Untitled Document

Καλωσήλθατε στα CorollaClub Forums.

Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! . H εγγραφή σας στην online κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να κατεβάσετε αρχεία, φωτογραφίες και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας.. H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη, Γίνε και εσύ μέλος του CorollaClub Forums σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλώ επικοινωνείστε μαζί μας.
Καλώς ορίσατε στο φόρουμ μας !!!
Επιστροφή   CorollaClub Forums > ΔΙΑΦΟΡΑ ΑΣΧΕΤΑ ΘΕΜΑΤΑ > ΔΙΑΞΙΦΙΣΜΟΙ

ΔΙΑΞΙΦΙΣΜΟΙ Μαλώστε, διαφωνίστε όσο θέλετε!!!!!!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 19-05-07, 00:34
bouzoumisfx
 
Μηνύματα: n/a
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsaftsouf20V Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγω παλι δεν ξερω ακομα αν εχουν βρεθει μεταλα τα οποια οταν ειναι κρυα εχουν την ιδια συμπεριφορα με ζεστα! Οι Μ Ο Ν Ο Ι λογοι που λενε οι κατασκευαστες βαλε μπροστα κ φυγε κρυος ειναι 1ον γιατι δεν εννοειτε να εχεις δωσει 25-50.000ε κ να περιμενεις να ζεσταθει οπως πριν 15 χρονια(που ειναι η τεχνολογια οεο), 2ον οτι οι καταλυτες δεν δουλευουν κρυοι κ πρεπει να ζεσταθουν γρηγορα, 3ον μας εχουν εκπαιδευσει πια να αλλαζουμε αμαξια καθε 8-12 χρονια αρα πιες βλαβες να προλαβουν να βγαλουν?, κ 4ον μας βολευει κ εμας τους ιδιους πια να βαζουμε μπροστα κ να φευγουμε γιατι παντα μα παντα βιαζομαστε καπου να παμε κ ο χρονος ειναι χρημα!!! Μας απαλαξανε απο τις τυψεις με λιγα λογια!!!


Θα συμφωνήσω μάλλον με τα παραπάνω και να συμπληρώσω για τα απαράδεκτα πολλά χιλιόμετρα που βάζουν πλέον οι κατασκευαστές για την αλλαγή λαδιών! 30000 χιλ λέει για αλλαγή!!!! Έλεος!! Σε αυτά τα χιλιόμετρα, πέρα από το ότι θα κάψει πολύ λάδι έως όλο σχεδόν, το λάδι πλέον θα είναι νερό!! Δεν υπάρχει λάδι που να κρατά ούτε για 15000 χιλ που λέει και η ΤΟΥΟΤΑ!! Έχω φίλο που είναι χημικός λαδιών και έχει μια από τις 2 εταιρείες ανακύκλωσης λαδιών στην Ελλάδα και μου τα έχει πει ο ίδιος, μια που κάνει όλο αναλύσεις λαδιών. Όλα είναι θέμα μάρκετινγκ και ανταγωνισμού!

Επί του θέματος τώρα! Το σωστό είναι να αφήνουμε τον κινητήρα να δουλέψει λίγο 1-2 λεπτά στο ρελαντί, για να γίνει η απαραίτητη, όσο είναι δυνατόν με κρύο κινητήρα, λίπανση. Στη συνέχεια οδηγούμε όσο γίνεται πιο γλυκά το αυτοκίνητο και με τις λιγότερες δυνατές στροφές. Προσοχή στο εξής!! Ποτέ δεν σημαίνει ότι μόλις πιάσει θερμοκρασία νερού ο κινητήρας, ότι έχει ζεσταθεί και ότι είναι έτοιμος για όλα!! Αυτό που θα μας πει ότι ο κινητήρας είναι έτοιμος για να τον πιέσουμε είναι η θερμοκρασία λαδιού, η οποία θέλει σχεδόν το 2πλάσιο χρόνο για να φτάσει στα επιθυμητά επίπεδα απόδοσης του λαδιού, που είναι από 75 έως 80 βαθμούς κελσίου! Οπότε όσοι δεν έχετε όργανο θερμοκρασίας λαδιού του κινητήρα, περιμένετε τον 2πλάσιο χρόνο περίπου από το χρόνο που έκανε η θερμοκρασία νερού να φτάσει στην κανονική της θερμοκρασία!
Τέλος είναι γεγονός, πως οι μεγαλύτερες φθορές στους κινητήρες, είναι κατά το λεγόμενο coldstart, δηλαδή όταν ο κινητήρας είναι κρύος με τα λάδια κατεβασμένα και ειδικά τον χειμώνα!! Λένε μάλιστα ότι το 80% των φθορών οφείλεται στην κρύα εκκίνηση!!
Να συμπληρώσω ότι σε αυτό το θέμα, δεν έχει σχέση με το αν έχουμε να κάνουμε με ατμοσφαιρικό κινητήρα ή turbo!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Fanis : 24-10-08 στις 16:23. Αιτία: Λευκή γραμματοσειρά...
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 19-05-07, 11:39
TERPSITHIOTIS
 
Μηνύματα: n/a
αποστολη καλες οι παρατηρησεις σου αλλα μου βγηκαν τα ματια
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 19-05-07, 12:28
bouzoumisfx
 
Μηνύματα: n/a
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από giwrgos20v Εμφάνιση μηνυμάτων
αποστολη καλες οι παρατηρησεις σου αλλα μου βγηκαν τα ματια
Γιώργο έχεις δίκιο, δεν το είχα προσέξει!! Συγνώμη!! Το διόρθωσα!!!
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 19-05-07, 13:02
Nikos Offline:
Απλό Μέλος
 
Εγγραφή: 27-04-2005
Ηλικία: 50
Μηνύματα: 2.637
Ευχαρίστησε: 3
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 3 φορές σε 3 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 502
Nikos έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
"Kαλό θα είναι να γράφουμε με το χρώμα γραμματοσειράς που είναι ρυθμισμένο κατά την εγγραφή μας στο φόρουμ έτσι ώστε να είναι ευανάγνωστα αυτά που γράφουμε."




Φιλικά Νίκος
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 19-05-07, 13:29
bouzoumisfx
 
Μηνύματα: n/a
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nikos Εμφάνιση μηνυμάτων
"Kαλό θα είναι να γράφουμε με το χρώμα γραμματοσειράς που είναι ρυθμισμένο κατά την εγγραφή μας στο φόρουμ έτσι ώστε να είναι ευανάγνωστα αυτά που γράφουμε."

Φιλικά Νίκος
Ναι Νίκο έχεις δίκιο, απλά η δομή του φόρουμ είναι λίγο παράξενη σε σχέση με αυτή που έχω συνηθίσει σε άλλα και μπερδεύομαι. Που θα πάει θα συνηθίσω!
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 23-10-08, 20:08
Το avatar του χρήστη tserkene
tserkene Offline:
 
Εγγραφή: 13-03-2006
Μοντέλο: corolla ts
Περιοχή: Βέροια
Ηλικία: 39 male
Μηνύματα: 524
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 273
tserkene είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Τα Corolla ζεσταινονται στην πορεια.
__________________


visit us on tserkezos.gr visit us on car.gr visit us on facebook


visit my garage

Αν έχεις βαρεθεί να κοιμάσαι τις Κυριακές, τότε μπορείς και εσύ να έρθεις μαζί μας… ΣΧΟ ΒΕΡΟΙΑΣ

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη koperton : 23-10-08 στις 22:34. Αιτία: Κεφαλαια
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 24-10-08, 14:25
Το avatar του χρήστη antonios7
antonios7 Offline:
Θεϊκό Μέλος
 
Εγγραφή: 29-11-2006
Μοντέλο: Corolla 1.3 G6
Περιοχή: Αθήνα
Ηλικία: 51 male
Μηνύματα: 1.065
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 319
antonios7 είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
εγώ βάζω μπρος και φεύγω χειμώνα-καλοκαίρι (δεν χτυπάω κόφτες βέβαια - μόνο καμιά φορά αν μου τη δώσει) εδώ και 9+ χρόνια.
Δε με απασχολεί το ζήτημα. Δεν έχει πάθει τίποτα και ούτε πρόκειται.
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 24-10-08, 14:35
Το avatar του χρήστη dinos
dinos Offline:
Administrator
 
Εγγραφή: 10-09-2004
Μοντέλο: EE111
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΣΟΣ
Μηνύματα: 1.146
Ευχαρίστησε: 1
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 3 φορές σε 3 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 354
dinos είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από antonios7 Εμφάνιση μηνυμάτων
εγώ βάζω μπρος και φεύγω χειμώνα-καλοκαίρι (δεν χτυπάω κόφτες βέβαια - μόνο καμιά φορά αν μου τη δώσει) εδώ και 9+ χρόνια.
Δε με απασχολεί το ζήτημα. Δεν έχει πάθει τίποτα και ούτε πρόκειται.
Μην παιρνεις ορκο οτι δε θα παθεις ποτε τπτ μια φορα γινεται η ζημια οχι καθε φορα που το καβαλας παγωμενο...αυτοι οι κινητηρες μπορει να μην χρειαζονται απαραιτητα ζεσταμα πριν το σκισιμο ομως η προθερμανση του κινητηρα ειναι παντα απαραιτητη να ζεσταθουν τα λαδια, τα μεταλα κ ολα τα παρεμφεροι...ο κινητηρας εχει αλλες ανοχες στα μεταλα οταν ειναι κρυος κ αλλες οταν ειναι ζεστος....η υπερβολικη προθερμανση ομως απτην αλλη κανει παλι κακο...παν μετρον αριστον!
__________________
ΟΤΑΝ ΒΑΡΕΘΕΙΣ ΤΟ ΓΚΑΖΙ , ΜΑΘΕ ΝΑ ΣΤΡΙΒΕΙΣ!!!
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 24-10-08, 19:23
topfor Offline:
Υπερβολικά Νέος
 
Εγγραφή: 04-11-2007
Ηλικία: 49
Μηνύματα: 1
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 0
topfor είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Εγω εχω ακουσει οτι θελει μονο 10 δευτ.
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 24-10-08, 20:03
Το avatar του χρήστη MARMEL
MARMEL Offline:
Αdministrator

 
Εγγραφή: 15-02-2004
Μοντέλο: YARIS 1000 99
Περιοχή: πειραιας
Ηλικία: 49 male
Μηνύματα: 9.907
Ευχαρίστησε: 10
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 6 φορές σε 6 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 1237
MARMEL είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από antonios7 Εμφάνιση μηνυμάτων
εγώ βάζω μπρος και φεύγω χειμώνα-καλοκαίρι (δεν χτυπάω κόφτες βέβαια - μόνο καμιά φορά αν μου τη δώσει) εδώ και 9+ χρόνια.
Δε με απασχολεί το ζήτημα. Δεν έχει πάθει τίποτα και ούτε πρόκειται.
μια απο τα ιδια...
ζεσταμα θελουν οι διχονοι κινητηρες πολυ απλα για να ειναι σωστες οι ανοχες του κινητηρα....
οι τετραχονοι κινητηρες δεν εχουν αναγκη επειδη λιπαινοντε κανονικα με το λαδι τους...
τι κρυο τι ζεστο το λαδι ρεει αφθονο και λιπανει...
ισα ισα που το κρυο λαδι ειναι ελαχιστα πιο παχυρευστο...
αρα λιγοτερα μερικα μερη του κινητηρα ερχοντε σε παφη και αν ερχοντε ειναι πιο ελαφρια σε σχεση με το ζεστο λαδι...
ολα παντως ειναι θεμα ανοχων και ο καθε κατασκευαστης πιστευει διαφορετικη αποψη για αυτο που κατασκευασε...

η γνωμη μου ειναι 20 - 30 sec το πολυ και εφυγες....
__________________
AEK
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Επιστροφή   CorollaClub Forums > ΔΙΑΦΟΡΑ ΑΣΧΕΤΑ ΘΕΜΑΤΑ > ΔΙΑΞΙΦΙΣΜΟΙ

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ΕΓΓΥΗΣΗ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ ApoTheo ΦΟΡΟΥΜ 3 30-12-10 02:26
Κλειδια του αυτοκινητου FOTIS LIAGAS TOYOTA AURIS 7 28-09-09 21:16
εισαγωγη αυτοκινητου MARMEL OFF TOPIC 1 20-08-09 02:50
Ενοικιαση αυτοκινητου. endurasKE-30 OFF TOPIC 2 11-08-09 12:29
Κατασκευη Αυτοκινητου. endurasKE-30 ΓΕΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ 8 22-11-06 16:35



Page generated in 0,17605901 seconds (83,97% PHP - 16,03% MySQL) with 35 queries
Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 19:30.
Συνολικές Εμφανίσεις:
Σημειώστε όλα τα forums ως διαβασμένα | Δείτε τους υπεύθυνους των forums



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.6.7
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
All modifications are copyrighted to their respective owners.
CorollaClub Copyright © 2003-2012 BlueChris
www.corollaclub.com
Powered by psiStats 2006 v
Copyright © Anthony Kanevsky (aka Psionic Vision)