Untitled Document

Καλωσήλθατε στα CorollaClub Forums.

Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! . H εγγραφή σας στην online κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να κατεβάσετε αρχεία, φωτογραφίες και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας.. H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη, Γίνε και εσύ μέλος του CorollaClub Forums σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλώ επικοινωνείστε μαζί μας.
Καλώς ορίσατε στο φόρουμ μας !!!
Επιστροφή   CorollaClub Forums > ΔΙΑΦΟΡΑ ΑΣΧΕΤΑ ΘΕΜΑΤΑ > ΔΙΑΞΙΦΙΣΜΟΙ

ΔΙΑΞΙΦΙΣΜΟΙ Μαλώστε, διαφωνίστε όσο θέλετε!!!!!!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
ΖΕΣΤΑΜΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ
  #1  
Παλιά 07-04-07, 08:37
Το avatar του χρήστη KOMIS
KOMIS Offline:
Κυριλέ Μέλος
 
Εγγραφή: 22-02-2007
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Ηλικία: 52 male
Μηνύματα: 267
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 236
KOMIS είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
ΖΕΣΤΑΜΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ

ΕΧΩ ΜΙΑ ΑΠΟΡΙΑ...ΔΙΑΒΑΣΑ ΣΤΟ ΒΙΒΛΙΑΡΑΚΙ ΤΟΥ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ ΟΤΙ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΛΕΕΙ ΠΟΤΕ ΝΑ ΖΕΣΤΑΝΕΙΣ ΤΗΝ ΜΗΧΑΝΗ ΤΟΥ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ ΕΧΩΝΤΑΣ ΤΗΝ ΑΠΛΑ ΑΝΑΜ.ΣΤΟ ΡΕΛΑΝΤΙ.ΑΛΛΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΖΕΣΤΑΘΕΙ ΕΝ ΚΙΝΗΣΗ,ΕΧΩΝΤΑΣ ΣΤΑΘΕΡΕΣ ΧΑΜΗΛΕΣ ΣΤΡΟΦΕΣ,ΟΧΙ ΟΜΩΣ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΣΤΟ ΡΕΛΑΝΤΙ ΤΟ ΓΚΑΖΙ.ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΓΙΑΤΙ¨?ΑΠΟ ΟΣΑ ΑΛΛΑ ΒΙΒΛΙΑΡΑΚΙΑ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΩΝ ΕΤΑΙΡ. ΑΥΤΟΚ.ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΔΕΝ ΤΟ ΓΡΑΦΕΙ ΑΥΤΟ.ΑΛΛΟΥΣ ΠΑΛΙ ΠΟΥ ΕΧΩ ΡΩΤΙΣΕΙ,ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ,ΣΤΟ ΡΕΛΑΝΤΙ Η ΜΗΧΑΝΗ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΖΕΣΤΑΘΕΙ.ΠΟΙΑ Η ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 07-04-07, 13:38
Το avatar του χρήστη nikcarina
nikcarina Offline:
 
Εγγραφή: 24-02-2007
Περιοχή: ΒΕΡΟΙΑ
Ηλικία: 43 male
Μηνύματα: 714
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 281
nikcarina είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Οι μεγαλυτερες καταπονησεις και φθορες που δεχεται ενας κινητηρας ειναι τα 5 πρωτα λεπτα λειτουργιας του. Αυτο γιατι τα λαδια πρεπει να ζεσταθουν για να αρχισουν να κυκλοφορουν σωστα και να λιπανουν τις επιφανειες. Γι'αυτο το λογο εχει και αυξημενο ρελαντι μεχρι να ζεσταθει. Με οσους μηχανικους και γνωστες εχω μιλησει ολοι λενε οτι πρεπει να περιμενουμε να ζεσταθει και μετα να ξεκινησουμε το αυτοκινητο...
Δεν ξερω αν εχετε δει καποιοι οτι σε κρυες χωρες π.χ. Καναδα πολλοι εχουν στα αυτοκινητα τους ενα συστημα το οποιο το βαζουν κατω απο το καρτερ ωστε να κραταει ζεστα τα λαδια τις ωρες που δεν ειναι σε λειτουργια ο κινητηρας.
__________________
Corolla AE101 20v
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 07-04-07, 13:43
Το avatar του χρήστη christos_m
christos_m Offline:
Μέλος
 
Εγγραφή: 02-02-2006
Μοντέλο: EE111 lt+
Περιοχή: Περιστέρι, Αθήνα
Μηνύματα: 213
Ευχαρίστησε: 1
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 244
christos_m είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Καλησπέρα...

Με βρίσκει σύμφωνω η οδηγία του βιβλίου για το ζέσταμα του αυτοκινήτου στην πορεία και το κάνω αυτό από τότε που το αγόρασα (το '97). Το τελευταίο 6μηνο μόνο κατά περιόδους και ανάλογα με την εξωτερική θερμοκρασία έχει μια κάπως πιο ασταθή λειτουργία ο κινητήρας όταν είναι κρύος και ξεκινήσω αμέσως και έτσι τώρα περιμένω 1 με 1μιση λεπτό πριν ξεκινήσω...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 07-04-07, 16:09
Το avatar του χρήστη dinos
dinos Offline:
Administrator
 
Εγγραφή: 10-09-2004
Μοντέλο: EE111
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΣΟΣ
Μηνύματα: 1.146
Ευχαρίστησε: 1
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 3 φορές σε 3 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 354
dinos είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Βασικα το "προβλημα" το εχουν τα τουρμπατα που θελουν απαραιτητα ζεσταμα....τωρα τα ατμοσφαιρικα κ να μην το ζεστανεις κ να ξεκινησεις κυριλε με 2000-2500 μεχρι να ζεσταθει δεν τρεχει τπτ....το κακο στο ζεσταμα στο ρελαντι ειναι οτι δημιουργουνται φισαλιδες στα λαδια...εγω παντως ασχετως καιρου θερμοκρασιας κλπ επειδη το χω κ σε γκαραζ το αμαξι το αφηνω 2λεπτα κ ξεκιναω νορμαλ.....ετσι κ αλλιως κ 5λεπτα να το αφησεις το αμαξι δεν εχει ανεβασει ακομα τις θερμοκρασιες για ασφαλες "σκισιμο"...αυτο το καταλαβαινεις αν εχεις οργανο θερμοκρασιας λαδιου που παρατηρεις οτι τα λαδια εχουν τη σωστη θερμοκρασια μετα απο πορεια 10χλμ....
Κ κατι αλλο...πες οτι ξεκινας το πρωι κ βγαινεις στο δρομο....παλι στο ρελαντι δε θα το ζεστανεις το αμαξι αφου θα πεσεις 90% σε κινηση?
__________________
ΟΤΑΝ ΒΑΡΕΘΕΙΣ ΤΟ ΓΚΑΖΙ , ΜΑΘΕ ΝΑ ΣΤΡΙΒΕΙΣ!!!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 07-04-07, 16:58
fanis81 Offline:
Μικρό Μέλος
 
Εγγραφή: 07-03-2006
Μοντέλο: ΕΕ 90
Περιοχή: Στην μαμά πατρίδα
Ηλικία: 43 male
Μηνύματα: 67
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 1 φορές σε 1 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 228
fanis81 είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Το όλο θέμα του ζεστάματος εν κινήσει είναι καθαρά για περιβαλλοντικούς λόγους.
Ο κινητήρας όταν δουλεύει στο ρελαντί παράγει ελάχιστο έργο και καταναλώνει λίγο καύσιμο. Επομένως ο χρόνος που χρειάζεται για να ζεσταθεί είναι μεγάλος.
Στην περίπτωση που ξεκινήσεις με κρύο κινητήρα παράγεται σημαντική ποσότητα έργου και καταναλώνεται μεγαλύτερη ποσότητα καυσίμου στο ίδιο χρονικό διάστημα με αποτέλεσμα ο κινητήρας να ζεσταθεί πιο γρήγορα.
Οι περιβαλλοντικοί λόγοι είναι δύο:
Όσο πιο γρήγορα φτάσει ο κινητήρας σε κανονική θερμοκρασία λειτουργίας τόσο πιο γρήγορα οι ρύποι θα πέσουν στα κανονικά επίπεδα που πρέπει να παράγει το συγκεκριμένο αυτοκίνητο. Μην ξεχνάμε ότι όταν είναι κρύος ο κινητήρας δουλεύει με πλούσιο μίγμα και δεν λαμβάνει υπόψη τις μετρήσεις του λ. Αν δούλευε με στοιχειομετρικό μίγμα απλώς θα έσβηνε γιατί τα κρύα τοιχώματα του θαλάμου καύσης θα απορροφούσαν όλη την ενέργεια από την καύση και δεν θα παρήγαγε καθόλου έργο.
Επίσης, στο ρελαντί αργεί να ζεσταθεί και ο καταλύτης και να φτάσει στην κανονική θερμοκρασία λειτουργίας (~500 οC) που θα "καθαρίσει" τα καυσαέρια από NOx, CO & HC. Ακόμα, και ο αισθητήρας λ αργεί να ζεσταθεί με αποτέλεσμα να μην παίρνει σωστές μετρήσεις ώστε να λειτουργεί πλέον ο κινητήρας με στοιχειομετρικό μίγμα.
Το μόνο που χρειάζεται όταν βάζεις μπρος το αμάξι κρύο το πρωί είναι να περιμένεις 2 λεπτά να λιπανθούν οι επιφάνειες τριβής και στη συνέχεια να ξεκινήσεις με χαλαρούς ρυθμούς. Έτσι κι αλλιώς τα λάδια σήμερα είναι πολύ διαφορετικά με αυτά πριν από 20 χρόνια και έχουν βέλτιστη απόδοση από τις χαμηλότερες θερμοκρασίες.
Η σύσταση αυτή για ζέσταμα εν κινήσει εφαρμόζεται, από όσο ξέρω, από όλους τους κατασκευστές σήμερα ειδικά από φέτος που ισχύουν οι προδιαγραφές ρύπων EURO4.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 07-04-07, 22:43
Το avatar του χρήστη Edessaios
Edessaios Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 16-03-2006
Μοντέλο: COROLLA ZZE12? 1.8/ KE36
Περιοχή: Εξωτική Έδεσσα
Ηλικία: 52 male
Μηνύματα: 3.505
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 5 φορές σε 5 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 579
Edessaios έχει φοβερή αύρα Edessaios έχει φοβερή αύρα
Προσωπικά το αφήνω λίγο να δουλέψει στο ρελαντί περίπου ένα 2λεπτο και μετά ξεκινάω χαλαρά χωρίς απότομο ανέβασμα στροφών μέχρι να ζεσταθεί.Αυτό το κάνω από την πρώτη μέρα που το πήρα.Στο ρελαντί για να ανεβάσει θερμοκρασία κανονική, μπορεί να θέλει και πάνω από μισή ώρα να δουλεύει, άσε που στις Ε12 στο βιβλίο μέσα λέει οτι πάνω από 20 λεπτά λειτουργίας στο ρελαντί απαγορεύεται
__________________
My garage

COROLLA EE101 SW
COROLLA ZZE122 1.8
HONDA VFR 800Vtec ABS '05
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 10-04-07, 11:24
Το avatar του χρήστη ranger
ranger Offline:
Administrator

 
Εγγραφή: 27-03-2005
Μοντέλο: E-12 Tsport facelift
Περιοχή: 'Ιλιον
Ηλικία: 43 male
Μηνύματα: 4.110
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 2 φορές σε 2 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 650
ranger θα γίνει πολύ σύντομα πασύγνωστος ranger θα γίνει πολύ σύντομα πασύγνωστος
Νομίζω επίσης ότι το ζέσταμα ενα στάση στο ρελαντί κάνει πολύ κακό στον καταλύτη... δεν ξέρω πώς, δεν ξέρω γιατι, έτσι έχω ακούσει, ας μας διαφωτίσουν οι γνώστες...
__________________
COROLLA CLUB
Διοικητικό μέλος
Administrator Ειδικών Επιχειρήσεων


Κάντε τους δρόμους πιο ασφαλείς, είναι ευθύνη όλων μας...
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 10-04-07, 20:21
Το avatar του χρήστη Roy-D
Roy-D Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 24-10-2005
Μοντέλο: RoyalΕ11 f/l
Περιοχή: Στον Κοσμο Μου
Ηλικία: 39 male
Μηνύματα: 3.536
Ευχαρίστησε: 2
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 579
Roy-D είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
για ποιον λόγω απαγορευεται πανω απο 20 λεπτα?εγω τωρα με τα νεα δεδομενα περιμενω να σταματησει ενα τακ τακ και μετα κοφτες!
__________________
Corolla...ποιο απίστευτο πεθαίνεις...!
http://www.corollaclub.com/forums/vb...o=view&id=5477
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 11-04-07, 03:50
Το avatar του χρήστη 4ages1
4ages1 Offline:
Μέλος
 
Εγγραφή: 17-12-2006
Μοντέλο: Carina e
Περιοχή: Χαλκιδική
Ηλικία: 50
Μηνύματα: 218
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 233
4ages1 είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Ο μόνος λόγος που δεν θέλουμε το ρελαντι είναι η πίεση, είτε ζεστό, είτε (πολύ περισσότερο) κρύο.
Αν έχεις 4 45αρια το καταλαβαίνω πως δεν πρόκειται να δουλέψει αν δεν ζεσταθεί λιγάκι, αλλά αν έχεις ψεκασμό είσαι οκ!
Επειδή τα 5-6bar κρύο είναι χειρότερα από 0,5bar ζεστό, φροντίζουμε να ζεστάνουμε το λάδι όσο το δυνατόν πιο γρήγορα και πιο ανώδυνα, είτε ατμόσφαιρα, είτε τούρμπο.
Αρκεί ένα τσιγάρο για να είναι όλα οκ, και 2-3 για να εξασφαλίσεις την μακροζωια του μοτερ.
Επειδή είπα πολλά (!!!), μην το συζητάς, βάζεις μπροστά και φεύγεις χαλαρά!!!
Και στην τελική, αν νιώθεις άβολα βάλε κανα δυό οργανάκια για να βλέπεις τι σου γίνεται και να είσαι σίγουρος....
PS Αν περιμένεις πάντως να ζεσταθεί το λάδι στο ρελαντί, έπαιξες κι έχασες....
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 02-05-07, 20:52
Το avatar του χρήστη AnTRiAna
AnTRiAna Offline:
Υπερβολικά Νέος
 
Εγγραφή: 19-07-2007
Μοντέλο: Corolla 1.6 xellence
Περιοχή: Peristeri
Ηλικία: 42 female
Μηνύματα: 1
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 0
AnTRiAna είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
παιδιά δεν ξέρω εγώ ένα παλικάρι που πήγαμε χειμώνα βόλτα με το που μπήκα στο αμάξι το κόφτιασε corolla ήταν

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη diafanh-psyxh : 03-05-07 στις 15:31.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Επιστροφή   CorollaClub Forums > ΔΙΑΦΟΡΑ ΑΣΧΕΤΑ ΘΕΜΑΤΑ > ΔΙΑΞΙΦΙΣΜΟΙ

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ΕΓΓΥΗΣΗ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ ApoTheo ΦΟΡΟΥΜ 3 30-12-10 02:26
Κλειδια του αυτοκινητου FOTIS LIAGAS TOYOTA AURIS 7 28-09-09 21:16
εισαγωγη αυτοκινητου MARMEL OFF TOPIC 1 20-08-09 02:50
Ενοικιαση αυτοκινητου. endurasKE-30 OFF TOPIC 2 11-08-09 12:29
Κατασκευη Αυτοκινητου. endurasKE-30 ΓΕΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ 8 22-11-06 16:35



Page generated in 0,17611408 seconds (82,81% PHP - 17,19% MySQL) with 42 queries
Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 04:16.
Συνολικές Εμφανίσεις:
Σημειώστε όλα τα forums ως διαβασμένα | Δείτε τους υπεύθυνους των forums



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.6.7
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
All modifications are copyrighted to their respective owners.
CorollaClub Copyright © 2003-2012 BlueChris
www.corollaclub.com
Powered by psiStats 2006 v
Copyright © Anthony Kanevsky (aka Psionic Vision)