Untitled Document

Καλωσήλθατε στα CorollaClub Forums.

Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! . H εγγραφή σας στην online κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να κατεβάσετε αρχεία, φωτογραφίες και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας.. H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη, Γίνε και εσύ μέλος του CorollaClub Forums σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλώ επικοινωνείστε μαζί μας.
Καλώς ορίσατε στο φόρουμ μας !!!
Επιστροφή   CorollaClub Forums > ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΑ ΑΓΩΝΩΝ > ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΑ ΑΓΩΝΩΝ > MOTO GP

MOTO GP MOTO GP

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 15-05-11, 23:18
Το avatar του χρήστη Speed_
Speed_ Offline:
Κυριλέ Μέλος
 
Εγγραφή: 19-11-2008
Μηνύματα: 348
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 223
Speed_ είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Δυστυχώς δεν βοηθάει η κάμερα αυτή. Την απόφαση αυτή πάντως για το συγκεκριμένο περιστατικό δεν θα έπαιρνε αυτές τις διαστάσεις αν δεν είχαν κλαφτει ο κοντός,το καγκουρό,ο αχωνευτος και ακόμη ένας. Υπάρχει μεγάλη ιστορία πίσω από το σημερινό.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 16-05-11, 10:42
Το avatar του χρήστη madvinegar
madvinegar Offline:
Administrator

 
Εγγραφή: 25-05-2005
Μοντέλο: Jeep Renegade
Περιοχή: Πειραιάς
Ηλικία: 44 male
Μηνύματα: 12.662
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 2 φορές σε 2 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 10
madvinegar είναι πάρα πολύ καλός madvinegar είναι πάρα πολύ καλός madvinegar είναι πάρα πολύ καλός madvinegar είναι πάρα πολύ καλός madvinegar είναι πάρα πολύ καλός
Θα πω και εγω τη γνωμη μου μετα απο την πολυετή πείρα μου στους αγωνες και αφου ειδα το σκηνικο σε βιντεο.

Σφήνα απο εσωτερικη τύπου Ροσι σε Στονερ που πεσανε και οι 2 στη βροχη ΨΙΛΟ-επιτρεπεται διότι αυτός που δέχεται τη σφήνα σηκώνει ελαφρως το μηχανακι, ανοιγει γραμμη και δέχεται την ήττα.
ΑΝΤΙΘΕΤΑ:
Όταν προσπερνάς από εξωτερική οφείλεις να κρατάς ανοιχτή γραμμή και να τον περνάς από έξω τον αλλο και όχι να κλεινεις τροχιά μπροστά του μιας και δεν του δινεις περιθώρια να κανει τιποτα.
Δηλαδη ο Πεντρόσα ήταν ΗΔΗ στη μάξιμουμ κλίση του. Δεν μπορουσε να πλαγιασει αλλο. Δεν μπορουσε να φρεναρει υπό κλίση. Το μονο που έκανε είναι να σηκώσει ορθιο το μηχανακι και να βγει ευθεία. Απλα ακούμπησε τον πίσω τροχο του Simonceli και τούμπαρε. Δλδ για μενα, εχουν ψιλο-δικιο οι Marshalls...
__________________
COROLLA CLUB
Διοικητικό μέλος
Corolless but still a Renegade... OlllllllO
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 16-05-11, 18:12
Το avatar του χρήστη Speed_
Speed_ Offline:
Κυριλέ Μέλος
 
Εγγραφή: 19-11-2008
Μηνύματα: 348
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 223
Speed_ είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Από το Motogp.gr

Αγωνιστικό ατύχημα και χωρίς πρόθεση, λέει η ομάδα του

Ο Marco Simoncelli και η ομάδα του είναι απογοητευμένοι από την εξέλιξη του σημερινού αγώνα. Το συμβάν με τον οδηγό της San Carlo Honda Gresini και τον Dani Pedrosa οδήγησε στον τραυματισμό του δεύτερου και στην ποινή του πρώτου που του στέρησε ένα σίγουρο βάθρο.
Ο Marco Simoncelli την πλήρωσε για τις αντεγκλήσεις που έγιναν από το Estoril και μετά, με αρκετούς οδηγούς να τον κατηγορούν για επιθετικό στυλ στα προσπεράσματα. Ας ακούσουμε τον ίδιο:
«Δεν είμαι χαρούμενος με αυτό που έγινε γιατί ένα καλό αποτέλεσμα ήταν μέσα στις δυνατότητές μου και πάνω από όλα γιατί κτύπησε ο Pedrosa. Κατά την γνώμη μου το συμβάν έγινε ως εξής:
Ο Pedrosa είχε λίγη δυσκολία και πήγα δίπλα του και τον πέρασα στους τρεις προηγούμενους γύρους. Όταν με ξαναπέρασε δεν αντιστάθηκα επί τούτου και η τηλεμετρία μου δείχνει ότι φρέναρα ακριβώς στο σημείο που φρέναρα και στους προηγούμενους γύρους. Νομίζω ότι φρέναρα αρκετά νωρίς και βρέθηκα στην εξωτερική και μπροστά του στην είσοδο της στροφής. Δεν ήθελα να κάνω πίσω, έτσι του άφησα ένα μέτρο ανάμεσα σε μένα και το κερμπ ώστε να πάει μέσα. Είδα ότι ήταν στενά, έτσι προσπάθησα να ρυθμίσω τη θέση μου. Τότε ήταν που με ακούμπησε στον πίσω τροχό και έπεσε.
Επαναλαμβάνω ότι δεν είμαι χαρούμενος για αυτό και θέλω να αποφύγω κάθε αμφισβήτηση σε σχέση με την τιμωρία μου, αλλά πιστεύω ότι η ποινή διέλευσης είναι αποτέλεσμα των συζητήσεων των τελευταίων ημερών».

Αντίστοιχες είναι οι δηλώσεις του ιδιοκτήτη της ομάδας Fausto Gresini:
«Πιστεύω στις καλές προθέσεις των οδηγών μας. Αυτό ήταν ένα αγωνιστικό ατύχημα που θα μπορούσε να συμβεί κάθε στιγμή. Θεωρώ ότι δεν ήταν υπεύθυνος για το ατύχημα. Δεν ήμαστε ευχαριστημένοι, κυρίως με το γεγονός ότι ο Dani τραυματίστηκε. Δεν ήταν ηθελημένο και νομίζω ότι όλη η προηγούμενη αντιπαράθεση άναψε τις φλόγες σε μια όχι ευχάριστη κατάσταση. Ο Marco πραγματικά άξιζε να ανεβεί στο βάθρο».

Εμείς να σημειώσουμε ότι βλέποντας προσεκτικά τις φωτογραφίες, αλλά και το βίντεο του συμβάντος, θεωρούμε ότι έχει δίκιο ο Simoncelli και ότι η ποινή ήταν το λιγότερο αυστηρή και το περισσότερο άδικη. Η διεύθυνση του αγώνα νομίζουμε ότι επηρεάστηκε από το αρνητικό κλίμα εναντίον του Ιταλού, από τους άλλους οδηγούς, αλλά στη συγκεκριμένη περίπτωση ο «ψηλός» είχε περάσει μπροστά και μάλλον από το ξάφνιασμα ο Dani έκανε το λάθος και σήκωσε την μοτοσυκλέτα πριν ολοκληρώσει το φρενάρισμά του ή και το στρίψιμο της στροφής.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 16-05-11, 21:29
Το avatar του χρήστη MARMEL
MARMEL Offline:
Αdministrator

 
Εγγραφή: 15-02-2004
Μοντέλο: YARIS 1000 99
Περιοχή: πειραιας
Ηλικία: 49 male
Μηνύματα: 9.907
Ευχαρίστησε: 10
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 6 φορές σε 6 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 1237
MARMEL είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
τι μαλακιες ειναι αυτες ρε...
συγκρινουν μια σπασμενη κλειδα ενα χαμενο πρωταθλημα ΜΕ ΕΝΑ ΒΑΘΡΟ του αρχιτουμπαρια σιμονσελι?
πανε καλα?

τι ενα μετρο αφησε στον πεντροσα και μαλακιες. αν δειτε το βιντεο ο πεντροσα ισα που κρατιεται...
ψιλοπαλευει κιολας να κρατηθει μεσα στη στροφη στη γραμμη του και ο σιμονσελι λεει επρεπε να πλαγιασει κ αλλο προς το κερμπ? δλδ προς τα μεσα? δλδ παμε καλα? ο ιδιος ο σιμονσελι θα πλαγιαζε προς τα μεσα οταν ειναι στο οριο του?
καθαρη μαλακια εκανε!!!!!

λαθος ειναι οταν σηκωνεις τη μοτοσυκλετα?
ετσι νομιζετε? οταν πλεον τελειωσει η στροφη ναι πρεπει να την σηκωσεις. τι να κανεις κατω δλδ οταν πλεον εχεις στριψει? να πας στην ευθεια πλαγιασμενος? αλλο τουτο παλι....

τι διαολο
θα μας σπασουν τα νευρα παλι?
__________________
AEK
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 17-05-11, 08:38
Το avatar του χρήστη akis_1
akis_1 Offline:
Μέλος
 
Εγγραφή: 05-07-2005
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Ηλικία: 41
Μηνύματα: 170
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 247
akis_1 είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MARMEL Εμφάνιση μηνυμάτων
τι μαλακιες ειναι αυτες ρε...
συγκρινουν μια σπασμενη κλειδα ενα χαμενο πρωταθλημα ΜΕ ΕΝΑ ΒΑΘΡΟ του αρχιτουμπαρια σιμονσελι?
πανε καλα?

τι ενα μετρο αφησε στον πεντροσα και μαλακιες. αν δειτε το βιντεο ο πεντροσα ισα που κρατιεται...
ψιλοπαλευει κιολας να κρατηθει μεσα στη στροφη στη γραμμη του και ο σιμονσελι λεει επρεπε να πλαγιασει κ αλλο προς το κερμπ? δλδ προς τα μεσα? δλδ παμε καλα? ο ιδιος ο σιμονσελι θα πλαγιαζε προς τα μεσα οταν ειναι στο οριο του?
καθαρη μαλακια εκανε!!!!!

λαθος ειναι οταν σηκωνεις τη μοτοσυκλετα?
ετσι νομιζετε? οταν πλεον τελειωσει η στροφη ναι πρεπει να την σηκωσεις. τι να κανεις κατω δλδ οταν πλεον εχεις στριψει? να πας στην ευθεια πλαγιασμενος? αλλο τουτο παλι....

τι διαολο
θα μας σπασουν τα νευρα παλι?
Καλα ρε μαρμελ τι περιμενεις η κ@λ@ dorna να μην υποστηριξει τον ιταλο?Αστο να παει...Οσο για το φρενο μεσα στην στροφη θα διαφωνησο μαζι σου ολοι οι αγωνιζομενοι και ειδικα αυτοι κανουν trail braking μεχρι το apex της στροφης...
__________________
4AGZE
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 17-05-11, 14:37
Το avatar του χρήστη ranger
ranger Offline:
Administrator

 
Εγγραφή: 27-03-2005
Μοντέλο: E-12 Tsport facelift
Περιοχή: 'Ιλιον
Ηλικία: 43 male
Μηνύματα: 4.110
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 2 φορές σε 2 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 650
ranger θα γίνει πολύ σύντομα πασύγνωστος ranger θα γίνει πολύ σύντομα πασύγνωστος
κατ αρχάς δείτε προσεκτικά το βίντεο που έχει το woop.gr γιατί αυτό από το youtube δε δουλεύει...

http://www.woop.gr/woopgallery/27366...se-tou-pedrosa

κατά τη γνώμη μου και οι δύο οδηγοί έκαναν βλακεία...
ο Πεντρόσα μάλλον φοβήθηκε και σήκωσε νωρίς τη μηχανή... φαίνεται από την μπροστά κάμερα στο πλάνο 00:45. δεν είχε τελειώσει η στροφή και όμως τη σήκωσε...
ο Σιμονσέλι τώρα πιστεύω ότι φρέναρε πάρα πολύ αργά για να εκβιάσει το προσπέρασμα. Αποτέλεσμα είναι ότι και αυτός σήκωσε νωρίς τη μηχανή και έκοψε δρόμο εκτός πίστας για να μπορέσει να μείνει όρθιος...
Είναι αγωνιστικό συμβάν το οποίο ξεκινάει από τον ενθουσιασμό ή την υπερβολική σιγουριά ή βλακεία του Σιμονσέλι....

Ο Valentino Rossi πάντως, αν και καλός φίλος του Sic, παραδέχτηκε πως αυτήν τη φορά ο Ιταλός το παράκανε.
Ο Valentino Rossi συμφώνησε πως η κίνηση του Sic ήταν λάθος. «Είδα το συμβάν του Marco με τον Dani μόνο μια φορά, αλλά κατά τη γνώμη μου αυτήν τη φορά ο Simoncelli οδήγησε επιθετικά. Δεν άφησε χώρο στον Dani. Ήρθε από την εξωτερική, ίσως φρέναρε πιο δυνατά, αλλά ήταν πολύ επιθετικός, διότι ο Dani δεν είχε χώρο να κάνει κάτι. Νομίζω ότι επίσης ήταν λάθος διότι ο Simoncelli σε εκείνο το σημείο του αγώνα ήταν δυνατός, έτσι ίσως να μην έπρεπε να περάσει σε εκείνο το σημείο τον Dani, αλλά να περίμενε για τον επόμενο γύρο. Λυπάμαι για τον Dani διότι ακόμα ένας τραυματισμός είναι πολύ κακό. Καλή τύχη τού εύχομαι».



όπως και να έχει κρίμα που ο Ντάνι τραυματίστηκε και αυτό θα επηρεάσει την συνέχεια του πρωταθλήματος...
__________________
COROLLA CLUB
Διοικητικό μέλος
Administrator Ειδικών Επιχειρήσεων


Κάντε τους δρόμους πιο ασφαλείς, είναι ευθύνη όλων μας...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ranger : 17-05-11 στις 14:45.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 17-05-11, 14:50
Το avatar του χρήστη madvinegar
madvinegar Offline:
Administrator

 
Εγγραφή: 25-05-2005
Μοντέλο: Jeep Renegade
Περιοχή: Πειραιάς
Ηλικία: 44 male
Μηνύματα: 12.662
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 2 φορές σε 2 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 10
madvinegar είναι πάρα πολύ καλός madvinegar είναι πάρα πολύ καλός madvinegar είναι πάρα πολύ καλός madvinegar είναι πάρα πολύ καλός madvinegar είναι πάρα πολύ καλός
Αρα και ο Βαλε συμφωνει με αυτα που εγραψα... Ρε τι σου κανει η εμπειρία...
__________________
COROLLA CLUB
Διοικητικό μέλος
Corolless but still a Renegade... OlllllllO
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 17-05-11, 17:46
Το avatar του χρήστη Speed_
Speed_ Offline:
Κυριλέ Μέλος
 
Εγγραφή: 19-11-2008
Μηνύματα: 348
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 223
Speed_ είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Την σήκωσε στην μέση της στροφής ο κοντός.Ήθελε να πάρει πολύ πιο μπροστά μάλλον την εσωτερική στην επόμενη στροφή, αλλά βιάστηκε.
Σαφώς και τον πίεσε ο μαλλιάς, αλλά αν δεν την σήκωνε τόσο νωρίς θα την γλύτωνε.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 17-05-11, 18:05
Το avatar του χρήστη BLiTzER
BLiTzER Offline:
Μικρό Μέλος
 
Εγγραφή: 05-09-2010
Μοντέλο: E12 VVT-i 1.4
Μηνύματα: 39
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 194
BLiTzER είναι ένας φάρος φωτός BLiTzER είναι ένας φάρος φωτός BLiTzER είναι ένας φάρος φωτός BLiTzER είναι ένας φάρος φωτός BLiTzER είναι ένας φάρος φωτός
Αν και Χοντάκιας, οφείλω να ομολογήσω ότι η ποινή θα μπορούσε να αποφευχθεί. Μιλάμε για MotoGP και όχι golf ή formula 1 (pun intended). Αν δεν αντέχεις την πίεση, κάτσε σπίτι σου και φάε σουβλάκια.

Δε μπορούμε να ξέρουμε τι συνέβη στο μυαλό του Pedrosa εκείνη τη στιγμή, ΑΛΛΑ σε καμία περίπτωση δεν τον έκλεισε ο Simoncelli. Αν ακολουθούσε τη γραμμή του για 1 δευτερόλεπτο ακόμα, όλα θα ήταν καλά. Ο τρόπος που σήκωσε το μηχανάκι του δείχνει - κατά τη γνώμη και εμπειρία μου - φόβο ή σκοπιμότητα. ΔΕΝ κάνεις αυτό που έκανε ο Pedrosa σε αυτό το σημείο. Αν ήταν μόνος του, σίγουρα δε θα το έκανε. Πιθανότατα τρόμαξε όταν είδε ότι δε μπορεί να ανοίξει τη γραμμή του, έχοντας τον Simo δίπλα του και έπεσε στα φρένα, σηκώνοντας το μηχανάκι του.

Όπως και να χει, είναι MotoGP. Αν τέτοια προσπεράσματα τιμωρούνται με αυτόν τον τρόπο, χάνει την ουσία του.
__________________
Life begins at 45°.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 17-05-11, 22:25
Το avatar του χρήστη MARMEL
MARMEL Offline:
Αdministrator

 
Εγγραφή: 15-02-2004
Μοντέλο: YARIS 1000 99
Περιοχή: πειραιας
Ηλικία: 49 male
Μηνύματα: 9.907
Ευχαρίστησε: 10
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 6 φορές σε 6 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 1237
MARMEL είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
εγω θα συμφωνησω με τον rossi

παντως στα highlights που ειδα ο ντοβι πικρανε για τα καλα και τον αχωνευτο και τον γιατρο
__________________
AEK
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Επιστροφή   CorollaClub Forums > ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΑ ΑΓΩΝΩΝ > ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΑ ΑΓΩΝΩΝ > MOTO GP

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
TOYOTA Corolla E12 Rally Trophy Andros FRANCE corolla 1.6 VVT-i TOYOTA COROLLA E 12 0 29-11-11 16:59
MotoGp season 2009 Grand prix de France Edessaios MOTO GP 18 19-05-09 15:17
le mans MARMEL MOTO GP 32 28-05-08 14:28
Le Mans racer to be France's next Prime Minister? SiCorolla94 FORMULA 1 RSS Feeds 0 07-05-07 12:45



Page generated in 0,18591499 seconds (78,04% PHP - 21,96% MySQL) with 43 queries
Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 10:03.
Συνολικές Εμφανίσεις:
Σημειώστε όλα τα forums ως διαβασμένα | Δείτε τους υπεύθυνους των forums



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.6.7
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
All modifications are copyrighted to their respective owners.
CorollaClub Copyright © 2003-2012 BlueChris
www.corollaclub.com
Powered by psiStats 2006 v
Copyright © Anthony Kanevsky (aka Psionic Vision)