα στη ΔΕΗ. Έχω θείο εδώ Σαλονίκη, που εδώ και αρκετό καιρό, δουλεύει με φωτοβολταϊκά. Ανάσα δεν μπορεί να πάρει...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 27-01-11, 14:46
Marios50 Offline:
banned
 
Εγγραφή: 16-02-2010
Μοντέλο: Ε 111
Μηνύματα: 272
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 0
Marios50 είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Οι εταιρίες θα στα παρουσιάσουν όλα ρόδινα και δε θα σου πουν τίποτα αρνητικό.
Να ψάξεις πρώτα αν η ΔΕΗ στην περιοχή σου έχει "χωρητικότητα" να δεχτεί ενέργεια απο ΑΠΕ (Φ/Β ανεμογεννητριες κλπ), μην την πατήσεις σαν τους αγρότες που τους τσίμπησαν οι επιτήδειοι τα "έξοδα φακέλου και μελετών" και έμειναν με το φάκελο στο χερι στο τέλος...
Επίσης η απόδοση των πάνελ πέφτει με τον καιρό, τα inverter αν είσαι πάνω σε βουνό όπως λες χρειάζονται πολύ καλή αντικεραυνική προστασία (ειδάλως καίγονται για πλάκα).
Η ασφάλιση είναι υποχρεωτική βέβαια για να κάνεις σύμβαση με τη ΔΕΗ, αλλά δεν ξέρω αν σου αντικαθιστουν άμεσα ότι καιγεται, γιατι αν μείνεις πχ 10 μερες χωρίς παραγωγή, η δόση του δανείου θα τρέχει κανονικά και σύ δε θα παίρνεις μια... (εκτός και το χρηματοδοτησεις απο την τσέπη σου το έργο).

Και τέλος επειδή ζουμε στην Ελλάδα, κανείς δεν εγγυάται ότι άυριο μεθαυριο η ΔΕΗ δεν θα σπάσει σε 2-3 εταιρίες, και δε θα επαναδιαπραγματευτεί την τιμή αγορας της "πρασινης κιλοβατώρας" σε τιμή χαμηλότερη από την σημερινή, η οποία όντως είναι πολύ καλή!

Όπως κάθε επένδυση έχει κι αυτή το ρίσκο της, αλλά αν είναι να την κάνεις, κάντην τώρα.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 27-01-11, 14:54
Το avatar του χρήστη Pantelis
Pantelis Offline:
Πορωμένο Μέλος
 
Εγγραφή: 05-10-2004
Μοντέλο: celica gt4 Starlet gt
Περιοχή: athens
Μηνύματα: 601
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 299
Pantelis είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από JL_e10 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αφου δεν παιρνεις ρευμα απο τα φωτοβολταϊκα τοτε γιατι να τα βαλεις? Επισης, θα σε παρακαλεσω αλλη φορα να εισαι λιγο πιο μαλακος με τον τονο σου, γιατι στο κατω κατω δε σου πα και τιποτα. Ουτε εξυπνος παω να στο παιξω, ουτε ειπα πουθενα οτι κανεις διαφημηση. Που τα δες αυτα, δεν ξερω. Αν ξαφνικα δεν εχουμε αποψη, τουλαχιστον τωρα το ξερω. Συγνωμη κιολας.....
ο λογος που τα βαζεις ειναι για να κανεις συμψηφισμο του ρευματος που παραγεις με το ρευμα που καταναλωνεις και ανλογα με το ρευμα που καταναλωνεις να παιρνεις και τα αναλογα χρηματα..
οσο για το υφος γραφης δν ειχε τιοποτα το επιθετικο ουτε σου εχω επιτεθει ποτε..εαν το εξελαβεσ ετσι π το εξελαβες λαθος απλα μου λες ψαξτο καλυτερα ενω τη ιδια στιγμη εσυ ο ιδιος δν εχεις καταλβει για ποιο λογο τοποθετουνται πρωτον και δν εχεις ερυθενησει δευτερον..τεσπα επειδη εισαι ξηγημενο παιδι μεσα στο φορουμ αν το υφος μου το εξελαβεσ επιθετικο σου ζηταω προκαταβολικα συγνωμη...οκ?
__________________
TEACHER: Can you tell me the name of 3 great kings who have brought happiness and peace into people's lives?
STUDENT: Drift-king, Drin-king and Fu...ing..

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Pantelis : 27-01-11 στις 15:11.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 27-01-11, 15:02
Το avatar του χρήστη JL_e10
JL_e10 Offline:
 
Εγγραφή: 13-08-2006
Μοντέλο: 2001 Avensis T22
Περιοχή: Newcity of Nikaia
Ηλικία: 37 male
Μηνύματα: 3.148
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 532
JL_e10 θα γίνει πολύ σύντομα πασύγνωστος
Μπορει και να μου φανηκε ετσι, χωρις να ειναι επιθετικο.Δεν ειμαστε και στον ιδιο χωρο, οποτε ευκολα δημιουργουνται θεματακια. Τελοσπαντων.
__________________
Αφεντικο, θα θελα να μου κανεις μια αυξηση. Οχι για μενα, αλλα για τη φουκαριαρα την τσεπη μου!!!!
http://www.corollaclub.com/forums/sh...ad.php?t=14305
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 27-01-11, 15:06
Το avatar του χρήστη Pantelis
Pantelis Offline:
Πορωμένο Μέλος
 
Εγγραφή: 05-10-2004
Μοντέλο: celica gt4 Starlet gt
Περιοχή: athens
Μηνύματα: 601
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 299
Pantelis είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Thumbs up

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Marios50 Εμφάνιση μηνυμάτων
Οι εταιρίες θα στα παρουσιάσουν όλα ρόδινα και δε θα σου πουν τίποτα αρνητικό.
Να ψάξεις πρώτα αν η ΔΕΗ στην περιοχή σου έχει "χωρητικότητα" να δεχτεί ενέργεια απο ΑΠΕ (Φ/Β ανεμογεννητριες κλπ), μην την πατήσεις σαν τους αγρότες που τους τσίμπησαν οι επιτήδειοι τα "έξοδα φακέλου και μελετών" και έμειναν με το φάκελο στο χερι στο τέλος...
Επίσης η απόδοση των πάνελ πέφτει με τον καιρό, τα inverter αν είσαι πάνω σε βουνό όπως λες χρειάζονται πολύ καλή αντικεραυνική προστασία (ειδάλως καίγονται για πλάκα).
Η ασφάλιση είναι υποχρεωτική βέβαια για να κάνεις σύμβαση με τη ΔΕΗ, αλλά δεν ξέρω αν σου αντικαθιστουν άμεσα ότι καιγεται, γιατι αν μείνεις πχ 10 μερες χωρίς παραγωγή, η δόση του δανείου θα τρέχει κανονικά και σύ δε θα παίρνεις μια... (εκτός και το χρηματοδοτησεις απο την τσέπη σου το έργο).

Και τέλος επειδή ζουμε στην Ελλάδα, κανείς δεν εγγυάται ότι άυριο μεθαυριο η ΔΕΗ δεν θα σπάσει σε 2-3 εταιρίες, και δε θα επαναδιαπραγματευτεί την τιμή αγορας της "πρασινης κιλοβατώρας" σε τιμή χαμηλότερη από την σημερινή, η οποία όντως είναι πολύ καλή!

Όπως κάθε επένδυση έχει κι αυτή το ρίσκο της, αλλά αν είναι να την κάνεις, κάντην τώρα.
φιλε marie τιποτα δν ειναι ροδινο γιαυτο το εβαλαμεσα εδω να το συζητησουμε και ανταλαξουμε αποψεις..οσον αφορα το inverter περιλαμβανει καιπροστασια απο υπερτασημε απαγωγους υπερτασης..αποτι μου ανεφρεαν ..βεβαι τοθεμα εγγυησης σε περιπτωση κεραυνου ειναι κατι που πρπει να συζητηθει..τοθεμα δανειου δν το ερευνησαα και αποτι μου ειπανε υπαρχει χρηματοδοτηση μετην δεη να πληρωνεται απο το ρευμα που παραγεις απλα εαν χρηματοδοτηθει θα χρηματοδοτηθει απ την τσεπη μου απλα δν μενδιαφερει για χρηματοδοτηση απο τραπεζα και δν το κοιταξα αλλασιγουρα οχρονος αποσβεσης -αποπληρωμης πιθανου δανειου θα επιμυκεινεταιιλογω και τοων τοκων...
επισης οσον αφορα τηη [παοδοση στα 25 χρονια υπαρχει απωλειαα αποσοσης τησ ταξης του 15%...
οσον αφορα τωρα την υποτιμηση-υπερτιμηση τησ τιμης του kwh η δεη προς το παρον αποτι μου ειπε ο ντιπροσωπος οτι παρεχει προστασια στον συγκεκριμενο τομεα και οτι με το συμβπλαιο δεσμευεται η τιμη να μην αλλαξει για τα δεκα πρωτα χρονια... αυτα τ0ο ξανατονιζω συμφωνα με τον υπαλληλο της εταιρειας...

eεπισης οσον αφορα την περιοχη μου υπαρχουν αρκετα ακινητα με φωτοβολταικαοποτε λογικαη δεη θα πληρει τιςπρουποθεσεις γιαπωληση ρευματος...αυτα.....
__________________
TEACHER: Can you tell me the name of 3 great kings who have brought happiness and peace into people's lives?
STUDENT: Drift-king, Drin-king and Fu...ing..

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη corollapatra : 28-01-11 στις 10:12. Αιτία: Συγχώνευση...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Επιστροφή   CorollaClub Forums > ΔΙΑΦΟΡΑ ΑΣΧΕΤΑ ΘΕΜΑΤΑ > OFF TOPIC

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία
Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
προβληματα τασης ρευματος σε 4EFTE tasos 4age 2v ΦΟΡΟΥΜ 4 02-04-10 15:57
ΕΞΟΙΚΟΝΟΜΗΣΗ ΚΑΥΣΙΜΟΥ !!! ΑΨΟΓΟ! ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΔΕΔΕΣ ΓΕΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ 21 17-01-09 20:35
μαθηματικεσ ανησυχιες Pantelis 4AGE 20v Levin 3 08-12-08 20:10
Νεανικες ανησυχιες κ προβληματα panagosr ΓΕΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ 12 10-11-08 20:43
Περιβαλλοντικές ανησυχίες κωνσταντίνος OFF TOPIC 1 07-06-07 02:37



Page generated in 0,20391798 seconds (84,75% PHP - 15,25% MySQL) with 42 queries
Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 15:58.
Συνολικές Εμφανίσεις:
Σημειώστε όλα τα forums ως διαβασμένα | Δείτε τους υπεύθυνους των forums



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.6.7
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
All modifications are copyrighted to their respective owners.
CorollaClub Copyright © 2003-2012 BlueChris
www.corollaclub.com
Powered by psiStats 2006 v
Copyright © Anthony Kanevsky (aka Psionic Vision)