Untitled Document

Καλωσήλθατε στα CorollaClub Forums.

Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! . H εγγραφή σας στην online κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να κατεβάσετε αρχεία, φωτογραφίες και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας.. H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη, Γίνε και εσύ μέλος του CorollaClub Forums σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλώ επικοινωνείστε μαζί μας.
Καλώς ορίσατε στο φόρουμ μας !!!
Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA EDITIONS > COROLLA EDITIONS > TOYOTA COROLLA E*101

TOYOTA COROLLA E*101 1992>1996

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Αλλαγή τακάκια
  #1  
Παλιά 03-10-16, 00:46
Το avatar του χρήστη andreasseva
andreasseva Offline:
Μικρό Μέλος
 
Εγγραφή: 29-09-2015
Μηνύματα: 31
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 108
andreasseva είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Αλλαγή τακάκια

παιδιά καλησπέρα θέλω να αλλάξω τακάκια 1.3 xli.
έχω ακούσει για μαλακά, μεσαία και σκληρά. σαν χρήση τα τσιμπάω λίγο παραπάνω (αλλά όχι τέρμα) από το κανονικό. εγώ λέω να δοκιμάσω τα μεσαία γιατί έχω ακούσει ότι τα μαλακά τρώγονται πιο γρήγορα. έχω βρει τα εξής δύο 1) brembo P83034 και 2) ferodo FDB867 και τα δύο λίγο κάτω 30 ευρώ. πως ξέρω αν είναι μαλακά ή μεσαία και τι γνώμη έχετε εσείς γι'αυτά;
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 03-10-16, 08:50
Το avatar του χρήστη NikiforosGT
NikiforosGT Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 7.856
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 1023
NikiforosGT έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
καλημέρα, το πόσο το τσιμπάς όπως λες ειναι σχετικο αναλογα τι φρεναρισματα κανεις και τι ταχυτητες εχεις.
για τις μαρκες τωρα ειναι καλες αυτες σαν μαρκες αλλα νομιζω πως θεωρουνται σε γενικες γραμμες ως σκληρα.
Καλυτερα νομιζω τα μαμα και ας ειναι ποιο μαλακα, τα μαλακα τακακια φαγωνονται αλλα προστατευουν τις δισκοπλακες που ειναι ποιο ακριβες απο αυτα. Γιαυτο ετσι τα βγαζουν οι κατασκευαστες, με μαμα δισκοπλακες δεν βαζεις τακακια σκληρα.
Τωρα κατηγοριες μεσαιες δε νομιζω οτι υπαρχουν πως θα τα ξεχωρισεις?
τα σκληρα τακακια λοιπον μπορει να κανουν τα φρενα να σφυριζουν, να τρωνε τις δισκοπλακες γρηγορα προκαλωντας το γνωστο νυχακι στις ακρες και να θες γρηγορη αλλαγη τους, ακομα και να προκαλουν την υπερθερμανση τους με τελικα το στραβωμα τους και επισης αντικασταση ή τορνιρισμα αν ειναι λιγο.
Γνωμη μου να βαλεις μαμα τακακια.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 03-10-16, 09:55
Το avatar του χρήστη andreasseva
andreasseva Offline:
Μικρό Μέλος
 
Εγγραφή: 29-09-2015
Μηνύματα: 31
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 108
andreasseva είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
καλημέρα τα μαμά τακάκια ξέρουμε πάνω κάτω πόσο έχουν και τα βρίσκω μόνο στην toyota και επιπλέον έχουν καμία ιδική ονομασία ή απλώς τακάκια toyota
σ'ευχαριστώ για τον χρόνο σου.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 03-10-16, 10:15
Το avatar του χρήστη NikiforosGT
NikiforosGT Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 7.856
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 1023
NikiforosGT έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
καλημερα, κανονικα στην Toyota αναλογα τι φοραει το δικο σου ομως, στο δικο μου E11 μαλλον τα ιδια εχουμε, η Toyota εχει της Aisin που τα παιρνεις στην Ιαπωνικη στην ιδια μαρκα (απλα δεν λεει Toyota πανω το κουτι) και κανουν αρκετα ποιο φτηνα! πριν χρονια που ειχα παρει απο Toyota τα μουσταρδι τα καλα τα ιδια φοραει η carina 1600 και αλλα μοντελα ειχαν 70 ευρω!!!!
επισης ειχε κατι μπλε ποιο μαλακα οπως λεγανε.
Εχω γραψει στο θεμα με τα φρενα αναλυτικοτατα. http://www.corollaclub.com/forums/sh...=19059&page=51
δες ποστ 505 της Aisin εχω τελικα αλλα ειναι μαυρα τωρα! αλλα ειναι απο φιλο μηχανικο οχι απο Toyota.
και εδω http://www.corollaclub.com/forums/sh...=19059&page=54 στο ποστ 533 μπορεις να δεις αυτα που ειχα βαλει παλιοτερα απο Toyota αλλα νομιζω πλεον εχουν καταργηθει.
Και απ οσο ξερω λογικα οι 101 εχουν ιδια φρενα με τις 111.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 03-10-16, 19:18
Το avatar του χρήστη tselosaggelos
tselosaggelos Offline:
Μικρό Μέλος
 
Εγγραφή: 03-02-2012
Μοντέλο: toyota corolla g6
Ηλικία: 36 male
Μηνύματα: 55
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 154
tselosaggelos είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
τωρα η toyota εχει μονο τα μαυρα .εγω να σου πω την αληθεια ειχα τα μπλε αλλα ηρθε η ωρα τους για αλλαγη κ εβαλα τα μαυρα αναγκαστηκα καμια σχεση το φρενο ασε τη σκονη που βγαζουν σε συγκρηση παντα με τα μπλε που ειχα για μενα ψαξου εκτος toyota
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 03-10-16, 22:24
leoe11 Offline:
Μικρό Μέλος
 
Εγγραφή: 10-12-2015
Μηνύματα: 44
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 107
leoe11 είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Eγω περσι εβαλα advics made in japan αγορα 35ε απο προμηθευτίκη.ειναι συνεταιρικη της aisin.
Μια χαρα...και μαλιστα κοπηκαν τα σφυριγματα που ειχα με τα απαραδεκτα jurid....
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 03-10-16, 22:45
Το avatar του χρήστη NikiforosGT
NikiforosGT Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 7.856
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 1023
NikiforosGT έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από leoe11 Εμφάνιση μηνυμάτων
Eγω περσι εβαλα advics made in japan αγορα 35ε απο προμηθευτίκη.ειναι συνεταιρικη της aisin.
Μια χαρα...και μαλιστα κοπηκαν τα σφυριγματα που ειχα με τα απαραδεκτα jurid....
ακριβως ετσι! καπου εκει εχουν ειναι θυγατρικη της Aisin ή το αναποδο παντως Aisin ιδια ειναι.
Ισως να ειναι ιδια με αυτα που εχει και η Toyota τωρα δεν ειμαι απολυτα σιγουρος. Παντως εγω τουρμπατος ειμαι το λιωνω σε βουνισιες διαδρομες και απλα δεν παιζονται! κανενα απολυτως προβλημα! ουτε καπνους τα φρενα που μου εχει τυχει στα μπροστινα, ουτε να βρωμιζονται οι ζαντες οπως με αλλα, ουτε να σφυρανε, και κορυφαια αποδοση φρεναρισματος!
τα συστηνω με τα 1000!!! μερικες φωτος με το κουτι και κωδικους και ποιο κατω τα τακακια. Ειχα αλλαξει τοτε και δισκοπλακες επειδη ειχαν στραβωσει οι αλλες.



Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA EDITIONS > COROLLA EDITIONS > TOYOTA COROLLA E*101

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Τακάκια για g6! Λάμπρος TOYOTA COROLLA 111(G6) 60 20-06-19 06:43
Φθορά στα πίσω τακάκια windman TOYOTA AURIS 6 30-03-18 23:15
τακάκια antonios7 TOYOTA COROLLA 111(G6) 1 29-12-12 13:12
τακάκια TARZAN TOYOTA COROLLA 111(G6) 3 20-03-09 17:32
Οδηγός για αλλαγή τακάκια σε Ε12 madvinegar Γνωσιακή Βάση Δεδομένων 0 10-03-09 16:12



Page generated in 0,16590405 seconds (82,02% PHP - 17,98% MySQL) with 38 queries
Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 07:15.
Συνολικές Εμφανίσεις:
Σημειώστε όλα τα forums ως διαβασμένα | Δείτε τους υπεύθυνους των forums



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.6.7
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
All modifications are copyrighted to their respective owners.
CorollaClub Copyright © 2003-2012 BlueChris
www.corollaclub.com
Powered by psiStats 2006 v
Copyright © Anthony Kanevsky (aka Psionic Vision)