Untitled Document

Καλωσήλθατε στα CorollaClub Forums.

Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! . H εγγραφή σας στην online κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να κατεβάσετε αρχεία, φωτογραφίες και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας.. H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη, Γίνε και εσύ μέλος του CorollaClub Forums σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλώ επικοινωνείστε μαζί μας.
Καλώς ορίσατε στο φόρουμ μας !!!
Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA EDITIONS > COROLLA EDITIONS > TOYOTA COROLLA 111(G6)

TOYOTA COROLLA 111(G6) 1996 >2002

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Μερικές απορίες για την Corolla μου
  #1  
Παλιά 30-08-07, 15:01
Το avatar του χρήστη zzzleepy
zzzleepy Offline:
Νεότατος
 
Εγγραφή: 27-07-2007
Μοντέλο: AE111 Liftback 1998
Ηλικία: 46 male
Μηνύματα: 20
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 207
zzzleepy είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Μερικές απορίες για την Corolla μου

Επειδή αγόρασα την Corolla μου μεταχειρισμένη, έχω κάποιες απορίες οι οποίες δεν καλύπτονται από το manual, και μερικές δεν ξέρω αν είναι προβλήματα ή κάτι το φυσιολογικό.

1. Όταν δουλεύω το a/c στην ανακύκλωση, η ροή αέρα είναι πολύ πιο δυνατή απ'ότι όταν το έχω στην είσοδο εξωτερικού αέρα. Φυσιολογικό ή να το κοιτάξω;

2. Πάλι σχετικά με το a/c: πριν καμιά βδομάδα, γυρνώντας οδικώς από Αθήνα, παρατήρησα ότι σε μερικές στιγμές που το a/c δούλευε στο φουλ (κι έξω έφτανε 42-43 βαθμούς) έβγαινε κάτι σαν άσπρος ατμός από τους αεραγωγούς κι αυτό για 3-4 δευτερόλεπτα μόνο. Έμοιαζε σαν υγροποίηση αέρα ενώ δεν ερχόταν καμία απολύτως μυρωδιά. Στο 206 που είχα πριν (βέβαια εκείνο είχε clima αλλά η βασική λειτουργία είναι ίδια με του a/c) δεν είχα παρατηρήσει ποτέ κατι τέτοιο στα 5 χρόνια που το οδηγούσα; Να ανησυχώ; Να σημειώσω επίσης ότι δεν το παρατήρησα ξανά έκτοτε.

3. Ο δείκτης βενζίνης επίσης είναι κάτι άλλο που με προβληματίζει. Διάβασα στο manual ότι μπορεί να ανεβοκατεβαίνει σε μεγάλες κλίσεις αλλά υπάρχει περίπτωση να μεταβάλλεται η ένδειξη ανάλογα με τον τρόπο οδήγησης; Δηλαδή όσο πιο πολύ ζορίζεις το αμάξι (= μεγαλύτερη κατανάλωση) τόσο να κατεβαίνει ο δείκτης, και αν μετά οδηγάς ξανά νορμάλ να ξανανεβαίνει, υπολογίζοντας με κάποιο τρόπο την κατανάλωση; Μπορεί και να είναι και βλακεία αυτό που λέω αλλά όσο τον παρατηρώ τόσο δεν μπορώ να καταλάβω τι παίζει...

4. Από χθες το απόγευμα, όταν άναβα αριστερό φλας, το λαμπάκι στο ταμπλό αναβόσβηνε σαν τρελό (και αντίστοιχα το τσκ τσκ έγινε πολύ πιο γρήγορο). Όταν πάρκαρα παρατήρησα ότι δεν ανάβει το αριστερό εμπρός φλας. Λαμπάκι ή κανένα βραχυκύκλωμα; Αν είναι μόνο λαμπάκι, γιατί τα άλλα δυο φλας (πίσω και πλαϊνό) αναβοσβήνουν τώρα σαν τρελά;

5. Στο ταμπλό έχει καεί κάποιο λαμπάκι στη δεξιά μεριά, εκεί που είναι ο δείκτης θερμοκρασίας νερού. Είναι εύκολο να το βγάλω και να το αλλάξω μόνος μου;

Και μια ερώτηση τεχνικής φύσεως: πιστεύετε ότι αξίζει να βάλω ένα εξατάχυτο σασμάν και αν ναι πόσο μπορεί να κοστίσει μια τέτοια αλλαγή; Μου φαίνονται λίγο μακριές οι σχέσεις του πεντατάχυτου. Χαμηλά δείχνει πολύ νωχελικό ενώ μετά τις 4000 ανεβάζει σαν τρελό μέχρι τους κόφτες. Τα εξατάχυτα έχουν πιο κοντές σχέσεις;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων όποιον μπει στον κόπο να βοηθήσει και συγνώμη αν έγινα κουραστικός...
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 30-08-07, 15:09
Το avatar του χρήστη dRiveR7
dRiveR7 Offline:
Θεϊκό Μέλος
 
Εγγραφή: 01-01-2007
Μοντέλο: 207 RC
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Ηλικία: 41 male
Μηνύματα: 1.862
Ευχαρίστησε: 1
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 2 φορές σε 2 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 402
dRiveR7 θα γίνει πολύ σύντομα πασύγνωστος
1. Φυσιολογικό
2.Το είχα ξαναδει σε ibiza...σταμάτησε μόνο του κ δεν ξανασχοληθήκαμε.
3.Αυτό όντως συμβαίνει σε κάποια αμάξια...πχ στο Ε90 του πατέρα μου γίνεται έντονα...στο δικό μου Ε12 όχι. Όταν βάζεις βενζίνη η ένδειξη ανεβαίνει αμέσως ή σιγά όσο κινείσαι? Κάτι παίζει με τους δείκτες και τον τρόπο που λειτουργούν.
4.Λογικά λαμπάκι μόνο...άλλαξες τη λάμπα κ εξακολουθεί?
5.Σε αυτό θα σε βοηθήσουν παιδιά με 111 καλύτερα...

Σχετικά με το εξατάχυτο...έχουν γίνει άπειρες συζητήσεις εδώ μέσα σχετικά με κλιμακώσεις κιβωτίων, σαζμάν κλπ και ποιό είναι προτιμότερο...ρίξε μια ματιά στα αντίστοιχα θέματα και πιστεύω θα βγάλεις μόνος σου συμπεράσματα για ποιο σου ταιριάζει καλύτερα.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 30-08-07, 15:18
Το avatar του χρήστη tsaftsouf20V
tsaftsouf20V Offline:
 
Εγγραφή: 26-09-2005
Μοντέλο: ΑΕ86 Levin
Περιοχή: Βολος
Ηλικία: 48 male
Μηνύματα: 962
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 327
tsaftsouf20V θα γίνει πολύ σύντομα πασύγνωστος
Στο κοντερ απο πανω εχει δυο βιδες.τις βγαζεις.Το κοντερ εχει αλλες 4 1 στιν καθε γωνια.τις βγαζεις.τραβας το κοντερ εξω με λιγη προσοχη κ απο πισω εχει μαυρο φισακι χωρις καλωδια που το γυρνας κ ξεκουμπονει.το κανεις.αλλαζεις την λαμπα με ιδια 5w κ ξανακανεις τις ενεργειες αντιστροφα κ τελος.το εχω κανει ουκ ολιγες φορες!(δουλεια δεν ειχε ο διαολας)
__________________
Ειχα την ΑΕ101 κ ετρεχα σαν παλαβος. Την πουλησα αλλα μυαλο δεν εβαλα. Τωρα πηρα ΑΕ86 κ θα μπαινω σαν παλαβος!!!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 30-08-07, 15:29
Το avatar του χρήστη zzzleepy
zzzleepy Offline:
Νεότατος
 
Εγγραφή: 27-07-2007
Μοντέλο: AE111 Liftback 1998
Ηλικία: 46 male
Μηνύματα: 20
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 207
zzzleepy είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Ευχαριστώ και τους δυο για τις άμεσες απαντήσεις


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dRiveR7 Εμφάνιση μηνυμάτων
1. Φυσιολογικό
2.Το είχα ξαναδει σε ibiza...σταμάτησε μόνο του κ δεν ξανασχοληθήκαμε.
3.Αυτό όντως συμβαίνει σε κάποια αμάξια...πχ στο Ε90 του πατέρα μου γίνεται έντονα...στο δικό μου Ε12 όχι. Όταν βάζεις βενζίνη η ένδειξη ανεβαίνει αμέσως ή σιγά όσο κινείσαι? Κάτι παίζει με τους δείκτες και τον τρόπο που λειτουργούν.
4.Λογικά λαμπάκι μόνο...άλλαξες τη λάμπα κ εξακολουθεί?
5.Σε αυτό θα σε βοηθήσουν παιδιά με 111 καλύτερα...

Σχετικά με το εξατάχυτο...έχουν γίνει άπειρες συζητήσεις εδώ μέσα σχετικά με κλιμακώσεις κιβωτίων, σαζμάν κλπ και ποιό είναι προτιμότερο...ρίξε μια ματιά στα αντίστοιχα θέματα και πιστεύω θα βγάλεις μόνος σου συμπεράσματα για ποιο σου ταιριάζει καλύτερα.
3. Αργεί λίγο να ανέβει.
4. Δεν πρόλαβα, μάλλον θα το κάνω το απόγευμα. Θα δω τι θα γίνει και θα επανέλθω.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 30-08-07, 15:33
Το avatar του χρήστη dRiveR7
dRiveR7 Offline:
Θεϊκό Μέλος
 
Εγγραφή: 01-01-2007
Μοντέλο: 207 RC
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Ηλικία: 41 male
Μηνύματα: 1.862
Ευχαρίστησε: 1
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 2 φορές σε 2 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 402
dRiveR7 θα γίνει πολύ σύντομα πασύγνωστος
Ωραία νομίζω και η βενζίνη φυσιολογικό είναι να ανεβοκατεβαίνει τότε. Για τη λάμπα νομίζω θα φτιάξει...έτσι κάνουν όταν καεί κάποια...αν πάλι δεν επανέλθουν, εδώ είμαστε να σου πουν κ πιο έμπειροι από ηλεκτρικά.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 30-08-07, 15:47
Το avatar του χρήστη zzzleepy
zzzleepy Offline:
Νεότατος
 
Εγγραφή: 27-07-2007
Μοντέλο: AE111 Liftback 1998
Ηλικία: 46 male
Μηνύματα: 20
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 207
zzzleepy είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Ευχαριστώ και πάλι παιδιά! Είσασταν ταχύτατοι και κατατοπιστικότατοι!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 30-08-07, 17:25
Το avatar του χρήστη diafanh-psyxh
diafanh-psyxh Offline:
Administrator
 
Εγγραφή: 04-03-2004
Περιοχή: αθηνα
Ηλικία: 42 male
Μηνύματα: 5.088
Ευχαρίστησε: 5
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 2 φορές σε 2 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 754
diafanh-psyxh είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από zzzleepy Εμφάνιση μηνυμάτων
Επειδή αγόρασα την Corolla μου μεταχειρισμένη, έχω κάποιες απορίες οι οποίες δεν καλύπτονται από το manual, και μερικές δεν ξέρω αν είναι προβλήματα ή κάτι το φυσιολογικό.

1. Όταν δουλεύω το a/c στην ανακύκλωση, η ροή αέρα είναι πολύ πιο δυνατή απ'ότι όταν το έχω στην είσοδο εξωτερικού αέρα. Φυσιολογικό ή να το κοιτάξω;

2. Πάλι σχετικά με το a/c: πριν καμιά βδομάδα, γυρνώντας οδικώς από Αθήνα, παρατήρησα ότι σε μερικές στιγμές που το a/c δούλευε στο φουλ (κι έξω έφτανε 42-43 βαθμούς) έβγαινε κάτι σαν άσπρος ατμός από τους αεραγωγούς κι αυτό για 3-4 δευτερόλεπτα μόνο. Έμοιαζε σαν υγροποίηση αέρα ενώ δεν ερχόταν καμία απολύτως μυρωδιά. Στο 206 που είχα πριν (βέβαια εκείνο είχε clima αλλά η βασική λειτουργία είναι ίδια με του a/c) δεν είχα παρατηρήσει ποτέ κατι τέτοιο στα 5 χρόνια που το οδηγούσα; Να ανησυχώ; Να σημειώσω επίσης ότι δεν το παρατήρησα ξανά έκτοτε.

3. Ο δείκτης βενζίνης επίσης είναι κάτι άλλο που με προβληματίζει. Διάβασα στο manual ότι μπορεί να ανεβοκατεβαίνει σε μεγάλες κλίσεις αλλά υπάρχει περίπτωση να μεταβάλλεται η ένδειξη ανάλογα με τον τρόπο οδήγησης; Δηλαδή όσο πιο πολύ ζορίζεις το αμάξι (= μεγαλύτερη κατανάλωση) τόσο να κατεβαίνει ο δείκτης, και αν μετά οδηγάς ξανά νορμάλ να ξανανεβαίνει, υπολογίζοντας με κάποιο τρόπο την κατανάλωση; Μπορεί και να είναι και βλακεία αυτό που λέω αλλά όσο τον παρατηρώ τόσο δεν μπορώ να καταλάβω τι παίζει...

4. Από χθες το απόγευμα, όταν άναβα αριστερό φλας, το λαμπάκι στο ταμπλό αναβόσβηνε σαν τρελό (και αντίστοιχα το τσκ τσκ έγινε πολύ πιο γρήγορο). Όταν πάρκαρα παρατήρησα ότι δεν ανάβει το αριστερό εμπρός φλας. Λαμπάκι ή κανένα βραχυκύκλωμα; Αν είναι μόνο λαμπάκι, γιατί τα άλλα δυο φλας (πίσω και πλαϊνό) αναβοσβήνουν τώρα σαν τρελά;


5. Στο ταμπλό έχει καεί κάποιο λαμπάκι στη δεξιά μεριά, εκεί που είναι ο δείκτης θερμοκρασίας νερού. Είναι εύκολο να το βγάλω και να το αλλάξω μόνος μου;

Και μια ερώτηση τεχνικής φύσεως: πιστεύετε ότι αξίζει να βάλω ένα εξατάχυτο σασμάν και αν ναι πόσο μπορεί να κοστίσει μια τέτοια αλλαγή; Μου φαίνονται λίγο μακριές οι σχέσεις του πεντατάχυτου. Χαμηλά δείχνει πολύ νωχελικό ενώ μετά τις 4000 ανεβάζει σαν τρελό μέχρι τους κόφτες. Τα εξατάχυτα έχουν πιο κοντές σχέσεις;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων όποιον μπει στον κόπο να βοηθήσει και συγνώμη αν έγινα κουραστικός...
1.σε όσα αυτοκίνητα έχω οδηγήσει ανεξαρτήτου μάρκας το ίδιο συμβαίνει
3.αυτό που λέει ανάλογα με τον τρόπο οδήγησης μάλλον εννοεί ότι αν κινήσαι σε πολύ σβέλτους ρυθμούς σε ένα ορεινό επαρχιακό δρόμο που έχει ανηφόρίτσες,κατηφορίτσες και στροφές ε λογικό είναι να μη σου δείχνει τη σωστή ένδειξη αφού το φλοτέρ μέσα στο ρεζερβουάρ διαβάζει λάθος γιατι το αμάξομα σε όλες τις περιπτώσεις είναι υπό κλίση
4.είναι μόνο το λαμπάκι 1000%.άλλαξε το και θα δεις
__________________
Ανενεργός Λογαριασμός Μέλους


www.eseepa.gr

Ανενεργός Λογαριασμός Μέλους
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 30-08-07, 17:58
Το avatar του χρήστη NIKOSX
NIKOSX Offline:
Κυριλέ Μέλος
 
Εγγραφή: 11-06-2007
Περιοχή: xios
Ηλικία: 38 male
Μηνύματα: 368
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 247
NIKOSX θα γίνει πολύ σύντομα πασύγνωστος NIKOSX θα γίνει πολύ σύντομα πασύγνωστος
το μονο που θελω να προσθεσω σχετικα με το κοντερ και το καμενο λαμπακι ειναι οτι ισως σου σπασει τα νευρα ιδιως αν εισαι ανυπομονως λογω τις ντιζας που εχει (για τα χιλιομετρα) αλλα αν εχεις λιγο υπομονη θα μπορεις να αλλαξεις το λαμπακι χωρις να βγαλεις την ντιζα. Προσεχε οταν βγαλεις το λαμπακι να μην χασεις το κοκκινο λαστιχακι που καλυβει την λαμπα και την κανει να φεγγει κοκκινο (δεν ειναι κατι το δυσκολο λιγο υπομονη θελει!!!)
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 31-08-07, 08:08
Το avatar του χρήστη zzzleepy
zzzleepy Offline:
Νεότατος
 
Εγγραφή: 27-07-2007
Μοντέλο: AE111 Liftback 1998
Ηλικία: 46 male
Μηνύματα: 20
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 207
zzzleepy είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από NIKOSX Εμφάνιση μηνυμάτων
το μονο που θελω να προσθεσω σχετικα με το κοντερ και το καμενο λαμπακι ειναι οτι ισως σου σπασει τα νευρα ιδιως αν εισαι ανυπομονως λογω τις ντιζας που εχει (για τα χιλιομετρα) αλλα αν εχεις λιγο υπομονη θα μπορεις να αλλαξεις το λαμπακι χωρις να βγαλεις την ντιζα. Προσεχε οταν βγαλεις το λαμπακι να μην χασεις το κοκκινο λαστιχακι που καλυβει την λαμπα και την κανει να φεγγει κοκκινο (δεν ειναι κατι το δυσκολο λιγο υπομονη θελει!!!)
Ευχαριστώ για το tip. Ο φωτισμός στο ταμπλώ είναι πράσινος σε μένα. Το φυσάκι για το οποίο μιλάει πιο πάνω ο tsaftsouf20v είναι της ντίζας του κοντέρ;
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 31-08-07, 13:48
Το avatar του χρήστη antonios7
antonios7 Offline:
Θεϊκό Μέλος
 
Εγγραφή: 29-11-2006
Μοντέλο: Corolla 1.3 G6
Περιοχή: Αθήνα
Ηλικία: 51 male
Μηνύματα: 1.065
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 319
antonios7 είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από zzzleepy Εμφάνιση μηνυμάτων
Επειδή αγόρασα την Corolla μου μεταχειρισμένη, έχω κάποιες απορίες οι οποίες δεν καλύπτονται από το manual, και μερικές δεν ξέρω αν είναι προβλήματα ή κάτι το φυσιολογικό.

1. Όταν δουλεύω το a/c στην ανακύκλωση, η ροή αέρα είναι πολύ πιο δυνατή απ'ότι όταν το έχω στην είσοδο εξωτερικού αέρα. Φυσιολογικό ή να το κοιτάξω;

2. Πάλι σχετικά με το a/c: πριν καμιά βδομάδα, γυρνώντας οδικώς από Αθήνα, παρατήρησα ότι σε μερικές στιγμές που το a/c δούλευε στο φουλ (κι έξω έφτανε 42-43 βαθμούς) έβγαινε κάτι σαν άσπρος ατμός από τους αεραγωγούς κι αυτό για 3-4 δευτερόλεπτα μόνο. Έμοιαζε σαν υγροποίηση αέρα ενώ δεν ερχόταν καμία απολύτως μυρωδιά. Στο 206 που είχα πριν (βέβαια εκείνο είχε clima αλλά η βασική λειτουργία είναι ίδια με του a/c) δεν είχα παρατηρήσει ποτέ κατι τέτοιο στα 5 χρόνια που το οδηγούσα; Να ανησυχώ; Να σημειώσω επίσης ότι δεν το παρατήρησα ξανά έκτοτε.

3. Ο δείκτης βενζίνης επίσης είναι κάτι άλλο που με προβληματίζει. Διάβασα στο manual ότι μπορεί να ανεβοκατεβαίνει σε μεγάλες κλίσεις αλλά υπάρχει περίπτωση να μεταβάλλεται η ένδειξη ανάλογα με τον τρόπο οδήγησης; Δηλαδή όσο πιο πολύ ζορίζεις το αμάξι (= μεγαλύτερη κατανάλωση) τόσο να κατεβαίνει ο δείκτης, και αν μετά οδηγάς ξανά νορμάλ να ξανανεβαίνει, υπολογίζοντας με κάποιο τρόπο την κατανάλωση; Μπορεί και να είναι και βλακεία αυτό που λέω αλλά όσο τον παρατηρώ τόσο δεν μπορώ να καταλάβω τι παίζει...

4. Από χθες το απόγευμα, όταν άναβα αριστερό φλας, το λαμπάκι στο ταμπλό αναβόσβηνε σαν τρελό (και αντίστοιχα το τσκ τσκ έγινε πολύ πιο γρήγορο). Όταν πάρκαρα παρατήρησα ότι δεν ανάβει το αριστερό εμπρός φλας. Λαμπάκι ή κανένα βραχυκύκλωμα; Αν είναι μόνο λαμπάκι, γιατί τα άλλα δυο φλας (πίσω και πλαϊνό) αναβοσβήνουν τώρα σαν τρελά;

5. Στο ταμπλό έχει καεί κάποιο λαμπάκι στη δεξιά μεριά, εκεί που είναι ο δείκτης θερμοκρασίας νερού. Είναι εύκολο να το βγάλω και να το αλλάξω μόνος μου;

Και μια ερώτηση τεχνικής φύσεως: πιστεύετε ότι αξίζει να βάλω ένα εξατάχυτο σασμάν και αν ναι πόσο μπορεί να κοστίσει μια τέτοια αλλαγή; Μου φαίνονται λίγο μακριές οι σχέσεις του πεντατάχυτου. Χαμηλά δείχνει πολύ νωχελικό ενώ μετά τις 4000 ανεβάζει σαν τρελό μέχρι τους κόφτες. Τα εξατάχυτα έχουν πιο κοντές σχέσεις;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων όποιον μπει στον κόπο να βοηθήσει και συγνώμη αν έγινα κουραστικός...
1. φυσιολογικό
2. γενικότερα θα σου πρότεινα να μην το δουλεύεις στο φουλ αλλά στην 3η σκάλα. Εγώ πάντως δεν δροσίζομαι όταν είναι στο φουλ!
3. ο δείκτης ανεβοκατεβαίνει. Φυσιολογικό. Ανάλογα με τις κλίσεις και το πόσο το πατάς.
4. άλλαξε λαμπάκι.
5. δεν ξέρω.

το 6άρι είναι λίγο ζωηρότερο γιατί κρατάει τις στροφές λίγο πιο ψηλά. Έχει τις ενδιάμεσες ταχύτητες πιο κοντές. Ανεβάσει λίγο καλύτερα γι'αυτό το λόγο, αλλά καίει και ελάχιστα παραπάνω. Άλλωστε αυτό το μοτέρ ροπιάζει στις 3800-4000 οπότε οι στροφές κρατιούνται καλύτερα εκεί με το 6άρι. Τώρα αν αξίζει ή όχι να δώσεις τόσο χρήμα για λίγο καλύτερες ρεπρίζ...Είναι κι ακριβό.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA EDITIONS > COROLLA EDITIONS > TOYOTA COROLLA 111(G6)

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Απορίες για πεταλουδα 1ZZ yuha SUPPORT 42 18-02-19 04:54
απορίες για Ε12 Theosss TOYOTA COROLLA E 12 9 30-12-13 20:28
Ερωτήσεις και απορίες για το 5ο Trackday Edessaios ΕΔΩ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ 45 15-10-10 13:47
Απορίες για Ts ???? panagio_ts TOYOTA COROLLA T-SPORT 45 17-02-09 01:00
3s-gte Απορίες overboost TOYOTA COROLLA 111(G6) 9 06-02-08 16:40



Page generated in 0,16719007 seconds (82,78% PHP - 17,22% MySQL) with 43 queries
Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 16:03.
Συνολικές Εμφανίσεις:
Σημειώστε όλα τα forums ως διαβασμένα | Δείτε τους υπεύθυνους των forums



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.6.7
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
All modifications are copyrighted to their respective owners.
CorollaClub Copyright © 2003-2012 BlueChris
www.corollaclub.com
Powered by psiStats 2006 v
Copyright © Anthony Kanevsky (aka Psionic Vision)