Untitled Document

Καλωσήλθατε στα CorollaClub Forums.

Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! . H εγγραφή σας στην online κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να κατεβάσετε αρχεία, φωτογραφίες και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας.. H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη, Γίνε και εσύ μέλος του CorollaClub Forums σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλώ επικοινωνείστε μαζί μας.
Καλώς ορίσατε στο φόρουμ μας !!!
Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA EDITIONS > COROLLA EDITIONS > TOYOTA COROLLA T-SPORT

TOYOTA COROLLA T-SPORT 2002>

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Ζάντες T-Sport 5D
  #1  
Παλιά 02-01-17, 08:28
roko Offline:
Νεότατος
 
Εγγραφή: 15-12-2014
Περιοχή: Αθήνα
Ηλικία: 34 male
Μηνύματα: 4
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 0
roko είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Ζάντες T-Sport 5D

Καλημέρα σε όλους, καλή χρονιά, με υγεία και επιτυχίες!!!

Είναι το πρώτο μου post, γιαυτό τυχόν λάθη/παραλείψεις ας συγχωρεθούν.

Θα ήθελα την βοήθειά - γνώμη σας σχετικά με το παρακάτω:

Πρόσφατα, απέκτησα ένα Corolla TS του 2005 (5D), στο οποίο ο προκάτοχος είχε βάλει ζάντες 18", με λάστιχα 215/40. Λόγω χτυπημάτων, κραδασμών και θόρυβου(βουητού) στην πορεία, θέλω να τις αντικαταστήσω, και σκεφτόμουν να πάω σε εργοστασιακή διάσταση, δηλαδή 16" αφού ούτως ή άλλως, τα λάστιχα θέλουν αλλαγή.

Επίσης, είχε βάλει στο αυτοκίνητο ελατήρια χαμηλώματος eibach (-3cm αν θυμάμαι καλά).

Διαβάζοντας δίαφορα topics στο forum, δεν σας κρύβω ότι έχω μπερδευτεί αρκετά.

Να πάω σε 16" όπως σκεφτόμουν αρχικά? Είδα ότι σχεδόν όλοι έχετε πάει σε 17". Έπειτα, σε τι πλάτος ζάντας? Η κεντρική ιδέα είναι να κερδίσω σε άνεση, και να βρίσκω ελαστικά σε λογική τιμή.

(PS.: Γνωστός, μου πρότεινε 16'' ζάντα, με 205/55 ελαστικά, τα οποία βλέπω ότι είναι αρκετά φτηνά)

Οιαδήποτε γνώμη, καλοπροαίρετη...

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 02-01-17, 08:48
Το avatar του χρήστη corollapatra
corollapatra Offline:
Administrator
 
Εγγραφή: 28-02-2005
Μοντέλο: T Sport 5d facelift
Περιοχή: Πάτρα
Ηλικία: 48 male
Μηνύματα: 6.110
Ευχαρίστησε: 1
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 2 φορές σε 2 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 875
corollapatra έχει πασίγνωστο όνομα corollapatra έχει πασίγνωστο όνομα corollapatra έχει πασίγνωστο όνομα corollapatra έχει πασίγνωστο όνομα corollapatra έχει πασίγνωστο όνομα corollapatra έχει πασίγνωστο όνομα
Καλή σου ημέρα και χρόνια πολλά.

Κατ' αρχάς καλοτάξιδο το αυτοκίνητο, θεωρώ ότι έκανες πολύ καλή επιλογή και μάλιστα σε 5πορτο facelift μοντέλο που δεν είναι και τόσο εύκολο να βρεθεί. Αν επιτρέπεται με πόσα χιλιόμετρα το πήρες και πόσο σου κόστισε; Έτσι από περιέργεια να δούμε τελικά τι ζητάνε εκεί έξω για τα 5πορτα facelift TS...

Στα θέματά σου τώρα, η μαμά ζάντα είναι 16άρα (αν δε κάνω λάθος το πλάτος είναι 6,5") με μαμά διάσταση ελαστικού 195/55/16. Οι περισσότεροι που μένουμε σε αυτή τη διάσταση και στην μαμά ζάντα συνήθως βάζουμε 205/50/16 ελαστικό (αυτό φοράω και εγώ αυτή τη στιγμή στη μαμά ζάντα). Αυτό, μαζί με το 205/55/16 είναι τα ελαστικά που μπορείς να βάλεις έχοντας τη μικρότερη δυνατή απόκλιση και μεταβολή σε σχέση με τη μαμά διάσταση ελαστικού. Εκείνοι που βάζουν 17'' πάνε σε 7άρα ζάντα και ελαστικό 205 ή 215/45/17 που είναι και η αντίστοιχη για τα 17άρια "σωστή" διάσταση ελαστικού σε σχέση με τη μαμά.

Όπως αντιλαμβάνεσαι, όσο ανεβαίνεις σε διάμετρο ζάντας πέφτεις σε προφίλ ελαστικού, πράγμα που σημαίνει φυσικά ότι χάνεις σε άνεση αλλά κερδίζεις σε στήσιμο, κράτημα και συμπεριφορά σε σπορ οδήγηση, όπως επίσης ανεβαίνεις και σε κόστος αντικατάστασης ελαστικών λόγω μεγαλύτερων διαστάσεων. Αν το βασικό του μέλημα είναι η άνεση και οι οικονομικότερες επιλογές σε ελαστικά, πας σε 16'' ζάντα (κατά προτίμηση πλάτους 7" αλλά και η μαμά 6,5άρα κάνει) και παίζεις στις διαστάσεις 195-205 και 55άρι ή 50άρι προφίλ.

Για τα ελατήρια, ισχύει το ίδιο σε ό,τι έχει να κάνει με την άνεση. Όσο πιο χαμηλωμένο τόσο μικρότερη άνεση, αλλά πιο ωραίο αισθητικό αποτέλεσμα και καλύτερο στήσιμο στο δρόμο. Η επιλογή εκεί είναι να βάλεις πάλι τα μαμά ελατήρια για να έχεις τη μεγαλύτερη δυνατή άνεση.
__________________
Lift, lift, lift...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 02-01-17, 09:13
roko Offline:
Νεότατος
 
Εγγραφή: 15-12-2014
Περιοχή: Αθήνα
Ηλικία: 34 male
Μηνύματα: 4
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 0
roko είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.

Το πήρα με 105.000 χλμ, 8000Ε.

Τα ελατήρια δεν θα τα αλλάξω προς το παρόν, καθώς μου αρέσει το οπτικό αποτέλεσμα. Όντας το αυτοκίνητο χαμηλωμένο -3cm, θα έχω πρόβλμα να βρίκουν τα λάστιχα επιλέγοντας σεταρισμα 205/50/16 ή 205/55/16 ?

Επίσης, οι ζάντες πρέπει αν είναι 4χ100?, και το offset? --> Για να ξέρω ακριβώς τι ψάχνω.

Μαμά ζάντες δεν έχω καταφέρει αν βρω, αν και μου αρέσουν αρκετά. έχετε κάποια ιδέα του που να απευθυνθώ?

(PS. Έχετε ξανακούσει για 18" σε TS? Δεν είναι υπερβολή?)
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 02-01-17, 09:31
Το avatar του χρήστη corollapatra
corollapatra Offline:
Administrator
 
Εγγραφή: 28-02-2005
Μοντέλο: T Sport 5d facelift
Περιοχή: Πάτρα
Ηλικία: 48 male
Μηνύματα: 6.110
Ευχαρίστησε: 1
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 2 φορές σε 2 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 875
corollapatra έχει πασίγνωστο όνομα corollapatra έχει πασίγνωστο όνομα corollapatra έχει πασίγνωστο όνομα corollapatra έχει πασίγνωστο όνομα corollapatra έχει πασίγνωστο όνομα corollapatra έχει πασίγνωστο όνομα
Όχι, δε θα έχεις πρόβλημα να βρίσκουν οι τροχοί, και το δικό μου χαμηλωμένο το έχω με ΤΤΕ ελατήρια -3cm και δε βρίσκει τίποτα, μόνο το εμπρός σπόιλερ πιθανόν να βρίσκει σε συγκεκριμένες περιπτώσεις οδοστρωμάτων. Το καρέ είναι όντως 4x100 και το offset, χωρίς να είμαι και σίγουρος μπορεί να είναι από 35 έως 40, αυτό όμως ας το επιβεβαιώσει και κάποιος άλλος φίλος που το ξέρει σίγουρα. Μαμά ζάντες δεν είναι πολύ δύσκολο να βρεις, κοίτα στο car αλλά, αν έχεις προφίλ στο facebook, στις σχετικές ομάδες αγοραπωλησιών ελαστικών και ζαντών.

Σχετικά με τις 18άρες, υπάρχουν αρκετά με τέτοια διάσταση, η πιο κοινή όμως είναι η 17''.
__________________
Lift, lift, lift...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 02-01-17, 09:38
Το avatar του χρήστη TmNemesis
TmNemesis Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 30-09-2006
Μοντέλο: T Sport f/l 5d
Περιοχή: Johannesburg
Ηλικία: 50
Μηνύματα: 1.879
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 406
TmNemesis θα γίνει πολύ σύντομα πασύγνωστος
Καλοτάξιδο και από εμένα.

Ανδρέα,8000€ με 105000km,χμμ ενδιαφέρον!!!

Τα ελατήρια σου δεν είναι υπερβολικά χαμηλά.
Να καταλάβεις από τα μαμά είσαι -1,5cm χαμηλότερος,θεωρώ ότι είναι καλά.

Το μαμά offset είναι 45,αν δεν κάνω λάθος.
Εγώ είχα 17άρες με offset 37 & 42 χωρίς κανένα πρόβλημα.

Το καρέ ,ναι, είναι 4x100.

Όσο για την διάσταση των ελαστικών όπως ,πολύ σωστά, στα είπε ο Ανδρέας.

ΥΓ1: Ανέβασε,αν θέλεις, και καμία φώτο.
ΥΓ2: Απ'ότι κατάλαβες και εγώ και ο Ανδρέας έχουμε μια αδυναμία στα TS f/l 5θ...
__________________


Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 02-01-17, 10:46
Το avatar του χρήστη kosmas
kosmas Offline:
Πορωμένο Μέλος
 
Εγγραφή: 08-03-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Ηλικία: 45
Μηνύματα: 676
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 301
kosmas είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Γεια σου φιλε μου
Καλως ηρθες και καλη χρονια
Σε 16" και 17" αν το φαρδος ειναι 6-6.5 τοτε το οφσετ πρεπει να ειναι οσο ειπωθηκε δλδ 35-40 αν το φαρδος ειναι 7-7.5 το οφσετ πρεπει να ειναι 40 -42 για να μη βρισκει.
__________________
Corolla TS facelift
Corolla e111 20v b/t
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 02-01-17, 10:49
roko Offline:
Νεότατος
 
Εγγραφή: 15-12-2014
Περιοχή: Αθήνα
Ηλικία: 34 male
Μηνύματα: 4
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 0
roko είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Φωτο θα ανεβάσω προσεχώς, καθώς δεν είμαι Ελλάδα τώρα, αλλά Κορέα λογω δουλειάς, και δεν έχω μαζί μου.Ευχαριστώ για την ανταπόκριση.

Στο car.gr αδυνατώ να βρω μαμά ζάντες, αλλά θα το κοιτάζω ώστε όταν γυρίσω, (Ευελπιστώ μέχρι τέλος Φλεβάρη) να κάνω την αλλαγή άμεσα. Ειδάλως, θα πάω σε aftermarket, 16''.

Πως σας φάνηκε το value for money μιας και γνωρίζετε περί των TS? Γενικά καλοσυντηρημένο είναι, και θέλει μερικά ψιλοπραγματάκια μόνο.

A! Και εδώ και 5-6000 χλμ, του είχε βάλει και αέριο BRC ο προκάτοχος, το οποίο φάνηκε ότι παίζει καλά, αλλά εννοείται ότι επίγει με το που γυρίσω μια επίσκεψη στον κ.Φάνη για να το δει εφ'όλης της ύλης.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kosmas Εμφάνιση μηνυμάτων
Γεια σου φιλε μου
Καλως ηρθες και καλη χρονια
Σε 16" και 17" αν το φαρδος ειναι 6-6.5 τοτε το οφσετ πρεπει να ειναι οσο ειπωθηκε δλδ 35-40 αν το φαρδος ειναι 7-7.5 το οφσετ πρεπει να ειναι 40 -42 για να μη βρισκει.
Σε όλους τους παραπάνω συνδυασμούς, μπορώ να βάλω λάστιχα 205/50/16 ή 205/55/16 ?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη agapiou : 02-01-17 στις 11:29. Αιτία: Συγχώνευση posts.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 02-01-17, 13:11
Το avatar του χρήστη corollapatra
corollapatra Offline:
Administrator
 
Εγγραφή: 28-02-2005
Μοντέλο: T Sport 5d facelift
Περιοχή: Πάτρα
Ηλικία: 48 male
Μηνύματα: 6.110
Ευχαρίστησε: 1
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 2 φορές σε 2 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 875
corollapatra έχει πασίγνωστο όνομα corollapatra έχει πασίγνωστο όνομα corollapatra έχει πασίγνωστο όνομα corollapatra έχει πασίγνωστο όνομα corollapatra έχει πασίγνωστο όνομα corollapatra έχει πασίγνωστο όνομα
Προσωπικά θεωρώ ότι ένα καλοδιατηρημένο και προσεγμένο 5d Facelift TS με σχετικά λίγα χιλιόμετρα εκεί πρέπει να παίζει. Οτιδήποτε άλλο με λιγότερα χρήματα σίγουρα θα χρειάζεται κάποια μικρά ή μεγάλα μαζέματα. Υποθέτω ότι ο φίλος θα είδε και άλλα TS μέχρι να καταλήξει στο συγκεκριμένο και θα έχει άποψη. Το συγκεκριμένο έχει και τις 18άρες, και τα ελατήρια, και το BRC, έχει πραγματάκια.
__________________
Lift, lift, lift...
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 02-01-17, 17:08
roko Offline:
Νεότατος
 
Εγγραφή: 15-12-2014
Περιοχή: Αθήνα
Ηλικία: 34 male
Μηνύματα: 4
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 0
roko είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Δεν υπαρχουν και πολλα 5D προς πωληση γενικα. Το αεριο ηταν ενας λογος σιγουρα. Οι 18ρες οχι, καθως οπως ειπα θα τις αλλαξω. Ειναι αρκετα προσεγμενο ομως. Τωρα, το τι μπορει να εμφανισει το μοτερ, κανεις δεν ξερει - μακαρι τιποτα. Αλλα και παλι, καλα να ειμαστε να το παλευουμε και να τα φτιαχνουμε.

Ευχαριστω για τις διευκρινισεις ολων.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 02-01-17, 22:35
Το avatar του χρήστη kosmas
kosmas Offline:
Πορωμένο Μέλος
 
Εγγραφή: 08-03-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Ηλικία: 45
Μηνύματα: 676
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 301
kosmas είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
205/50/16...
__________________
Corolla TS facelift
Corolla e111 20v b/t
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA EDITIONS > COROLLA EDITIONS > TOYOTA COROLLA T-SPORT

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ζάντες TTE Vasilis G6 TOYOTA COROLLA 111(G6) 12 02-03-15 06:44
Απο sport edition σε Τ-sport TOUGHSPORT ΔΕΙΤΕ ΤΑ ΜΕΛΗ ΜΑΣ 79 06-10-14 22:47
Ζάντες για το Corollaki μας gourtz TOYOTA COROLLA E*90 54 02-10-12 11:25
Προβληματισμός για ζάντες VersusMalus Ειμαι νεος 10 14-09-08 02:33



Page generated in 0,18319798 seconds (83,87% PHP - 16,13% MySQL) with 43 queries
Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 08:16.
Συνολικές Εμφανίσεις:
Σημειώστε όλα τα forums ως διαβασμένα | Δείτε τους υπεύθυνους των forums



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.6.7
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
All modifications are copyrighted to their respective owners.
CorollaClub Copyright © 2003-2012 BlueChris
www.corollaclub.com
Powered by psiStats 2006 v
Copyright © Anthony Kanevsky (aka Psionic Vision)