Untitled Document

Καλωσήλθατε στα CorollaClub Forums.

Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! . H εγγραφή σας στην online κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να κατεβάσετε αρχεία, φωτογραφίες και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας.. H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη, Γίνε και εσύ μέλος του CorollaClub Forums σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλώ επικοινωνείστε μαζί μας.
Καλώς ορίσατε στο φόρουμ μας !!!
Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA EDITIONS > COROLLA EDITIONS > TOYOTA COROLLA E*101

TOYOTA COROLLA E*101 1992>1996

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 23-07-15, 23:15
babis92 Offline:
Νεότατος
 
Εγγραφή: 22-05-2015
Μοντέλο: Ε101 '92 1,3
Μηνύματα: 16
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 0
babis92 είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Ξερετε καποιο συνεργειο που να ειναι εμπιστο και για αυτη τη μετατροπη;; ενδιαφερομαι αμεσα να την κανω μιας και την οδηγαει ο πατερας μου συχνα και ειναι κριμα να ταλαιπωρειται...οχι πως εμενα με χαλαει η ιδεα του υδραυλικου αρκει να γινει σωστα
Απάντηση με παράθεση
ερωτηση
  #12  
Παλιά 11-01-19, 13:03
keichi Offline:
Θεϊκό Μέλος
 
Εγγραφή: 30-08-2009
Ηλικία: 39
Μηνύματα: 855
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 264
keichi είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
ερωτηση

Εχω μεγαλη διαρροη λαδιου απο τη κρεμαγιερα σε Corolla 1996 4EFE...
Τι κανω σε αυτη τη περιπτωση?
Επισκευαζεται? Αλλαζεται?
Κοστος?
Υπαρχει καποιος που αντιμετωπισε παρομοιο σε τετοιο αμαξι?
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 12-01-19, 11:45
Το avatar του χρήστη NikiforosGT
NikiforosGT Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 7.856
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 1023
NikiforosGT έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
καλημερα, καλο ΣΚ. τα πετας ολα απλα.....
οχι πλακα κανω...

τι εννοεις μεγαλη?

Γιατι και εμενα εχει διαρροες ποσα χρονια τωρα απλα δεν δινω σημασια, οταν διαλυθει θα εχω πεταξει και το αμαξι ολο μεχρι τοτε.
Οταν λες διαρροη που ειναι?
εμενα εχει διαρροη παντου, η αντλια του, την ειχα επισκευασει με κιτ επισκευης απο Toyota, μετα αρχισε τα ιδια, πηρα αλλη μετα τα ιδια και αυτη εεεε αγανακτισα!!!
οι σωληνωσεις επισης ειναι σαν να χανουν, δεν ασχοληθηκα ποτε, μονο κατι σφιχτητες αλλαξα.
και η κρεμαριερα βγαζει λαδια μεσα στις φουσκες και καποοα στιγμη τρυπανε και χυνονται κατω λαδια.
Η πλακα ειναι οτι για να συμπληρωσω παιρνει μηνες!!! πως γινεται δεν ξερω!
Χαλανε τα τσιμουχακια της επειδη βαζουμε λαθος υγρα!
αυτα τα παλια θελουν Dextron II οχι ΙΙΙ και πανω που βαζουν στα νεα!!!
οποτε για αρχη αν βαζεις αλλο βαλε το σωστο να δεις αυτο θα κανω και εγω.

Για επισκευη εχω ρωτησει καπου σε μαστορα ειπε κανα 150αρι ευρω, αλλα αλλα τοσα ευρω θελει ο μαστορας για το βγαλε βαλε και θα μεινω και χωρις αμαξι.
Ειχα βρει ανακατασκευασμενες με 150 ευρω απο Γερμανια με 6μηνες εγγυηση στον Καπελα στην Λιοσιων, και εννοειτε οτι βαζεις νεα ακρομπαρα, ημιμπαρα και φουσκες.
Αφου δουλευει δεν ασχολουμε εχω αλλα προβληματα ποιο σημαντικα επανω στο αμαξι απο αυτο.

Τωρα βρηκα και αλλον εδω Αθηνα ποιο κοντα που εκανα αναζητηση : http://www.logothetis-repair.gr/episkevi-kremagieras/
Eπισης αν θυμαμαι καλα γιατι παει καιρος αυτος που ειχα βρει τοτε ηταν καπου Μεταμορφωση νομιζω και μου ειχε πει οτι εχει και ετοιμες και μπορει να μου βαλει αλλη και να παρει την δικια μου ωστε να μην μεινω χωρις αμαξι πολλες μερες.

Τωρα το βγαλε βαλε παει αρκετα επειδη κυριως σε εμας πρεπει να βγει η γεφυρα ολη γιαυτο. Στα σταρλετ πχ ηταν παιχνιδακι το εκανα και μονος μου....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη NikiforosGT : 12-01-19 στις 12:21.
Απάντηση με παράθεση
Α
  #14  
Παλιά 12-01-19, 14:27
keichi Offline:
Θεϊκό Μέλος
 
Εγγραφή: 30-08-2009
Ηλικία: 39
Μηνύματα: 855
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 264
keichi είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Α

Εχει κανει 430.000χλμ το αυτοκινητο παντα βαζαμε το Toyota ATF αυτο που μου δινουν στην αντιπροσωπεια, το αλλαζα παντα στα μεγαλα σερβις. Σε ολα τα 430.000χλμ δεν ειχα ποτε προβλημα με τιμονι οποτε θεωρω οτι το Toyota ATF που δινουν στην αντιπροσωπεια ειναι το καλυτερο δεν εχω αμφιβολια. Η διαρροη απο κρεμαγιερα μου ξεκινησε τα τελευταια 5.000χλμ και ειναι μεγαλη αδειαζει το παγουρακι καθε 4-5 μερες. Χανει μονο απ τη κρεμαγιερα ουτε απο αντλια ουτε απο σωληνες.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 12-01-19, 14:33
Το avatar του χρήστη NikiforosGT
NikiforosGT Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 7.856
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 1023
NikiforosGT έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από keichi Εμφάνιση μηνυμάτων
Εχει κανει 430.000χλμ το αυτοκινητο παντα βαζαμε το Toyota ATF αυτο που μου δινουν στην αντιπροσωπεια, το αλλαζα παντα στα μεγαλα σερβις. Σε ολα τα 430.000χλμ δεν ειχα ποτε προβλημα με τιμονι οποτε θεωρω οτι το Toyota ATF που δινουν στην αντιπροσωπεια ειναι το καλυτερο δεν εχω αμφιβολια. Η διαρροη απο κρεμαγιερα μου ξεκινησε τα τελευταια 5.000χλμ και ειναι μεγαλη αδειαζει το παγουρακι καθε 4-5 μερες. Χανει μονο απ τη κρεμαγιερα ουτε απο αντλια ουτε απο σωληνες.
Δεν ξερω τι προδιαγραφες εχει αυτο της Toyota αλλα δεν μπορει να ειναι το ιδιο σε ολα τα μοντελα, καθως τα παλια με τα νεα εχουν αλλα υλικα στις τσιμουχες και εχουν αλλά και απαιτουν υγρα με διαφορετικες προδιαγραφες.
Εμενα παντως οπως και στο 99% των περιπτωσεων διαρροων ειναι απο λαθος υγρα υδραυλικου.
Με την πρωτη ευκαιρια θα βαλω το σωστο να δω αν θα μειωθει γιατι να ασχοληθω για επισκευες στο κυκλωμα υδραυλικου τιμονιου δεν παιζει αν δεν λυθουν πρωτα ολα τα αλλα προβληματα που εχει το αμαξι.

Τωρα με αυτη την διαρροη που λες θα ελεγα οτι ειναι ΤΕΡΑΣΤΙΑ!!! κατι ασχημο εχει συμβει! γιατι εμενα πχ που δειχνει να χανει τοσο πολυ θελω συμπλήρωμα μια φορα στους 3μηνες και λιγο λεω.
Μηπως χτυπησες καπου ασχημα την κρεμαριερα ειτε βρηκε καπου, ειτε απο μεγαλη λακουβα κατι? βλεπεις στις φουσκες να βγαζει λαδια?
το εχεις σηκωσει να δεις απο κατω αν φαινεται απο που χανει? μηπως απο καποιο ρακορ σωληνας εκει στις συνδεσεις στην κρεμαριερα πανω?
Γενικα λες χανει η κρεμαριερα, απο που χανει εχεις δει?

Για τις τιμες σου ειπα 2 μηχανικους εχω ρωτησει 150 ευρω μου ειπαν για βγαλε βαλε μονο.
Τιμη κρεμαριερας παντα μεταχ 200-250 ευρω ολη μαζι, ανακατασκευασμενη σκετη ειχα βρει με εγγυηση με 150 ευρω εισαγωγης Γερμανιας παλιοτερα απο τον Καπελά στην Λιοσιων.
Ανακατασκευη μου ειχαν πει 150 ευρω συνηθως εκτος αν εχουν σπασει πραγματα αν δεν ανοιχτει δεν ξερουν....λογικο.
Και ΠΑΝΤΑ αν βγει αλλαζουν αναλωσιμα, ακρομπαρα, ημιμπαρα και φουσκες.
Τιμη καινουριας που ειχα ρωτησει Toyota αν θυμαμαι καλα ηταν πανω απο 2500 ευρω....ΛΟΛ!!!!!!!!! ολα μαζι ξεχασα να πω, οχι σκετη. Σκετη κανα 1500αρι εχει μαλλον. Αν κρινω απο το toyodyi.com

Βρηκα σχετικα θεματα αυτο εδω που εχω γραψει και πολλα δες ειδικα στα τρια τελευταια ποστς : http://www.corollaclub.com/forums/sh...=11360&page=10

και ενα how too για αντικατασταση της : http://rinconrolla98.blogspot.com/20...ck-pinion.html

επισης ξεχασα να πω, εννοειτε οτι αλλαζουμε και τα σινεμπλοκ της δλδ στα στηριγματα της τα λαστιχα σιγουρα θα ειναι χαλασμενα οσο νανε.
και αν χρειαζεται επι την ευκαιρια σινεμπλοκ αντιστρεπτικης μπροστα, μπαλακια της (συνδεσμοι της δλδ), καθως και μπροστινη και πισω βαση μηχανης που ειναι στην γεφυρα γιατι ολα αυτα θα βγουν.
Αυτα τα δειχνει ολα και στο how to.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη NikiforosGT : 12-01-19 στις 15:09.
Απάντηση με παράθεση
α
  #16  
Παλιά 18-01-19, 16:28
keichi Offline:
Θεϊκό Μέλος
 
Εγγραφή: 30-08-2009
Ηλικία: 39
Μηνύματα: 855
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 264
keichi είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
α

Το βιβλιαρακι του αυτοκινητου γραφει ATF DEXRON II ή III.
Ακριβως αυτο του βαζω παντα το TOYOTA ATF DEXRON III.
Δεν υπαρχει περιπτωση να μη κανει, το υγρο της μανας του ειναι...
Απλα το συστημα τα φτυσε και χανει απ τα πολλα χιλιομετρα
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 19-01-19, 18:20
Το avatar του χρήστη NikiforosGT
NikiforosGT Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 7.856
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 1023
NikiforosGT έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
Εκτος το ΙΙ και το ΙΙΙ εχει και αλλα που βαζουν πολλοι σε συνεργεια και οι μηχανικοι δεν τα κοιτανε καν.

Ποσες φορες εχω σκεφτει να τα πεταξω ολα απο το υδραυλικο συστημα και να βαλω μηχανικη κρεμαριερα καινουρια imitation δεν λεγεται....
anyway επειδη εμενα ειναι οτι νανε τα λαδια θα παρω το II να ειμαι σιγουρος και θα τα αδειασω ολα καλα και θα μπει το αλλο να δω.
Αλλα δεν εχω πολλες διαρροες οπως ειπα να τρελαινομαι, αν μειωθουν ακομα καλυτερα.
Εχω και γνησιο oring λαστιχο απο Toyota (απο το κιτ επισκευης) για τον κολο της αντλιας αλλα βαριεμαι να την κατεβαζω παλι, αν εχω χρονο θα το δω οταν θα αδειασω τα υγρα μηπως το αλλαξω και σε αυτην την αντλια.

Keichi αν μπορεις μου ανεβαζεις μια φωτο απο το manual που λεει το λαδι υδραυλικου? ευχαριστω...
τελικα δεν θυμαμαι τιποτα!
ειχα παρει απο Toyota λαδι ζητησα για το δικο μας και μου δωσανε το ΙΙΙ εχω γεματο μπουκαλι.
Επισης εχω και της Delphi που παλι εχει τις ιδιες προδιαγραφες στο ΙΙΙ.
Και ειχα αλλαξει και τα λαδια οταν αλλαξα την αντλια με αλλη μεταχ επειδη εχανε και μετα αρχισε λιγο να χανει και αυτη!

Και φωτο και με τα δυο, Keichi το υγρο της Toyota το ιδιο σου δινουν και σενα ?
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  1.jpg
Εμφανίσεις:  23
Μέγεθος:  151,9 KB  

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη NikiforosGT : 20-01-19 στις 17:10.
Απάντηση με παράθεση
α
  #18  
Παλιά 22-01-19, 21:14
keichi Offline:
Θεϊκό Μέλος
 
Εγγραφή: 30-08-2009
Ηλικία: 39
Μηνύματα: 855
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 264
keichi είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
α

Ναι το ιδιο μου δινουν στην αντιπροσωπεια, αυτο ειναι. Φωτο σου στελνω στο fb δεν μπορω απο εδω.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 22-01-19, 23:10
Το avatar του χρήστη NikiforosGT
NikiforosGT Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 7.856
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 1023
NikiforosGT έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
Εντάξει τα είδα ευχαριστώ. Όπως είδα λοιπόν πριν την 101 λέει dexron I και ΙΙ, ενώ σε 101 και 111 λέει II και ΙΙΙ αν και δεν ήξερα ότι είχε Ε90 και ΑΕ86 με υδραυλικό τιμόνι.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA EDITIONS > COROLLA EDITIONS > TOYOTA COROLLA E*101

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ΤΙΜΟΝΙ ΑΠΟ G6 pcline SUPPORT 3 18-10-11 23:47
Τριξιμο στο τιμονι!!! Rhodian TOYOTA COROLLA 111(G6) 42 19-12-10 23:42
Αλλαγη τιμονιου σε υδραυλικο diamantis SUPPORT 9 30-03-08 21:19
Τιμονι! Eleftheria TOYOTA COROLLA E 12 61 27-03-07 23:41
Υδραυλικο Τιμόνι Nillion Ts TOYOTA COROLLA E*90 15 26-09-06 17:00



Page generated in 0,17602205 seconds (82,94% PHP - 17,06% MySQL) with 41 queries
Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 23:27.
Συνολικές Εμφανίσεις:
Σημειώστε όλα τα forums ως διαβασμένα | Δείτε τους υπεύθυνους των forums



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.6.7
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
All modifications are copyrighted to their respective owners.
CorollaClub Copyright © 2003-2012 BlueChris
www.corollaclub.com
Powered by psiStats 2006 v
Copyright © Anthony Kanevsky (aka Psionic Vision)