Untitled Document

Καλωσήλθατε στα CorollaClub Forums.

Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! . H εγγραφή σας στην online κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να κατεβάσετε αρχεία, φωτογραφίες και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας.. H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη, Γίνε και εσύ μέλος του CorollaClub Forums σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλώ επικοινωνείστε μαζί μας.
Καλώς ορίσατε στο φόρουμ μας !!!
Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA CLUB > UPDATES

UPDATES ΔΙΑΦΟΡΑ UPDATES

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Τοποθέτηση αντιηλιακών μεμβρανών
  #1  
Παλιά 11-03-11, 03:14
Το avatar του χρήστη ant-pan
ant-pan Offline:
Νεότατος
 
Εγγραφή: 28-03-2008
Μοντέλο: corolla xli 1.3 1996
Μηνύματα: 7
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 0
ant-pan είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Τοποθέτηση αντιηλιακών μεμβρανών

Γεια σε όλους. Ανοίγω αυτό το θέμα για να μπορέσουμε να ενημερωθούμε όλοι πως το τοποθετούνται οι μεμβράνες και τι εργαλεία χρειάζονται ώστε κάποιος να μπορεί να τις τοποθετήσει και μονός.
Δεν είμαι ειδικός αλλά έχω βρει κάποια πράγματα στο internet το οποία είναι
1) χρειάζεσαι τις μεμβράνες ( μπορείς να βρεις στο eBay και κομμένες για το το κάθε αμάξι αλλά και άκοπες ώστε να της κόψεις μόνος.)
2) χρειάζεσαι μια σπάτουλα και κάποια άλλα για να αφαιρέσεις τις φούσκες
3) ένα υγρό που ψεκάζεις τα τζάμια για να τοποθετήσεις τις μεμβράνες

εδώ είναι ένα βίντεο για το πώς τοποθετούνται τα πλαϊνά τζάμια. Και λέω τα πλαϊνά γιατί το πίσω θέλει λίγο διαφορετικό χειρισμό.¨ http://www.youtube.com/watch?v=WttmrhqNofw ¨
το πίσω επειδή είναι μεγάλη επιφάνια πριν τοποθετηθεί χρειάζεται να το ζεστάνεις εδώ είναι το βίντεο για το πίσω. ¨ http://www.youtube.com/watch?v=t0e_F...feature=relmfu ¨
Αυτά έχω μάθει από το λίγο ψάξιμο περιμένω τις προσθήκες σας ή τις διορθώσεις σας εάν κάπου κάνω λάθος.
Και μια ερώτηση: ξέρει κάποιος αυτό το υγρό που ψεκάζουν τα τζάμια τι ακριβώς είναι; (έχω την εντύπωση, νερό με κάτι άλλο, αλλά τι

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη corollapatra : 11-03-11 στις 07:55. Αιτία: χρώμα γραμματοσειράς...
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 11-03-11, 09:02
Το avatar του χρήστη TmNemesis
TmNemesis Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 30-09-2006
Μοντέλο: T Sport f/l 5d
Περιοχή: Johannesburg
Ηλικία: 50
Μηνύματα: 1.879
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 406
TmNemesis θα γίνει πολύ σύντομα πασύγνωστος
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ant-pan Εμφάνιση μηνυμάτων
Και μια ερώτηση: ξέρει κάποιος αυτό το υγρό που ψεκάζουν τα τζάμια τι ακριβώς είναι; (έχω την εντύπωση, νερό με κάτι άλλο, αλλά τι
Εγώ που είχα βάλει αμμοβολή σε κάτι τζάμια και τους ρώτησα,μου είπαν ότι είναι είτε απλό azax είτε νερό με λίγο(πολύ λίγο)υγρό σαπούνι για τα πιάτα.Και τονίζω το λίγο για να μην κάνει πολύ σαπουνάδα.
__________________


Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 11-03-11, 13:07
Νικος Βασ Offline:
Μέλος
 
Εγγραφή: 20-11-2010
Ηλικία: 45
Μηνύματα: 146
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 179
Νικος Βασ είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Κ εγώ που έβαλα μεμβράνες το υγρό που χρεισημοποιούν ειναι νερό με λίγο υγρο απορυπαντικο πιάτων
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 06-04-11, 03:04
Το avatar του χρήστη rockie
rockie Offline:

Κυριλέ Μέλος
 
Εγγραφή: 23-06-2009
Μοντέλο: Corolla SR KE-35
Περιοχή: Χαλανδρι
Ηλικία: 32 male
Μηνύματα: 276
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 209
rockie είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
με τον ιδιο τροπο λογικα θα μπαινουν και οι μαυρες ζελατινες στα φαναρια αν δεν θες να τα βαψεις,ετσι δεν ειναι?
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 06-04-11, 03:40
Το avatar του χρήστη Timekiller
Timekiller Offline:
 
Εγγραφή: 16-10-2009
Μοντέλο: E12 TS f/l 5d
Περιοχή: Πάτρα
Ηλικία: 37 male
Μηνύματα: 112
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 189
Timekiller είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Εχω την εντυπωση πως δε θα χεις το ιδιο αποτελεσμα αν περασεις αντηλιακες μεμβρανες στα φαναρια οπως θα ειχες με το να τα σκουρυνεις (smoked).
Και αυτο γιατι οι μεμβρανες ειναι αντηλιακες και δε ξερω τι θα κανουν στο φως της λαμπας.
Ασε που παιζει να χεις και προβλημα μην φουντωσει η μεμβρανη,ειναι πλαστικο οπως και να το κανεις και το να το χτυπανε οι λαμπες δεν ειναι κ οτι καλυτερο.

Αποψη μου παντα,ρωτα καλυτερα σε καποιο μαγαζι να σου πουν κ αυτοι τι νομιζουν.
__________________
"Επιμένω πως ένα καμπαναριό εκκλησίας με αλεξικέραυνο στην κορυφή δείχνει έλλειψη αυτοπεποίθησης"



My Garage

My T-Sport

FZ6N->CBR600F->Bravo Trofeo->Corolla TS
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 06-04-11, 04:15
Το avatar του χρήστη rockie
rockie Offline:

Κυριλέ Μέλος
 
Εγγραφή: 23-06-2009
Μοντέλο: Corolla SR KE-35
Περιοχή: Χαλανδρι
Ηλικία: 32 male
Μηνύματα: 276
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 209
rockie είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
ναι οντως αλλα μαλλον δεν το διατυπωσα σωστα.
εννοω ζελατινες διαφορετικες απο αυτες των φιμε που ειναι ειδικα για φαναρια,απο οτι εχω ακουσει απο φιλο που ηθελε να βαλει στα μπροστα φαναρια υπαρχουν,αν κανω λαθος διορθωστεμε.
το προβλημα που εχω με το να τα σκουρινω που λες ειναι οτι 1ον φοβαμαι μην βγει πιο σκουρο απο οσο θελω και μετα δν ξερω αν μπορει να "ξεβαψει" και 2ον δεν μπορω να το κανω μονος μου με ενα σπρεϊ ενω αν γινετε με ζελατινες μπορω να παραγγειλω και να τις βαλω και αν δεν μου αρεσουν τις πεταω.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 06-04-11, 07:45
PeterIoannou Offline:
 
Εγγραφή: 24-01-2007
Μοντέλο: Avensis ZZT223
Περιοχή: Ambelogardens
Ηλικία: 55 male
Μηνύματα: 1.633
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 408
PeterIoannou είναι υπέροχος PeterIoannou είναι υπέροχος PeterIoannou είναι υπέροχος PeterIoannou είναι υπέροχος PeterIoannou είναι υπέροχος PeterIoannou είναι υπέροχος
Wink

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Timekiller Εμφάνιση μηνυμάτων
...Ασε που παιζει να χεις και προβλημα μην φουντωσει η μεμβρανη,ειναι πλαστικο οπως και να το κανεις και το να το χτυπανε οι λαμπες δεν ειναι κ οτι καλυτερο...
Αν έχεις προσέξει, όταν ρίξεις λίγο νερό σε τζάμι με σοβαρές αντιηλιακές μεμβράνες το οποίο έχει παραμείνει λίγη ώρα σε όχι ιδιαίτερα έντονο ήλιο, η θερμοκρασία του τζαμιού -λόγω κατακράτησης της ακτινοβολίας από τις μεμβράνες- είναι τόσο υψηλή που το νερό εξαχνώνεται. Η μεμβράνη, όμως, δεν αντιμετωπίζει πρόβλημα.
Τι θέλω να πω;
Από τη στιγμή που οι μεμβράνες αντέχουν σε διαρκή έκθεση στον ήλιο, η επίδραση μίας λάμπας πυρακτώσεως 21W δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο...
__________________
Fast cars do not kill.
Slow drivers, do!!!
Saneatsu Abukara
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 06-04-11, 11:42
Το avatar του χρήστη Timekiller
Timekiller Offline:
 
Εγγραφή: 16-10-2009
Μοντέλο: E12 TS f/l 5d
Περιοχή: Πάτρα
Ηλικία: 37 male
Μηνύματα: 112
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 189
Timekiller είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από PeterIoannou Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν έχεις προσέξει, όταν ρίξεις λίγο νερό σε τζάμι με σοβαρές αντιηλιακές μεμβράνες το οποίο έχει παραμείνει λίγη ώρα σε όχι ιδιαίτερα έντονο ήλιο, η θερμοκρασία του τζαμιού -λόγω κατακράτησης της ακτινοβολίας από τις μεμβράνες- είναι τόσο υψηλή που το νερό εξαχνώνεται. Η μεμβράνη, όμως, δεν αντιμετωπίζει πρόβλημα.
Τι θέλω να πω;
Από τη στιγμή που οι μεμβράνες αντέχουν σε διαρκή έκθεση στον ήλιο, η επίδραση μίας λάμπας πυρακτώσεως 21W δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο...
Οντως το εχω παρατηρησει φιλε Πετρο,ομως αλλο το φως του ηλιου που ειναι και σε μια αποσταση Α και αλλο δεν ειναι η ενταση της λαμπας που ειναι σε μια πολυ μικροτερη αποσταση Β?
Μικρη σημασια εχει παντως αφου ο rockie μιλαει για μεμβρανες ειδικες για φαναρια..(Οντως δεν ηξερα οτι παιζουν τετοια!)
Παντως για να απαντησω και στην αρχικη σου ερωτηση,πιστευω πως ναι με τον ιδιο τροπο θα μπαινουν,ισως με μικροτερη σπατουλα και μεγαλυτερη υπομονη! Καλημερες!
__________________
"Επιμένω πως ένα καμπαναριό εκκλησίας με αλεξικέραυνο στην κορυφή δείχνει έλλειψη αυτοπεποίθησης"



My Garage

My T-Sport

FZ6N->CBR600F->Bravo Trofeo->Corolla TS
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 06-04-11, 23:52
PeterIoannou Offline:
 
Εγγραφή: 24-01-2007
Μοντέλο: Avensis ZZT223
Περιοχή: Ambelogardens
Ηλικία: 55 male
Μηνύματα: 1.633
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 408
PeterIoannou είναι υπέροχος PeterIoannou είναι υπέροχος PeterIoannou είναι υπέροχος PeterIoannou είναι υπέροχος PeterIoannou είναι υπέροχος PeterIoannou είναι υπέροχος
Thumbs up

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Timekiller Εμφάνιση μηνυμάτων
Οντως το εχω παρατηρησει φιλε Πετρο,ομως αλλο το φως του ηλιου που ειναι και σε μια αποσταση Α και αλλο δεν ειναι η ενταση της λαμπας που ειναι σε μια πολυ μικροτερη αποσταση Β?...
Ένα βράδυ, βάλε μία λυχνία 12V 21W στα 5cm από το χέρι σου και περίμενε να δεις πότε θα αισθανθείς άβολα (θα νιώσεις κάψιμο). Θα περάσει τόσος χρόνος που θα βαρεθείς.
Μία ηλιόλουστη ημέρα του καλοκαιριού, κάτσε για μισή ώρα κάτω από τον μεσημεριανό ήλιο. Θα διαπιστώσεις ότι έχεις πάθει σοβαρά εγκαύματα...
Δεν είναι μόνο η απόσταση που παίζει ρόλο, δηλαδή, αλλά και η ένταση (ή αν θες "μπακάλικα" η δύναμη) της ακτινοβολίας σε κάθε περιοχή του φάσματος (υπέρυθρη, υπεριώδης κλπ).
Καλές δοκιμές...
ΥΓ: Πάνος
__________________
Fast cars do not kill.
Slow drivers, do!!!
Saneatsu Abukara
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 07-04-11, 00:41
Το avatar του χρήστη Timekiller
Timekiller Offline:
 
Εγγραφή: 16-10-2009
Μοντέλο: E12 TS f/l 5d
Περιοχή: Πάτρα
Ηλικία: 37 male
Μηνύματα: 112
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 189
Timekiller είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Κατ'αρχας Πανο οφειλω να ομολογησω πως με μπερδεψε το username σου..!

Και δευτερον στηριζεις με επιχειρηματα που οντως ισχυουν την αποψη σου.
Ναι η λαμπα ειναι οντως μικρης ισχυος στα πισω φαναρια..

(Sorry για το οφ-τοπικ)
__________________
"Επιμένω πως ένα καμπαναριό εκκλησίας με αλεξικέραυνο στην κορυφή δείχνει έλλειψη αυτοπεποίθησης"



My Garage

My T-Sport

FZ6N->CBR600F->Bravo Trofeo->Corolla TS
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA CLUB > UPDATES

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Που θέλετε να σας πάμε;



Page generated in 0,17800093 seconds (82,34% PHP - 17,66% MySQL) with 43 queries
Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 12:28.
Συνολικές Εμφανίσεις:
Σημειώστε όλα τα forums ως διαβασμένα | Δείτε τους υπεύθυνους των forums



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.6.7
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
All modifications are copyrighted to their respective owners.
CorollaClub Copyright © 2003-2012 BlueChris
www.corollaclub.com
Powered by psiStats 2006 v
Copyright © Anthony Kanevsky (aka Psionic Vision)