Untitled Document

Καλωσήλθατε στα CorollaClub Forums.

Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! . H εγγραφή σας στην online κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να κατεβάσετε αρχεία, φωτογραφίες και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας.. H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη, Γίνε και εσύ μέλος του CorollaClub Forums σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλώ επικοινωνείστε μαζί μας.
Καλώς ορίσατε στο φόρουμ μας !!!
Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA EDITIONS > COROLLA EDITIONS > TOYOTA COROLLA E*101

TOYOTA COROLLA E*101 1992>1996

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
καταναλωση 1.3
  #1  
Παλιά 04-02-16, 19:46
Το avatar του χρήστη andreasseva
andreasseva Offline:
Μικρό Μέλος
 
Εγγραφή: 29-09-2015
Μηνύματα: 31
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 108
andreasseva είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
καταναλωση 1.3

παιδια καλησπερα. το αμαξι μου ειναι το εικονιζομενο του προφιλ μου 1.3 88 αλογα με ζαντες 15αρες με καρε 195/50/15 και μου καιει χαλαρα γυρω στα 10λ, πιο πριν που το παταγα και λιγο εφτανα 9.5 μιλαμε πριν κανενα μηνα και πισω (δλδ σεμπτεβριο με αρχες του χρονου) ... τι παιζει ρε παιδια γιατι δεν μου φιανεται φυσιολογικο τι πρεπει να κανω;;; εχω ακουσει να καθαρισω πεταλουδα, μηπως πρεπει και τιποτα αλλο;;; ωστε οταν παω συνεργειο να τα καθαρισω ή να αλλαξω αυτα που πρεπει ωστε να μην μπαινω βγαινω συνεχεια συνεργειο...
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 04-02-16, 20:16
Το avatar του χρήστη NikiforosGT
NikiforosGT Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 7.856
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 1023
NikiforosGT έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
καλησπέρα, εμενα ΕΕ111 με 4EFTE σχεδον μαμα και εγω με 195/50/15 και σασμαν starlet GT, λιγο η πιεση παραπανω, και μεσα στην πολη συνεχεια με φαναρια, κινηση κτλ, γρηγορη οδηγηση, προσπερασεις κτλ γιατι δεν παω ηρεμα και καιω 10 λιτρα ανα 100χλμ.
Και το θεωρω πολυ. Σε μικτη οδηγηση εχω δει και 8.4 και σε ταξιδια χαλαρα ομως χωρις τουρμπισματα εχω φτασει μεχρι 7.4.
Βενζινη παντα shell τις περισσοτερες φορες Vpower και ασετονη στην βενζινη αλλα δε νομιζω οτι αυτη κανει οικονομια περισσοτερο ειναι για καλυτερες επιδοσεις, καλυτερη καυση και πολυ λιγοτερα καυσαερια.
Με λιγα λογια θεωρω οτι καις πολυ.
Για την πεταλουδα μπορεις να παρεις σπρευ καρμπυρατερ και να ριξεις μεσα, προσοχη οχι σε σημεια με μπογια την χαλαει!
μπορει επισης να θες καθαρισμα μπεκ, φιλτρου αερα.
Αλλαξε φιλτρο βενζινης, λαδιου, λαδια, μπουζι και ξαναμετρας παλι.
Φανταζομαι ειναι οκ ο δισκος σου ετσι? μην τυχον και πατιναρει και το πατας και δεν παει κιολας και γιαυτο καις.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 04-02-16, 22:06
Το avatar του χρήστη andreasseva
andreasseva Offline:
Μικρό Μέλος
 
Εγγραφή: 29-09-2015
Μηνύματα: 31
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 108
andreasseva είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
λαδια, φιλτρο λαδιου ,αερα και μπουζι εχω αλλαξει προσφατα...ο δισκος δεν πατιναρει απλως αποσυμπλεκει ψηλα δεν μου πεταει στο ακυρο στροφες οταν παταω γκαζι... τα μπεκ καθαριζονται ευκολα;;;
ευχαριστω για την απαντησει σου
Απάντηση με παράθεση
απαντηση
  #4  
Παλιά 05-02-16, 11:46
keichi Offline:
Θεϊκό Μέλος
 
Εγγραφή: 30-08-2009
Ηλικία: 39
Μηνύματα: 855
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 264
keichi είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
απαντηση

Τοσο πολυ??? Ελεος!!!!!! Ειναι πολυ μεγαλη και ελεεινη ποσοτητα γι αυτο το αμαξι...
Ολοιδιο αμαξι εχει ο αδερφος μου και μαλιστα με 400.000 χιλιομετρα...
Τοοοσα χρονια το εχουμε αυτο το αυτοκινητο...
Με οικονομικη οδηγηση στην εθνικη 6.5lt/100km...
Μεσα στη πολη 7.2lt/100km...
Βενζινη βαζουμε οπου βρουμε τη πιο φτηνη...
Συντηρηση παντα στην ωρα της και γνησια ολα...

Αφου να φανταστεις το εχουμε ''εθιμο'' στην οικογενεια, οταν θελουμε να κανουμε οικονομια, να πηγαινουμε στις δουλειες μας με αυτο τ αμαξι γιατι καιει λιγο...
Ειναι πολυ οικονομικοι αυτοι οι κινητηρες, καποιο προβλημα εχεις...
Απάντηση με παράθεση
απαντηση
  #5  
Παλιά 05-02-16, 11:56
keichi Offline:
Θεϊκό Μέλος
 
Εγγραφή: 30-08-2009
Ηλικία: 39
Μηνύματα: 855
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 264
keichi είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
απαντηση

Γιατι να τα καθαρισεις τα μπεκ ρε φιλε??? Αν εχουν προβλημα θα σου αναψει το check...
Εγω σου λεω, 400.000 και δε τα εχω καθαρισει ποτε...
Μη καθαρισεις μπεκ στο TOYOTA γιατι μετα απο καποιο καιρο θα σου χαλασουνε και θα θες καινουργια...
Πανε βρωμιτσες κατα το καθαρισμο και καθονται μπροστα στη βελονα και μετα δε κλεινουν καλα και μενουν ανοιχτα...
Δε με νοιαζει τι θα σου πουν οι αλλοι, ειτε μαστορες, ειτε γνωστες...
Εμεις 31 χρονια εχουμε ΠΟΡΩΜΕΝΑ μονο TOYOTA τα ξερω σα τη παλαμη μου και στο λεω συμβουλη.
Απάντηση με παράθεση
απαντηση
  #6  
Παλιά 05-02-16, 12:13
keichi Offline:
Θεϊκό Μέλος
 
Εγγραφή: 30-08-2009
Ηλικία: 39
Μηνύματα: 855
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 264
keichi είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
απαντηση

Κατι ''κρυφα'' manuals της TOYOTA για μαγκες και ψαγμενους, λενε οτι καθε 30.000χλμ πρεπει να ριχνουμε ενα καθαριστικο στο ντεποζιτο...Το εχεις κανει ποτε??
Καντο αμα σου εχει μπει η ιδεα, πιστευω θα δεις διαφορα. Καθαριστικο τετοιο θα βρεις στη TOYOTA και στα βενζιναδικα...
Αμα παρεις απο βενζιναδικο παρε μια καλη μαρκα...
Φιλε μου ομως για υπερηχο στο μηχανημα μη τα πας τα μπεκ οπως σου ειπα παρακατω, θα το μετανοιωσεις...


*ΥΓ...Ρε παιδες καντε μια ενσωματωση γιατι τρωω αναλαμπες και θελω να το βοηθησω το παληκαρι
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 05-02-16, 16:39
costas.x Offline:
Μέλος
 
Εγγραφή: 08-10-2010
Περιοχή: ΣΕΡΡΕΣ
Ηλικία: 64 male
Μηνύματα: 139
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 179
costas.x είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Καλησπερα. Για να εχεις τον 4e-fe με τους 88 hp πρεπει να ειναι μοντελο τελος του 92 εως μεσα του 95. Οπως ανεφερε παραπανω ο keichi η καταναλωση βενζινης για τον συγκεκριμενο κινητηρα πιστευω ειναι υπερβολικη. Εχω ακριβως το ιδιο αυτ/το με εσενα ( τυπο κινητηρα-τυπο αμαξωματος-χρωμα ) ειναι του 12ατου μηνα του 1992 εχω 402.000 κμ και η λιγοτερη καταναλωση βενζινης που εχω πετυχει ειναι 5.8 l/100kμ με οδηγηση στις 2900 εως 3100 σ.α.λ και 7 l/100κμ με οδηγηση στις 4300 εως 4800 σ.α.λ σε εθνικη με βενζινη 100 οκτανιων χωρις επεμβαση απο μερους μου στα εργοστασιακα χαρακτηριστικα του αυτ/του χωρις περιττο βαρος με σωστη πιεση ελαστικων και σχολαστικη συντηρηση. Δεν γνωριζω την ηλικια σου αν τροποποιησες τον κινητηρα η ποσο "κυνηγας" την ταχυτητα το μονο που γνωριζω ειναι οτι τα corolla του 1992 εως και του 1999 ( 4e-fe) αν τα "προσεξεις" λιγο δεν προκειται να σε "πουλησουν" ποτε. Αν μαζι με τον keichi μπορω να σε βοηθησω κι εγω με τις οποιες γνωσεις εχω ειμαι στην διαθεση σου.

Με εκτιμηση
κωστας.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 05-02-16, 19:08
Το avatar του χρήστη andreasseva
andreasseva Offline:
Μικρό Μέλος
 
Εγγραφή: 29-09-2015
Μηνύματα: 31
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 108
andreasseva είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
παιδια σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας... εμενα ειναι του 92 μοντελο με 107000 χιλιομετρα πραγματικα με βιβλιο σερβις απο την toyota. το εχω παρει απο το καλοκαιρι... οταν ειχε της 14αρες ζαντες (μαμα) μου ειχε καταναλωση γυρω στα 8.5 χαλαρα με τις 15αρες πηγε 9 και με γκαζια 9.5 το πολυ πολυ 10 τωρα τελαυταια εχει ανεβει δραματικα στα 9.5 10 στο χαλαρα... λετε να παω στην toyota για κανενα ελενχο και ποσο παει αυτο ξερουμε;;;
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 05-02-16, 20:58
costas.x Offline:
Μέλος
 
Εγγραφή: 08-10-2010
Περιοχή: ΣΕΡΡΕΣ
Ηλικία: 64 male
Μηνύματα: 139
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 179
costas.x είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Οι διαστασεις των ελαστικων βαση κατασκευαστου γι αυτο το αυτ/το ειναι 165/70R/14 81Τ η 175/65R/14 82Η. Με 195/50/15 που εβαλες λογικο ειναι να εχεις αυξημενη καταναλωση. Αν εχεις λιγες γνωσεις περι κινητηρων και "πιανουν" λιγο τα χερια σου τα βασικα μπορεις να τα κανεις και μονος σου.
Οσο για ποσα μπορουν να σου ζητησουν για εναν ελεγχο δεν μπορω να σε βοηθησω γιατι απο το 2002 που εχω στην κατοχη μου το συγκεκριμενο αυτ/το
δεν εχω παει σε συνεργειο. Ολα τα φτιαχνω μονος μου. Ψαξε στο διαδικτυο μηπως βρεις και αν θελεις να παραγγειλεις το Haynes service and repair manual TOYOTA COROLLA με κωδικο 3259. Εχει μεσα τα παντα για τους κινητηρες με κωδικο 4E-FE 4A-FE 7A-FE απο 1992 εως 1997.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 05-02-16, 21:03
Το avatar του χρήστη andreasseva
andreasseva Offline:
Μικρό Μέλος
 
Εγγραφή: 29-09-2015
Μηνύματα: 31
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 108
andreasseva είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
ρε φιλαρακι οι μαμα ζαντες ηταν 185/60/14 και αμα δεις τις διαστασεις εχει η 195/50/15 μικροτερη διαμετρο αλλα λιγο μεγαλυτερο πατημα...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA EDITIONS > COROLLA EDITIONS > TOYOTA COROLLA E*101

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Καταναλωση λαδιου VVT-ι keichi TOYOTA COROLLA 111(G6) 33 20-12-13 12:18
Καταναλωση Νικος Βασ Ειμαι νεος 11 14-01-11 08:01
καταναλωση στο θεο το ασημοκαπακο tasos 4age 2v 4AGE 20v Levin 11 27-06-10 13:33
ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ TS ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΔΕΔΕΣ TOYOTA COROLLA T-SPORT 19 16-02-09 03:05
Καταναλωση G61.3T ΓΕΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ 34 04-10-04 09:33



Page generated in 0,16370797 seconds (82,26% PHP - 17,74% MySQL) with 42 queries
Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 09:15.
Συνολικές Εμφανίσεις:
Σημειώστε όλα τα forums ως διαβασμένα | Δείτε τους υπεύθυνους των forums



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.6.7
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
All modifications are copyrighted to their respective owners.
CorollaClub Copyright © 2003-2012 BlueChris
www.corollaclub.com
Powered by psiStats 2006 v
Copyright © Anthony Kanevsky (aka Psionic Vision)