Untitled Document

Καλωσήλθατε στα CorollaClub Forums.

Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! . H εγγραφή σας στην online κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να κατεβάσετε αρχεία, φωτογραφίες και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας.. H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη, Γίνε και εσύ μέλος του CorollaClub Forums σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλώ επικοινωνείστε μαζί μας.
Καλώς ορίσατε στο φόρουμ μας !!!
Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA EDITIONS > COROLLA EDITIONS > TOYOTA COROLLA E*101

TOYOTA COROLLA E*101 1992>1996

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 07-02-16, 16:08
Το avatar του χρήστη andreasseva
andreasseva Offline:
Μικρό Μέλος
 
Εγγραφή: 29-09-2015
Μηνύματα: 31
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 108
andreasseva είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
εμαθα οτι τα μπουζια ειχαν κανονικη φθορα
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 07-02-16, 16:15
costas.x Offline:
Μέλος
 
Εγγραφή: 08-10-2010
Περιοχή: ΣΕΡΡΕΣ
Ηλικία: 64 male
Μηνύματα: 139
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 179
costas.x είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Καλησπερα.

Με αυτα που εχεις γραψει φαινεται οτι ο κινητηρας σου δουλευει σωστα. Πιστευω να εχεις μετρησει σωστα την καταναλωση, εχοντας καθαρο φιλτρο αερα , και σωστο τυπο μπουζι. (εχω δει πολλα ευτραπελα και ακουσει περισσοτερα).

Για την αυξημενη καταναλωση σου γραφω τι “παιζοταν” τοτε με τους συγκεκριμενους κινητηρες.
(προς αποφυγην παρεξηγησεων τα παρακατω ειναι προσωπικες εμπειριες και αμετρητες ωρες συζητησεων με μηχανικους --οι περισσοτεροι εξειδικευμενοι σε τουοτα-- τω καιρω εκεινω).

Τα corolla με τον 4e-fe απο μεσα του 92 εως μεσα του 95 εβγαιναν με 88 hp. Δεν εχουν αισθητηρα κρουστικης καυσης και το "προβλημα" τους ηταν (ειναι, οσα εχουν απομεινει) οτι εχουν αυξημενους υδρογονανθρακες (ΗC) περιπου 190 ppm μονο στο ρελαντι οταν ο κινητηρας εχει τις εργοστασιακες ρυθμισεις. Oι (HC ) στο ρελαντι επεφταν (και πεφτουν) αν αυξησεις τις στροφες του ρελαντι (απο την βιδα που υπαρχει πανω στο σωμα της πεταλουδας εισαγωγης) στις 1400 η κατεβασεις το avans περιπου στις 6 μοιρες.(απο 10 που πρεπει να εχει). Το “προβλημα” αυτο ειναι γνωστο σε συνταξιουχους πλεον μηχανικους (λογο ηλικιας αυτοκινητου) κυριως της τουοτα (οι αυτοκινητοβιομηχανιες ειχαν αρχισει να δινουν περισσοτερη βαρυτητα στους ρυπους γι αυτο μετα τα μεσα του 95 ο ιδιος κινητηρα εβγαινε με 75 hp) και για να μην υπαρχει προβλημα στο κτεο κατεβαζαν το avans και επεφταν οι HC. Ομως εχανε το “νευρο του” το αυτ/το και αυξανε την καταναλωση. Οσοι καταλαβαιναν την διαφορα και εκαναν παραπονα στον μηχανικο τους κυριως για πτωση αποδοσης τους ξαναεβαζαν το avans στις σωστες μοιρες (εννοειτε ο ιδιοκτητης δεν ηξερε τι γινεται) λεγοντας τους ¨”οταν ειναι να ξαναπερασεις κτεο ελα να στο ριξω μια ματια”.
Εκτος αυτου με 10 μοιρες avans και χωρις αισθητηρα κρουστικης καυσης (που τα δικα μας δεν εχουν) με την απλη αμολυβδη εχεις εντονη κρουστικη καυση (πυρακια) κυριως το καλοκαιρι. (Αλλος ενας λογος για μειωμενο avans).

Οι εργοστασιακες ρυθμισεις για το corolla σου (μου) (με βραχυκυκλωμα των επαφων Ε1 ΚΑΙ ΤΕ1 στο φις διαγνωσης) ειναι αναφλεξη στις 10 μοιρες πριν το ανω νεκρο σημειο (BTDC) και 700 σ.α.λ ρελαντι.


Ακουλουθησε την συμβουλη του nikiforosGT και κανε μια αναλυση καυσαεριων. Οι τιμες των αεριων δειχνουν πολλα.
Θα προτιμουσα να εισαι σε μηχανικο που του εχεις θαρρος για να εισαι μπροστα στον αναλυτη.(αν θελεις μπορω να σου γραψω το γιατι).


Το "προβλημα" των συγκεκριμενων 4e-fe ποτε δεν αναγνωριστηκε επισημα (ψιλα γραμματα για το 1992) Στα συνεργεια που συνηθως εχουν στον τοιχο αναρτημενο το εγγραφο με τους ρυπους, στο κατω μερος θα διαβασετε "εξαιρουνται RENAULT και TOYOTA ως προς HC και MAZDA ως προς "λ". χωρις να αναφερει ομως ποια μοντελα αφορουν. (Δεν συνεχιζω γιατι εκανα το post σεντονι).


Παντως andreasseva αν το corolla σου εχει οντος τοσο λιγα χιλιομετρα και σε προβληματιζει που καιει πολυ η δεν το θελεις πια και σου περνανε ιδεες να το δωσεις (εννοειτε πριν το πλακωσεις στις μετατροπες) να σου στειλω με π.μ το κινητο μου.
Να ειστε καλα ρε παιδια μου ξυπνησατε το παρελθον.
Σε οτι μπορω να βοηθησω ειμαι στην διαθεση σας.
Με εκτιμηση
Κωστας.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 07-02-16, 16:25
Το avatar του χρήστη andreasseva
andreasseva Offline:
Μικρό Μέλος
 
Εγγραφή: 29-09-2015
Μηνύματα: 31
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 108
andreasseva είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
εννοειτε και δεν θελω να το δωσω, κουταμαρες δεν κανω!!!!
μεσα στην βδομαδα θα παω να βγαλω μια καρτα καυσαεριων και θα δουμε...
μηχανικο οταν λες για το κτεο ή για το συνεργειο;;;
μια που ειπες και νουμερα να σου πω οτι κοιταξα το περασμενο κτεο 5/2015 ρελαντι CO% 0,030 και HC(ppm) 96,00 ενω υψηλες αντιστοιχα 0,020 και 41,00
αν αυτα σου λενε κατι ααα λεει και ο λ ειναι 0,99
απο αυτα εγω θα τσεκαρω μονο τον λ;;;
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 07-02-16, 16:37
costas.x Offline:
Μέλος
 
Εγγραφή: 08-10-2010
Περιοχή: ΣΕΡΡΕΣ
Ηλικία: 64 male
Μηνύματα: 139
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 179
costas.x είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από andreasseva Εμφάνιση μηνυμάτων
εμαθα οτι τα μπουζια ειχαν κανονικη φθορα
Με την παραπανω φραση εννοεις οτι το διακενο (καρβουνο / ηλεκτροδιο γειωσης ) αυξηθηκε ελαφρως λογω χρησης?
Εκτος απο αυτο συνηθως στους αναφλεκτηρες αξιολογουν και
Την αποχρωση που εχει αποκτησει η πορσελανη
Τα τυχον ασημενια στιγματα που εχουν κολλησει στην πορσελανη
Το χρωμα το παχος και την ρευστοτητα των επικαθησεων στο στρογγυλο ακρο του αναφλεκτηρα
Σε ποσο μηκος εχει αλλοιωθει ο χρωματισμος του ηλεκτροδιου της γειωσης
(μετρωντας απο το ελευθερο ακρο)
Εννοειτε οτι τα παραπανω τα βλεπεις στο τμημα του αναφλεκτηρα που βρισκεται μεσα στον χωρο καυσης.
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 07-02-16, 16:43
Το avatar του χρήστη andreasseva
andreasseva Offline:
Μικρό Μέλος
 
Εγγραφή: 29-09-2015
Μηνύματα: 31
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 108
andreasseva είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
οταν βρεθω απο κοντα με τον μηχανικο θα τον ρωτησω να μαθω
για τον μηχανικο τελικα ποιον εννεοεις και αν σου λενε τπτ τα νουμερα που εγραψα (το λεω επειδη πιο πανω τα ανεφερες και εσυ)
ευχαριστω για το χρονο σου φιλε μου
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 07-02-16, 17:46
costas.x Offline:
Μέλος
 
Εγγραφή: 08-10-2010
Περιοχή: ΣΕΡΡΕΣ
Ηλικία: 64 male
Μηνύματα: 139
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 179
costas.x είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από andreasseva Εμφάνιση μηνυμάτων
εννοειτε και δεν θελω να το δωσω, κουταμαρες δεν κανω!!!!
μεσα στην βδομαδα θα παω να βγαλω μια καρτα καυσαεριων και θα δουμε...
μηχανικο οταν λες για το κτεο ή για το συνεργειο;;;
μια που ειπες και νουμερα να σου πω οτι κοιταξα το περασμενο κτεο 5/2015 ρελαντι CO% 0,030 και HC(ppm) 96,00 ενω υψηλες αντιστοιχα 0,020 και 41,00
αν αυτα σου λενε κατι ααα λεει και ο λ ειναι 0,99
απο αυτα εγω θα τσεκαρω μονο τον λ;;;
Μηχανικο συνεργειου αν εχεις γνωστο για να βλεπεις τι τιμες δινει ο αναλυτης. Αυτα που γραφει η καρτα καυσαεριων ως προς τους HC στο ρελαντι δεν τα λαμβανω υπ οψιν αν δεν τα δω με τα ματια μου. Σου παραθετω προσωπικες εμπειριες απο τοτε που εχω στην κατοχη μου το συγκεκριμενο οχημα καθε φορα που μετρουσα καυσαερια.
Διαβασε κι αφησε το μυαλο σου να φανταστει τις σκηνες που εγω εχω ζησει απειρες φορες.

Στηνουν το αυτ/το μπροστα στον αναλυτη.
κρατουν τον κινητηρα στις 2500 εως 2700 σ.α.λ
βλεπουν τα αερια που δειχνει ο αναλυτης σε τιμες πολυ κατω απο τα νομιμα ορια και πολλες φορες σχολιαζουν οτι νεοτερα αυτ/τα εχουν περισσοτερους ρυπους.
Αφηνουν τον κινητηρα να ερθει στις στροφες του ρελαντι
παρατηρουν τις τιμες των αεριων να κανουν μια μικρη διακυμανση και προβληματιζονται οταν βλεπουν τους υδρογονανθρακες (ΗC) απο π.χ. 30ppm που ηταν να ανεβαινουν σιγα σιγα και να σταθεροποιουνται στους περιπου 190ppm.
Αρχιζουν ερωτησεις του τυπου τα μπουζι ειναι καινουρια? Τα λαδια σου ποτε τα αλλαξες? Ρεταρει καθολου ο κινητηρας? Εχει πολλες αναθυμιασεις ο κινητηρας? Και αφου παρουν τις απαντησεις ξανακανουν μετρησεις αρχιζοντας αφαιρωντας συνηθως
την βαλβιδα αναθυμιασεων -τιποτε-
σωληνακια δοχειου ενεργου ανθρακα -τιποτε-
μπουζοκαλωδιο -τιμες CO και HC εκτος οριων - ξαναβαζουν το μπουζοκαλωδιο.

Ετσι λοιπον μην μπορωντας να εξηγησουν το “φαινομενο” και για να δωσουν καρτα καυσαεριων μαρσαρουν τον κινητηρα πεφτουν οι τιμες αφηνουν τον κινητηρα στο ρελαντι αρχιζουν να ανεβαινουν οι HC και οταν φτανουν στους 80 με 100 ppm περιπου “παγωνουν “ τις ενδειξεις και τυπωνουν το χαρτακι.
Αν εχεις ορεξη μπορω να γραψω και τη συνεχεια.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη costas.x : 07-02-16 στις 22:02.
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 07-02-16, 17:53
Το avatar του χρήστη andreasseva
andreasseva Offline:
Μικρό Μέλος
 
Εγγραφή: 29-09-2015
Μηνύματα: 31
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 108
andreasseva είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
δεν νομιζω να εχει ο γνωστος μου αναλυτη.
στο διαταυτα οταν θα παω για καρτα καυσαεριων τι πρεπει να προσεξω και να δω-τσεκρω;;;
φιλε σε πρηζω το καταλαβαινω αλλα φαινεσαι ψαγμενος...
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 07-02-16, 18:59
costas.x Offline:
Μέλος
 
Εγγραφή: 08-10-2010
Περιοχή: ΣΕΡΡΕΣ
Ηλικία: 64 male
Μηνύματα: 139
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 179
costas.x είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Δεν με πριζεις απλα λογω ηλικιας δεν ειμαι και τοσο γρηγορος στο γραψιμο στον υπολογιστη.
Το αυτ/το σου δεν εχει τιποτε απολυτος κι αν οντως εχει τοσο λιγα χιλιομετρα
και θελεις να το κρατησεις χωρις μηχανικα προβληματα μαθε να αλλαζεις μονος σου λαδια φιλτρα και βαλβολινες η αν δεν εχεις χωρο η δεν πιανουν τα χερια σου η δεν θελεις να μουντζουρωθεις τουλαχιστον αγοραζε τα ανταλλακτικα που θελεις εσυ και να εισαι μπροστα για να εισαι σιγουρος οτι αυτα θα μπουν στον κινητηρα σου. (Καχυποπτος δεν γεννηθηκα εγινα με αυτα που εχω δει).
Ακολουθα πιστα τις οδηγιες του κατασκευαστη και μην λυπηθεις τα χρηματα οσων αφορα τα λαδια τις βαλβολινες και την συχνοτητα αλλαγης των. μπορω να σου δωσω αν θελεις πληροφοριες για το τι service κανω στο δικο μου.
Αν το πας σε αναλυτη απλα δες οταν δουλευει στο ρελαντι τι HC δειχνει.
Αν δειχνει κατω απο 120 ppm εισαι ενταξει. Φροντισε μονο να εχεις κανει μερικα χιλιομετρα για να προλαβει να ζεσταθει ο καταλυτης.
Οσον αφορα τον αισθητηρα λ στον δικο μας κινητηρα βρισκεται αρκετα μακρια απο την πολλαπλη εξαγωγη (σχεδον στο υψος του λεβιε ταχυτητων) οποτε δεν "τρωει" την αυξημενη θερμοκρασια που εχουν τα καυσαερια οταν αφηνουν τον κυλινδρο (βλεπε κινητηρες που εχουν τον αισθητηρα λιγο μετα την ενωση 4 σε 1). Αν δεν καιει λαδι ο κινητηρας για να στον καταστρεψει (και οχι μονο αυτον) με τα χρονια επερχεται στο αισθητηρα η λεγομενη "θερμικη γηρανση " κατασταση στην οποια ο αισθητηρας δουλευει μεν αλλα γινεται αργος στην εναλλαγη της τασης που βγαζει αναλογα με την ποσοτητα οξυγονου των καυσαεριων. Με ψηφιακο πολυμετρο μπορεις να δεις αν δουλευει ο αισθητηρας(ταση εξοδου) ενω με παλμογραφο την κυματομορφη τασης (κορυφη/βυθιση) και την συχνοτητα εναλλαγης.

Επειδη αφορουν εσενα andreasseva μηπως ειναι καλυτερα να τα γραφω σε π.μ για να μην γεμιζω τον χωρο?
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 07-02-16, 19:51
Το avatar του χρήστη andreasseva
andreasseva Offline:
Μικρό Μέλος
 
Εγγραφή: 29-09-2015
Μηνύματα: 31
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 108
andreasseva είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
με το πολυμετρο ειδα οτι μετρανε την αντισταση του λ... πσση ταση πρεπει να βγαζει επιρεαζεται η ταση απο τις στροφες;;;
τωρα για το χωρο ας μας πει καποιος διαχειριστης ή και π.μ δεν εχω θεμα
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 07-02-16, 20:55
costas.x Offline:
Μέλος
 
Εγγραφή: 08-10-2010
Περιοχή: ΣΕΡΡΕΣ
Ηλικία: 64 male
Μηνύματα: 139
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 179
costas.x είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από andreasseva Εμφάνιση μηνυμάτων
με το πολυμετρο ειδα οτι μετρανε την αντισταση του λ... πσση ταση πρεπει να βγαζει επιρεαζεται η ταση απο τις στροφες;;;
τωρα για το χωρο ας μας πει καποιος διαχειριστης ή και π.μ δεν εχω θεμα
Για να εχεις μια ιδεα για τον λ στο αυτ/το σου. Εναν λ εχει και εχει τεσσερα καλωδια. Τα 2 ειναι η αντισταση του αισθητηρα και τα αλλα 2 η ταση που παραγει ο αισθητηρας και πηγαινει στον εγκεφαλο. Επειδη ο λ ειναι μακρια απο την εξαγωγη πρεπει να ερθει γρηγορα σε θερμοκρασια λειτουργιας. (σε κινητηρες που ο λ ειναι σχεδον πανω στην εξαγωγη εχουν ενα καλωδιο --την ταση προς τον εγκεφαλο-- γιατι ζεσταινονται αμεσως). Σκεψου πως για να λειτουργησει σωστα ο αισθητηρας πρεπει να εχει θερμοκρασια μεταξυ 450 και 650 0C.
Η αντισταση λοιπον αναλαμβανει να θερμανει γρηγορα τον αισθητηρα. Η λειτουργια της αντιστασης κραταει περιπου 1 λεπτο μετα διακοπτει την ταση της ο εγκεφαλος γιατι πλεον αρχιζει και ζεσταινεται περισσοτερο απο τα καυσαερια. Οσο διαστημα τον ζεσταινει η αντισταση επειδη η θερμοκρασια του ειναι χαμηλη δεν βγαζει σχεδον καθολου ταση η δεν την λαμβανει υπ οψιν ο εγκεφαλος. ξεκουμπωνωντας το φις του αισθητηρα αν μετρησεις την αντισταση πρεπει να ειναι 11 εως 17 ohm.
Το φις που ανοιξες ειναι 2 κομματια.η παραπανω μετρηση αφορα τον αισθητηρα. Στο απεναντι φις (αυτο που ερχεται απο τον κινητηρα) με το κλειδι στα λαμπακια (δεν δουλευει ο κινητηρας) θα πρεπει να σου δειχνει την ταση της μπαταριας. (Αν κανεις την κινηση να μετρησεις την αντισταση μετρας και αν ερχεται ταση μεχρι την αντισταση).
Η ταση που θα πρεπει να βλεπεις στο πολυμετρο αν μετρησης στο καλωδιο που στελνει σημα στον εγκεφαλο θα πρεπει να ειναι κυμαινομενη απο 100 εως 900 mV. Στο δικο σου αυτ/το με κανονικη θερμοκρασια λειτουργιας αν στις 1500 σ.α.λ ο αισθητηρας βγαζει σταθερα κατω απο 700mV σου αναβει το check engine και δειχνει κωδικο βλαβης 21.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA EDITIONS > COROLLA EDITIONS > TOYOTA COROLLA E*101

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Καταναλωση λαδιου VVT-ι keichi TOYOTA COROLLA 111(G6) 33 20-12-13 12:18
Καταναλωση Νικος Βασ Ειμαι νεος 11 14-01-11 08:01
καταναλωση στο θεο το ασημοκαπακο tasos 4age 2v 4AGE 20v Levin 11 27-06-10 13:33
ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ TS ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΔΕΔΕΣ TOYOTA COROLLA T-SPORT 19 16-02-09 03:05
Καταναλωση G61.3T ΓΕΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ 34 04-10-04 09:33



Page generated in 0,19960308 seconds (84,88% PHP - 15,12% MySQL) with 42 queries
Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 00:02.
Συνολικές Εμφανίσεις:
Σημειώστε όλα τα forums ως διαβασμένα | Δείτε τους υπεύθυνους των forums



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.6.7
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
All modifications are copyrighted to their respective owners.
CorollaClub Copyright © 2003-2012 BlueChris
www.corollaclub.com
Powered by psiStats 2006 v
Copyright © Anthony Kanevsky (aka Psionic Vision)