Untitled Document

Καλωσήλθατε στα CorollaClub Forums.

Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! . H εγγραφή σας στην online κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να κατεβάσετε αρχεία, φωτογραφίες και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας.. H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη, Γίνε και εσύ μέλος του CorollaClub Forums σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλώ επικοινωνείστε μαζί μας.
Καλώς ορίσατε στο φόρουμ μας !!!
Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA EDITIONS > COROLLA EDITIONS > TOYOTA COROLLA E*101

TOYOTA COROLLA E*101 1992>1996

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 20-10-21, 17:17
Το avatar του χρήστη NikiforosGT
NikiforosGT Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 7.856
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 1023
NikiforosGT έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
καλησπερα, βασικα μοιαζουν πολυ εσωτερικα, απλα εμενα εχει απεξω τον πολλαπλασιαστη. Εχει ενα oring εξω που παει αναμεσα στο ψευδοκαπακο και το εχω αλλαξει πολλες φορες οπως και ξανα παλι αλλα δεν ειναι απο αυτο.
Μεσα οπως λες εχει ενα λαστιχο-τσιμουχα στο κεντρο βαθια λιγο και ποιο εξω εχει ρουλεμαν με λαστιχο πανω, μαλιστα μολις σημερα το αγορασα απο μαγαζι κοντα στην Λιοσιων στα 4 ευρω Koyo made in japan.
Πηρα αλλον διανομεα μεταχ αλλα δυστυχως αρχισε και αυτος να χανει και πολλα λαδια μεσα απο τον αξονα του.
Το παλιο μου εχει παθει ζημιες και εχασα και ενα ζευγαρι μαγνητακια, το ρουλεμαν δεν βγαινει με τιποτα απο τον αξονα (χτες εκοψα το εξωτερικο περιβλημα με τροχακι και εφυγαν και οι μπιλιες, μηπως και μπει εξολκεας αλλα μπα!!! και ο αξονας εχει γραμμωσεις, πρεπει παλι να παρω αλλο μεταχ.

Σχετικα με τις επαφες εμενα η φυσα διαγνωσης απο την τελεια ηλεκτρολογικη μετατροπη που εχει γινει ειναι νεκρη υπαρχουν καλωδια κομμενα και καλωδια να λειπουν. Το ΣΚ θα προσπαθησω να την επισκευασω και θα μπει διακοπτης για το E1 - TE1 ωστε να μπορω να εχω διαγνωση εστω με αυτα γιατι τωρα δεν εχω.
Εκτος απο τις 10 μοιρες που το γνωριζα τα αλλα δεν τα ηξερα, ευχαριστω για τις διευκρινησεις!
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 20-10-21, 18:37
costas.x Offline:
Μέλος
 
Εγγραφή: 08-10-2010
Περιοχή: ΣΕΡΡΕΣ
Ηλικία: 64 male
Μηνύματα: 139
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 179
costas.x είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
το πρόβλημα σου μάλλον είναι στην τσιμούχα στεγανοποίησης του ρουλεμάν. Από ότι είδα σαν ανταλλακτικό υπάρχει το o-ring που στεγανοποιεί το καπάκι με το σώμα του διανομέα και το o-ring που στεγανοποιεί τον λαιμό στο κεφαλάρι. Δεν δίνει σαν ανταλλακτικό ούτε το ρουλεμάν ούτε την τσιμούχα που το στεγανοποιεί. Μάλλον θα χρειαστεί να αυτοσχεδιασεις γιατί όσα μεταχειρισμένα και να πάρεις αργά ή γρήγορα θα σου βγάλουν το ίδιο πρόβλημα.
Όσον αφορά την φύσα διάγνωσης προσπάθησε να βρεις τουλάχιστον τα καλώδια που αντιστοιχούν στις επαφές Ε1/ΤΕ1 για να ρυθμίζεις σωστά avans και στροφές.
Στο δικό μου από την φύσα διάγνωσης μπορώ να συνδέσω εξωτερικό στροφόμετρο να μετρήσω τον αισθητήρα λ να βάλω την αντλία βενζίνης να δουλεύει (χωρίς να δουλεύει ο κινητήρας) και να κάνω τεστ ανίχνευσης κωδικών βλαβών ενώ κινείται το όχημα.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 20-10-21, 18:54
Το avatar του χρήστη NikiforosGT
NikiforosGT Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 7.856
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 1023
NikiforosGT έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
Εχω βρει την τσιμουχα την μεσα, βρηκα ενα παλικαρι απο ομαδα στο fb και μου ειπε διαστασεις και κωδικο και πηρα απο ebay UK αν της SKF.
Το ρουλεμαν το βρηκα σημερα.
Απλα για να μην μεινω χωρις αμαξι αν τον χαλασω πρεπει να παρω εναν αλλον μεταχειρισμενο διανομεα.
Ο δικος μου ειχε εχει παθει τα παρακατω :
1. O ενας απο τους μεγαλους μαγνητες ειχε κοπει στην μεση.
2. Το ρουλεμαν εχει κολλησει στον αξονα και το εκοψα με τροχακι και εμεινε το μεσα μερος του και δεν βγαινει με την καμια.
3. Ο αξονας εχει γεμισει αυλακωσεις και σημασια μαλλον επειδη ειχα καψει 2 φορες φλαντζα απο τις μεγαλες θερμοκρασιες εγιναν ολα αυτα.
4. Εχασα απο τα μικρα μαγνητακια (ματια τα λεμε?) το ενα ζευγαρι απο τα 3 ζευγη που εχει.
Οποτε σε καμια περιπτωση δεν μπορει να γινει κατι με αυτον.

Για την φυσα διαγνωσης εχει αφησει καλωδια στις παλιες φυσες αυτος που εκανε την μετατροπη. Θελει πολυ δουλεια, μπορω να το κανω αλλα βαριεμαι λιγο και δεν εχω και χρονο συνηθως.
Ενα καλωδιο ειναι κομμενο μαλλον απο λαθος θελει απλα ενωμα. Νομιζω το ΤΕ1. Θα τα δω το ΣΚ.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA EDITIONS > COROLLA EDITIONS > TOYOTA COROLLA E*101

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
G6 σε 4EFE andreasseva TOYOTA COROLLA E*101 11 10-01-16 16:54
remap 4efe 1,3cc tselosaggelos Corollaclub On Line Store. 2 15-06-14 23:37
μπεκ 4efe g6 T.T. TOYOTA COROLLA 111(G6) 1 03-01-13 20:26
4EFE ecu animalcopy SUPPORT 66 07-02-10 12:43
Απο 2Ε σε 4EFE animalcopy SUPPORT 26 16-12-09 19:51



Page generated in 0,11308098 seconds (75,57% PHP - 24,43% MySQL) with 29 queries
Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 22:32.
Συνολικές Εμφανίσεις:
Σημειώστε όλα τα forums ως διαβασμένα | Δείτε τους υπεύθυνους των forums



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.6.7
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
All modifications are copyrighted to their respective owners.
CorollaClub Copyright © 2003-2012 BlueChris
www.corollaclub.com
Powered by psiStats 2006 v
Copyright © Anthony Kanevsky (aka Psionic Vision)