Untitled Document

Καλωσήλθατε στα CorollaClub Forums.

Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! . H εγγραφή σας στην online κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να κατεβάσετε αρχεία, φωτογραφίες και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας.. H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη, Γίνε και εσύ μέλος του CorollaClub Forums σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλώ επικοινωνείστε μαζί μας.
Καλώς ορίσατε στο φόρουμ μας !!!
Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA EDITIONS > COROLLA EDITIONS > TOYOTA COROLLA E*101

TOYOTA COROLLA E*101 1992>1996

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Σασμαν 6speed
  #1  
Παλιά 31-05-17, 13:23
Alexisferos Offline:
Νεότατος
 
Εγγραφή: 17-07-2006
Μηνύματα: 3
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 0
Alexisferos είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Σασμαν 6speed

Καλημέρα απο την θεσπρωτια.
έχω ενα Ε100 του 94 με υδραυλικό τιμόνι κ air contition και εδώ στα 400.000 χλμ αρχίζει να εχει καποια μικρά θέματα με το σασμάν,
πχ κρατάει ταχύτητες.
η δεν τις βάζει.

μπορώ να το κάνω 6 ταχυτο?
ξερω οτι για το μοτέρ μου ειναι δύσκολα να βρω σασμάν αλλα δεν ταιριάζει απο το 111?

έχει κάνει κάποιος την μετατροπή?
εχει κάποιος τέτοιο σασμάν?

ευχαριστώ εκ τον πρότερων παιδιά.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 31-05-17, 14:09
preatorian Offline:
Κυριλέ Μέλος
 
Εγγραφή: 26-10-2011
Μοντέλο: Corolla G6 1ZZ
Μηνύματα: 473
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 200
preatorian είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Αξίζει τον κόπο και το κόστος?
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 31-05-17, 17:35
Το avatar του χρήστη NikiforosGT
NikiforosGT Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 7.856
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 1023
NikiforosGT έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
καλησπέρα, καταρχην πες μας ποιο ειναι το μοτερ σου, ειναι 1300 με 4EFE αν ναι ταιριαζει απο το 1300αρι της G6, αλλα για να παιζει σωστα και με τις 6 ταχυτητες θες και τις ντιζες και τον επιλογεα.
Καποιος που το ειχε κανει ειχε γραψει εδω μεσα οτι δεν τα πηρε και δεν εμπαινε καποια ταχυτητα και μετα τα πηρε και τα αλλαξε.
Παντως καποιο παλικαρι απο το fb απο το corollaclub παλι ειχε κανει πατεντα χωρις να αλλαξει ντιζες, το λαμακι πανω στο σασμαν κοψιμο, επιμηκυνση και κολλημα με ηλεκτροληση ή αργκον ωστε να μεγαλωσει η αποσταση.
Λεει οτι δουλευε καλα.
Προσωπικα εγω ποτε δεν θα εκανα κατι τετοιο και δεν το θεωρω αξιοπιστο, σιγουρα επισης θα ζοριζει τον 5ταχυτο επιλογεα και την μια ντιζα που κανει εκεινη την κινηση δλδ.
Καπου εχω φωτο που μου ειχε στειλει αν ενδιαφερεται κανεις να ψαξω να την βρω....
και φυσικα δεν θα αναφερει πανω σωστα τις ταχυτητες αμα μεινει ο ιδιος.
Οπως ειναι δεν γινεται γιατι δεν μπορει να κανει την παραπανω κινηση που απαιτειται.
Τωρα αν αξιζει θα πρεπει να στο πει καποιος που εχει δοκιμασει.
Σε ατμοσφαιρικα μοτερ εχω ακουσει οτι αξιζει, στο τουρμπο δεν απλωνει καλα οπως τα δικα του (C52 και το μαμα ατμοσφαιρικου C150) και εκει σιγουρα δεν αξιζει.
Εχει να κανει με τις σχεσεις μεταδοσης, εδω εχει ολα τα σασμαν της σειρας C της Toyota https://en.wikipedia.org/wiki/Toyota_C_transmission
Λογικα το C161/162 πρεπει να ειναι της G6/G6R οπως και εχω ακουσει αλλα το λεει και εκει αλλωστε.
Τα 5ταχυτα τα μαμα του 4EFE ειναι τα C150 και αυτο εχω εγω πανω απο starlet ep82 2E-E moter, μπορειτε να συγκρινετε τις σχεσεις μεταδοσης.

Εχει δει κανεις μαστορας το αμαξι μηπως ειναι κατι που επισκευαζεται? πχ μπορει να ειναι ο επιλογεας και οχι το σασμαν! μπορει να ειναι οι ντιζες! ακομα και τα ελατηρια στα μπιλακια για την επιλογη ταχυτητων! που ειναι πολυ φτηνα και ευκολα να αλλαχτουν!
μου εχει τυχει να μην μπαινει καμια ταχυτητα να μεινω στον δρομο και να παω να αγορασω σασμαν C52 4ΕFTE 300 ευρω και μετα απο 10 χρονια ανακαλυψα οτι τελικα το σασμαν ηταν μια χαρα σχεδον.....
και ειναι αυτο που εχω στο αμαξι τωρα!!!
και αυτο επειδη ΔΕΝ εψαξα τον επιλογεα!!! καλα χαμενο δεν πηγε! αλλα μετα απο 10 χρονια και τυχη οτι δεν το πεταξε ο φιλος μου ο μηχανικος που το ειχε στην αποθηκη τοσα χρονια!!!


επισης πες μας ποιο συγκεκριμενα τι κανει το σασμαν ακριβως. Γιατι οταν παρεις ενα μεταχειρισμενο αγοραζεις γουρουνι στο σακι....
αν εχεις γνωσεις πως να βαλεις τις ταχυτητες μπορεις να δεις αν μπαινουν μονο. Αντε και δακτυλακι στις τρυπες για τα ημιαξονια να δεις αν εχουν τζογο τα ρουλεμαν ή το διαφορικο.
Αλλα απο εκει και περα δεν ξερεις τιποτα αλλο.
Μερικες φορες ισως αξιζει καλυτερα η επισκευη.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη NikiforosGT : 31-05-17 στις 18:02.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA EDITIONS > COROLLA EDITIONS > TOYOTA COROLLA E*101

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ντιζες.σασμαν 6g σε 5αρι σασμαν παντελης 20v 4AGE 20v Levin 11 13-04-14 00:14
σασμαν; falakrodemonas SUPPORT 3 11-01-12 22:57
Σασμαν ε12 iempan TOYOTA COROLLA E 12 5 11-01-12 14:31
σασμαν agrinio 4AGE 20v Levin 4 18-12-11 23:47
6speed for levin... xarisclub ΓΕΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ 6 25-05-08 04:47



Page generated in 0,11841106 seconds (77,18% PHP - 22,82% MySQL) with 28 queries
Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 04:02.
Συνολικές Εμφανίσεις:
Σημειώστε όλα τα forums ως διαβασμένα | Δείτε τους υπεύθυνους των forums



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.6.7
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
All modifications are copyrighted to their respective owners.
CorollaClub Copyright © 2003-2012 BlueChris
www.corollaclub.com
Powered by psiStats 2006 v
Copyright © Anthony Kanevsky (aka Psionic Vision)