Untitled Document

Καλωσήλθατε στα CorollaClub Forums.

Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! . H εγγραφή σας στην online κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να κατεβάσετε αρχεία, φωτογραφίες και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας.. H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη, Γίνε και εσύ μέλος του CorollaClub Forums σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλώ επικοινωνείστε μαζί μας.
Καλώς ορίσατε στο φόρουμ μας !!!
Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA EDITIONS > COROLLA EDITIONS > TOYOTA COROLLA E15

TOYOTA COROLLA E15 Το ομορφοτερο sedan μετα την 101

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Alarm και Smart Entry
  #1  
Παλιά 13-12-07, 13:55
Το avatar του χρήστη stefkot
stefkot Offline:
Μικρό Μέλος
 
Εγγραφή: 09-10-2007
Μοντέλο: Corolla E15 SOL-VSC/TRC
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Ηλικία: 43 male
Μηνύματα: 81
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 210
stefkot είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Question Alarm και Smart Entry



Από όσους δεν έχουν ακόμα το νέο μοντέλο ():

Το "σύστημα έξυπνης εισόδου" πόσο εύχρηστο είναι; Αν πάω εγώ από την πόρτα του συνοδηγού να ανοίξω, θα μπορέσω να μπω μέσα;

Επίσης, πως συνεργάζεται με το συναγερμό; Αυτός ενεργοποιείται και σβήνει αυτόματα, όταν κλειδώνεις ή ανοίγεις το αυτοκίνητο με το κουμπάκι; Κι αν, αντίστοιχα με την προηγούμενη ερώτηση, πρέπει οπωσδήποτε να μπεις από την πόρτα του συνοδηγού, συνεργάζεται; Φαντάζομαι πως, όταν πρέπει να βγεις από το συνοδηγό, απλά βγάζεις το τηλεχειριστήριο και κλειδώνεις το αμάξι..

Ας μας διαφωτίσουν οι κάτοχοι του Ε15...
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 13-12-07, 14:21
Το avatar του χρήστη GreekBoy
GreekBoy Offline:
Μέλος
 
Εγγραφή: 16-02-2007
Περιοχή: Αθήνα
Ηλικία: 46 male
Μηνύματα: 127
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 222
GreekBoy είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Λοιπόν, δεν έχω συναγερμό αλλά μπορώ να σε διαφωτίσω για το smart entry.

Το (ηλεκτρονικό) κλειδί στέλνει διαρκώς ένα σήμα. Το αμάξι είναι εφοδιασμένο με κεραίες (5 ί 6) σε μπροστά πόρτες, πορτ μπαγάζ και μερικά εσωτερικά μέρη του. Οι κεραίες ανιχνεύουν το σήμα του κλειδιού σε εμβέλεια 1 μέτρου. Όταν το κλειδί βρεθεί σε αυτή την εμβέλεια ενεργοποιείται το σύστημα. Αυτό σημαίνει:

1) άμα είσαι κοντά σε κάποια μπροστινή πόρτα, πιάνοντας το χερούλι με το χέρι σου ξεκλειδώνει αυτόματα το αμάξι. Αυτό επιτυγχάνεται μέσω ενός αισθητήρα αφής στο πίσω μέρος του χερουλιού.

2) άμα είσαι κοντά στο πορτ μπαγάζ, μπορείς να το ανοίξεις χωρίς να χρειαστεί να το ξεκλειδώσεις.

3) άμα είσαι μέσα στο αμάξι, μπορείς να πατήσεις το Start/Stop Button και να ανάψεις τη μηχανή.

Η μηχανή κλείνει πάλι πατόντας το Start/Stop Button και οι πόρτες κλείνουν είτε με ένα κουμπί που είναι στα χερούλια και των 2 μπροστινών πορτών.

Βεβαίως, πορτ-μπαγάζ και πόρτες μπορούν να ανοίξουν/κλείσουν και με τα κουμπιά που είναι πάνω στο κλειδί, που φαίνεται συνημμένο.

Η διάρκεια ζωής της μπαταρίας είναι 1-2 χρόνια ανάλογα με τη χρήση και όταν πρέπει να αλλαχθεί εμφανίζεται σχετικό μήνυμα στο display panel του ταμπλό του corolla.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  29247.jpg
Εμφανίσεις:  176
Μέγεθος:  47,6 KB  

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη GreekBoy : 13-12-07 στις 14:27.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 13-12-07, 14:47
Το avatar του χρήστη stefkot
stefkot Offline:
Μικρό Μέλος
 
Εγγραφή: 09-10-2007
Μοντέλο: Corolla E15 SOL-VSC/TRC
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Ηλικία: 43 male
Μηνύματα: 81
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 210
stefkot είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
OK, είχα παραβλέψει το κουμπάκι στην πόρτα του συνοδηγού. Για την ακρίβεια, νόμιζα ότι ήταν κλειδαριά και όχι το κουμπί κλειδώματος... Αυτό σημαίνει ότι κλειδαριά στην πόρτα του συνοδηγού γιοκ!
Αλήθεια, για την ασφάλεια της αντιγραφής αυτού του σήματος τι είναι γνωστό; Πόσο εύκολα ή δύσκολα μπορεί να αντιγραφεί; Φυσικά δεν τίθεται θέμα αξιοπιστίας. Το Sol είναι το ίδιο (αν)ασφαλές όσο και οποιοδήποτε αυτοκίνητο ξεκλειδώνει με τηλεχειρισμό, έτσι;
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 13-12-07, 14:55
Το avatar του χρήστη stefkot
stefkot Offline:
Μικρό Μέλος
 
Εγγραφή: 09-10-2007
Μοντέλο: Corolla E15 SOL-VSC/TRC
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Ηλικία: 43 male
Μηνύματα: 81
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 210
stefkot είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Επίσης, τι γίνεται στο εξής σκηνικό;
Έρχεσαι με τα ψώνια, ξεκλειδώνεις το πορτ-μπαγκάζ, αφήνεις τα ψώνια με το κλειδί, κλείνεις το πορτ-μπαγκάζ και πας να μπεις από την πόρτα. Θα ανοίξει; Αν η εμβέλεια είναι τόσο μικρή (1-2 μέτρα), μάλλον όχι. Έστω ότι άνοιξε.. Μπαίνεις μέσα. Πας να ανάψεις τη μηχανή.. Όσο άνοιξε η πόρτα, θα πάρει μπρος και το αμάξι, σωστά;
Με όλα αυτά θέλω να καταλάβω πόσο εύκολο είναι να μπερδευτείς με το κλειδί και να ξεχαστείς, ώστε τελικά να το έχεις απάνω σου συνεχώς.... Φυσικά με το παραπάνω σκηνικό δεν κλειδώνεσαι απέξω, γιατί το πορτ-μπαγκάζ είναι πάντα ανοικτό, σωστά;
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 13-12-07, 19:28
Το avatar του χρήστη GreekBoy
GreekBoy Offline:
Μέλος
 
Εγγραφή: 16-02-2007
Περιοχή: Αθήνα
Ηλικία: 46 male
Μηνύματα: 127
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 222
GreekBoy είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Γενικά η εμβέλεια των αισθητήρων είναι πολύ μικρή. Των εσωτερικών πρέπει να είναι μικρότερη από των εξωτερικών γιατί διαφορετικά θα υπήρχε μόνο ένας κεντρικός αντί για 3 (2 μέσα και 1 στο πορτμπαγαζ). Πάντως ο αισθητήρας στο πορτμπαγαζ καταλαβαίνει άμα εχεις ξεχάσει το κλειδί μέσα και δεν το κλειδώνει.

Πάντως εώς τώρα δεν έχω αναλύψει κάποιο μειονέκτημα του όλου συστήματος. Το κλειδί ή το έχω μόνιμα στο μπουφάν μου, ή το βάζω μέσα σε κάποια από τις μπροστά ποτηροθήκες όταν οδηγώ.

Ιδιαίτερα το μπουτόν της μηχανής είναι όλα τα λεφτά!

Για την περίπτωση που πέσει η μπαταρία του κλειδιού, υπάρχει ένα συμβατικό κλειδί στο μπρελόκ που μπαίνει σε πόρτα οδηγού και πορτμπαγάζ. Ακόμα, και η μηχανή μπορεί να πάρει μπρός άμα βάλεις το μπρελόκ με σχεδόν άδεια μπαταρία κολητά στο μπουτόν και το πατήσεις.

Όσο για την ασφάλεια, έχω διαβάσει άρθρα ότι τα ηλεκτρονικά κλειδιά είναι ένα ακόμα πιο ασφαλή από τα συμβατικά. Άλλωστε η toyota το υιοθέτησε από τα lexus, αυτό τα λέει όλα....
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 24-12-07, 23:03
Το avatar του χρήστη stefkot
stefkot Offline:
Μικρό Μέλος
 
Εγγραφή: 09-10-2007
Μοντέλο: Corolla E15 SOL-VSC/TRC
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Ηλικία: 43 male
Μηνύματα: 81
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 210
stefkot είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Χρόνια πολλά σε όλους!!
.. και πάλι στο θέμα μας... Σίγουρα υπάρχει κουμπάκι και στην πόρτα του συνοδηγού; Κοιτούσα ένα AURIS Premium και κουμπάκι για κλείδωμα είχε μόνο στην πόρτα του οδηγού.
Αν πρόκειται για διαφορά, τι σκεφτόντουσαν στην Toyota; Αν είναι έτσι όντως, πάλι, τι σκεφτόντουσαν;..
Και πάλι Χρόνια Πολλά και με το καλό το νέο έτος!!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 25-12-07, 10:23
Το avatar του χρήστη GreekBoy
GreekBoy Offline:
Μέλος
 
Εγγραφή: 16-02-2007
Περιοχή: Αθήνα
Ηλικία: 46 male
Μηνύματα: 127
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 222
GreekBoy είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Χαίρετε και χρόνια πολλά και από εμένα!

Λοιπόν, αυτό που λές ισχύει για το Auris, το έχω παρατηρήσει και εγώ. Επίσης, το Auris έχει και διζωνικό κλιματισμό, που δεν έχει το Corolla σε καμία έκδοση. Και εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί δεν υπάρχει ομοιομορφία σε αυτά τα κοινά τους πράγματα. Ακόμα και τα πλαστικά του εσωτερικού του Auris είναι πολύ κατώτερα από αυτά του Corolla...
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 25-12-07, 12:46
Το avatar του χρήστη stefkot
stefkot Offline:
Μικρό Μέλος
 
Εγγραφή: 09-10-2007
Μοντέλο: Corolla E15 SOL-VSC/TRC
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Ηλικία: 43 male
Μηνύματα: 81
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 210
stefkot είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Δεν το είχα προσέξει αυτό!!
Έχω τα φυλλάδια και για τα δυο μοντέλα και τα άνοιξα. Κοίτα να δεις πως μοιράζουν τα έξοδα.. Πάντως, αν πραγματικά είναι χάλια (μη προσεγμένα) τα πλαστικά για το Auris, κάνουν μεγάλο κακό, γιατί από σχεδιαστικής άποψης το αμάξι είναι πολύ καλό!!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 13-03-08, 22:18
Το avatar του χρήστη stefkot
stefkot Offline:
Μικρό Μέλος
 
Εγγραφή: 09-10-2007
Μοντέλο: Corolla E15 SOL-VSC/TRC
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Ηλικία: 43 male
Μηνύματα: 81
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 210
stefkot είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Τελικά, λύθηκε η απορία μου. Συναγερμός και σύστημα έξυπνης εισόδου συνεργάζονται τέλεια, καθώς το σύστημα συναγερμού οπλίζει οποτεδήποτε κλειδώνει και ξεκλειδώνει το αυτοκίνητο με χρήση του smart entry. Έτσι, αν κλειδώσει το αμάξι με το εξωτερικό κουμπάκι, αλλά πάμε να το ξεκλειδώσουμε με το παρεχόμενο κλειδάκι, ο συναγερμός θα χτυπήσει, γιατί θα το θεωρήσει ως διάρρηξη.. Αρκετά καλά σχεδιασμένη λεπτομέρεια.

Βέβαια, το παράπονό μου είναι που δεν κλείνουν αυτόματα τα ανοιχτά παράθυρα κατά το κεντρικό κλείδωμα του αμαξιού. Οπότε, είναι ένα από τα σημεία που χρειάζονται προσοχή κατά την απομάκτρυνση..
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 13-03-08, 23:29
Το avatar του χρήστη GreekBoy
GreekBoy Offline:
Μέλος
 
Εγγραφή: 16-02-2007
Περιοχή: Αθήνα
Ηλικία: 46 male
Μηνύματα: 127
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 222
GreekBoy είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stefkot Εμφάνιση μηνυμάτων
Βέβαια, το παράπονό μου είναι που δεν κλείνουν αυτόματα τα ανοιχτά παράθυρα κατά το κεντρικό κλείδωμα του αμαξιού. Οπότε, είναι ένα από τα σημεία που χρειάζονται προσοχή κατά την απομάκτρυνση..
Έχεις απόλυτο δίκιο! Θα μπορούσε να ήταν όπως σε BMW και Mercedes που όταν πατάς παρατεταμένα το κουμπάκι από το μπρελόκ, κλείνουν (ή και ανοίγουν!) τα παράθυρα!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA EDITIONS > COROLLA EDITIONS > TOYOTA COROLLA E15

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία
Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Πρόβλημα smart entry Alex-T TOYOTA COROLLA E15 24 03-09-10 12:07
Πρόβλημα με τα alarm! NikiforosGT TOYOTA COROLLA 111(G6) 28 13-08-10 13:10
Θόρυβος μετά από alarm! antonios7 TOYOTA COROLLA 111(G6) 7 05-02-09 12:14
Car alarm butlerakos TOYOTA COROLLA 111(G6) 6 24-11-08 17:11



Page generated in 0,16540098 seconds (81,68% PHP - 18,32% MySQL) with 43 queries
Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 16:22.
Συνολικές Εμφανίσεις:
Σημειώστε όλα τα forums ως διαβασμένα | Δείτε τους υπεύθυνους των forums



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.6.7
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
All modifications are copyrighted to their respective owners.
CorollaClub Copyright © 2003-2012 BlueChris
www.corollaclub.com
Powered by psiStats 2006 v
Copyright © Anthony Kanevsky (aka Psionic Vision)