Untitled Document

Καλωσήλθατε στα CorollaClub Forums.

Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! . H εγγραφή σας στην online κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να κατεβάσετε αρχεία, φωτογραφίες και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας.. H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη, Γίνε και εσύ μέλος του CorollaClub Forums σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλώ επικοινωνείστε μαζί μας.
Καλώς ορίσατε στο φόρουμ μας !!!
Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA EDITIONS > COROLLA EDITIONS > TOYOTA COROLLA E 12

TOYOTA COROLLA E 12 2002>

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
E12 blown engine
  #1  
Παλιά 06-03-09, 14:47
Το avatar του χρήστη vassilis_vvti
vassilis_vvti Offline:
Θεϊκό Μέλος
 
Εγγραφή: 19-02-2006
Μοντέλο: Αvensis vvt-i 1.6
Περιοχή: ΕΛΛΑΔΑ
Ηλικία: 37 male
Μηνύματα: 1.604
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 382
vassilis_vvti είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
E12 blown engine

Ενας φιλος μου με κορολλα Ε12 pro facelift εκανε ενα φανταστηκο κατεβασμα απο 5 σε 2 και ΜΠΟΥΜ το μοτερακι του...ειχε 1400.Τι προτεινεται να βαλει???Ταιριαζει 1600 η 1800 με το ιδιο σασμαν???Θα χρειαστει αλλο εγκεφαλο???Οποιος ξερει ας με βοηθησει να τον βοηθησω.
__________________
Toyota Avensis vvt-i
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 06-03-09, 14:50
Το avatar του χρήστη madvinegar
madvinegar Offline:
Administrator

 
Εγγραφή: 25-05-2005
Μοντέλο: Jeep Renegade
Περιοχή: Πειραιάς
Ηλικία: 44 male
Μηνύματα: 12.662
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 2 φορές σε 2 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 10
madvinegar είναι πάρα πολύ καλός madvinegar είναι πάρα πολύ καλός madvinegar είναι πάρα πολύ καλός madvinegar είναι πάρα πολύ καλός madvinegar είναι πάρα πολύ καλός
Για πιο ευκολο ειναι να βαλει 1400 ή 1600. Δηλωνεται ευκολα και αμεσως.

Το καλυτερο όμως ειναι να βαλει 1800 (1zzfe) αλλα δεν ξερω ποσο θα δυσκολευτει να το δηλωσει εφοσον δεν το εχει κανει κανενας...

Καλα... εκανε τετοιο κατεβασμα και εσπασε τη μηχανη? Συνηθως απλά χτυπανε βαλβίδες με εμβολα και σου αλλαζουν τις βαλβιδες...
__________________
COROLLA CLUB
Διοικητικό μέλος
Corolless but still a Renegade... OlllllllO
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 06-03-09, 14:53
Το avatar του χρήστη JL_e10
JL_e10 Offline:
 
Εγγραφή: 13-08-2006
Μοντέλο: 2001 Avensis T22
Περιοχή: Newcity of Nikaia
Ηλικία: 37 male
Μηνύματα: 3.148
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 533
JL_e10 θα γίνει πολύ σύντομα πασύγνωστος
Βασικα τωρα εγραφα απαντηση, αλλα ρωταω κιολας τον φιλο mad. Ο 2zz-ge δεν μπαινει, ή υπαρχουν προβληματα σε τιποτα ηλεκτρικα??
__________________
Αφεντικο, θα θελα να μου κανεις μια αυξηση. Οχι για μενα, αλλα για τη φουκαριαρα την τσεπη μου!!!!
http://www.corollaclub.com/forums/sh...ad.php?t=14305
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 06-03-09, 15:09
Το avatar του χρήστη vassilis_vvti
vassilis_vvti Offline:
Θεϊκό Μέλος
 
Εγγραφή: 19-02-2006
Μοντέλο: Αvensis vvt-i 1.6
Περιοχή: ΕΛΛΑΔΑ
Ηλικία: 37 male
Μηνύματα: 1.604
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 382
vassilis_vvti είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από madvinegar Εμφάνιση μηνυμάτων
Για πιο ευκολο ειναι να βαλει 1400 ή 1600. Δηλωνεται ευκολα και αμεσως.

Το καλυτερο όμως ειναι να βαλει 1800 (1zzfe) αλλα δεν ξερω ποσο θα δυσκολευτει να το δηλωσει εφοσον δεν το εχει κανει κανενας...

Καλα... εκανε τετοιο κατεβασμα και εσπασε τη μηχανη? Συνηθως απλά χτυπανε βαλβίδες με εμβολα και σου αλλαζουν τις βαλβιδες...
Βασικα δεν ξερω ακριβως τι επαθε αλλα ο μηχανικος του ειπε να αλλαξει μοτερ και οτι δεν συμφερει να επισκευαστει...δεν πηγαινε με πολλα απο οτι μου ειπε με 120 και ηθελε να κατεβασει 4 αλλα λεει πατησε αμεσως συμπλεκτη.Ειχα κανει και εγω το ιδιο...αλλα ντρεπομουν να το πω...τωρα που το εκανε κιαλλος δεν ντρεπομαι...χαχα!!Εγω εβαλα ιδιο μοτερ ομως γιατι δεν ειχα λεφτα...1000 ευρω το ειχα παρει και το αλλαξα στην ΤΟΥΟΤΑ και μου ειπανε αν θες να επισκευαστει παει στα 3000 χιλιαρικα!!!
__________________
Toyota Avensis vvt-i
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 06-03-09, 15:48
PeterIoannou Offline:
 
Εγγραφή: 24-01-2007
Μοντέλο: Avensis ZZT223
Περιοχή: Ambelogardens
Ηλικία: 55 male
Μηνύματα: 1.633
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 408
PeterIoannou είναι υπέροχος PeterIoannou είναι υπέροχος PeterIoannou είναι υπέροχος PeterIoannou είναι υπέροχος PeterIoannou είναι υπέροχος PeterIoannou είναι υπέροχος
Cool

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από JL_e10 Εμφάνιση μηνυμάτων
Βασικα τωρα εγραφα απαντηση, αλλα ρωταω κιολας τον φιλο mad. Ο 2zz-ge δεν μπαινει, ή υπαρχουν προβληματα σε τιποτα ηλεκτρικα??
Με βάση τα όσα έχω συζητήσει μέχρι τώρα με ανθρώπους που έχουν ασχοληθεί σοβαρά με τον 2ZZGE, το βασικότερο πρόβλημα που θα αντιμετωπίσει είναι ότι τα ηλεκτρικά της TS έχουν τόση σχέση με του 1.4 ή του 1.6, όση ακριβώς έχω εγώ με την Πετρούλα που λέει τον καιρό: Και των δύο μας τα ονόματα αρχίζουν από "Π".
Καλύτερη λύση -κατά την προσωπική μου άποψη- είναι να αγοράσει ένα μεταχειρισμένο 14άρι μοτεράκι, να αγοράσει και τα ανταλλακτικά που χρειάζονται για να τον κάνει 1.8 και θα είναι ικανοποιημένος και με το παραπάνω...
Πάνος.
__________________
Fast cars do not kill.
Slow drivers, do!!!
Saneatsu Abukara
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 06-03-09, 15:50
Το avatar του χρήστη madvinegar
madvinegar Offline:
Administrator

 
Εγγραφή: 25-05-2005
Μοντέλο: Jeep Renegade
Περιοχή: Πειραιάς
Ηλικία: 44 male
Μηνύματα: 12.662
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 2 φορές σε 2 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 10
madvinegar είναι πάρα πολύ καλός madvinegar είναι πάρα πολύ καλός madvinegar είναι πάρα πολύ καλός madvinegar είναι πάρα πολύ καλός madvinegar είναι πάρα πολύ καλός
Αμα μπει ο 2zzge Δημητρη, δεν ξερω αν θα εχει προβλημα με ηλεκτρικα κτλπ (που λογικα θα εχει... πχ σκεψου μονο πως το ενα αμαξι εχει καντραν με 9000στροφες ενω το 1400αρι εχει μεχρι 8.000...) αλλα για εμενα το πρόβλημα ειναι ότι δεν θα μπορει να ανταπεξελθει το υπόλοιπο αμαξι σε τετοια αλογα και ροπη.

Δλδ... δεν εχει αντισπιν, δεν εχει φρεναρες και το κυριότερο δεν ειναι τοσο δεμενο όσο μια καρότσα TS..
Με λιγα λογια μπλεκεις με πάρα πολλά μετα. Το κουλό ειναι πως η μετατροπη για 2zzge εχει γινει αρα το δηλωμα ειναι ευκολο!
__________________
COROLLA CLUB
Διοικητικό μέλος
Corolless but still a Renegade... OlllllllO
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 06-03-09, 16:54
Το avatar του χρήστη JL_e10
JL_e10 Offline:
 
Εγγραφή: 13-08-2006
Μοντέλο: 2001 Avensis T22
Περιοχή: Newcity of Nikaia
Ηλικία: 37 male
Μηνύματα: 3.148
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 533
JL_e10 θα γίνει πολύ σύντομα πασύγνωστος
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από madvinegar Εμφάνιση μηνυμάτων
Αμα μπει ο 2zzge Δημητρη, δεν ξερω αν θα εχει προβλημα με ηλεκτρικα κτλπ (που λογικα θα εχει... πχ σκεψου μονο πως το ενα αμαξι εχει καντραν με 9000στροφες ενω το 1400αρι εχει μεχρι 8.000...) αλλα για εμενα το πρόβλημα ειναι ότι δεν θα μπορει να ανταπεξελθει το υπόλοιπο αμαξι σε τετοια αλογα και ροπη.

Δλδ... δεν εχει αντισπιν, δεν εχει φρεναρες και το κυριότερο δεν ειναι τοσο δεμενο όσο μια καρότσα TS..
Με λιγα λογια μπλεκεις με πάρα πολλά μετα. Το κουλό ειναι πως η μετατροπη για 2zzge εχει γινει αρα το δηλωμα ειναι ευκολο!

Γιατι μηπως ειναι "δεμενες" οι καροτσες ΕΕ101 & ΕΕ111? Πονταρισμενα ειναι οχι ραμμενα. Κι ομως, ολοι εχουν πλακωθει στην μετατροπη σε 4GE 20V. Το να αλλαξεις το στροφομετρο δεν ειναι τοσο τραγικο μπροστα σε καποια αλλα προβληματα που μου λες. Κι αντε καλα το antispin ειναι ενα απο αυτα τα μεγαλα. Οταν υπερκυβιζεις εχεις ηδη ετοιμα τα φρενα, την αναρτηση και τους μεγαλυτερους τροχους? Που μοιραια θα τους βαλεις, για να κατσει το αυτοκινητο κατω και να μην σπιναρει με το "καλημερα".
__________________
Αφεντικο, θα θελα να μου κανεις μια αυξηση. Οχι για μενα, αλλα για τη φουκαριαρα την τσεπη μου!!!!
http://www.corollaclub.com/forums/sh...ad.php?t=14305
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 06-03-09, 17:04
Το avatar του χρήστη madvinegar
madvinegar Offline:
Administrator

 
Εγγραφή: 25-05-2005
Μοντέλο: Jeep Renegade
Περιοχή: Πειραιάς
Ηλικία: 44 male
Μηνύματα: 12.662
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 2 φορές σε 2 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 10
madvinegar είναι πάρα πολύ καλός madvinegar είναι πάρα πολύ καλός madvinegar είναι πάρα πολύ καλός madvinegar είναι πάρα πολύ καλός madvinegar είναι πάρα πολύ καλός
Κοιτα Δημητρη, επειδη ειχα μια κουβεντα με το Φανη για το θεμα, το αμαξωμα της TS δεν εχει καμια σχεση με τα απλα μοντελα. Ειναι 2 φορες πιο δεμενο.
Επίσης φανταζομαι θα εχει και πιο χοντρες αντιστρεπτικες κτλπ κτλπ.

Από την αλλη, μη συγκρινεις τον υπερκυβισμο με την TS...
Στη μία περιπτωση πας απο τα 100 άλογα στα 120-130, και στην αλλη περιπτωση πας στα 190... Μιλάμε για άλμα...

Εγω δεν ειπα πως δεν γινεται (εχει ηδη γινει γιατι υπαρχει και δηλωμενη μετατροπη στο Υπουργειο). Ειπα απλα οτι αν το αποφασισει θα μπλεξει πολυ γιατι πρεπει να ξαναστησει ολο το αμαξι.
Βαλε σασμαν, καντραν, ηλεκτρικά, φρενα, αναρτησεις, στησιμο γενικοτερα, όλη την εξατμιση και πάλι το αμαξι δεν θα ειναι τοσο δεμενο...

Η αποφαση ειναι δικη του. Η ξεμπερδευει γρηγορα ή αποφασιζει να μπλεξει παραπανω αλλα να παει για επιδοσεις TS...
__________________
COROLLA CLUB
Διοικητικό μέλος
Corolless but still a Renegade... OlllllllO
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 06-03-09, 21:01
Το avatar του χρήστη Fanis
Fanis Offline:
Administrator

 
Εγγραφή: 21-10-2003
Μοντέλο: LEXUS IS 200
Περιοχή: Nikaia
Ηλικία: 52 male
Μηνύματα: 4.499
Ευχαρίστησε: 1
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 1 φορές σε 1 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 10
Fanis είναι ένας φάρος φωτός Fanis είναι ένας φάρος φωτός Fanis είναι ένας φάρος φωτός Fanis είναι ένας φάρος φωτός Fanis είναι ένας φάρος φωτός Fanis είναι ένας φάρος φωτός
ενημερωτικα μπορει να αγορασει 1.4 ή΄1.6 ή 1.8 με τα 136 και να τον τοποθετησει χωρις μετατροπες απλα με ενα τσιπαρισμα στον εγκεφαλο για την παραπανω βενζινα.

ειδικοτερα για τον 1.8 (οχι τον TS )τον βρισκουμε μεταχ μαζι με εισαγωγη και εξαγωγη οποτε δεν χρειαζεται

φιλε για παραπανω λεπτομερειες εποικοινωνησε μαζι μου.
__________________
WEBSITE ADMIN τηλ 2104256663

Η διαφορα μεταξυ ενος αντρα και ενος παιδιου ειναι......το μεγεθος των παιχνιδιων..


Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 06-03-09, 21:04
Το avatar του χρήστη th@nos
th@nos Offline:
 
Εγγραφή: 27-03-2008
Μοντέλο: Ε12 1ZZ
Περιοχή: ΧΑΛΚΙΔΙΚΗ
Ηλικία: 36 male
Μηνύματα: 1.235
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 320
th@nos είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Φανη ο 1.8 με 136 αλογα απο τι ειναι?
__________________
Δεν τρέχω...Απλά πετάω χαμηλά...

E12 1.8 3d black

my garage


my page
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA EDITIONS > COROLLA EDITIONS > TOYOTA COROLLA E 12

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
check engine corollakias1.6 TOYOTA COROLLA E 12 33 09-12-15 19:45
Auris 1.4 D-4d Turbo blown kingdragon TOYOTA AURIS 19 14-12-12 00:33
TOYOTA 3ZZ - FE Engine corolla 1.6 VVT-i 3ZZ 1.6L VVTi 0 02-11-11 20:07
Engine Information 3E 4E 5E alex-g UPDATES 0 18-01-08 10:02
Engine Updates Fanis TOYOTA COROLLA AE86 3 08-04-05 00:45



Page generated in 0,17433095 seconds (82,83% PHP - 17,17% MySQL) with 43 queries
Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 09:13.
Συνολικές Εμφανίσεις:
Σημειώστε όλα τα forums ως διαβασμένα | Δείτε τους υπεύθυνους των forums



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.6.7
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
All modifications are copyrighted to their respective owners.
CorollaClub Copyright © 2003-2012 BlueChris
www.corollaclub.com
Powered by psiStats 2006 v
Copyright © Anthony Kanevsky (aka Psionic Vision)