Untitled Document

Καλωσήλθατε στα CorollaClub Forums.

Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! . H εγγραφή σας στην online κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να κατεβάσετε αρχεία, φωτογραφίες και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας.. H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη, Γίνε και εσύ μέλος του CorollaClub Forums σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλώ επικοινωνείστε μαζί μας.
Καλώς ορίσατε στο φόρουμ μας !!!
Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA EDITIONS > COROLLA EDITIONS > TOYOTA COROLLA E*101

TOYOTA COROLLA E*101 1992>1996

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 18-02-18, 12:21
LISSAS Offline:
Θεϊκό Μέλος
 
Εγγραφή: 06-06-2007
Μοντέλο: 111 vv-T-i
Περιοχή: Λεκανοπέδιο
Ηλικία: 50 male
Μηνύματα: 818
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 292
LISSAS θα γίνει πολύ σύντομα πασύγνωστος LISSAS θα γίνει πολύ σύντομα πασύγνωστος
Σχεδόν μία 10ετία, GT μοτέρ σε καρότσα 101, με 25άρα (θρος) τουρμπίνα και σταθερή πίεση 0,9 bar (1,1 bar over), δουλεύει απροβλημάτιστα χωρίς ίχνος "κομπιάσματος" (ούτε ακούγονται "πυράκια"...τουλάχιστον από το πολύ έμπειρο αυτί μου!!!!) και μάλιστα με 95άρα βενζίνη. Ι/c μπροστά, χωρίς καμία άλλη παρέμβαση/ ρύθμιση στο μοτέρ ή περιφερειακά.
Επίσης... δεν χρειάζεται έξτρα βενζίνη, διότι ήδη είναι "πλούσιο" από κατασκευής. Στα 165 HP.
Όσο για την μέση κατανάλωση? Αυτό που είπαν οι περισσότεροι: 9-10lt/100km.
Αν το "κυνηγήσεις"? Κυνηγάει και εκείνο...την τσέπη σου!!!!
__________________
ΜΥΣΤΙΚΟΣ ΔΑΙΜΩΝ!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 18-02-18, 12:25
neoklis Offline:
 
Εγγραφή: 10-06-2009
Ηλικία: 50 male
Μηνύματα: 2.447
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 426
neoklis είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από LISSAS Εμφάνιση μηνυμάτων
Σχεδόν μία 10ετία, GT μοτέρ σε καρότσα 101, με 25άρα (θρος) τουρμπίνα και σταθερή πίεση 0,9 bar (1,1 bar over), δουλεύει απροβλημάτιστα χωρίς ίχνος "κομπιάσματος" (ούτε ακούγονται "πυράκια"...τουλάχιστον από το πολύ έμπειρο αυτί μου!!!!) και μάλιστα με 95άρα βενζίνη. Ι/c μπροστά, χωρίς καμία άλλη παρέμβαση/ ρύθμιση στο μοτέρ ή περιφερειακά.
Επίσης... δεν χρειάζεται έξτρα βενζίνη, διότι ήδη είναι "πλούσιο" από κατασκευής. Στα 165 HP.
Όσο για την μέση κατανάλωση? Αυτό που είπαν οι περισσότεροι: 9-10lt/100km.
Αν το "κυνηγήσεις"? Κυνηγάει και εκείνο...την τσέπη σου!!!!

by Toyota δεν σπάει δε χαλάει
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 18-02-18, 15:16
Το avatar του χρήστη NikiforosGT
NikiforosGT Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 7.856
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 1023
NikiforosGT έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από LISSAS Εμφάνιση μηνυμάτων
Σχεδόν μία 10ετία, GT μοτέρ σε καρότσα 101, με 25άρα (θρος) τουρμπίνα και σταθερή πίεση 0,9 bar (1,1 bar over), δουλεύει απροβλημάτιστα χωρίς ίχνος "κομπιάσματος" (ούτε ακούγονται "πυράκια"...τουλάχιστον από το πολύ έμπειρο αυτί μου!!!!) και μάλιστα με 95άρα βενζίνη. Ι/c μπροστά, χωρίς καμία άλλη παρέμβαση/ ρύθμιση στο μοτέρ ή περιφερειακά.
Επίσης... δεν χρειάζεται έξτρα βενζίνη, διότι ήδη είναι "πλούσιο" από κατασκευής. Στα 165 HP.
Όσο για την μέση κατανάλωση? Αυτό που είπαν οι περισσότεροι: 9-10lt/100km.
Αν το "κυνηγήσεις"? Κυνηγάει και εκείνο...την τσέπη σου!!!!
καλησπέρα, ειναι λογικο με αυτη την πιεση. Αλλα μονο τοσα? παραπανω θα περιμενα με τετοια τουρμπινα.
Οπως και να εχει αμα εχεις κατω απο 1bar σταθερο μπορεις να εχεις μαμα σωθηκά στο μοτερ, απο εκει και πανω θελει πειραγματα και μεσα και πας αλλου με τρελο κοστος και οτι συνεπαγεται για την αξιοπιστια.
Οτι δουλευει απο μαμα πλουσιο ειναι αληθεια το βλεπω και στο wideband.
Xωρις καμια αλλη παρεμβαση που λες πρεπει να εχεις αλλη εξατμιση, downpipe και πολλαπλη εννοουνται, καταλυτη, φιλτρο αερος, σκαστρα θα εχεις φανταζομαι αλλη αν και δεν ειναι απαραιτητο αυτο, και με σετ συμπλεκτη τι εχεις?
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 22-02-18, 10:00
LISSAS Offline:
Θεϊκό Μέλος
 
Εγγραφή: 06-06-2007
Μοντέλο: 111 vv-T-i
Περιοχή: Λεκανοπέδιο
Ηλικία: 50 male
Μηνύματα: 818
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 292
LISSAS θα γίνει πολύ σύντομα πασύγνωστος LISSAS θα γίνει πολύ σύντομα πασύγνωστος
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από NikiforosGT Εμφάνιση μηνυμάτων
καλησπέρα, ειναι λογικο με αυτη την πιεση. Αλλα μονο τοσα? παραπανω θα περιμενα με τετοια τουρμπινα.
.... και με σετ συμπλεκτη τι εχεις?
Δεν πειράξαμε περαιτέρω το αυτ/το, επειδή το θέλαμε καθαρά "βολτάδικο". Η Τ-25 δεν είναι καμιά ιδιαίτερη τουρμπίνα αλλά δουλεύει ξεκούραστα. Αυτό που..λατρεύω σε αυτό το αυτ/το είναι ότι, "ανοίγει" δυνατά μεν, αλλά και πολύ γραμμικά χωρίς ξεσπάσματα (συνδυασμός 4efte-T25), σαν ατμοσφαιρικό!! Άρα δεν υπήρξαν απαιτήσεις, για κάτι special σε δίσκο-πλατό, εφόσον η ροπή έρχεται ομαλά.
Στο δικό μου...θα θέλω αριστερό γόνατο σε κάνα-δυό χρόνια...χαχα!!
__________________
ΜΥΣΤΙΚΟΣ ΔΑΙΜΩΝ!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 24-02-18, 19:32
Το avatar του χρήστη tselosaggelos
tselosaggelos Offline:
Μικρό Μέλος
 
Εγγραφή: 03-02-2012
Μοντέλο: toyota corolla g6
Ηλικία: 36 male
Μηνύματα: 55
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 154
tselosaggelos είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
καλησπερα κ απο εμενα .δηλαδη μια μετατροπη σε στρογγυλοφαναρη 1300αρα σε 4efte με μοτερ εξατμιση κ ηλεκτρολογο λογικα παει κοντα στο διχιλιαρο ??
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 24-02-18, 19:53
Το avatar του χρήστη dimitrise111
dimitrise111 Offline:
Θεϊκό Μέλος
 
Εγγραφή: 07-11-2005
Μοντέλο: E11 WRC REPLICA
Περιοχή: Θεσσαλονίκη-Ευοσμος
Ηλικία: 45 male
Μηνύματα: 992
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 324
dimitrise111 είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Αναλογα το μοτερ που θα βρεις να παρεις,αν βαλεις και σασμαν συν τον μηχανικο για το βαλε-βγαλε.........νομιζω παραπανω......
__________________
japcars❤️
Corolla WRC❤️
Corolla E11❤️
http://www.corollaclub.com/forums/vb...o=view&id=5505
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 24-02-18, 22:15
Το avatar του χρήστη tselosaggelos
tselosaggelos Offline:
Μικρό Μέλος
 
Εγγραφή: 03-02-2012
Μοντέλο: toyota corolla g6
Ηλικία: 36 male
Μηνύματα: 55
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 154
tselosaggelos είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
σασμαν θα κρατησω το δικο μου δεν υπαρχει λογος για εξοδα

υπαρχει καμια διαφορα στα 4 efte απο ep82gt και ep91glanza

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη NikiforosGT : 25-02-18 στις 14:53. Αιτία: ενωμα ποστς σε ενα
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 25-02-18, 14:52
Το avatar του χρήστη NikiforosGT
NikiforosGT Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 7.856
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 1023
NikiforosGT έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από LISSAS Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν πειράξαμε περαιτέρω το αυτ/το, επειδή το θέλαμε καθαρά "βολτάδικο". Η Τ-25 δεν είναι καμιά ιδιαίτερη τουρμπίνα αλλά δουλεύει ξεκούραστα. Αυτό που..λατρεύω σε αυτό το αυτ/το είναι ότι, "ανοίγει" δυνατά μεν, αλλά και πολύ γραμμικά χωρίς ξεσπάσματα (συνδυασμός 4efte-T25), σαν ατμοσφαιρικό!! Άρα δεν υπήρξαν απαιτήσεις, για κάτι special σε δίσκο-πλατό, εφόσον η ροπή έρχεται ομαλά.
Στο δικό μου...θα θέλω αριστερό γόνατο σε κάνα-δυό χρόνια...χαχα!!
καλησπέρα, μπραβο ωραιος και πολυ σωστα!

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tselosaggelos Εμφάνιση μηνυμάτων
καλησπερα κ απο εμενα .δηλαδη μια μετατροπη σε στρογγυλοφαναρη 1300αρα σε 4efte με μοτερ εξατμιση κ ηλεκτρολογο λογικα παει κοντα στο διχιλιαρο ??
καλησπέρα, κοιτα να δεις εγω που το ειχα κανει με δικο μου μοτερ μου ειχε παρει 1000ευρω μηχανικα και ηλεκτρικα χωρις εξατμιση και σωληνωσεις i/c να μπει μπροστα.
Και με δικο μου μοτερ και σασμαν ετσι?
Δεν ξερω ποσο πανε τα μοτερ τωρα. Και εξατμιση ειναι αναλογα τι θα βαλεις, θες και καταλυτη αλλον και καζανακι, και downpipe, ιντερκουλερ μαλλον αλλο μπροστα.
Μονο για το ιντερκουλερ ρωτησα προσφατα εναν επειδη εβαλα το μαμα μπροστα μονος μου και εχω σωληνες ανοξειδωτες απο την δουλεια, και μου ειπε 400 ευρω ολα κομπλε σωληνωσεις αλουμινιου, κολαρα σιλικονης και ιντερκουλερ με τοποθετηση.
Οποτε αν θες και το μοτερ και εξατμιση και ολα αυτα, οχι 2000, ουτε τα 2500 δεν φτανουν!!!
Α! στα 1000 ευρω μου ειχε βαλει θολομπαρα μπροστα 3 σημειων απο G6 και πισω ακρα με δισκους απο ΑΕ101 levin.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tselosaggelos Εμφάνιση μηνυμάτων
σασμαν θα κρατησω το δικο μου δεν υπαρχει λογος για εξοδα
υπαρχει καμια διαφορα στα 4 efte απο ep82gt και ep91glanza
Αν και τα εχω ξαναγραψει στο ιδιο θεμα αν θυμαμαι καλα, κανε εναν κοπο διαβασε απο την αρχη το θεμα.
Εχουν μερικες διαφορες ναι.
Τα glantza ΟΛΑ εχουν 3φυσο εγκεφαλο, ενω τα GT εχουν 2φυσο.
Μερικα μοντελα glantza εχουν την ct9b που ειναι λιγο ποιο μεγαλη η φτερωτη του αερα και ειναι καλυτερη δινει κατι παραπανω σε δυναμη.
Σαν μοτερ σκετο ειναι ιδιο οπως ξερω.
Τα σασμαν ειναι τα C52 αλλα μερικα μοντελα προς το 98-99 ep91 glantza εχουν το Ct56 και λενε οτι ειναι καλυτερο σε σχεσεις μεταδοσης.
Το C52 ειναι σε ΟΛΑ τα ιδιο με το C150 δλδ το μαμα απο 4EFE και 2EE σταρλετ ep82 με την διαφορα μονο οτι το C52 εχει ποιο μακρια την 1η.
Ειχα C52 και χαλασε το διαφορικο και εβαλα του σταρλετ C150 και ειναι μονο η 1η ποιο κοντη, αλλα το λεει και στο wikipedia παντου. Το τελικο final ratio ειναι ιδιο.
Επισης την 5ης τους την μετρησα εγω ο ιδιος και τα 2 γραναζια στο χερι απο το καθενα και μετρησα τα δοντια τους και ειναι ιδια.

Σασμαν τι εχεις εσυ? απο ποιο μοτερ εισαι? στρογγυλοφαναρη εχεις? εχει σημασια αυτο!!! Το εξαταχυτο σασμαν παιζει μεν οκ αλλα δεν ειναι καλη επιλογη για το 4EFTE καθως δεν ανοιγει το μοτερ οπως με τα αλλα και πρεπει ολες οι σχεσεις να ειναι ποιο κοντες απο τα αλλα σασμαν που προανεφερα, ξερω ατομα που ειχαν και το αλλαξαν γιαυτο τον λογο.
Για αρχη να μην κανεις εξοδα μπορεις να το αφησεις.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη NikiforosGT : 25-02-18 στις 15:02.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 26-02-18, 12:59
Το avatar του χρήστη tselosaggelos
tselosaggelos Offline:
Μικρό Μέλος
 
Εγγραφή: 03-02-2012
Μοντέλο: toyota corolla g6
Ηλικία: 36 male
Μηνύματα: 55
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 154
tselosaggelos είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
εγω νικηφορε εχω το εξαρι σασμαν με τον 1300αρι g6 ειναι με θολομπαρα κ πισω δισκοφρενα αυτο που θελω ειναι να κουμπωσει ο 4efteεπανω να συνδεθει ηλεκτρικα κ να γινει κ μια εξατμιση κομπλε .τωρα για i/cμπροστα αυτο γινεται κ επειτα
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 26-02-18, 17:05
Το avatar του χρήστη NikiforosGT
NikiforosGT Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 7.856
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 1023
NikiforosGT έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tselosaggelos Εμφάνιση μηνυμάτων
εγω νικηφορε εχω το εξαρι σασμαν με τον 1300αρι g6 ειναι με θολομπαρα κ πισω δισκοφρενα αυτο που θελω ειναι να κουμπωσει ο 4efteεπανω να συνδεθει ηλεκτρικα κ να γινει κ μια εξατμιση κομπλε .τωρα για i/cμπροστα αυτο γινεται κ επειτα
καλησπερα, οχι δεν γινεται μετα αυτο με το i/c γιατι δεν εχει αεραγωγο το δικο μας, πρεπει να μπει μπροστα απο την αρχη....
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA EDITIONS > COROLLA EDITIONS > TOYOTA COROLLA E*101

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
μετατροπη 4efte σε g6 giwrgos_plav@hotmail.com TOYOTA COROLLA 111(G6) 12 04-09-12 19:43
4efe 4efte tolinio TOYOTA COROLLA 111(G6) 136 16-07-12 00:44
ΜΕΤΑΤΡΟΠΗ: 4age blacktop σε toyota corolla G6 1.3 4efe thunder17387 TOYOTA COROLLA 111(G6) 22 21-10-11 15:17
μετατροπη σε e111 4efe σε 4ege 20v blacktop gourtz SUPPORT 2 15-06-11 16:48
4efe--->4efte ...Ste... SUPPORT 54 22-01-10 12:13



Page generated in 0,18032908 seconds (83,93% PHP - 16,07% MySQL) with 42 queries
Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 09:37.
Συνολικές Εμφανίσεις:
Σημειώστε όλα τα forums ως διαβασμένα | Δείτε τους υπεύθυνους των forums



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.6.7
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
All modifications are copyrighted to their respective owners.
CorollaClub Copyright © 2003-2012 BlueChris
www.corollaclub.com
Powered by psiStats 2006 v
Copyright © Anthony Kanevsky (aka Psionic Vision)